Ehliyetsiz Trafik Kazası Tazminat

Ehliyetsiz Trafik Kazası

Ehliyetsiz Trafik Kazası, Türk Ceza Kanunu’na ve Karayolları Trafik Kanunu’na göre suçtur ve idari para cezası yaptırımı gerektirir. Ehliyetsiz direksiyon başına geçiyorsanız, karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları da göze alıyorsunuz demektir. Ancak şunu belirtmekte fayda var küçük bir ihmal bütün bir hayatınızı hem manevi anlamda hem de maddi anlamda alt üst edebilir. Ehliyetsiz trafik kazası geçirdiğinizde ağır para cezaları ve hapis cezaları ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz…

Ehliyetsiz Trafik Kazasında Ne Yapmalı?

Sürücü belgesi olmayan bir kişi aracınıza girebilir; park halindeyken kaza yaparsanız; Aracınız seyir halindeyken çarpışırsa ilk yapmanız gereken 155 POLİS ACİL hattını aramak; Trafik ekibini aramanız gerekecek.

Ehliyetsiz Trafik kazası Cezası
Ehliyetsiz Trafik kazası Cezası
 • Trafik kazasına karışan ehliyetsiz bir sürücüye 2022 yılında ehliyetsiz araç kullanma cezası bedeli olan 3 bin 764 lira olan idari yaptırım cezası uygulanır.
 • Ehliyetsiz sürücünün aracına el koyulur.
 • Ya da olay yerine bir başka ehliyetli sürücü gelirse araç ehliyetsiz sürücünün rızasıyla bir başka sürücüye teslim edilir ve tutanak imzalatılır.
 • Ehliyetsiz bir sürücü ile aranızda TRAFİK KAZA RAPORU TUTAMAZSINIZ.
 • Ehliyetsiz sürücüye kaza yaptığı için ekstra bir yaptırım uygulanmaz. Ancak kaza içerisinde yaralanma ve ölüm var ise onların yargılamaları ayrı olarak devam eder.
 • Ehliyetsiz sürücü kaza esnasında kamu malına zarar verdiyse, verdiği zararı karşılar.

Sürücünün ehliyeti yoksa veya ehliyeti iptal edilmişse olay yerine trafik polisini çağırmalıdır; Trafik kazası raporunuz olmalıdır. Ehliyetsiz bir sürücü ile aranızda trafik kazası tutanağı tutamazsınız.

İNDİRMEK İÇİN    →→  TRAFİK KAZASI, KAZA TESPİT TUTANAĞI ÖRNEĞİ

 

Ehliyetsiz Trafik Kazası Tazminat
Ehliyetsiz Trafik Kazası Tazminat

Ehliyetsiz Trafik Kazası Tazminatı

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre destek eksikliği tazminatı, yani maddi tazminat, arızalı aracın trafik sigortası kapsamındadır.

Hasarlı araç belli değilse geçim kaybının tazmini yani maddi tazminat için garanti hesabına başvurabilirsiniz.

Failin işlediği suçtan dolayı uğradığınız maddi (tedavi masrafları, çalışamama nedeniyle oluşan kayıplar) ve manevi zararlarınızı hukuk mahkemelerinde ehliyetsiz trafik kazası tazminat davası açarak talep edebilirsiniz.

Ehliyetsiz Ölümlü Trafik Kazası Cezası

Ehliyetsiz Ölümlü Trafik Kazası Cezası

Ehliyetsiz Ölümlü Trafik Kazası Cezası

Trafik kazası sonucu meydana gelen ölümle birlikte kazaya karışan sürücülerden bir tanesinin ehliyetsiz olması durumunda 36/3-a maddesine istinaden ceza kesilir. 2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Sürücü belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 36. Maddesine istinaden 36/3-a maddesinden 2023 yılı güncel tutarı üzerinden cezai işlem uygulanır. Ehliyetsiz ölümlü kazalarda dikkat edilmesi gerekenler:

 • Kaza da kusur oranı
 • Karşı tarafın sigortasının olup olmadığı
 • Karşı tarafın alkol raporu

Trafik kazalarında ehliyetsiz olmak kusurlu olunduğu anlamına gelmez. O sebeple öncelikle kazada kusurun kimde olduğunun tespitinin yapılması gerekmektedir. Kusurlu sürücü kazada hem ceza anlamında hem de zararların karşılanması anlamında sorumludur. Eğer kazaya karışan sürücünün ehliyeti yoksa bu defa maddi zararları şahsı tarafından karşılaması gerekmektedir. Bir diğer söyleyişle sigorta dosyasında rücu olacaktır.

Ölümlü dosyalar ağır ceza mahkemesinde görülmektedir. Ehliyetsiz ölümlü trafik kazası cezası görülecek ceza mahkemesinin ardından ortaya çıkacaktır. Kazayla ilgili bilirkişi raporları netleştikten sonra mahkeme heyetin elde bulunan delilleri göz önünde bulundurarak bir karara varacaktır. Ancak buradaki en önemli nokta kazaya sebebiyet veren kişinin ehliyetinin olmamasıdır. Ehliyetsiz Trafik Kazasında Ehliyetli sürücüye verilecek ceza ile ehliyetsiz sürücüye verilecek ceza arasında fark vardır.

Normalde trafik kazalarında ki suçlar taksirli suçlar kapmasında değerlendirilir. Ancak ehliyetli bir sürücünün kazaya sebebiyet vermesi ağır kusur olarak değerlendirilir. Ve en üst sınırdan cezalandırılmasına sebep olabilir. Ehliyetsiz trafik kazası sonucunda yaralanma ve ölüm meydana gelirse mahkeme bu eksikliği dikkate alarak cezalar noktasına ona göre hareket edecektir.

Ehliyetsiz Yaralanmalı Trafik Kazası Cezası
Ehliyetsiz Yaralanmalı Trafik Kazası Cezası

Ehliyetsiz Yaralanmalı Trafik Kazası Cezası

Ülkemizde her yıl binlerce insan trafik kazalarından yaralanmakta, sakat kalmakta veya ölmektedir. Trafik kazaları sonucunda hem fiziksel bütünlüğünüz hem de malınız zarar görebilir.

 • Ehliyetsiz trafik kazası geçirdiyseniz, atmanız gereken bazı adımlar vardır.
 • Ehliyetsiz trafik kazası maddi hasar, yaralanma ve ölüm olmak üzere üçe ayrılır.
 • Maddi hasarlı araç çarpışması durumunda, arıza konusunda herhangi bir anlaşmazlık yoksa bir tutanak doldurup imzalayabilirsiniz. Mobil uygulamalar ile trafik kazası raporu kaydedilebilir. Mobil rapor tamamlanmamışsa tutanak ıslak imzalı olmalıdır. Ehliyetsiz trafik kazası sonucunda tutulan tutanaklarda yanınızda bir kolluk kuvveti olması işlerinizi kolaylaştıracaktır.
 • Ehliyetsiz Trafik Kazası raporuna itiraz süresi 2 iş günüdür. İtirazlar SBM tarafından görüşülür ve sonuçlanmayan itirazlar için yasal yol vardır. Ehliyetsiz trafik kazası raporları etkileyecek bir kriter değildir.
 • Ehliyetsiz Trafik Kazası maddi hasarlı çarpışmalarda trafik polisinin tutanak tutulmaksızın aranması gereken durumlar:
 • Ehliyetsiz Trafik Kazasında, kazaya bir araç karışmışsa (maddi hasarlı tek yönlü trafik kazası ise),
 • Ehliyetsiz Trafik Kazasında, araçlardan biri 18 yaşından küçükler tarafından kullanılıyorsa,
 • Ehliyetsiz Trafik Kazasında, kazaya karışan sürücülerden birinin ehliyeti yoksa veya ehliyeti kullanılan aracın cinsine göre yeterli değilse,
 • Ehliyetsiz Trafik Kazasında, araçlardan en az birinin trafik sigortası yoksa
 • Ehliyetsiz Trafik Kazası, sürücülerden herhangi birinin alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığından şüpheleniliyorsa,
 • Ehliyetsiz Trafik Kazasında, sürücülerin zihinsel sağlık sorunları varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan biri kamu kurum ve kuruluşlarına ait ise (Sağlık Bakanlığına ait ambulanslar ve acil tıbbi araçlar hariç),
 • Ehliyetsiz Trafik Kazasında, kazada kamu malına veya üçüncü şahıslara ait eşyalara zarar gelmesi halinde,
 • Ehliyetsiz Trafik Kazasında, bir arıza veya kusurdan dolayı bir anlaşmazlığınız varsa trafik polisini arayarak olay yerine gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ehliyetsiz Trafik Kazasında, olay yerinde polis tutanak düzenleyerek ifadenizi alacaktır. Bu arada, raporunuzu polise havale edebilirsiniz.

Ehliyetsiz Araba Trafik Kazası

Trafik kazalarında en önemli kriter kusurların değerlendirilmesidir. Kazada kusurlu değilseniz, yani kazaya sebep olan suçlu taraf değilseniz. Ehliyetinizin olmaması veya aracınızın sigortasının olmaması gibi, bu örnekler çoğaltılabilir. Bu olumsuzlukların size her hangi bir zararı dokunmaz. Ehliyetsiz trafik kazası sonucunda aracınızda oluşacak hasarlar kaza raporu değerlendirilerek çözülecektir.

Bir örnekle açıklayalım, daha anlaşılır olacaktır. Kendi şeridinizden ilerliyorsunuz ve karşı taraftaki son derece hızlı bir araç kontrolünü kaybedip yoldan çıkarak kullanmakta olduğunuz araçla çarpıştı. Ehliyetsiz trafik kazası meydana geldi. Ehliyetinizin olmaması burada bir hata değildir. Tamamen kusurlu taraf, karşı aracın sürücüsü dür.

Köyde Ehliyetsiz Araba Kullanmak

Ehliyetsiz araç kullanmanın en yaygın olduğu yerler kırsal bölgelerdir. Bunun birçok sebebi vardır. Hem araç sahiplerinin ekonomik durumu hem de o bölgede polis ya da jandarma kontrolüne takılmayacaklarını düşünmüş olmalarıdır. Ancak o kadar çok örnek olay var ki kaza sonucu hayatını kaybeden sakat kalan kişilerin mağduriyet yaşadığı. Trafik kuralları aslında ortaya çıkacak mağduriyetleri gidermeye yönelikte tedbirleri içerir ancak en önemli tarafı kaza olaylarını minimuma indirmektir. Köyde Ehliyetsiz araba kullanmak nüfus yoğunluğu daha fazla olan yerlerde araba kullanmaktan çok daha risksiz ve kolaydır. Ehliyetsiz trafik kazasının köyde ya da farklı bir yerleşim yerinde olması hiç şeyi değiştirmeyecektir.

Ehliyetsiz araba kullanmanın en büyük sıkıntısı bir olumsuzluk yaşandığı takdirde ortaya çıkmaktadır. Ehliyetsiz sürücü sebebiyet verdiği ehliyetsiz trafik kazasından sorumlu tutulmakta ve kusuru nispetinde de cezaya çarptırılmaktadır.

Köyde Ehliyetsiz Araba Kullanmak diğer yerlerden kullanmaktan farklı değildir. Aynı kanun maddelerine dayanılarak idari para cezası uygulanır.

Ehliyetsiz Motor Trafik Kazası

Ehliyetsiz motor kazaları maalesef can sıkıcı olmaktadır. Ülkemizde motor kullanımı her geçen gün yaygınlaşmakta ve buna bağlı olarak da motor kazaları bilançosu artarak yükselmektedir. Motor kullanımının pratik olması, motorun zahmetsiz bir şekilde kullanıma açık olması, park derdi olmaması, masrafları ve bakımlarının ağır olmaması, motor almak çokta büyük paralar ödemek gerekmiyor… Gibi sebeplerden dolayı motor kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak motor da bir motorlu araçtır ve trafiğe çıkabilmesi için belli şartlar taşıması gerekmektedir. İlk başka motor kullanacak kişi 18 yaşını doldurmuş olmalı ve ehliyet sınavlarını vererek, ehliyetini almış olmalıdır. Ehliyetsiz trafik kazası motor ile gerçekleştiği takdirde farklı bir prosedür uygulanmayacaktır.

>İlgili İçerik: Motosiklet Kazası Tazminatı <

Bir evde motor var ise o motoru en küçük yaştaki çocuktan tutun da herkes kullanmaya talip olabiliyor. Çünkü iki tekerlekli ve bisikletten gelen bir gelenek var. Hal böyle olunca da gerekli eğitimlerini almamış kişiler trafiğe çıktığı zaman kazalara sebebiyet verebiliyor. Bu kazaların en sık rastlanılanı ehliyetsiz motor trafik kazası dır. Bu kazalar daha çok sahil kesiminde, ege ve güney illerimizde yoğunlaşmaktadır. Ehliyetsiz trafik kazası sonucu motor kullanan kişiye kazanın haricinde ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yazılacaktır.

Bir başka önemli başlık ise kurye kazası tazminat süreçlerdir. Kazada ehliyetsiz olmak hiç bir zaman kusur sebebi olmadığı gibi tazminat almaya da engel değildir.

Ehliyetsiz Motor Kazası Cezası

Ehliyetsiz bir şekilde araç kullanarak trafiğe çıkan vatandaş karayolları trafik kanunu ve Türk Ceza Kanunu çerçevesinde cezalandırılır. Bir de üzerine trafik kazasına karışırsa karşı tarafa verdiği zarar ölçüsünde cezalandırılacaktır. Motor kazasına karışan sürücü ehliyetsiz ise ağır kusurlu kabul edilir. Ve kazadaki kusur dağılımı sonucunda yine aynı kanaat oluşursa uygulanacak ceza maddesinde indirime gidilmez.

Ehliyetsiz motor kazasına karışan sürücünün ödeyeceği idari para cezası aynıdır, bir değişiklik olmaz.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin (KTY) 81. maddesi uyarınca sürücü belgelerinin hazırlanması, kişiselleştirilmesi, basımı ve ilgili kişilere teslimi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ehliyetsiz motor kazası cezası sürücü belgelerinin ilgili kişilere teslimi, kamu kurum veya kuruluşları ile bu kurum tarafından belirlenen özel hukuk tüzel kişileri tarafından da yapılabilir ancak bunun için motorlu taşıt sürücü belgesi alınması gerekir.

Sürücü ehliyetleri, sürücünün yaşı ve kullanılacak araç tipine göre sınıflara göre düzenlenir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin “Ehliyet Sınıfları” başlıklı 75. maddesinde hangi araçların ne tür ehliyetlerle kullanılabileceği düzenlenmiştir. Sonuç olarak, belirli bir sınıfa ait sürücü belgesine sahip kişiler, kural olarak diğer sınıflara ait araçları kullanamayacaklardır. Bu araçların kullanılabilmesi, ilgili sınıfa ait sürücü belgelerinin alınmasına bağlıdır. Aksi takdirde bu kişilere idari para cezası verilir (KTK md. 39/2). Ancak bazı sınıflar, diğer sınıflara ait araçları kullanma hak ve yetkisine de sahiptir. Örneğin M, B, B1, C1 ve F sınıfı araçlar C sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Bu konu aynı yönetmeliğin 85. maddesinde “Araçların sürülmesinde yetki durumu” düzenlenmiştir.

Ancak bu durumların gerçekleşmesi halinde trafik görevlilerinin sürücü belgelerini geri alabilecekleri bazı durumlar vardır. Bu durumlar ve durumları Karayolu Trafik Yönetmeliğinin 90. maddesinde düzenlenmiştir.

Ehliyetsiz Birine Motor Vermenin Cezası

Motosikletinizi ehliyetsiz birine veriyorsanız. Bir kez daha düşünmelisiniz çünkü çok büyük bir risk alıyorsunuz demektir. Motorunuzu verdiğiniz kişi bir kazaya karışırsa öncelikle o kazanın sorumlusu siz olacaksınızdır. Çünkü araç işleteni her zaman birinci derecede sorumludur. Ehliyetsiz sürücü motoruyla birlikte yakalanırsa hem ehliyetsiz motor sürücüne hem de motor sahibine ceza kesilecektir.

Ehliyetsiz sürücünün kazaya karıştığını varsayalım. Kaza da oluşan bütün maddi zararlardan motor sahibi sorumlu tutulacaktır.

Ehliyetsiz Kaza Yaptım Karşı Taraf Suçlu

Alkollü araç kullanmada olduğu gibi trafik kazası geçirmek de ehliyetsiz kaza yapmaktan ayrı olarak değerlendirilecektir. Yani trafik kazası geçirerek suç işlememek cezayı artırmaz. Ehliyetsiz araç kullanmanın sadece bir idari para cezası vardır.

Örnek vermek gerekirse, trafik kazası ehliyetsiz araç kullanımı sonucu meydana geldiğinde ve bir kişinin ölümü ihmal nedeniyle meydana geldiğinde, ehliyetsiz araç kullanma cezası taksirle öldürme veya taksirle yaralama cezasından ayrıdır.

Elbette ceza yargılamasında iki tür ihmal olduğunu vurgulamalıyız: kasti ihmal ve normal ihmal. Mahkeme kasti ihmal ile hareket ettiğinize karar verirse ceza artırılır. Bilinçli ihmal, kendisinden beklenen özeni göstermeyerek hareket eden kişinin, sonucu öngören ancak gerçekleşmeyecek olan haksız güvenini ifade eder.

Kişinin ehliyetsiz araç kullanmasıyla bilinçli ihmal ile hareket ettiği öne çıkabilir.

Ehliyetsiz Kazada Kusur
Ehliyetsiz Kazada Kusur

Ehliyetsiz Kazada Kusur

Ehliyetsiz kazalardaki kusur oranı, göreceğiniz maddi hasarı da belirleyecektir. Kusur tamamen kazanın diğer tarafındaysa, size sadece idari para cezası verilir.

 • Her sürücünün sigorta şirketi, belirlenen arızalar oranında karşı tarafa verdiği zararı öder. Kusur oranlarının belirlenmesinde bir standart oluşturulmuştur. Bu oranlar %0, %50 veya %100 olarak belirlendi.
 • -0% varsayılan durumu, kazada mükemmel olduğunuz ve karşı tarafın tamamen hatalı olduğu durumdur.
 • -%50 arıza durumu, her iki ünitenin de eşit derecede arızalı olduğu durumdur.
 • -%100 varsayılan durum; kazada tamamen hatalı olduğunuz yer.

Dikkatli bir sürücüyseniz ve diğer faktörlerden dolayı herhangi bir hasar görmeden kaza yapmak istiyorsanız trafik sigortası size destek olacaktır. Trafik sigortası; Yani Karayolları Mali Sorumluluk Sigortası, yolda bulunan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. Trafik sigortası; şartlar, garantiler, kapsam ve limitler devlet tarafından belirlenir. Hasar ödemeleri öncelikli olarak bu poliçe kapsamında olmakla birlikte maddi hasarın fazla olduğu ve birden fazla aracın karıştığı durumlarda bu miktar yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda, araç sahibinin kapsamlı bir sigorta poliçesi varsa ve eksiksiz hazırlanmışsa, derhal devreye alınacak ve sürücünün cebinden para çıkmadan kazadan kaynaklanan hasar onarılacaktır.

Ehliyetsiz Kazaya Karışma Kusur Oranı Tespiti

 • Kaza tutanağı, kimin kusurlu olduğunu belirlemek için yeterli bir belge değildir. Burada sadece kazanın nasıl meydana geldiği konusunda karşılıklı anlaşma ile durumun tespiti için bilgi verilmektedir. Daha sonra rapor eksiksiz ve doğru bilgilerle tamamlanır. Rapora itiraz halinde ilgili kurumlar tarafından trafik kazası kusur oranı tespiti yapılmaktadır.
 • Bu tür maddi hasarlı trafik kazalarında sürücülerin çekecekleri fotoğraflar, kimin kusurlu olduğunun bilinmesi açısından önemlidir. Araçlar, plakaları hareket ettirilmeden görünür şekilde teşhir edilmelidir. Kimin kusurlu olduğunu bulmak için hem aracın hem de kaza mahallinin doğru açılardan fotoğraflarını çekmek çok önemlidir. Ayrıca, kazaya karışan tüm tarafların imzaları da raporda bulunmalıdır. Aksi takdirde rapor geçerli olmayacaktır. Kaza tutanağı 2 nüsha olup, ikiden fazla aracın karıştığı durumlarda birden fazla form doldurulabilir veya tutanağın fotokopisi alınabilir.
 • Kazadan sonra sürücüler doldurdukları bu raporu poliçelerini yaptırdıkları sigorta şirketlerine gönderirler. Dosya açıldıktan sonra sigortalının tutanak ve resimleri Tramer’e (Trafik Sigortası Bilgi Merkezi) gönderilir. Sigorta şirketinin dosyayı açıp 1 gün içinde Tramer’e iletmesi gerekmektedir. Tramer 3 iş günü içerisinde evrakları inceleyerek kesinleştirir ve ayıp oranını sigorta şirketine bildirir. Sigorta şirketi veya taraflardan birinin karara itiraz etmemesi durumunda belirlenen oranlara göre tazminat ödemesi yapılır.
 • Oluşan kusur oranlarına karşı çıkmak isteyen sigortalılar için yasal süre 5 gündür. Sigortalı bu süreçte sigorta şirketlerine karşı çıkabilir. Karara itiraz edilmesi halinde konu 3 kişiden oluşan Kaza Tespit Komisyonuna veya Tramer bünyesinde bulunan Rapor Değerlendirme Komisyonuna havale edilir ve karar kesinleşir. . Bu komisyonun kararına göre tazminat (tazminat) ödemesi yapılır. Tazminat ödemeleri için yasal süre 8 iş günüdür ve bu süre içinde ödenmesi beklenmektedir.

Ehliyetsiz Araç Kullanmak Asli Kusur Mu?

Trafik kazalarında en önemli kriter kusurların değerlendirilmesidir. Kazada kusurlu değilseniz, yani kusurlu değilseniz. Ehliyetinizin olmaması veya aracınızın sigortasının olmaması gibi bu örnekler çoğaltılabilir. Seni incitemez.

Bir örnekle açıklayalım, daha anlaşılır olacaktır. Kendi şeridinizden ilerliyorsunuz ve karşı taraftaki son derece hızlı bir araç kontrolünü kaybedip yoldan çıkarak kullanmakta olduğunuz araçla çarpıştı. Ehliyetinizin olmaması burada bir hata değildir. Tamamen ihlalde bulunan taraf, karşı aracın sürücüsü dür.

Ehliyetsiz Bir Sürücü Kaza Yaparsa, Koşulsuz Olarak Kusurlu Kabul Edilir Mi?

Hayır, kabul edilmiyor. Kazanın meydana gelmesinde ehliyetsiz sürücünün kusuru önemlidir. Ehliyetsiz sürücü belgesinin kazanın meydana gelmesine etkisi yoksa kusursuz sayılır. Öte yandan, ehliyetsiz bir sürücü de kusurlu olabilir. Bunun tespiti için trafik raporu ve müteakip bilirkişi incelemesi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü parçaların arıza oranlarının önemi kazanın maddi sonuçları açısından oldukça önemlidir.

 • Ehliyetsiz sürücü, kusuru olmasa bile sigorta yaptırabilir mi? Ehliyetsiz sürücünün neden olduğu zararları sigorta karşılar, ancak sürücüye yalnızca kusur oranında dönebilirsiniz.
 • Sürücünün kusursuz olduğu kanıtlanırsa, sürücü ehliyeti olmadığı için yeniden kaydedilemez. Trafik kazasında ehliyetsiz olmanın hukuki sonuçları Ehliyetsiz sürücü kazada kusursuz olsa bile cezalandırılır mı? Ehliyetsiz trafik kazası tazminat yükümlülüğü dışında ehliyetsiz sürücüye ve aracını ehliyetsiz sürücüye teslim eden ehliyet sahibine trafik cezası verilir.
 • Bunun dışında şartlar ve kusurlar varsa ceza davası da söz konusu olabilir.
 • Ehliyetsiz sürücü bir kazaya karışırsa ne yapmalıdır? Trafik kazasında ehliyetsiz olmanın hukuki sonuçları beklenenden farklı, hatta olumsuz olabilir. Bu nedenle tavsiyemiz vakit kaybetmeden bir avukatın desteğini almanızdır. Çünkü özellikle kaza anı gerçeğe en yakın delildir. Bu durum tutanaklara ne kadar sadık bir şekilde yansıtılırsa, hukuki süreçlerin ilerlemesinde de o kadar hakkaniyetli sonuçlar alınacaktır.
 • Trafik kazasının ardından danışmanlık şirketleri de taraflara ulaşarak süreci yönetmek istiyor. Tavsiyemiz, bu şirketler yerine deneyimli bir avukatın desteğini almanızdır.
 • Sürecin başında yapılacak bir hata veya eksiklik tüm sonuçları olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple kimsenin bu riski almaması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Ehliyetsiz Trafik Kazası Müterafik Kusur

Müterafik , kelime anlamı itibariyle kusurları paylaşmak demektir. Eğer karışmış olduğunuz trafik kazasında ehliyetiniz yoksa burada kusurlu olamazsınız ancak alacağınız tazminat karşılıklı kusurdan dolayı azalabilir. Bu konuda çok sayıda Yargıtay kararı bulunmaktadır.

>İlgili İçerik: Müterafik Kusur <

Şikayet Süreci

Trafik kazası sonucu bir yaralanma meydana geldiyse, bunun tespiti için adli muayene raporu almanız gerekecektir. Hastaneden kendiniz talep edebileceğiniz gibi savcılık, polis veya jandarma tarafından da yönlendirilebilir.

Polis kaza tutanağı düzenler, soruşturma aşamasında bilirkişi tarafından hazırlanan ayıp raporuna göre suçlama yapılır ve dava açılmasına karar verilebilir. Sadece maddi hasar meydana gelmiş ise bu suç uzlaştırmaya tabi olduğundan dosyanız öncelikle uzlaştırma bürosuna gönderilecektir.

Ancak suç uzlaştırılmazsa davanın açılması (suçlamanın kabulü) ile yargı süreci devam eder.

Kasko poliçesi varsa, sigorta şirketleri zararınızı karşılar ve bu tutar kusurlu olandan tahsil edilir. Kasko poliçesi kapsamındaki garantiler ile ilgili detaylı bilgileri kasko poliçesinde görüntüleyebilirsiniz.

Polisin kaza mahallinde hazırladığı kaza tutanağına savcılık kanalıyla itiraz edilir.

Adli Süreç

Ehliyetsiz trafik kazası yargı sürecinde ceza ve hukuk davaları açılır.

Ehliyetsiz trafik kazası davanız görülmeye başlandığında, ilgili mahkemeden, duruşmanın tarih ve saatinin yazılı olduğu bir celp mektubu alacaksınız. Süreçten haberdar olmak ve haklarınızı etkin bir şekilde kullanmak için değiştirdiğiniz adresleri güncellemeniz çok önemlidir.

Ehliyetsiz ölümlü kazaya karışmak cezası, ölümlü ve yaralanmalı çarpışmalarda şikayette bulunmasanız dahi hukuk davası açılmaktadır. Ehliyetsiz trafik kazası sonucunda oluşan zararlar aynı zamanda

Ehliyetsiz Kazada Sigorta Ödeme Yapar Mı?
Ehliyetsiz Kazada Sigorta Ödeme Yapar Mı?

Ehliyetsiz Kazada Sigorta Ödeme Yapar Mı?

Ehliyetsiz trafik kazası ve sigorta ilişkisi aslında bu konunun en önemli gündem maddesidir. Ehliyetsiz trafik kazası sonucu oluşan hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Karşılansa bile rücu gerçekleşir. Sigorta, ehliyetsiz sürücünün neden olduğu zararları karşılar, ancak sürücüye yalnızca kusur oranında dönebilirsiniz. Sürücünün kusursuz olduğu kanıtlanırsa, sürücü ehliyeti olmadığı için olumsuz bir durum ile karşılaşmaz. Para cezası uygulanır sadece. yeniden kaydedilemez. Ehliyetsiz trafik kazası sigorta şirketlerinin üzerinde en çok durdukları konulardan bir tanesidir. Ehliyetsiz trafik kazası sigorta şirketine ulaştığında diğer dosyalara nazaran bu dosyaya daha dikkatli ve titizlikle özen göstereceklerinden emin olabilirsiniz. Çünkü Ehliyetsiz trafik kazası dosyalarında sigorta şirketi zarardan kurtulmak için elinde bir kaz vardır. Ehliyetsiz trafik kazası bu yüzden sigorta şirketleri için oldukça önemlidir.

Vatandaşın da ehliyetsiz trafik kazası sigorta işlemlerinde oldukça dikkatli davranması gerekmektedir. Ehliyetsiz olmak asli kusur değildir. Ya da Ehliyetsiz trafik kazasına karıştığınız için bütün zararları siz karşılayacaksınız diye bir durumda söz konusu değildir. Ehliyetsiz trafik kazası sadece diğer kazalardan farklı olarak idari yaptırım gerektirir onun dışında farklı hiç bir durum söz konusu değildir.

>İlgili İçerik : Sigorta Avukatı <

Ehliyetsiz Trafik Kazası Emsal ve Yargıtay Kararları 

Sürücünün ehliyetsiz trafiğe çıkması yasaktır. Ve idari yaptırımı vardır. Bir de üzerine Ehliyetsiz trafik kazası meydana gelirse işler içinden çıkılmayacak bir hal alabilir. Böyle durumlarda hem karşı taraftan hem de sigorta şirketi tarafından baskı görebilir ve değişik taleplerle ile karşılaşabilirsiniz. O yüzden bu konularda deneyelim olan bir trafik kazası avukatı desteği almanız sizin yararınıza olacaktır.

Ehliyetsiz trafik kazası davalarında emsal karar araştırması yapılması oldukça önemlidir…

Ehliyetsiz Trafik Kazası Yargıtay Kararları    →→  https://cozumavukatlik.org/wp-content/uploads/2021/08/ehliyetsiz-trafik-kazasi-yargitay-karari.pdf

Taraflar Arası Kaza Tespit Tutanağı Tutulamayacak Durumlar

 • Taraflardan en az 1’inin sürücü belgesi (ehliyet) olmaması.
 • Taraflardan en az birinin alkol kullandığına dair şüphe olması.
 • Taraflardan en az birinin zorunlu mali trafik sigortası olmaması.
 • Taraflardan en az birinin uyuşturucu kullandığına dair şüphe bulunması.
 • Taraflardan en az birinin resmi araç olması.

Yukarıda saydığım durumlar varsa 155 numaralı polis yardım hattını aramalı ve olay yerine trafik ekibini aramalısınız.

Trafik ekibi kaza tutanağını tutmazsa; reddetme hakkına sahipsiniz. Bu sefer karakola (karakola) giderek; karşı taraftan bir şikayette bulunmanız gerekir ve olay idari bir olay iken; Hukuki bir olay haline gelecek.

 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2022
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2022

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2022

Ehliyetsiz trafiğe çıkmak Karayolları Trafik Kanunu Madde 36 gereği yasaktır. Sürücü belgesi olmayanların, iptal edilenlerin ve el koyulan kişilerin araç kullanarak trafiğe çıkmaları halinde idari para cezası uygulanacaktır. Aynı zamanda araç sahibine de yine görevli kolluk kuvvetleri tarafından ceza kesilecektir. Araca el koyulup, çekici marifeti ile en yakın otoparka çekilecektir.

2022 Yılında ehliyetsiz araç kullanma cezası 3674 TL’dir.
Yetersiz Ehliyet cezası ise 3674 liradır. Yani kişiye yine ehliyetsiz muamelesi yapılmaktadır.
Araç sahiplerine ise ayrıca 1823 TL idari yaptırım cezası uygulanacaktır.
Ehliyeti yanına almama cezası 427 TL’dir.
Kesilen cezalar 15 içinde ödenirse yüzde 25 indirim uygulanacaktır. Bu ceza tutarları 2022 yılı boyunca geçerlidir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

 • Trafikte ehliyetsiz araç kullanırken yakalanan sürücü 2020’de 2 bin 474 lira para cezası ödüyordu. 2021’de bu artışlara yansıyarak ödenecek ceza 2 bin 699 lira olacak.
 • 2020 yılında trafik cezalarının artmasıyla birlikte bu önem daha da artmaya başladı. 2020 yılı malullük yaptırımı aşağıdaki gibidir:
 • Araç sahibi ehliyetsiz araç kullanırsa, ceza 2.473 TL olarak belirlenir. Yüzde 25 indirimli ödeme fırsatı ile 1.1854.75 TL ödeyin.
 • Aracın sahibi olmayan birinin ehliyetsiz kullanması halinde ceza 4.946 TL olarak belirlendi. Yüzde 25 indirimle 3.709,50 TL ödeyin.
 • Sürücünün ehliyeti olduğu halde yanında olmaması veya istendiğinde göstermemesi halinde 288 TL para cezası öder. Ödemede yüzde 25 indirimle 216 TL ödeyin.
 • 2019 yılı ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2.018 TL. Araç kişiye ait ise bu tutar geçerlidir ve 15 gün içerisinde ödeme yapıldığında %25 indirim uygulanır. Bu nedenle ceza 1.515,50 TL’dir. Ancak ehliyetsiz sürücü koltuğunda oturan kişi aracın sahibi değilse ceza iki katına çıkar. Bunun nedeni ise hem araç hem de sürücünün ayrı ayrı para cezasına çarptırılmasıdır. Bu nedenle, ehliyetsiz iki kez araç kullanmak para cezasına çarptırılacaktır.
 • 2018 yılında ehliyetsiz araç kullananlar 2,18 lira ödeyecek.

18 yaş altı ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesine göre M, A1 ve B1 sınıfı ehliyet almak için 16 yaşında olmak yeterlidir. Diğer sınıfların ehliyetleri için en az 18 yaşında olmanız gerekir (bazı sınıflar için daha yüksek bir yaş şartı aranır). 18 yaş altı ehliyetsiz araç kullanma cezası öncelikle belirtmek gerekir ki, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 11. maddesi uyarınca, doğum tarihinde 15 (onbeş) yaşını doldurmamış çocuğa idari para cezası verilemez.

16 yaşını doldurmuşlarsa M, A1 ve B1 sınıfı ehliyet almaya hak kazanırlar.

2. kez ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre aynı kabahat birden fazla işlenirse her kabahat için ayrı idari para cezası verilir. Kesintisiz fiil ile işlenebilecek suçlarda, idari para cezası kararı verilinceye kadar fiil fiilden sayılır. (5326 s. K.K, md. 15/2)

Ancak, bu ehliyetleri almadan ve ehliyetsiz olarak diğer sınıflara ait taşıtları kullandığı tespit edilenlere 1228 TL (921 TL %25 indirimli) idari para cezası uygulanacaktır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 erken ödeme Trafik Ceza Kanununun 36. maddesine göre 2021 yılında ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2.698 TL. Cezanın 15 gün içinde ödenmesi halinde %25 indirimli 2.023,5 TL’dir.

 

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası
Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası

Ehliyetsiz motor kullanma cezası, ehliyetsiz araç kullanma cezası ile bire bir aynıdır. Yaptırım uygulanan kanun maddesinde ve idari para cezasında bir değişiklik yoktur. Ehliyetsiz motor kullanma cezası 2021 yılında 2698 liradır.

Motor ehliyeti A sınıfı ehliyet kapsamına girmektedir. Eğer ki a sınıfı ehliyetiniz yok ise ve motor kullanıyorsanız idari para cezası uygulanarak motorunuza el koyulacaktır. Ancak başka bir sınıf ehliyetiniz var ise yetersiz ehliyet cezası uygulanacaktır.

Yetersiz Ehliyet Cezası; Ehliyetiniz var ancak ehliyetinizin sınıfı araç kullanmanıza izin vermiyorsa ödenecek para cezası 2021 yılında 1339 TL, yani ehliyete dahil olmayan bir araç sınıfında araç kullanma cezası uygulanmıştır.

Ehliyetsiz Trafik Cezası İtiraz Nasıl Yapılır?

Ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz için 15 gün süre verildi. Bu nedenle, cezanın sulh ceza mahkemesine tebliğinden itibaren 15 gün içinde ehliyetsiz araç kullanma itiraz dilekçesinin verilmesi gerekir. Ancak Sulh Ceza Mahkemesinin itiraz dilekçesini kabul edip cezayı iptal etmesi için dilekçenin hem usul hem de içerik bakımından sağlam olması gerekir. Bu noktada, güvenilir bir hukuk firmasının desteğini almak, ehliyetsiz araç kullanmak için itiraz mektubu yazarken süreci daha hızlı atlatmanıza yardımcı olabilir.

Ehliyetsiz Trafik Kazasında, idari para cezasına ek olarak ehliyetsiz araç kullanmaktan ek bir ceza ile karşı karşıya kalırsanız sürecin farklı işlediği unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda, ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz etmek için Sulh Ceza Mahkemesine iptal davası açmalısınız. Ehliyetsiz Trafik Kazası cezaları ve buna benzer trafik ile ilgili aldığınız cezaların tamamına itirazlar bir dilekçe ile sulh ceza hakimliğine yapılmalıdır.

Kaynakça; 

http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2015-121-1528

http://www.trafik.gov.tr/kurumlar/trafik.gov.tr/03-Mevzuat/2021-yili-trafik-idari-para-ceza-rehberi.pdf

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130306-9.htm

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2918.doc

https://magdurbilgi.adalet.gov.tr/316/Trafik-Kazalari

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=18408&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul avukat