Edit Content
Çözüm Avukatlık

İstanbul Avukatlık Bürosu: Çözüm Hukuk Bürosu

Bursa Trafik Kazası Avukatı 20. Yılı

14/07/2022
Bursa Trafik Kazası Avukatı

Bursa trafik kazası avukatı, oldukça geniş bir alanda çalışmaktadır. Ölümlü kazalar, yaralanmalı kazalar, maddi hasarlı trafik kazaları veya sigorta davalarının olduğu birçok alanı kapsamaktadır. Uzman olan avukatlarla çalışmanın farkını görebilmek için ise Bursa Trafik Kazası Avukatı ile görüşmelisiniz.

Bursa Trafik Kazası Avukatı Nedir?

Konusu trafik kazaları, sigorta davaları vs. olan tüm davalara trafik kazası avukatları bakmaktadır. Trafik kazası avukatları genelde üç farklı kaza ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlar ölümün gerçekleştiği ölümlü kazalar, sadece yaralanmanın görüldüğü yaralanmalı kazalar ve sadece araçların zarar gördüğü yaralanma ve ölüm olmayan maddi hasarlı kazalardır. Bursa trafik kazaları avukatlarının bir diğer uzmanlık alanlarına ise sigorta şirketleri ve motorlu aracına sigorta yaptıran kişiler arasındaki uyuşmazlıklarla ilgilenmektir. Kazada zarar gören araç sahibini, sigorta şirketlerine karşı savunmalarını yaparak maddi ve manevi haklarını talep etmektedir.

Bursa Trafik Kazası Avukatı Hangi Davalara Bakar?
Bursa Trafik Kazası Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Bursa Trafik Kazası Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Trafik kazaları alanında çalışan ve bu alanda uzmanlaşan avukatlar; Türk Ceza Kanunu, Trafik Kanunu, Sigortacılık Hukuku, Borçlar Hukuku, Tazminat Hukuku, Aktüer hesaplama, kusura ilişkin değerlendirmeler, Heyet raporu ve iş gücü kaybı hesaplamaları, İş hukuku, SGK mevzuatı gibi bir çok alanda kendini geliştirmiştir. Tek tek sıraladığımız hukuk dalları aslında başlı başına oldukça kapsamlı ve zor alanlardır. Bunların hepsini hakim olmak ve gerektiği şekilde aldığın trafik kazası veya iş kazası dosyasının hakkını vermek için bu sayıların dallara hakim olmak gerekmektedir. Bursa’da Sigorta hukuku üzerine faaliyet gösteren Bursa Trafik Kazası Avukatları;

Bursa Sigorta Avukatı

Trafik kazalarında, sigorta şirketleri ve sigortalı araç sahipleri arasındaki hukuki süreçte, araç sahiplerini savunan meslek grubu trafik sigorta avukatı olarak geçmektedir. Bu konuda Bursa Trafik Sigortası Avukatı ile görüşmek sizi ufak miktarlarla aklınızı karıştırmaya çalışanların önünü kesecek ve haklarınızın birçoğundan mahrum kalmanızı engelleyecektir. Sigorta şirketleri ise bazı vaat ettiği hakları sağlamaya sıra geldiğinde kaçtıkları görülmektedir. Verilen vaatlerin tutulmadığı süreçte sözleşme için bir uyuşmazlık oluşmaktadır. Tam da bu noktada Bursa Trafik kazası avukatı ile görüşmek size fayda sağlayacaktır. Sigorta konusunda uzman avukatlar sadece bu alan üzerinde yoğunlaşırlar.

 

avukata danisin

2022 Trafik Sigorta Limitleri

Trafik sigortası, tüm motorlu araçlara zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik kazalarına karışan kişileri koruyan bir sigortadır. Trafik sigortası teminatları olarak gösterilebilecekler:

 • Vefat teminatı,
 • Sakatlık teminatı,
 • Maddi zararlı teminat,
 • Sağlık giderleri teminatı.

>İlgili İçerik: Trafik Kazası Avukatı<

Trafik sigorta limitleri 2022 yılı için geçen seneye oranla bir artış göstermektedir. 1 Ocak 2022 tarihinde bir güncelleme gelmektedir. Görülen bu güncellemeye göre; trafik kazlarında kaza başına 100.000 TL, araç başına 50.000 TL olarak düzenlenmiştir. Kaza sonrasında bu limitler aşıldığı durumlarda kazaya karışan kişi kendi cebinden ödeme yapmaktadır. Bu süreçte en iyi yardımı Bursa Trafik Sigortası Limitleri hakkında bilgi düzeyi yüksek avukatlardan alabilirsiniz.

Bursa Yaralanmalı Trafik Kazası Avukatı
Bursa Yaralanmalı Trafik Kazası Avukatı

Bursa Yaralanmalı Trafik Kazası Avukatı

Trafik kazalarında meydana gelen yaralanmalar uzmanlık gerektirir. Hasarın meydana geldiği andan itibaren titizlikle takip edilmesi gerekmektedir. En önemli aşama ise Trafik Kazası Heyet Raporu alınmasıdır. Bu alanda iyi bir avukat ile çalışmıyorsanız hak kaybına uğramanız muhtemeldir…

>İlgili İçerik: Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası <

Klasik Bir Kasko Teminat Poliçesinde Ne Bulunur?

Kazaya karışan araca, sürücünün kusur oranı kadar kaskodan bir ödeme yapılmaktadır. Kasko zorunlu kılınmamış isteğe bağlı olarak bırakılmıştır. Kasko limiti oluşturulurken araç sahibi kendi istediği maddeleri de ekleyebilmektedir. Araç sahibi kasko yaptırdığı sözleşmeye dâhil edebileceği teminatlara örnek olarak şunlar verilebilmektedir:

 • Deprem teminatı,
 • Sel ve su baskını teminatı,
 • Hasar ikame teminatı,
 • Kullanım kaybı teminatı,
 • Ferdi kaza teminatı,
 • Ferdi kaza deprem teminatı vb.

Klasik bir kasko teminat poliçesinde ise 3 madde bulunmaktadır. Bu üç madde şu şekilde sıralanabilmektedir:

 1. Aracın yanması; aracın bir sebepten dolayı tamamen ve ya kısmen olarak yanarak zarar görmesi durumudur.
 2. Aracın çarpması ve ya çarpılması; aracın tek ve ya çift taraflı bir kazaya karışması sonucu başka bir yere çarpması ve ya araca çarpılması durumudur.
 3. Aracın çalınması ve ya çalınmaya çalışılması; aracın ve ya araca ait bir aksesuarın çalınması ya da çalınmaya çalışılması durumudur.
Bursa Ölümlü Trafik Kazası Avukatı
Bursa Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Bursa Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Ölümün meydana geldiği trafik kazalarında yerine göre ağır ceza da yargılamaları yapılabilmektedir. Ölümlü trafik kazalarında ceza davası aşaması ölen kişilerin yakınları açısından oldukça önemlidir. Alınacak tazminattan ziyade sevdiklerine zarar veren sorumluların ceza alması istenmektedir. Kusur durumununda değerlendirildiği ceza davaları tazminat açısından da oldukça önemlidir. Ölümlü trafik kazası tazminat miktarının belirlenmesinde bir çok kriterden bir tanesi de kusur dağılımıdır.

Ölümlü trafik kazalarında talep edilecek tazminatlar; 

Bursa Güvence Hesabı ve Limitleri

Güvence hesabı gerçekleşen kazada maddi hasarlardan sorumlu olmayan, sakatlık ve ölüm hallerinde talep edilmektedir. Kazada sakatlanma ve yaralanma durumlarında kişiye maluliyet oranı kadar bir tazminat verilmektedir. Kaza ölümlü ise vefat eden kişinin yakınlarına verilen sosyal ve ekonomik hayatları için destekten yoksun kalma tazminatı verilmektedir. Güvence hesabına giren teminat limitlerini şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Trafik sigortası,
 • Karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası,
 • Tehlikeli maddeler ve tehlikeli atıklar zorunlu mali sorumluluk sigortası,
 • Maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortası,
 • Tüp gaz sorunlu mali sorumluluk sigortası,
 • Zorunlu karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası(16.04.2016 da yürürlükten kaldırılmıştır.).

Gerçekleşen kaza sonucu güvence hesabı ve limitleri konusunda deneyimli ve tecrübeli bir sigorta avukatı ile  görüşmek hukuki süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Bursa Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat Avukatı
Bursa Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat Avukatı

Bursa Maddi Hasarlı Trafik Kazası Avukatı

2022 yılında gerçekleşen maddi hasarlı kazalarda öne çıkan en önemli sorun sigorta teminat limitleridir. 50 bin liralık hasar limiti bir çok kazada yetersiz kalmaktadır. Günümüzdeki araçların değerlerini, parça ve işçilik fiyatlarını göz önünde bulundurduğumuzda sigortanın sunduğu maddi hasar teminatı kazalarda oluşan zararı karşılamamaktadır. Maddi zarara uğrayan kaza zedeler sigorta limitlerini aşan durumlarda kazaya sebebiyet veren tarafa dava açarak haklarını almak için hukuk mücadelesi vermektedir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Bursa 

Maddi hasarlı kazalarda araçlar değer kaybetmektedir. Bu kayıp zorunlu trafik sigortası tarafından güvence altına alınmıştır. Hasar işlemleri tamamlandıktan ve araç servisten çıktıktan sonra araç değer kaybı tazminatınızı alabilirsiniz. Sigorta teminat limitlerinin aşıldığı durumlarda kazaya sebebiyet veren aracın sürücüsü ve işletninden değer kaybı tazminatı talep edebilirsiniz.

Bursa İş Kazası Avukatı

İş yerinin bir işini yaptığı sırada işçi, talihsiz bir durum ile karşılaştığında yaralanıyor ve ya vefat ediyorsa buna iş kazası denilmektedir. Geçirilen iş kazası sonucunda yaralanan işçi ve ya vefat etmiş işçinin yakınları Bursa İş Kazası Avukatı ile maddi ve manevi tazminatlarını almaya hakkı bulunmaktadır.

İş kazası tazminat davası iş mahkemelerinde açılmaktadır. Bursa‘da bulunan iş mahkemelerin olayın meydana geldiği yer olarak bu alanda yetkilidirler. Ancak firmanın merkezi ve şubelerinin bulunduğu illerde de iş kazası tazminat davası açılması mümkündür.

>İlgili İçerik: İş Kazası Avukatı<

Trafik kazalarında uzman kişilerden yardım almak size çok büyük bir fayda sağlayacaktır. Davalarınızın en hızlı ve güvenilir şekilde sonuçlanması için bu adımı atmalı Bursa Trafik Kazası Avukatı ile görüşmelisiniz.

Bursa SGK Avukatları

ursa’da SGK mevzuatına hakim avukat bulmak samanlıkta iğne aramakla eş değerdir. Bu alanda avukatlardan ziyade SMMM’ler aracılık yapan danışmanlık firmaları çalışmaktadır Avukatlar için çokta kazançlı bir alan değildir. Ve hukuki olarak da yapılacak işlemlerden ziyade sigorta mevzuatının bilinerek gerekli işlemlerin yapılması ile sonuç elde etmeye çalışılır. SGK ile yapılan yazışmalar ile bir sonuca ulaşılamaz ise bu defa devreye SGK konusunda uzman avukatlar girecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler
Kategoriler