Yaralanmalı Motosiklet Kazalarında Tazminat Davaları, Motosiklet Kazası Tazminat Davası

Motosiklet Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Yaralanmalı motosiklet kazalarında tazminat davaları, taraflardan birinin kusurlu olarak motosiklet sürücüsüne çarparak yaraladığı, Türk Borçlar Kanunu’nun 49. Maddesinde düzenlenmiş olan haksız fiil sorumluluğu bağlamında zararın giderilmesi talebine dayanan tazminat davalarıdır.

Motosiklet Kazası Tazminatı Nedir?
Motosiklet Kazası Tazminatı Nedir?

Motosiklet Kazası Tazminatı Nedir?

Kaza olduğunda trafik kazası kapsamında sigorta firmasıyla yapılan anlaşmalara göre bir süreç belirlenmektedir. Motosikletle kaza yapan kişinin ve kazaya karışan diğer kişi ve araç ile alakalı değerlendirmeler yapılarak zarar karşılanması durumu söz konusudur. Motosiklet kazası tazminatında hatalı olan taraf açısından bir hesaplama yapılırken hangi sözleşme yapılmışsa maddeleri ele alınmalıdır.

Motosiklet Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat
Motosiklet Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat

Motosiklet Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat

Bedensel ve manevi açıdan zarar oluşan kazalarda birtakım detaylar söz konusudur. Manevi açıdan yalanan kazada zarar akli denge kaybına bile neden olabilir. Kazayı yaşayan kişi ve kişinin yakınları açısından bakıldığında kaza tazminat ayrıntıları önem kazanır. Motosiklet kazası tazminatı bedensel kayıplarda firma da sorumlu olabilir.

Motosiklet Kazasında Kimler Tazminat Alabilir?

Trafik kazası mağduru yaşamaya devam ediyorsa kendi başına tazminat davası açabilmektedir. Ölümlü motosiklet kazalarında ise kaza sonucu ölen kişinin yakınları tazminat talibinde bulanabilirler. Motosiklet kazası tazminatı için sigorta şirketine başvuru şartı vardır. Kazada hak sahibi kişiler yetki verdikleri avukat ile tazminat sürecini yürütürler. 

Kurye Motosiklet Kazası ve Tazminat

Son zamanlarda eve paket servis işi oldukça gelişmiştir. Tabi durum kurye sektörünü de hareketlendirmiş hatta kuryesi olan firma diğer rakiplerine göre daha fazla öne çıkmıştır. Kuryelerin yaptığı kazalar iki aşamalı olarak değerlendirilmelidir. Birincisi kazası diğeri ise iş kazası bu her ikisini de ele alalım…

Trafik kazası geçiren kurye diğer trafik kazaları gibi ele alınacaktır. Kusur değerlendirmesi ve diğer kriterlere göre kaza geçiren kuryenin zararı hesaplanacak motosiklet kazası tazminatı için maddi tazminatı sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.

Motor Kazasında Sigorta Karşılar Mı?

Motor kazasında, motorun trafik sigortası mevcut ise bu durumda kusurlu motor sürücüsünün karşıya verdiği zararı sigorta şirketi karşılar. Şayet motor 50 cc, yani trafik sigortası zorunlu değilse ve yaptırılmamışsa, motor sürücüsü karşı tarafa kusurlu olarak verdiği zararı kendisi karşılamak zorunda kalır. Eğer karşı taraf kusurlu ise bu durumda motor sürücüsünün zararını karşı tarafın sigortası karşılayacaktır.

İlgili İçerik: Kurye Kazası Tazminat Talepleri

Kuryelerin yaptığı kazalar iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir. Kaza sonrasında kurye bir iş kazası avukatı ile çalışmalı konuyu uzman avukat ile değerlendirmelidir. Çünkü motosiklet kazalarının iş kazası olarak değerlendirilmesi ve buradan tazminat alınması biraz zor ve detaylı bir iştir. Bir olayın iş kazası olup olmadığına Sosyal Güvenlik Kurumu karar verecektir.

İlgili başvurular ve sürecin yönetilmesi alacağınız tazminatı direk etkileyecektir. Profesyonel çalışan yani kurye hizmeti veren firmalar Getir, Trendyol, Yemeksepeti, Hepsiburada, kurye motor kazalarında işin içinden sıyrılabilecek şekilde gerekli düzenlemelerini yapmışlardır. Ancak mahalli olarak hizmet veren kebapçı, dönerci gibi firmalar bu alanda oldukça zayıftır. Ve iş kazalarında kurye tamamen haklı olma ihtimali de yüksektir. İş kazalarında kusur değerlendirmesi yine SGK tarafından yapılacaktır.

İlgili İçerik: İş Kazası Tazminat Davası 

Motor Kazası Maddi Manevi Tazminat Süresi (Zamanaşımı) Kaç Yıldır? 

Motosiklet kazalarında maddi manevi tazminat süresi kaç yıl istenebilir sorusu için kanunlar kapsamında hangi durumda ne kadar etki olduğu önemlidir. Kazanın geçmesine rağmen bir sağlık sorunu devam ediyorsa, hastalık sürüyorsa bu gibi hallerde genellikle kaza döneminden itibaren 8 sene olarak bir süre vardır. Ölümlü kazalarda, hem ölü hem de yaralı varsa bu gibi hallerde 15 seneye kadar motosiklet kazası tazminatı istenebilir. 

Motosiklet Kazası Tazminat Hesaplama
Motosiklet Kazası Tazminat Hesaplama

Motosiklet Kazası Tazminat  Hesaplama 

Motosiklet kazası tazminatı  hesaplaması esnasında kazazedelere ödenecek tazminatın tutarı net bir sabit fiyat şeklinde düşünülmemelidir. Motosiklet kazası tazminatı özelliklerinde sigorta poliçelerinde üst sınır da ayrıca önemlidir. Çünkü bu miktarlar aslında duruma göre belirlenir. Bir firma adına çalışan bir motosiklet varsa bu gibi durumlarda motosiklet kazası tazminatı firma ile alakalı da tazminat talebinde bulunulabilir. 

Bir firmada birçok motosiklet varsa ve bu motosikletlerde çalışan kişiler kazaya uğrayabileceği için bu olasılığa göre hesaplama kapsamı önceden sözleşmede belirlenir. Yani oluşan zarara göre bir durum vardır. Bu zarar da hem kişinin geçirdiği kaza durumuna hem de diğer detaylara göre değişebilir.

 • Hayatını kaybeden kişinin yaşı, ölümdeki kolaylık oranı
 • Geride kalan yakınlarının sayısı mağduriyet açısından değerlendirme
 • Aile ekonomisine katkısı
 • Ölen kişinin ve kazazedenin genel ekonomik durumu

Hasarlar delilleriyle tam şekilde ispat edilemediğinde oluşması muhtemel durumlar düşük tazminat ile belirlenmektedir.

İlgili İçerik: Trafik Kazası tazminat Hesaplama 

Motosiklette Değer Kaybı Olur Mu?

Uygulamada sigorta şirketleri, maalesef motosiklette değer kaybı olmayacağı, zira plastik aksamların değer kaybı kapsamına girmediği şeklinde cevap vermektedirler. Bu yönüyle esasen sigorta şirketine başvurarak doğrudan değer kaybına ilişkin bir talepte sonuç alınmayacaktır. Ancak motorunuzda yüksek miktarda değer kaybı oluştuğu takdirde, dava açarak değer kaybını talep edebilirsiniz.

Kimlerden Maddi Ve Manevi Tazminat İstenebilir?

Motosiklet kazası tazminatı maddi ve manevi zarar gören kimlerden istenebiliyor sorusuna gelince Vakalara göre değişmekle beraber kazaya bağlı oluşan sorunlarda trafik kazasına sebebiyet veren kişiden istenmektedir. Aracı kullanan kişi eğer kazaya neden olduysa tazminat talepleri kapsamında bir süreç başlatılabilir.

Yasalar gereği kazaya karışan kişi ve açısından sigorta şirketi bu kaza ile alakalı doğrudan sorumlu olunan ve tazminat istenen ilgili kurumdur. Yani kazaya bir kişi kurum neden olduysa tazminatı ödeyecek olan yine bu sigorta firmasıdır.

Ortada bir tazminat olması için tazminatı ödeyecek sigorta firması gerekiyor. Araç zorunlu trafik sigortası yaptırılmış olsa da yaralanma ve ölümlerde tam istenen tazminat miktarı alınamayabilir. Trafik zorunlu sigorta kapsamı kasko ile karşılaştırıldığında daha az kapsamlı olduğu için bu yönde bilgi alabilirsiniz.

Motor Kazası Yolcu Tazminat

Motor kazalarında yolcular her tazminat davasında olduğu gibi kusursuzdur. Yolcuda meydana gelen bütün zararlar sigorta şirketinden tazmin edilebilir. Ancak burada şöyle bir ayrım vardır. Çift taraflı kazalarda yolcu haklılığı kadar karşı tarafın sigortasından faydalanır. Geriye kalan kısmı için ise bindiği motosikletin sigortasından faydalanmalıdır.

Genelde motosiklet kazalarında ehliyetin olmaması ya da motorun evraklarının (muayene, ruhsat) rücu davasına sebep olmaktadır. Bir başka söyleyişle sigorta şirketi trafik kazası yolcu tazminat isteğini karşılayarak parasını hesabına yatırır. Ancak bu verdiği parayı motor sahibinden geri alır.

Tek Taraflı Motosiklet Kazası ve Tazminat

Fazlasıyla yaşanan bir kaza türüdür. Motosiklet tek taraflı trafik kazası genelde sebebi hız ve tedbirsizlik olmaktadır. Tek taraflı kazalarda maalesef ki sürücünün tazminat hakkı yoktur. Ancak yolcu konumundaki kişi zararlarını sigorta şirketinden veya devletin güvence hesabından isteyebilir.

Motosiklet Kazaları ve Rücu Davası

Motosiklet kazası tazminatı, sigorta şirketlerinin en çok rücu işlemini yaptığı kaza türleri olduğunu söyleyebiliriz. Motosiklet sürücüleri özellikle şehir merkezinden uzakta bulunan yaşam alanlarında araçlarının sigortasını yaptırmaktan imtina etmektedirler. Motor kullanan sürücülerin büyük çoğunluğunun ehliyeti olmayabiliyor. Yine motosikletlerin muayenesi eksik olabiliyor. Ruhsatı olmayan motorların sayısının da az olmadığını söylemek mümkündür.

Böyle durumlarda motosiklet kaza yapınca rücu davası kaçınılmaz olmaktadır. Rücu için gereken bütün şartlar motosiklet kazalarında fazlasıyla mevcuttur.

Motosiklet Kazası Tazminatı Ve Güvence Hesabı

Motosiklet kazalarında Güvence Hesabı can kurtarıcı niteliktedir. Özellikle yaralanmalı ve ölümlü motosiklet kazalarında çok kişinin canı yanmaktadır. Sigortasız kullanılan motosikletlerde devreye güvence hesabı girer ve zarar gören vatandaşların tazminat ödemesini yapar.

50 Cc Motor Kaza Yaparsa Ne Olur?

50 Cc’lik motorlara mevzuatta “motorlu bisiklet” denilmektedir. Motorlu bisikletler L1 sınıfında bulunmakla birlikte, motorlu bisikletler için trafik sigortası yapılması zorunlu değildir. Nitekim uygulamada da 50 cc’lik motorlara trafik sigortası yapılmamakta, trafik kazası olduğunda bu durum birtakım mağduriyetlere yol açmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 103. Maddesi ise, “Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir.” Diyerek motorlu bisikletlerin sorumluluğunun genel hükümlere, yani Türk Borçlar Kanunu’nun 49. Maddesinde düzenlenmiş olan haksız fiil sorumluluğuna dayandığı belirtmiştir. İşbu hükümden hareketle 50 cc motor kaza yaparsa ne olur sorusuna, motor sürücüsü kusurlu durumda ise haksız fiil sorumluluğu doğar ve kendisine genel hükümlere dayanarak dava açıldığında karşı tarafın zararlarını karşılamasına ilişkin karar verilebilir, şeklinde cevap veriyoruz.

Kask Takmama Müterafik Kusur

Motor kazası sonucunda kaskınız yok ise bir anlamda cezalandırılırsınız. Nasıl mı? Kaza sonrasında sigortadan para almak için açılan tazminat davalarında trafik kazası tazminat hesaplaması yapılırken Kask takmama müterafik kusur indirimi yapılır. Bu indirim ise toplam tazminatınızın yüzde 20’si demektir.

Kaza Sonrası Çalışılamayan Dönemlere Yönelik Maaş Tazminatı

Motosiklet kazaları çok sık rastlanan kazalar arasındadır. Bu kazaları yaşayan kişiler bir dönem için iş yerinde devam edemeyebilir. Dolayısıyla çalışılamayan sürelerdeki zararın karşılanması için gereken tazminat bedelini almak için hak sahibi talepte bulunabilir. Sigortalı kişi çalışamadığı sürelerdeki zararı gerekçeli şekilde göstermelidir.

Motosiklet Kazası Bakıcı Gereken Haller
Motosiklet Kazası Bakıcı Gereken Haller

Motosiklet Kazası Bakıcı Gereken Hallerde

Motosiklet kazasından sonra bakıcı gerekiyorsa günlük hayatı sürdürmesi için süresiz şekilde ya da bir süre için ihtiyacı olanlara maaş ödenmesi gerekir. Çalışma durumuna göre bu maaş değişebilir. Hastalık derecesi vs. açısından da bu değerlendirme yapılmaktadır. Fatura edilemeyen tedavi giderleri tazminatı almak için de sigorta firmasına başvuru yapabilirsiniz bu da motosiklet kaza tazminatı açısından başka bir detaydır.

Motosiklet Kazalarında Yargıtay Kararları

Motor kazalarıyla ilgili bu güne kadar yüzlerce hatta binlerce dava görülmüş ve nihayete erdirilmiştir. Yeni açılacak motor kazası davalarında daha önce görülmüş davalar içtihat niteliğindedir. Yeni açılacak motosiklet kazası tazminat davalarında eski kararlar yol gösterici niteliktedir.

Yargıtay 6. Ceza Dairesi 2018/961 E. 2020/3280 K.
Yargıtay 6. Ceza Dairesi 2018/801 E. 2020/3283 K.
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi E:2020/614, K:2020/2716
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi E:2020/614, K:2020/2716
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi 2018/4513 E. 2020/1397 K.
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi 2018/3538 E. 2020/1246 K.

İlgili Yargıtay kararlarının tam metnini aşağıda linkini paylaştığı PDF dosyasının içerisinde bulabilirsiniz.

Motosiklet Kazalarında Yargıtay Kararları İndirmek için mavi yazının üzerine tıklayabilirsiniz.

Motor Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım?

Trafik kazası sonrası yapılması gerekenlerin başında sakin kalmak ve ilk şoku atlatmak en önemlisidir. Kazanın gerçekleşmesi ile kazaya ait görseller çekildikten sonra araçlar trafik akışını ve güvenliğini bozmayacak şekilde emniyetli yerlere çekilmelidir. Trafik kazası ölümlü ya da yaralanmalı ise kolluk kuvvetine haber verilmelidir. Maddi hasarlı trafik kazası ise taraflar kendi aralarında KTT doldurması gerekmektedir.

Motosiklette Dizlik Takmak Yasal Bir Zorunluluk Mu?

Profesyonel anlamda motosiklet kullanıcılarının dikkat ettiği en önemli şeylerden bir tanesi de koruyucu ekipmanları kullanmaktır. Bu koruyucu ekipmanlardan en önemlilerinden birisi de dizliktir. Dizler vücudun en hassas notlarındandır. Ama dizlik için bir zorunluluk yoktur. Yasal olarak motor kullanırken dizlik takmanız gerekmemektedir. Çevirmeye takıldığınızda dizliğiniz yok diye ceza yemezsiniz. Motosiklet dizlik zorunlu mu sorusunun cezası hayırdır.

Kask Takmamak Kusur Mudur?

Kask ve motor bir bütündür. Motoru olan kullanıcıların en az motor kadar önemli olan kaskı anahtar gibi yanlarından ayırmamaları ve kullanmaları gerekmektedir. Yasal olarak da bu böyledir. Motosiklet kullanıyorsanız kask takma zorunluluğunuz vardır. Eğer kask takmıyorsanız ceza yerseniz. En önemlisi de hayati bir risk almış olursunuz. Kazalarda kask takmamak tabii ki bir kusur değildir.

15 yanıt

 1. Banka kredisi bir otomobille kaza yaptığında çektiğin krediyi banka da yaptirdigin sigorta ödüyor ama motosikletle yaparsan ödemiyor bunun için ne yapmali

  1. Sigorta poliçesinin sözleşme maddelerini incelemek gerekiyor. Eğer motor kazası tazminatı ve maddi hasarlarını karşılamayan bir poliçe yapılmış ise burada bir aldatma söz konusu olabilir. Ticaret mahkemesinde ilgili sigorta şirketine yönelik dava açmakta fayda var. Ama yine sigorta hukuku uzmanı avukat ile konuyu detaylı görüşmenizde fayda var.

 2. motorumla ev sokağıma dönecektim 2 yol boştu 2 metre erken döndüm fakat reşit olmayan bir çocuk motor ile bana çarptı çocuğa bir şey olmadı fakat benim kafama dikişler atıldı ve kolum kırıldı zedelenmeler yaşadım karşı taraf motorun hasarını ödemem için bana faca açtı

 3. yolun sağ şeridinden 40-50 km hızla ilerler iken orta şeritten sağ sokağa girmek isteyen sürücü bir anda önüme kırdı (sinyal vermeden) motorumun sol ön tarafından bana vurdu.Yere düştüm motor bacağımın üzerinde 5-6 metre sürüklendim sol bilek kemiğim kırıldı 5 hafta alçıda kalacak ayağım.Ambulans ile hastahaneye sevk edildiğim sırada vuran kişi olay yerini bozduğu için trafik polisi tutanağı dolduramadı kamera kayıtlarıda bölgede yoktu fakat trafik polisi tutanak beyannamesinde vuran kişinin olay yerini bozduğunu tutanakta belirtti karşı tarafın sigorta şirketinden tazminat talebinde bulunabilirmiyim.

  1. Okan bey geçmiş olsun
   Motosiklet kazası tazminatı alabilmeniz mümkün. İki aracın karıştığı çift taraflı kazalarda öncelikle kusur durumunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Sizin anlattığınızdan yola çıkacak olursak, haklılık payınız yüksek. Yine de ifade tutanakları, kaza tespit tutanağı ve diğer deliller değerlendirildiğinde daha sağlıklı bir sonuca ulaşabiliriz.

 4. Dün geçirdiğim trafik kazasında motorumla ana cadde üzerinde 40 45 hızlarda seyir halindeyken sağ ara sokaktan çıkan bir minibüs şöförüne kafadan çarptım elimde ve vücudumun belirli yerlerinde sorunlar oldu halen daha ağrım bulunmakta sürücü sinyal vermeden ana caddeye atladı haklı olduğumu biliyorum fakat motorum değeri yüksek ve 0 bir motordu sigorta şirketi karşılayacak fakat satmak istediğim zaman maddi zarara gireceğim bu yüzden tazminat davası açmak istiyorum şahıstan da şikayetçi oldum

  1. Merhaba İsmail bey
   sigorta şirketi sizin haklarınızı korumakla mükellef, çünkü kazada yüzde yüz haklısınız. Maddi zararlarınız karşı tarafın trafik sigortası karşılayacaktır. Ancak aracınız yaptırıldığında diğer motosikletlere oranla değeri düşecektir. Ve dediğiniz gibi satıldığı zaman zarara uğrayacaksınız. Trafik sigortası normalde bu değer kayıplarını da karşılıyor ancak motosiklet kazalarında bu madde maalesef yok. Araç değer kaybı, Kazanç kaybı ve bunun gibi sigortanın karşılamadığı kalemleri kazaya sebebiyet veren araç işleteni ve araç sürücüsüne dava açarak alabilirsiniz.

 5. iyi günler yaklaşık 2 ay önce tk geçirdim motor ile ben caddeden aşağı inerken kör noktadan çıkan 50 cc ehliyetsiz başka bir diğer sürücünün önüme atlaması snucu ön kısımdan çarparak bir şekilde durdum hastane raporumda btm ile giderilebilir dendi kırık falan yok ama motorum önceden ağır hasar kayıtlı bunun ekinde sigortam muayenem kaskım vs tam durumda olay anında polis çağrılmadı aranan ambulans karşı taraf tarafından iptal edildi hastanede yalan beyan verdiler merdivenden düştük diye masrafımı başta karşılarız dedikten sonra karşılamicaklarını söylediler karakol yolu ile şikayetçi oldum ehliyetsiz olduğunu kabul etti ona arkadan çarptığımı ifadesinde belirti hız sınırı 50 olan yerde hızımı hatırlamamkla beraber max 60 km hızla seyir halindeydim kazayı gören tek kamera kaydında yüz plaka vb bir şey görünmemekte 3 hafta oldu dosya savcılığa ulaşalı bu durumda motor halen yatmakta kendim tamir ettirsem fişlendirsem sonrasında ödemesini alabilirmiyim yada bekjlemelimiyim bir dahaa perte çıkma gibi bir durum söz konusu olabilirmi şasem çatladı gidon eğrildi farda zarar var ve jant eğrildi anlicağınız üzere parçalar istenirse 20-25 k bandı tamir ile giderme istersem 10-12 k bandı çıkar bu durumda hasarımın tespiti için ne kadar süre sürer bu şekilde vasıtasız çok zor olmakla beraber artık psikolojik çöküntüye girdim uzman desteği alabilirim bunun benim dosyamda bir artıı olurmu mahkemenin ortalama süresi tahmininizce ne kadardır çok uzun bir süreç olur diyorsanız kredi çekip başka motor almayı düşünüyorum mutlak dönüşünüzü rica ediyorum

  1. Ahmet bey geçmiş olsun,
   – Siz aracınızı faturalı şekilde yaptırın ve sürecin tamamlanmasının ardından sigortadan para almak için harekete geçebilirsiniz. Aracınız onarılırsa araç değer kaybı tazminatı almayı da ihmal etmeyin.
   Pert araç için uygulanan prosedür her araç için aynıdır. Motorunuz eğer perte çıkacak kadar hasar aldıysa mutlaka çıkartılacaktır.
   – Motorunuzu kullanamadığınız gün kadar kazaya sebebiyet veren taraftan mahrumiyet bedeli talep edebilirsiniz.

 6. merhaba, ticari motosikletimle ana caddede seyrederken ara sokaktan bir başka motorlu sürücü önüme çıktı ve kaza meydana geldi. tutanak tutmayı reddettiler ve savcılığa suç duyurusunda bulundum. motorumu faturalı olarak yaptırdım ve 10 gün raporlu olarak iş göremedim. karşı taraftaki motor ticari ruhsata sahip fakat kullanıcı ruhsat sahibi değildi. sizce bu durumun lehime sonuçlanması mümkün müdür. ayrıca bu davaların sonuçlanması tahmini ne kadar sürer.
  sevgiler,

  1. E devletten üzerinden kusur durumunu takip edin, sorularınızın tam karşılığı trafik kazası kusur oranı ile doğru orantılı. Haklılık payınız kadar zararınız karşılanacaktır.
   1- Araç hasarından karşı tarafın sigorta şirketi sorumludur. Aracınızı hemen yaptırabilirsiniz.
   2- 10 günlük rapor ücretinizi sigortalıysanız SGK ödeyecektir. Çalışmıyorsanız karşı tarafın trafik sigortasından talep edebilirsiniz. Tahsili minimum 1 yıl sürer.
   3- Motorun tamirden sonraki araç değer kaybı tazminatını ise yine karşı aracın sigortası karşılayacaktır. 2 hafta içerisinde ödemesini alabilirsiniz.

 7. Merhabalar 8 ay önce motosikletimle karşı ara yoldan geçmek zorunda kaldım dikkatlice yola bakinip çıktım. Karşı yoldan çok hızlı gelen motosiklet sürücüsü bana arkadan çarptı sürüklendi. Beni de düşürdü. Kalkıp bana bir sürü küfür ve hakaretlerde bulundu Ambulans geldi hastanede raporuna tıbbi müdahaleyle giderilemez yazmislar bir iki siyrigi morlukları olmuş. Trafik geldi yaya geçidi olan yerden gectigim icin raporda beni 100 de yüz kusurlu bulmuş. Yaya geçidi varsa karşı tarafın da yavaşlaması gerekmiyor muydu. Şimdi uzlastirmaci gorevlendirmişler beni arayacakmis uyaptan msj geldi uzlasmalimiyim yoksa rapora itiraz mi etmeliyim.

  1. Geçmiş olsun Musa bey, ana yoldan tali yola çıkış yaparken sizin trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Kusur sizde gibi görünüyor. Karşı tarafında aracın hızını yolun durumuna göre ayarlaması gerekiyor. Karşı tarafa da hızdan dolayı yüzde 25 kusur verilebilir. Daha sağlıklı değerlendirme için KTT, ifadeler varsa görüntüleri incelemek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Kategoriler