Yaralanmalı Motosiklet Kazalarında Tazminat Davaları, Motosiklet Kazası Tazminat Davası

Motosiklet Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Yaralanmalı motosiklet kazası tazminat davaları, taraflardan birinin kusurlu olarak motosiklet sürücüsüne çarparak bedeni hasara neden olduğu durumlarda ortaya çıkar. Motosiklet kazası tazminatının dayanağı Türk Borçlar Kanunu’nun 49. Maddesidir.

Motosiklet kazası sonucu ortaya çıkan zararlar kazaya sebebiyet veren tarafından sigorta şirketi, araç sahibi ve sürücüsü tarafından karşılanır. Motosiklet kazası tazminatı çeşitleri:

 • Bedeni hasar tazminatı
 • Ölüm tazminatı
 • Maddi hasar

Yaralanma sonucu motosiklet kazalarında, Geçici iş göremezlik, tedavi giderleri, bakıcı giderleri ve kalıcı iş göremezlik tazminatı talep edilir. Ölüm meydana gelen motosiklet kazalarında destekten yoksun kalanlar tazminat talebinde bulunabilir. Cenaze ve defin giderleri yine sorumlular tarafından karşılanır.

Motosiklette meydana gelen maddi hasar yine karşı tarafından sigorta şirketi tarafından karşılanır. Tamir sonrası oluşan değer kaybı sigorta şirketinin sorumluluğundadır.

Motosiklet Kazası Tazminatı Nedir?
Motosiklet Kazası Tazminatı Nedir?

Motosiklet Kazası Tazminatı Nedir?

Motosiklet kazası sonucunda yaralanan veya zarar gören kişilerin, haksız fiil sorumluluğu bağlamında zararın giderilmesi talebine dayanan bir tazminat davasıdır. Motosiklet sürücüsünün tazminat talebinde bulunabilmesi için haklılık payının olması gerekmektedir. Motosiklet kazalarında talep edilebilecek tazminat türleri: Maddi ve manevi tazminat, araç hasarına ilişkin tazminat çeşitleri.

Motosiklet Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat

Bedensel ve manevi açıdan zarar oluşan kazalarda birtakım detaylar söz konusudur. Manevi açıdan yalanan kazada zarar akli denge kaybına bile neden olabilir. Kazayı yaşayan kişi ve kişinin yakınları açısından bakıldığında kaza tazminat ayrıntıları önem kazanır. Motosiklet kazası tazminatı bedensel kayıplarda firma da sorumlu olabilir.

Motosiklet Kazasında Kimler Tazminat Alabilir?

Trafik kazası mağduru yaşamaya devam ediyorsa kendi başına tazminat davası açabilmektedir. Ölümlü motosiklet kazalarında ise kaza sonucu ölen kişinin yakınları tazminat talibinde bulanabilirler. Motosiklet kazası tazminatı için sigorta şirketine başvuru şartı vardır. Kazada hak sahibi kişiler yetki verdikleri avukat ile tazminat sürecini yürütürler. 

Yaralanmalı Motosiklet Kazalarında Tazminat Davaları

Motor kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası, en az bir motorlu aracın katıldığı kazada bedensel zarara uğrayan kişiler tarafından trafik kazasında sorumluluğu bulunanlara karşı açılan tazminat davadır. Motor kazası nedeniyle tazminat, uygulamada hem bedensel hem de malvarlığı zararlarını ifade etmek üzere kullanılmaktadır.

Yaralanmalı motosiklet kazalarında tazminat davaları, Türk Borçlar Kanunu’nun 49. maddesinde düzenlenmiş olan haksız fiil sorumluluğu bağlamında zararın giderilmesi talebine dayanan tazminat davalarıdır.

Motosiklet kazasında bir yaralanma meydana gelmişse yaralanan kişinin bizzat kendisi tarafından maddi ve/veya manevi tazminat davası açabilir. Tazminat davası, kazaya sebebiyet veren kişi aleyhine açılır. Bu kaza sonucunda veya nedeniyle yaralanan kişi, malul olmuşsa bu nedenle çalışma hayatı boyunca uğrayacağı işgücü kaybı nedeniyle maddi tazminat; trafik kazası nedeniyle uğradığı elem, keder ve üzüntü nedeniyle de manevi tazminat talep edebilir.

Motosiklet kazası neticesinde ölüm, yaralama veya herhangi bir malvarlığı zararı meydana gelmesi halinde şu kişilere maddi ve manevi tazminat davası açılabilir: Araç sürücüsü, araç sahibi, araç işleteni ve/veya sigorta şirketi. Sigorta şirketi, trafik kazasına karışan aracın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası) veya poliçe kapsamına göre İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (Kasko Sigortası) hangi sigorta şirketi tarafından yapılmışsa, o sigorta şirketi de ölüm, yaralama veya diğer zararlardan sorumludur.

Kurye Motosiklet Kazası ve Tazminat

Son zamanlarda eve paket servis işi oldukça gelişmiştir. Tabi durum kurye sektörünü de hareketlendirmiş hatta kuryesi olan firma diğer rakiplerine göre daha fazla öne çıkmıştır. Kuryelerin yaptığı kazalar iki aşamalı olarak değerlendirilmelidir. Birincisi kazası diğeri ise iş kazası bu her ikisini de ele alalım…

Trafik kazası geçiren kurye diğer trafik kazaları gibi ele alınacaktır. Kusur değerlendirmesi ve diğer kriterlere göre kaza geçiren kuryenin zararı hesaplanacak motosiklet kazası tazminatı için maddi tazminatı sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.

İlgili İçerik: Kurye Kazası Tazminat Talepleri

Motor Kazasında Sigorta Karşılar Mı?

Motor kazasında, motorun trafik sigortası mevcut ise bu durumda kusurlu motor sürücüsünün karşıya verdiği zararı sigorta şirketi karşılar. Şayet motor 50 cc, yani trafik sigortası zorunlu değilse ve yaptırılmamışsa, motor sürücüsü karşı tarafa kusurlu olarak verdiği zararı kendisi karşılamak zorunda kalır. Eğer karşı taraf kusurlu ise bu durumda motor sürücüsünün zararını karşı tarafın sigortası karşılayacaktır.

Kuryelerin yaptığı kazalar iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir. Kaza sonrasında kurye bir iş kazası avukatı ile çalışmalı konuyu uzman avukat ile değerlendirmelidir. Çünkü motosiklet kazalarının iş kazası olarak değerlendirilmesi ve buradan tazminat alınması biraz zor ve detaylı bir iştir. Bir olayın iş kazası olup olmadığına Sosyal Güvenlik Kurumu karar verecektir.

İlgili başvurular ve sürecin yönetilmesi alacağınız tazminatı direk etkileyecektir. Profesyonel çalışan yani kurye hizmeti veren firmalar Getir, Trendyol, Yemeksepeti, Hepsiburada, kurye motor kazalarında işin içinden sıyrılabilecek şekilde gerekli düzenlemelerini yapmışlardır. Ancak mahalli olarak hizmet veren kebapçı, dönerci gibi firmalar bu alanda oldukça zayıftır. Ve iş kazalarında kurye tamamen haklı olma ihtimali de yüksektir. İş kazalarında kusur değerlendirmesi yine SGK tarafından yapılacaktır.

İlgili İçerik: İş Kazası Tazminat Davası 

Motor Kazası Maddi Manevi Tazminat Süresi (Zamanaşımı) Kaç Yıldır? 

Motosiklet kazalarında meydana gelen zararlara göre zamanaşımı süreleri Karayolları Trafik Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Türk Borçlar Konunu ile belirlenmiştir. Buna göre ;

 • Maddi hasar 2 yıl
 • Yaralanma 8 yıl
 • Ölüm 15 yıl

Olarak uygulanmaktadır.

Motosiklet Kazası Tazminat Hesaplama
Motosiklet Kazası Tazminat Hesaplama

Motor Kazası Tazminat  Hesaplama 

Motosiklet kazası tazminat hesaplamada kusur, maluliyet oranı, yaş, kişisel gelir gibi kriterler dikkate alınmaktadır.

Motosiklet kazası tazminat hesaplamayı bir örnekle açıklamak gerekirse; kazadan sonra maluliyete uğrayan kişi için % 50 maluliyet oranı verilmiştir. Maluliyete uğrayan kişinin kazadaki kusur oranı %20, yaşı 30 ve maaşı da 10.000,00 TL’dir.

Tazminat hesaplamasında 10.000,00 TL maaştan kusur oranı düşülmelidir. Çıkan miktar da maluliyet oranı ile çarpılmalıdır. Şöyle ki; 10.000 – % 20 kusur oranı = 8.000,00 TL.

8000 x 50/100=4000 TL gelir ve aylık işgücü kaybıdır.

Söz konusu tutarın yıllık hesabı ise 4000×12=48.000,00 TL’dir.

Hesaplamanın son aşamasında 30 yaşında olan bireyin 37 yıllık pasif çalışma hakkı dikkate alınır. Bu da kişinin yaşına eklenmeli ve yıllık gelir kaybı ile çarpılmalıdır. Sonuç olarak; 4.000×37=1.776.00 TL kişinin maddi tazminat rakamıdır.

Bunun dışında tazminat hesaplamasında manevi zararlar yani yaralanan kişinin maruz kaldığı acı, ıstırap, travma gibi psikolojik etkiler ve yaşam kalitesindeki kayıplar; tedavi masrafları tazminat taleplerinde dikkate alınmaktadır.

İlgili İçerik: Trafik Kazası tazminat Hesaplama 

Motor Kazası Yaralanmaları

Motor kazaları genellikle ciddi yaralanmalara ve hatta ölümlere neden olabilir. Yaralanmaların türü ve şiddeti, kaza koşulları, kişinin koruyucu ekipman kullanımı ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Motor kazalarının yaygın olarak neden olduğu yaralanma türleri arasında şunlar bulunur: Kafa ve beyin yaralanmaları, omurga yaralanmaları, kırıklar ve ezilmeler, deri yaralanmaları, iç yaralanmalar.

Motor kazaları genellikle önlenemeyen trajik olaylardır, ancak koruyucu ekipman kullanımı ve güvenli sürüş alışkanlıkları gibi önlemler alınarak risk azaltılabilir.

Motosiklette Değer Kaybı Olur Mu?

Motosiklet kazalarında değer kaybı talep edilebilir. Değer kaybı, kaza sonucu motorun onarıldıktan sonra değerinin düşmesi anlamına gelir.
Motor kazasında trafik sigortası mevcutsa, kusurlu motor sürücüsünün verdiği zararı sigorta şirketi karşılar.

Kimlerden Maddi Ve Manevi Tazminat İstenebilir?

Motosiklet kazası tazminatı maddi ve manevi zarar gören kimlerden istenebiliyor sorusuna gelince Vakalara göre değişmekle beraber kazaya bağlı oluşan sorunlarda trafik kazasına sebebiyet veren kişiden istenmektedir. Aracı kullanan kişi eğer kazaya neden olduysa tazminat talepleri kapsamında bir süreç başlatılabilir.

Yasalar gereği kazaya karışan kişi ve açısından sigorta şirketi bu kaza ile alakalı doğrudan sorumlu olunan ve tazminat istenen ilgili kurumdur. Yani kazaya bir kişi kurum neden olduysa tazminatı ödeyecek olan yine bu sigorta firmasıdır.

Ortada bir tazminat olması için tazminatı ödeyecek sigorta firması gerekiyor. Araç zorunlu trafik sigortası yaptırılmış olsa da yaralanma ve ölümlerde tam istenen tazminat miktarı alınamayabilir. Trafik zorunlu sigorta kapsamı kasko ile karşılaştırıldığında daha az kapsamlı olduğu için bu yönde bilgi alabilirsiniz.

Motor Kazası Yolcu Tazminat

Motor kazalarında yolcular her tazminat davasında olduğu gibi kusursuzdur. Yolcuda meydana gelen bütün zararlar sigorta şirketinden tazmin edilebilir. Ancak burada şöyle bir ayrım vardır. Çift taraflı kazalarda yolcu haklılığı kadar karşı tarafın sigortasından faydalanır. Geriye kalan kısmı için ise bindiği motosikletin sigortasından faydalanmalıdır.

Genelde motosiklet kazalarında ehliyetin olmaması ya da motorun evraklarının (muayene, ruhsat) rücu davasına sebep olmaktadır. Bir başka söyleyişle sigorta şirketi trafik kazası yolcu tazminat isteğini karşılayarak parasını hesabına yatırır. Ancak bu verdiği parayı motor sahibinden geri alır.

Tek Taraflı Motosiklet Kazası ve Tazminat

Fazlasıyla yaşanan bir kaza türüdür. Motosiklet tek taraflı trafik kazası genelde sebebi hız ve tedbirsizlik olmaktadır. Tek taraflı kazalarda maalesef ki sürücünün tazminat hakkı yoktur. Ancak yolcu konumundaki kişi zararlarını sigorta şirketinden veya devletin güvence hesabından isteyebilir.

Tek Taraflı Motor Kazada Sigorta Ödeme Yapar Mı?

Tek taraflı bir motor kazası gerçekleşmesi durumunda, sigorta şirketi ödeme yapmamaktadır. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (ZMSS), meydana gelen trafik kazası nedeni ile üçüncü kişilerin uğradıkları maddi zararların temini amacıyla yasa gereği her türlü motorlu araç için zorunlu kılınan bir tür mal sigortasıdır.

Bu sigorta, zarar gören üçüncü kişilerin zararlarını teminat altına aldığı gibi araç işletenini de kaza riskine karşı ekonomik olarak korunmaktadır. Dolayısıyla tek taraflı gerçekleşen bir motor kazasında, araç sürücüsü veya işleteni üçüncü kişi olmadığı için maddi hasarlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmamaktadır.

Kasksız Motor Kazası Tazminat

Motosikletlerin dahil olduğu trafik kazalarında sürücünün veya yolcunun kask takmaması %15 veya %20 oranında tazminatta indirim sebebidir. Zira yasal düzenlemeler gereği hem sürücü hem yolcunun kask takması zorunlu olup kask takılmaması tek başına bir kusur sebebidir. Örneklemek gerekirse lehine 100.000,00 TL tazminata hükmedilen bir kişinin kask takmaması nedeniyle kendisine ödenecek olan tazminat tutarı, 85.000,00 TL veya 80.000,00 TL üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu konuya ilişkin bir Yargıtay kararı ise şöyledir: Yargıtay 4. Hukuk Dairesi 2021/5520 Esas , 2021/8747 Karar sayılı ilamı; Kazada motosiklet sürücüsünün mağdur olsa bile, yasal olarak takması zorunlu olan ekipmanları takmamasından dolayı yaralanmaların bu bölgelerde olması durumunda motosiklet sürücüsünün de kusurunun olduğunu kabul etmiştir.  Emsal niteliğindeki bu karar da, tarafların birlikte kusurlu olduğu kabul edilmiş olup motosiklet sürücüsünün mağduriyeti karşısında hak kazanacağı tazminattan %20 oranında indirim yapılması gerektiğine hükmedilmiştir.

Motosiklet Kazaları ve Rücu Davası

Motosiklet kazası tazminatı, sigorta şirketlerinin en çok rücu işlemini yaptığı kaza türleri olduğunu söyleyebiliriz. Motosiklet sürücüleri özellikle şehir merkezinden uzakta bulunan yaşam alanlarında araçlarının sigortasını yaptırmaktan imtina etmektedirler. Motor kullanan sürücülerin büyük çoğunluğunun ehliyeti olmayabiliyor. Yine motosikletlerin muayenesi eksik olabiliyor. Ruhsatı olmayan motorların sayısının da az olmadığını söylemek mümkündür.

Böyle durumlarda motosiklet kaza yapınca rücu davası kaçınılmaz olmaktadır. Rücu için gereken bütün şartlar motosiklet kazalarında fazlasıyla mevcuttur.

Güvence Hesabı Motosiklet Kazası Tazminatı Öder Mi?

Motosiklet kazalarında Güvence Hesabı can kurtarıcı niteliktedir. Özellikle yaralanmalı ve ölümlü motosiklet kazalarında çok kişinin canı yanmaktadır. Sigortasız kullanılan motosikletlerde devreye güvence hesabı girer ve zarar gören vatandaşların tazminat ödemesini yapar.

Güvence hesabı yaralanmalı ve ölümlü motosiklet kazalarında vatandaşın mağduriyetini giderir ve tazminat ödemelerini yapar. Ancak motor 50 cc nin altında ise meydana gelen kazada güvence hesabı sorumlu olmaz.

Sigortasız Motor kazası

Trafik sigortası karayolları motorlu araçları için zorunlu olup trafik sigortası yapılmamış araçların trafiğe çıkması hukuka aykırıdır. Sigortasız motorla kaza yapan sürücü, kaza sonucunda gerek kendi motoru ve varsa bedensel yaralanmaları nedeniyle yapacağı masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanmayacağı için, motordaki hasarlar, yol yardım hizmetleri, tamir süreci gibi işlemlerin tüm masraflarını kendisi ödemek zorunda kalabilir. Ayrıca, kazadan dolayı oluşabilecek hukuki sorumlulukların maddi bedelleri de kendisi tarafından karşılanır.

Sigortasız bir motosikletin bir kazaya neden olması halinde, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri tarafından oluşturulan Güvence Hesabı’na başvurulabilir. 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu madde 14’e göre, sigortasız bir motorla trafik kazası gerçekleştiğinde hak sahipleri, Güvence Hesabı’ndan maddi hasarlar için tazminat talep edemeyecektir. Bu hesap, sigortasız şekilde kaza yapan sürücülerin diğer sürücüleri mağdur etmemesi amacını taşır. Zarar gören tarafın sağlık masraflarını karşılamak için oluşturulan “Güvence Hesabı”, zarar veren aracın tespit edilemediği durumlarda da kullanılabilmektedir.

İlgili İçerik: Sigortasız Araçla Trafik Kazası

50 Cc Motor Kaza Yaparsa Ne Olur?

50 Cc’lik motorlara mevzuatta “motorlu bisiklet” denilmektedir. Motorlu bisikletler L1 sınıfında bulunmakla birlikte, motorlu bisikletler için trafik sigortası yapılması zorunlu değildir. Nitekim uygulamada da 50 cc’lik motorlara trafik sigortası yapılmamakta, trafik kazası olduğunda bu durum birtakım mağduriyetlere yol açmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu’nun 103. Maddesi ise, “Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir.” Diyerek motorlu bisikletlerin sorumluluğunun genel hükümlere, yani Türk Borçlar Kanunu’nun 49. Maddesinde düzenlenmiş olan haksız fiil sorumluluğuna dayandığı belirtmiştir. İşbu hükümden hareketle 50 cc motor kaza yaparsa ne olur sorusuna, motor sürücüsü kusurlu durumda ise haksız fiil sorumluluğu doğar ve kendisine genel hükümlere dayanarak dava açıldığında karşı tarafın zararlarını karşılamasına ilişkin karar verilebilir, şeklinde cevap veriyoruz.

Kask Takmama Müterafik Kusur

Motor kazası sonucunda kaskınız yok ise bir anlamda cezalandırılırsınız. Nasıl mı? Kaza sonrasında sigortadan para almak için açılan tazminat davalarında trafik kazası tazminat hesaplaması yapılırken Kask takmama müterafik kusur indirimi yapılır. Bu indirim ise toplam tazminatınızın yüzde 20’si demektir.

Kaza Sonrası Çalışılamayan Dönemlere Yönelik Maaş Tazminatı

Motosiklet kazaları çok sık rastlanan kazalar arasındadır. Bu kazaları yaşayan kişiler bir dönem için iş yerinde devam edemeyebilir. Dolayısıyla çalışılamayan sürelerdeki zararın karşılanması için gereken tazminat bedelini almak için hak sahibi talepte bulunabilir. Sigortalı kişi çalışamadığı sürelerdeki zararı gerekçeli şekilde göstermelidir.

Motosiklet Kazası Bakıcı Gereken Haller
Motosiklet Kazası Bakıcı Gereken Haller

Motosiklet Kazası Bakıcı Gereken Hallerde

Motosiklet kazasından sonra bakıcı gerekiyorsa günlük hayatı sürdürmesi için süresiz şekilde ya da bir süre için ihtiyacı olanlara maaş ödenmesi gerekir. Çalışma durumuna göre bu maaş değişebilir. Hastalık derecesi vs. açısından da bu değerlendirme yapılmaktadır. Fatura edilemeyen tedavi giderleri tazminatı almak için de sigorta firmasına başvuru yapabilirsiniz bu da motosiklet kaza tazminatı açısından başka bir detaydır.

Motosiklet Kazalarında Yargıtay Kararları

Motor kazalarıyla ilgili bu güne kadar yüzlerce hatta binlerce dava görülmüş ve nihayete erdirilmiştir. Yeni açılacak motor kazası davalarında daha önce görülmüş davalar içtihat niteliğindedir. Yeni açılacak motosiklet kazası tazminat davalarında eski kararlar yol gösterici niteliktedir.

Yargıtay 6. Ceza Dairesi 2018/961 E. 2020/3280 K.
Yargıtay 6. Ceza Dairesi 2018/801 E. 2020/3283 K.
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi E:2020/614, K:2020/2716
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi E:2020/614, K:2020/2716
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi 2018/4513 E. 2020/1397 K.
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi 2018/3538 E. 2020/1246 K.

Motor Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım?

Trafik kazası sonrası yapılması gerekenlerin başında sakin kalmak ve ilk şoku atlatmak en önemlisidir. Kazanın gerçekleşmesi ile kazaya ait görseller çekildikten sonra araçlar trafik akışını ve güvenliğini bozmayacak şekilde emniyetli yerlere çekilmelidir. Trafik kazası ölümlü ya da yaralanmalı ise kolluk kuvvetine haber verilmelidir. Maddi hasarlı trafik kazası ise taraflar kendi aralarında KTT doldurması gerekmektedir.

Motosiklette Dizlik Takmak Yasal Bir Zorunluluk Mu?

Profesyonel anlamda motosiklet kullanıcılarının dikkat ettiği en önemli şeylerden bir tanesi de koruyucu ekipmanları kullanmaktır. Bu koruyucu ekipmanlardan en önemlilerinden birisi de dizliktir. Dizler vücudun en hassas notlarındandır. Ama dizlik için bir zorunluluk yoktur. Yasal olarak motor kullanırken dizlik takmanız gerekmemektedir. Çevirmeye takıldığınızda dizliğiniz yok diye ceza yemezsiniz. Motosiklet dizlik zorunlu mu sorusunun cezası hayırdır.

Kask Takmamak Kusur Mudur?

Kask ve motor bir bütündür. Motoru olan kullanıcıların en az motor kadar önemli olan kaskı anahtar gibi yanlarından ayırmamaları ve kullanmaları gerekmektedir. Yasal olarak da bu böyledir. Motosiklet kullanıyorsanız kask takma zorunluluğunuz vardır. Eğer kask takmıyorsanız ceza yerseniz. En önemlisi de hayati bir risk almış olursunuz. Kazalarda kask takmamak tabii ki bir kusur değildir.

Picture of Av. Cuma Ali Koç

Av. Cuma Ali Koç

Avukat Cuma Ali Koç, 2013 yılından bu yana Avukatlık hizmeti vermektedir. 2023 yılından itibaren ayrıca Arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Av. Cuma Ali Koç, Çözüm Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi’nin kurucu avukatıdır.

15 yanıt

 1. Banka kredisi bir otomobille kaza yaptığında çektiğin krediyi banka da yaptirdigin sigorta ödüyor ama motosikletle yaparsan ödemiyor bunun için ne yapmali

  1. Sigorta poliçesinin sözleşme maddelerini incelemek gerekiyor. Eğer motor kazası tazminatı ve maddi hasarlarını karşılamayan bir poliçe yapılmış ise burada bir aldatma söz konusu olabilir. Ticaret mahkemesinde ilgili sigorta şirketine yönelik dava açmakta fayda var. Ama yine sigorta hukuku uzmanı avukat ile konuyu detaylı görüşmenizde fayda var.

 2. motorumla ev sokağıma dönecektim 2 yol boştu 2 metre erken döndüm fakat reşit olmayan bir çocuk motor ile bana çarptı çocuğa bir şey olmadı fakat benim kafama dikişler atıldı ve kolum kırıldı zedelenmeler yaşadım karşı taraf motorun hasarını ödemem için bana faca açtı

 3. yolun sağ şeridinden 40-50 km hızla ilerler iken orta şeritten sağ sokağa girmek isteyen sürücü bir anda önüme kırdı (sinyal vermeden) motorumun sol ön tarafından bana vurdu.Yere düştüm motor bacağımın üzerinde 5-6 metre sürüklendim sol bilek kemiğim kırıldı 5 hafta alçıda kalacak ayağım.Ambulans ile hastahaneye sevk edildiğim sırada vuran kişi olay yerini bozduğu için trafik polisi tutanağı dolduramadı kamera kayıtlarıda bölgede yoktu fakat trafik polisi tutanak beyannamesinde vuran kişinin olay yerini bozduğunu tutanakta belirtti karşı tarafın sigorta şirketinden tazminat talebinde bulunabilirmiyim.

  1. Okan bey geçmiş olsun
   Motosiklet kazası tazminatı alabilmeniz mümkün. İki aracın karıştığı çift taraflı kazalarda öncelikle kusur durumunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Sizin anlattığınızdan yola çıkacak olursak, haklılık payınız yüksek. Yine de ifade tutanakları, kaza tespit tutanağı ve diğer deliller değerlendirildiğinde daha sağlıklı bir sonuca ulaşabiliriz.

 4. Dün geçirdiğim trafik kazasında motorumla ana cadde üzerinde 40 45 hızlarda seyir halindeyken sağ ara sokaktan çıkan bir minibüs şöförüne kafadan çarptım elimde ve vücudumun belirli yerlerinde sorunlar oldu halen daha ağrım bulunmakta sürücü sinyal vermeden ana caddeye atladı haklı olduğumu biliyorum fakat motorum değeri yüksek ve 0 bir motordu sigorta şirketi karşılayacak fakat satmak istediğim zaman maddi zarara gireceğim bu yüzden tazminat davası açmak istiyorum şahıstan da şikayetçi oldum

  1. Merhaba İsmail bey
   sigorta şirketi sizin haklarınızı korumakla mükellef, çünkü kazada yüzde yüz haklısınız. Maddi zararlarınız karşı tarafın trafik sigortası karşılayacaktır. Ancak aracınız yaptırıldığında diğer motosikletlere oranla değeri düşecektir. Ve dediğiniz gibi satıldığı zaman zarara uğrayacaksınız. Trafik sigortası normalde bu değer kayıplarını da karşılıyor ancak motosiklet kazalarında bu madde maalesef yok. Araç değer kaybı, Kazanç kaybı ve bunun gibi sigortanın karşılamadığı kalemleri kazaya sebebiyet veren araç işleteni ve araç sürücüsüne dava açarak alabilirsiniz.

  2. Maddi hasarlı trafik kazalarında trafik sigortasının değer kaybı tazminatı adı altında sunduğu hizmet var. imkan var. Aracınızı yaptırdıktan sonra araç değer kaybı tazminat talebinizle ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 5. iyi günler yaklaşık 2 ay önce tk geçirdim motor ile ben caddeden aşağı inerken kör noktadan çıkan 50 cc ehliyetsiz başka bir diğer sürücünün önüme atlaması snucu ön kısımdan çarparak bir şekilde durdum hastane raporumda btm ile giderilebilir dendi kırık falan yok ama motorum önceden ağır hasar kayıtlı bunun ekinde sigortam muayenem kaskım vs tam durumda olay anında polis çağrılmadı aranan ambulans karşı taraf tarafından iptal edildi hastanede yalan beyan verdiler merdivenden düştük diye masrafımı başta karşılarız dedikten sonra karşılamicaklarını söylediler karakol yolu ile şikayetçi oldum ehliyetsiz olduğunu kabul etti ona arkadan çarptığımı ifadesinde belirti hız sınırı 50 olan yerde hızımı hatırlamamkla beraber max 60 km hızla seyir halindeydim kazayı gören tek kamera kaydında yüz plaka vb bir şey görünmemekte 3 hafta oldu dosya savcılığa ulaşalı bu durumda motor halen yatmakta kendim tamir ettirsem fişlendirsem sonrasında ödemesini alabilirmiyim yada bekjlemelimiyim bir dahaa perte çıkma gibi bir durum söz konusu olabilirmi şasem çatladı gidon eğrildi farda zarar var ve jant eğrildi anlicağınız üzere parçalar istenirse 20-25 k bandı tamir ile giderme istersem 10-12 k bandı çıkar bu durumda hasarımın tespiti için ne kadar süre sürer bu şekilde vasıtasız çok zor olmakla beraber artık psikolojik çöküntüye girdim uzman desteği alabilirim bunun benim dosyamda bir artıı olurmu mahkemenin ortalama süresi tahmininizce ne kadardır çok uzun bir süreç olur diyorsanız kredi çekip başka motor almayı düşünüyorum mutlak dönüşünüzü rica ediyorum

  1. Ahmet bey geçmiş olsun,
   – Siz aracınızı faturalı şekilde yaptırın ve sürecin tamamlanmasının ardından sigortadan para almak için harekete geçebilirsiniz. Aracınız onarılırsa araç değer kaybı tazminatı almayı da ihmal etmeyin.
   Pert araç için uygulanan prosedür her araç için aynıdır. Motorunuz eğer perte çıkacak kadar hasar aldıysa mutlaka çıkartılacaktır.
   – Motorunuzu kullanamadığınız gün kadar kazaya sebebiyet veren taraftan mahrumiyet bedeli talep edebilirsiniz.

 6. merhaba, ticari motosikletimle ana caddede seyrederken ara sokaktan bir başka motorlu sürücü önüme çıktı ve kaza meydana geldi. tutanak tutmayı reddettiler ve savcılığa suç duyurusunda bulundum. motorumu faturalı olarak yaptırdım ve 10 gün raporlu olarak iş göremedim. karşı taraftaki motor ticari ruhsata sahip fakat kullanıcı ruhsat sahibi değildi. sizce bu durumun lehime sonuçlanması mümkün müdür. ayrıca bu davaların sonuçlanması tahmini ne kadar sürer.
  sevgiler,

  1. E devletten üzerinden kusur durumunu takip edin, sorularınızın tam karşılığı trafik kazası kusur oranı ile doğru orantılı. Haklılık payınız kadar zararınız karşılanacaktır.
   1- Araç hasarından karşı tarafın sigorta şirketi sorumludur. Aracınızı hemen yaptırabilirsiniz.
   2- 10 günlük rapor ücretinizi sigortalıysanız SGK ödeyecektir. Çalışmıyorsanız karşı tarafın trafik sigortasından talep edebilirsiniz. Tahsili minimum 1 yıl sürer.
   3- Motorun tamirden sonraki araç değer kaybı tazminatını ise yine karşı aracın sigortası karşılayacaktır. 2 hafta içerisinde ödemesini alabilirsiniz.

 7. Merhabalar 8 ay önce motosikletimle karşı ara yoldan geçmek zorunda kaldım dikkatlice yola bakinip çıktım. Karşı yoldan çok hızlı gelen motosiklet sürücüsü bana arkadan çarptı sürüklendi. Beni de düşürdü. Kalkıp bana bir sürü küfür ve hakaretlerde bulundu Ambulans geldi hastanede raporuna tıbbi müdahaleyle giderilemez yazmislar bir iki siyrigi morlukları olmuş. Trafik geldi yaya geçidi olan yerden gectigim icin raporda beni 100 de yüz kusurlu bulmuş. Yaya geçidi varsa karşı tarafın da yavaşlaması gerekmiyor muydu. Şimdi uzlastirmaci gorevlendirmişler beni arayacakmis uyaptan msj geldi uzlasmalimiyim yoksa rapora itiraz mi etmeliyim.

  1. Geçmiş olsun Musa bey, ana yoldan tali yola çıkış yaparken sizin trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Kusur sizde gibi görünüyor. Karşı tarafında aracın hızını yolun durumuna göre ayarlaması gerekiyor. Karşı tarafa da hızdan dolayı yüzde 25 kusur verilebilir. Daha sağlıklı değerlendirme için KTT, ifadeler varsa görüntüleri incelemek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Çözüm Avukatlık'a Ulaşın!

Faaliyet Alanlarımız

İstanbul Avukat

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin