Edit Content
Çözüm Avukatlık

İstanbul Avukatlık Bürosu: Çözüm Hukuk Bürosu

 4 Yıl 2 Ay Ceza Aldım

14/12/2022
4 Yıl 2 Ay Ceza Aldım

4 yıl 2 ay ceza aldım, kaç gün yatarım olur birçok kişinin merak konusu olmaktadır. İnfaz süresi hesaplama ise birçok duruma göre değişiklik göstermektedir.

 4 Yıl 2 Ay Ceza Aldım

 Süresi 4 yıl 2 ay cezası olan kişinin, gün hesabı yapılması ile 1520 güne tekabül etmektedir. Ancak cezanın infaz edilmesinde ½ indirim oranı uygulanmaktadır. Böylelikle koşullu salıverilmeden fayda sağlanır.

Türk Ceza Kanunu’nda bulunan bazı cezaların ise 3/2’sinin infaz kurumlarında geçirilmesi halinde koşullu salıvermeden yararlanabilirler:

 • 102, 108, 104, 105. Madde; cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar
 • 81, 82, 83. Madde; kasten öldürme suçu
 • 94, 95, 96. Madde; işkence ve eziyet suçları
 • Madde cinsel saldırı; 10. Madde reşit olmayan ile cinsel ilişki; 105. Madde; cinsel taciz
 • Madde; uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti (çocuklar)
 • 326 ila 339. Maddeler arası; devlet sırlarına karşı suçlar

Süresi 4 yıl 2 ay ceza olan İnfaz Hesaplamasında  etkileyen bazı unsurlar bulunmaktadır:

 • Suçun tekrarının olup olmadığı
 • Tekerrür halinde ikinci defa okunması
 • Suçu işleyen kişinin yaşı
 • İşlenen suçun tarihi ve ayrıca suçun niteliği
 • Suçlunun ceza evinde bulunduğu dönemde firar edip etmediği
 • Fail bir kadın veya 3 yaşından küçük çocuğunun bulunması

"4 Yıl 2 Ay Ceza Aldım Ne Kadar Yatarım?

4 Yıl 2 Ay Ceza Aldım Ne Kadar Yatarım 2022?

3 yılın üzerinde kesinleşmiş hapis cezaları bulunanlar kapalı ceza evinde infaz edilmektedir. Bundan dolayı 4 yıl 2 ay cezası alanların infazı da kapalı cezaevi infaz kurumuna gönderilmektedir.

4 yıl 2 ay ceza alanlarda  ½ indirim oranı uygulanmaktadır. 1520 gün eden bu cezada indirim oranı 1520/2 hesaplamasından 760 gün olarak çıkmaktadır. Eğer ki hükümlü 3 yıl olan denetimli serbestlikten 3 yılını da faydalanıyor ise cezaevinden taliye süresi 2-3 gündür.

Ancak hükümlü denetimli serbestlikten 1 yıl faydalanması durumunda cezaevinde kalma süresinde değişiklik görülmektedir. Denetimli serbestlikten 1 yıl faydalanılması durumunda ise 1 yıl 1 ay cezaevinde kalmak zorundadır. Fakat bu cezanın önemli bir kısmı (özel durumlar hesaba katılmadan) açık cezaevinde infaz edilir.

4 Yıl 2 Ay Ceza Aldım Ne Kadar Yatarım 2023?

4 yıl 2 ay ceza alan hükümlüler 2023 yılında kapalı cezaevi infaz kurumuna gönderilmektedir. 1520 güne tekabül eden bu ceza için indirim oranı 1/2 olmaktadır. 1520/2 oranından 760 gün ceza süresi bulunmaktadır. Hükümlü denetimli serbestlikten 1 yıl faydalanıyor ise 1 yıl 1 ay cezaevinde kalmaktadır. Ancak hükümlü denetimli serbestlikten 3 yıl faydalanıyor ise ceza evinden tahliye süresi 2-3 gündür.

 

"FETÖden

Fetö’den 4 Yıl 2 Ay Ceza Aldım Ne Kadar Yatarım?

FETÖ; silahlı bir terör örgütü olduğu ayrıca belirtilmektedir. Silahlı terör örgütüne üye olma suçu TCK 314. Madde açıklanmaktadır.

Terör örgütünde suç işlenmesi için kurulmasında 5275 sayılı kanunda 107. Maddenin 4. Fıkrasında bu ceza oranı için dilen gelen cümleler:

‘Suç işlemek için örgüt kurmak veya örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı mahkûmiyet halinde; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 36 yılını, müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabilirler. Koşullu salıverilme oranı üçte ikiden fazla olan suçlar bakımından ise tabi oldukları koşullu salıverilme oranı uygulanır.’

 Ayrıca Terörle Mücadele Kanunu’nu okumak için:

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatMevzuatNo=3710&MevzuatTur=1&Mevzuattert.ip=5.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler
Kategoriler