Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Birinin trafik kazasında ölmesi, aile bireyleri ve sevdikleri için inanılmaz derecede travmatik olabilir. Bu durum, karşı tarafın dikkatsiz ya da tehlikeli sürüşü nedeniyle meydana geldiğinde, başa çıkmak daha da zorlaşır.
Çoğunlukla, ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler ya da yakın aile üyeleri, ani ölüm nedeniyle maddi kayba uğrayabilirler. Ve aile, gelirinin kaybı için maddi tazminat talebinde bulunabilmek için tavsiye almak zorunda kalacaktır. Ölen kişinin çok sayıda bakmakla yükümlü olduğu kişi olduğu durumlarda, ölümlü trafik kazası tazminat talepleri davaları daha karmaşık hale gelebilir. Deneyimli bir avukat, aile yakınlarına adalet ve maddi yardımın alınabilmesi için gerekli desteği sağlayacaktır.

Ölümlü Trafik Kazası Nedir?

Ölümlü trafik kazası, ilgili sürücülerin bir ya da daha fazlasının ölümcül şekilde yaralandığı bir kazayı tanımamanın bir yoludur. Bu tip kazaların birçok nedenden kaynaklanabileceğini bilmek önemlidir. Ancak çoğu durumda, bu talihsiz olaya neden olan, bir bireyin doğrudan ya da dolaylı eylemidir.
Ölümlü trafik kazalarında, tüm tarafların bir değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu tip kazalar, genellikle mahkemeler tarafından ele alınır. Bu nedenle, yasal işlemler neredeyse her zaman karmaşıktır. Mümkün olan en iyi sonuçlar için, deneyimli bir avukata başvurmanızı önermemizin nedenlerinden biri budur.


Sürücü Dikkatsizliğine Bağlı Ölümlü Trafik Kazası


Bir sürücünün dikkati dağınık olduğunda, ölümcül bir kaza meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Herhangi bir hata kaza ile sonuçlanabileceğinden, araba kullanmak, en deneyimli sürücüler için bile büyük bir konsantrasyon gerektirir. Dikkatsizliğin neden olduğu ölümlü trafik kazaları, dikkat dağıtabilecek birçok faktör olması açısından oldukça yaygındır.

Yolcu ve sürücü arasındaki tartışmalardan sürücünün telefonla konuşmasına kadar, dikkat dağınıklığı trafik sonuçlar doğurabilir. Dikkati dağılmış bir sürücü ile ilgili bir iddiada bulunacaksanız; davanın en önemli yönlerinden biri, kaza anında sürücü dikkatsizliğini kanıtlamak olacaktır. Ancak, bu zor olabilir. Bir şüphenin ötesine gidebilecek bir kanıt elde edilebilirse, sürücüye karşı tazminat talebinde bulunulabilir. En iyi kanıtı nasıl sunacağınızdan emin değilseniz, bir avukat ile görüşmek en iyisidir.

Aşırı Hıza Bağlı Ölümlü Trafik Kazası

Sürüş sırasında hız sınırlarını aşmak, ölümcül bir trafik kazasına neden olabilir. Hız aşırı hale geldiğinde, sürücünün aracın kontrolünü kaybetme riski daha yüksektir. Bu da, kazanın ölümle sonuçlanma riskini arttırır. Hızlanan bir aracın kontrolü kaybedildiğinde; araba yoldan sapıp yuvalanabilir, kontrolünü kaybederek sabit nesnelere ve hatta yayalara çarpılabilir.


Hız sınırını aşan bir sürücünün neden olduğu bir kazada yakın bir aile üyenizi kaybederseniz, ölümlü trafik kazası tazminatı hakkınız doğmaktadır. Soruşturmalar, kimin kusurlu olduğunu ve kime karşı tazminat talep edilebileceğini ortaya çıkaracaktır. Deneyimli bir avukat, bu konuda güçlü bir dava oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Alkollü Araç Kullanımına Bağlı Ölümlü Trafik Kazası

Alkolün etkisi altında araba kullanmak kesinlikle yasaktır. Ancak, olur ve bu bazen kazalara neden olabilir. Ölümle sonuçlanan bir trafik kazası varsa ve sürücülerden birinin alkollü olduğu tespit edilirse, ihmalkar bir tavırla hareket ettiği varsayılacaktır. Durum böyleyse, kazaya karışan diğer taraftan ölümlü trafik kazası tazminatı alınabilir.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar?

Ölümlü trafik kazası tazminat hesaplama; kazayı çevreleyen koşullara ve gerçekleşen ölüme bağlı olacaktır. Kesin bir tahmin belirtmeye çalışmak zor olabilir; ancak hesaplama, aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır:
Kazadaki durumunuz (yaya, yolcu, şoför)
Geçirilen kaza durumu (yaralanmalı, ölümlü)
Kaza tarihi (Son 6 yıl içinde veya daha önce)
Kusur oranı
Geçirilen kazadaki yaralanma durumu (ölümlü, organ kaybı, kesik ve kırıklar, görme/işitme kaybı)
Kaza tarihinde belgelenebilir resmi gelir
Ölümlü trafik kazası manevi tazminatı, davalı sürücünün tamamen kusurlu olması durumunda her bir aile bireyi için ortalama 10 bin TL manevi tazminat verilebilir. Davacı tarafın kusur oranı arttıkça, bu rakam biraz daha düşebilmektedir.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Başvurusu

Herhangi bir tazminat talebinde bulunmayı düşünüyorsanız, önünüzdeki ilk engel nereden başlayacağınızı bilmek olabilir. Bu gibi durumlarda, nereden başlayacağınızı bilmemeniz normaldir. Bu nedenle, profesyonel yardım almak çok önemlidir.
Tüm kanıtlar incelendikten sonra, iddianızla büyük olasılıkla neler olacağına dair tam ve ayrıntılı bir rapor sunulacaktır. En olumlu sonuçları elde etmek için bir avukatla çalışmayı seçerseniz, dava ile ilgili tüm zor işleri halledebilirsiniz. Bir ölümlü trafik kazası tazminatı talebinde bulunmak istiyorsanız, başlamanın en iyi yolu deneyimli bir avukatla çalışmaktır.

Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Ölümcül bir trafik kazasından sonra hayatta kalan aile bireyler; acı, cenaze masrafları, ölümden önce yapılan tıbbi masraflar, mülkle ilgili masraflar, kayıplar ve daha fazlası dahil olmak üzere, bir dizi ekonomik / ekonomik olmayan maliyet ile karşı karşıya kalacaktır. Sevdiği birini kaybeden bir aile bireyi, bu kayıpların mutlaka tazmin edilmesini istemelidir.


İhmalkar sürücülerin kazayı ve neden oldukları hasarları ödemeleri gerekmektedir. Bununla birlikte, bu masraflar, genellikle sorumluluk sigortası poliçesi ile ödenmektedir. Ölümlü trafik kazası tazminatının tamamını almak hakkınızın korunduğundan emin olmak için, kazadan sonra mümkün olan en kısa sürede aşağıdaki adımları atmanız çok önemlidir:


Polis raporunun bir kopyasını isteyin.
Diğer kişilerin tıbbi raporlarının kopyasını isteyin.
Olaya karışan araçların fotoğrafları, tanık ifadeleri, video görüntüleri, olay yeri bilgileri, cep telefonu kayıtları (hatalı sürücünün kaza anında telefonla konuştuğunu düşünüyorsanız) gibi kazayla ilgili tüm kanıtları toplayın.

Cenaze masrafları, veraset masrafları, tıbbi masraflar, kaybedilen maaşlar ve yeteneklerinin değeri dahil olmak üzere, maruz kalınan çeşitli ekonomik zararları hesaplayın.

Kaza meydana geldikten sonra, mümkün olan en kısa sürede bir avukata danışmalısınız.
Yukarıdaki adımları tek başınıza halletmek çok zor olabilir. Deneyimli bir avukat, süreç boyunca size destek ve rehberlik sağlayacaktır.

Kimler Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Talebinde Bulunabilir?

Bir sevgili ya da yakın bir arkadaş gibi sevilen birinin ölümü çok trajik bir olay olsa da; sadece ölen kişinin eşi veya çocukları bir hak talebinde bulunabilir. Eğer, bu taraflardan hiçbiri yoksa, hayatta olan ebeveynler gibi merhumun mirasına sahip olma hakkı olan herhangi biri ölümlü trafik kazası tazminatı talebinde bulunabilir.

#ölümlütrafikkazasıtazminatı #trafikkazasıkanparası 

Başa dön tuşu
Hemen bizimle iletişime geç!