Trafik Kazası Yolcu Tazminat

08/07/2022
Trafik Kazası Yolcu Tazminat

Trafik kazası yolcu tazminat, kazada kusursuz olan ve zarar gören yolcuların haklarını (maddi-manevi) içermektedir. Yaralanan yolcular trafik sigortasından maddi zararlarını, kazaya sebebiyet veren taraftan ise manevi zararlarını talep edebilirler.

Trafik Kazası Yolcu Tazminatı Nedir?

Trafik kazası yolcu tazminatı zarar gören kişilerin mağduriyetlerin hem maddi hem da manevi anlamda giderilmesidir. Mağdur konumda olan trafik kazalarında yolcunun maddi ve manevi tazminat talep etmeye hakkı bulunmaktadır. Trafik kazalarında yolcu kalıcı hasar aldıysa veya vefat ettiyse yasalarla desteklenmiş şekilde karşı tarafın sigorta şirketinden tazminat alabilir. Yolcu tazminatının bir çok türü vardır.

Trafik kazalarında yolcu konumda bulanan ve kazadan zarar gören kazazedeler yüzde yüz haklı konumdadırlar. Meydana gelen zararlardan önce trafik sigortası daha sonra ise araç işleteni ve sürücüsü sorumludur.

Kaza sonucunda yaralanan kazazedenin iyileşme süreci sonunda sağlık kuruluşlarından alacağı heyet raporundaki maluliyet oranına göre tazminat talep edebilmektedir. Trafik kazasında yaralanan yolcunun talep edebileceği diğer tazminat ve ödenekler şu şekildedir:

Trafik kazası sonucunda kazazedenin vefat etmesi durumunda yakınları(anne-babası, eşi, çocukları ve nişanlısı) tazminat talep edebilmektedir. Bu tazminatlar ise:

Yolcu, Trafik Kazasında Nasıl Tazminat Alır?

Yolcu, trafik kazasına karışmasının ardından tazminat talep edebilmeye hak kazanmaktadır. Tazminatların belirlenmesinde kazadaki kusur oranları dikkate alınması durumunda yolcu konumda olanlar her zaman bir adımda öndedir. Trafik kazalarında yolcuya verilen her zaman haklılık oranı %100 olarak kayıtlara geçmektedir. Gerçekleşmiş kaza sonrasında yolcu, trafik sigortasından, koltuk sigortasından ve firmadan ayrı tazminat talep edebilmektedir.

Trafik Kazasında Yolcunun Ölmesi

Trafik kazasında yolcunun ölmesi durumunda vefat eden kişinin yakınlarına tazminat alma hakkı sağlanmaktadır. Trafik sigortası kapsamında talep edilebilecek tazminat ‘Destekten Yoksun Kalma Tazminatı’ olup, vefat eden kişinin yakınlarının sosyal ve ekonomik durumlarının etkilenmemesi adına verilmektedir. Koltuk sigorta teminatından talep edebilecekleri tazminat ise son güncellemeye göre 175.000 TL dır. Vefat eden kişin yakınları aynı zamanda firmaya yönelik manevi tazminat davası da açabilmektedir.

>İlgili İçerik: Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası <

Trafik Kazası Yaralanan Yolcu Tazminat
Trafik Kazası Yaralanan Yolcu Tazminat

Trafik Kazası Yaralanan Yolcu Tazminatı

Karayolları üzerinde gerçekleşen iki ve ya daha fazla aracın karıştığı sonucunda ölüm, yaralanma ve ya araçların hasar aldığı kazalara trafik kazası denilmektedir.

Türkiye’de yılda ortalama 3 milyon kişi yaralanmalı trafik kazası geçirmektedir. Kaza sonucu yaralanan kişi yolcu konumunda ise %100 haklı olup maddi ve manevi tazminatları talep etmeye hakkı bulunmaktadır. Maddi ve manevi tazminatlarını talep etmesi için yaralanan yolcunun gerekli müdahaleler sonucunda ortalama bir yıllık iyileşme sürecine girmektedir. Bu iyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından yaralanan kazazede Sağlık Bakanlığı onaylı sağlık kuruluşlarında uzman hekimler tarafından heyete girmektedir. Girilen heyette doktorlar her yaralanma ve bölge için ayrı olarak değerlendirmeye tabii tutmaktadır. Heyet sonucu belirlenen maluliyet oranı ile yaralanan kazazede maddi ve manevi tazminat davalarını açabilmektedir.

Maluliyet oranının belirlenmesinin ardından yaralanan kazazede gireceği hukuki süreçte hak kaybına uğramamak için alanında uzman avukat ile çalışmalıdır. Alanında uzman avukat tazminat davalarında sigorta şirketlerine karşı sizi savunarak haklarınıza en hızlı ve sağlıklı yoldan ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

>İlgili İçerik: Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası <

Tek Taraflı trafik Kazası Yolcu Tazminat
Tek Taraflı trafik Kazası Yolcu Tazminat

Tek Taraflı Trafik Kazası Yolcu Tazminat

Tek taraflı trafik kazalarında yolcu konumunda olan kişinin tazminat alıp alamayacağı merak edilen konudur. Konuyu biraz açarak inlememiz gerektiğinde karşımıza çıkacak bilgi birikimi şu şekilde olacaktır:

Tek taraflı trafik kazalarında yolcu olan kişi trafik sigortasından tazminat talep edebilmektedir. Trafik sigortası kazadaki kusur oranı, kişinin yaşı, maaşı ve maluliyet oranına göre bir ödeme yapmaktadır. Hesaplama yapılırken unutulmaması gereken durum ise yolcu olan kişi %100 haklıdır.

Tek taraflı trafik kazası sonucu kişi vefat etmiş ise trafik sigortasından vefat edenin eşi, anne-babası, çocukları ve nişanlısı destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmektedir.

>İlgili İçerik: Tek Taraflı Trafik Kazası <

Trafik Kazasında Yolcu
Trafik Kazasında Yolcu

Trafik Kazasında Yolcu

Trafik kazalarında yolcu %100 haklı konumda olmaktadır. Yolcunun talep edebileceği tazminat tutarları bu haklılık oranı ile hesaplanmaktadır.

Karayolları üzerinde gerçekleşen kazalara trafik kazası denilmekte olup kaza sonucu yaralanan ve ya vefat eden yolcunun tazminat hakkı bulunmaktadır. Yaralanan yolcunun yaşı, maaşı, haklılık oranı ve maluliyetine oranlar trafik sigortası tarafından tazminat verilmektedir. Trafik kazasında vefat eden kişinin yakınlarına ise kazadaki haklılık oranı, vefat edenin ve yakınlarının yaşları, maaşı üzerinden hesaplama ile tazminat verilmektedir.

Kazada Yolcu Tazminat
Kazada Yolcu Tazminat

Kazada Yolcu Tazminat

Karayolları üzerinde bir ve ya birden fazla aracın gerçekleştirdiği kazalara trafik kazası denilmektedir. Kaza anında araçta sadece sürücüler bulunmamakta yolcu konumunda olanlarda bulunmaktadır.

Yolcu konumda bulunan bu kişilerin yaralanması ve ya vefat etmesi durumunda tazminat hakkı bulunmaktadır.

Trafik sigortası kazada yaralanan yolcuya maluliyet(sakatlık) oranına göre tazminat verirken vefat eden yolcunun yakınlarına Destekten Yoksun Kalma Tazminatı vermektedir.

Kazaya karışan yolcuların temin edebileceği tazminatları şu şekilde iki başlık halinde sıralayabiliriz:

 1. Kaza sonrasında vefat eden kişinin yakınlarının talep edebileceği tazminatlar:
 • Manevi tazminat,
 • Destekten yoksun kalma tazminatı,
 • Ölüm hemen gerçekleşmediyse hastane masrafları,
 • Cenaze giderleri.
 1. Yolcu kazada yaralandıysa talep edebileceği tazminatlar:
 • Çalışamadığı gün için talep edebileceği ödenek,
 • Hastane masrafları,
 • Bakıcı giderleri,
 • Manevi tazminat,
 • Geçici iş göremezlik ödeneği.

>İlgili İçerik: Otobüs Kazası Tazminat Davası <

Trafik Kazasında Yolcu Kusurları Nelerdir?
Trafik Kazasında Yolcu Kusurları Nelerdir?

Trafik Kazasında Yolcu Kusurları Nelerdir?

Kendi can ve emniyetini, sürücü ve ya yanındaki diğer yolcuları tehlikeye sokacak olan yolcuya talep edebileceği tazminat üzerinden indirim sağlanmaktadır. Normal şartlarda haklılık oranı %100 olan yolcu konumu tehlikeli hareketlerde bulunup kazaya sebep olduğu takdirde alacağı tazminat üzerinden indirime gidilmektedir.

Karayolu Yolcu Taşımacılığında Taşıyıcının Sorumluluğu

 • Seyahat firması her yolcu için ayrı bilet kesmek zorundadır.
 • Firma evcil hayvan taşımak zorunda olup bu hayvanlar; kedi, köpek ve kuştur. Hayvanlar özel kafeslerinde bagaj bölümünde taşınmaktadır.
 • Uluslar arası ve ya şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan seyahat firmaları meydana gelebilecek kazada yolcunun ölümü, yaralanması ve ya eşyalarının zarar almasından sorumludur.
 • Firma yolcuyu güvenli şekilde seyahat ettirmeli ve seyahatini bitirmelidir. Yolcu istemi dışında, yolcuyu başka bir yerde indirmesi ve ya inmesini talep edemez.
 • Seyahat firmaları 30 kg bagaj almak zorundadır.
 • Yolculuk sırasında gerçekleşebilecek durumlar için araçta acil durum çantası bulundurmalıdır.

 Otobüs Bileti Yolcu Hakları

 • Otobüs firmasının hizmetinden yararlanan yolcular Tüketicinin Korunması Kanunu Hakkında Kanun ile bağlantılı haklara sahiptirler.
 • Yolcu araç içinde hayvan taşıyamaz ancak kedi, kuş ve köpek özel kafeslerinde bagaj bölümünde götürülmektedir.
 • Yolcu kendi isteği dışında başka bir terminalde ve ya yerde indirilemez.
 • Otobüsün gecikmesi durumunda yolcunun uğradığı zarar firma tarafından bilet parasının üç katına kadar karşılanmaktadır.
 • Yolcunun 30 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.
 • Otobüs firması meydana gelecek kaza için yolculara koltuk ferdi sigortası yaptırması zorunludur.

 Otobüs Gecikmesi Tazminat

Otobüsün gecikmesi durumunda yolcu, seyahati gerçekleştirse bile gecikmeden dolayı bilet parasının üç katına kadar tazminat talep edebilmektedir. Yolcunun uğradığı bu zararın ispat edilememesi durumunda bile mahkeme yine aynı kararı verecektir.

Otobüs Gecikmesi

Otobüsün gecikmesi, yolcuyu zarara uğrattığı durumlarda yolcu bu zarar için otobüs firmasına bu durum için tazminat davası açması hakkı bulunmaktadır. Yolcunun uğradığı zarar tespit ve ispat edilemediği durumlarda bile mahkeme yolcu için bilet parasının üç katına kadar tazminat istemesine olanak sağlamaktadır.

Yolcuyu Almadan Giden Otobüs

Yolcuyu almadan giden otobüsler Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunan Alo176 numaralı hattı ve yine Alo176 bağlantılı internet sitesi üzerinden şikâyetlerini oluşturabileceklerdir.

 Otobüs Yolcu Hakları Şikâyet Hattı

Otobüs yolcu hakları şikâyetleri için Türkiye’de şikâyet hattı oluşturulmuştur. Bu hat Alo 176 Turizm İhbar ve Şikâyet Hattı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hat üzerinde olan konuşmalar ve şikâyetler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 7/24 kayıt altına alınmaktadır.

Bir diğer şikâyet oluşturulabilecek platform ise Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesi üzerinden ve ya bırakacağımız link üzerinden oluşturulabilecektir; https://www.alo176.gov.tr/.

 Toplu Taşıma Yolcu Hakları

Toplu taşımanın en önemli unsurlarından biri yolcu ve yolcu haklarıdır. Toplu taşıma yolcu hakları Tüketicinin Korunması Hakkında kanun ile korunmaktadır. Yolcuya sağlanan haklar şu şekilde haddelenebilmektedir:

 • Yolcu, inmek istediği yer dışında başka bir konumda indirilemez ve ya teklif edilemez.
 • Yolcunun bagaj alma hakkı bulunmaktadır.
 • yetki belgesine sahip tüm motorlu araç sahipleri yolcular için Koltuk Sigortası yaptırmak zorundadır.
 • Gerçekleşebilecek bir kaza durumunda firma yolcunun ölümü, yaralanması ve ya eşyalarının zarar görmesinden sorumludur.
 • Yolcu kedi, köpek ve ya kuş evcil hayvanlarını özel kafes içinde taşıyabilmektedir.
 Otobüs Yolda Kalırsa

Otobüsün yolda kalması sonrasında yapılacaklar oldukça çok merak edilen bir konudur. Yolcu kendi isteği ile yol üzerinde bir konumda seyahati bitirme kararı alması durumunda yolcu, bilet ücretinin tamamını ödemek zorundadır.

Seyahat, taşıyıcının kusuru gibi bir sebep dolayısıyla yolda kalırsa, taşıma ücreti alınmaz, alınmış ise yolcuya tamamı geri ödenirken yolcuya tazminat hakkı doğmaktadır.

Otobüsün yolma kalma sebeplerinden biri olarak; yolcu ve ya araçtan kaynaklı olup taşıyıcı için kusur oluşturmuyorsa gidilen yol ile ücret orantılı ödenir fakat tazminat hakkı bulunmamaktadır.

 Karayolu Yolcu Hakları Yönetmeliği

Karayolu ile yolculuk yapan yolcuların çeşitli hakları bulunmaktadır. Bu haklar yasalar ile desteklenmiş ve açıklanmıştır. Karayolu yolcu haklarına örnek verilebilecek maddeleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz:

 • Bir koltuk sadece bir yolcuya satılabilir.
 • Yolcu, seyahat boyunca biletini yanında bulundurmalıdır.
 • Yolcudan bilet tarifesinden daha yüksek fiyat istenemez.
 • Yolcu kendi istediği durumlar haricinde gideceği yer dışında başka bir konumda indirilemez.
 • Yolcunun 30 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.
 • Meydana gelebilecek kazalarda yolcunun ölümü, yaralanması ve ya eşyalarının hasar almasından firma sorumludur.
 • Yolcular, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile korunmaktadır.
 • yetki belgesine sahip tüm motorlu araçlar yolcularına Koltuk Sigortası yaptırmak zorundadır.

Bırakacağımız bu link üzerinden mevzuatın tamamına ulaşabilirisiniz; https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=4925&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5.

Otobüsle Eşya Gönderme 2023

Otobüsle eşya gönderme günümüzde hala devam etmektedir. Otobüs aracılığıyla uygun bir ücret karşılığı gönderebilirsiniz. Otobüsle eşya göndermeniz durumunda eşyanın zarar görmesinden firma sorumlu olacaktır. Otobüs firmaları koli ve ya çuval için ortalama 50 TL ve 150 TL arasında bir fiyat almaktadır.

 Otobüs Bileti Şikâyet

Otobüs bileti şikâyet hattına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Alo176 üzerinden bağlanılabilmektedir. Hattın tam adı Alo 176 Turizm İhbar ve Şikâyet hattı olarak görülmektedir. Alo 176 üzerinden yapılan tüm aramalar 7/24 kayıt altına alınmaktadır. Otobüs bileti için diğer bir şikâyet hattı yine Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. https://www.alo176.gov.tr/, bu link üzerinden şikâyetlerinizi oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul avukat