Araç Değer Kaybı Tazminatı

Araç Değer Kaybı Tazminatı ; Trafik sigortasının amacı, bir trafik kazasından sonra kaybınızı karşılamaktır. Ancak, ne kadar ustalıkla tamir edilirse edilsin, kaza geçmişi olan bir arabanın değeri; araba hiç olmadığı kadar iyi çalışsa ve iyi görünse bile, araç değer kaybı yaşayacaktır. Daha önce hiç kaza geçirmemiş bir araba, satışa çıktığında 100 bin TL değerinde olabilir. Ancak, bir kaza geçirmiş ve tamir gördüğünde değeri binlerce TL düşebilir. Farkı telafi etmenin bir yolu olarak;  değer kaybı iddiasında bulunulabilir.

Trafik kazalarını ilgilendiren araç değer kaybı, kazaya karışanlardan birinin aracında oluşacak hasar nedeni ile talep edilen bedeldir. Kazaya bağlı olarak araçta oluşan hasar nedeni ile aracın 2.el satış piyasasında fiyatında düşüş yaşanması nedeni ile talep edilen bu bedelin alınabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

 • Trafik kazalarının meydana gelmesinin ardından ortaya çıkan sonuçlar söz konusu olduğunda araçlarda oluşabilecek hasarlardan söz edilebilir. Hasar oluşması bir aracın bakım, onarım gibi masraflara yol açmasına neden olur. Araç değer kaybı bu sebeplerden oluşur.

Aracın birtakım onarımlardan geçirilmesi ise ikinci el piyasasında sahip olduğu değerde bir düşüş yaşamasına yol açar. Kazaya maruz kalan bir araç tamir edilse dahi satış değerinde bir kayıp yaşar.

Motorlu araçlar için sigorta şirketleri aracılığı ile yapılan zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamında sigorta şirketine ait sorumluluklar olması kaçınılmazdır. Kaza sırasında tarafların kusur oranları öne çıkarken hatalı olan tarafın yükümlülükleri söz konusu olduğunda sigorta şirketinin de bu sorumluluğa ortak olduğu görülür.

Sigorta şirketinin müteselsilen olarak adlandırılan sorunluluğundan kasıt, zincirleme olarak oluşan bir ortaklıktan söz ediliyor olmasıdır.

 • Trafik kazalarına yönelik olarak ortaya çıkan sonuçlarda araçta bir değer kaybı oluştuğunda kusur oranı yüksek olan tarafın trafik sigortasının zararın yanı sıra ortaya çıkan değer kaybını da karşılamakla yükümlü olduğu görülür. Araç değer kaybı davası söz konusu olduğunda yapılması gereken bazı işlemler olur.

Araç Değer Kaybı Yaş Sınırı

Ayrıca araç değer kaybı yaş sınırı ile ilgili olarak da başvuru yapma koşullarından söz etmek gerekir. Çekme belgesi olan bir aracın yanı sıra hurda belgesi alınmış olan vasıtaların da araç değer kaybı konusunda uygulama dışında bırakıldığı görülmektedir. Bunun yanı sıra 10 yaşından büyük bir araç söz konusu olduğunda bu tür bir talepte bulunmaktan çekinmeyin. Çünkü yaş sınırı diye bir kavram yoktur. Şöyle düşünün 1975 model bir aracınız var. Bu aracın kilometresi de oldukça düşük, bakımlı bir araçtan bahsediyoruz. Bu araç kaza geçirdiğinde mutlaka değer kaybedecektir. Ancak sigorta şirketleri bu tarz taleplerle ilgili biraz çekimser yaklaşabilir. .

Trafik kazalarında bir tazminat davası açılması gerekli olduğunda dava açılabilecek kişiler araç sürücüsü, araç işleteni ve araç sahibi olabilir. Bu kişiler maddi ve manevi tazminat davaları açısından müştereken olduğu gibi müteselsilen de sorumlu kabul edilirler.

 • Araç değer kaybı davası sonuçları incelendiğinde tarafların kusur oranlarının dikkate alındığı görülür. Başvuru sahibinin müracaat sırasında yetkili mahkemeye bir dilekçe ile başvurması gerekirken araç değer kaybı tazminat davası dilekçesi hazırlanırken belgelerin eksiksiz ve tam olarak beyan edilmesi zorunludur.

Araç Değer Kaybı Tazminat Davası 

Değer kaybı talepleri, araç sahiplerinin bir otomobilin kaza öncesi değeri ile, tamir gördükten sonraki değeri arasındaki farkın kurtarılmasına olanak tanır. Bazı araba sahipleri kendi başlarına hasar değer kaybı başvurusu yapabilirken, diğerleri düşen değeri alabilmek için deneyimli bir avukatla çalışır. Sigorta şirketinin direnmesi durumunda, araç sahipleri onları mahkemeye vermek zorunda kalabilir.

Bir kaza anında, başka bir sürücü aracınıza hasar verirse, yalnızca tamir için ödeme yapılan bir anlaşmayı kabul etmek zorunda değilsiniz. Çoğu durumda, bir kazada hatalı olmadığınız zamanlarda, dava açarak bir hak talebinde bulunabilirsiniz. Hasar değer kaybı davaları; trafik kazası nedeniyle arabanızın değerini, yani yeniden sattığınızda karşılaşacağınız maddi zararı telafi etmenize yardımcı olur. Değer kaybı iddiasının ne olduğu, nasıl başvuru yapılacağı ve en iyi uzlaşmanın nasıl yapılacağını tartıştık…

Araç Değer Kaybı Yargıtay Kararı pdf

PDF -> http://cozumavukatlik.org/wp-content/uploads/2021/07/Arac-Deger-Kaybi-Yargitay-Karari.pdf

Araç Değer Kaybı Davası 

Bir trafik kazasında kusurlu değilseniz, diğer sürücünün sigorta şirketine araç değer kaybı talebinde bulunmalısınız. Hatalı sürücünün sigortacısının, aracınızın azalan değerini size tazmin etmesi gerekir. Değer kaybı davası açmadan önce, diğer tarafın kusurlu olması koşuluyla, sigorta şirketinize danışın. Bir değer kaybı talebinde bulunmak, diğer sorunlar için hak talebinde bulunmaktan daha karmaşık olabilir. Çünkü, aracın azalan değerini kanıtlama yükü genellikle sizin sorumluluğunuzdadır.

 • Kazada kusurunuz varsa, araç değer kaybı iddianız reddedilecektir. Diğer sürücü kusurluysa, değer kaybı talep süreci hakkında görüşmek için sigorta şirketinizle iletişime geçmelisiniz. İlk adım, değer kaybı talebinde bulunma kuralları kontrol etmektir.
 • Araç değer kaybı başvurusu sürecinde gerekli olan bazı belgeler; kaza mahallindeki aracın fotoğrafları, kaza sonrası araca yapılan tamirlerin belgelerini içerebilir. Tazminat talebinde bulunmaya hazırlanırken, tüm detayları dikkatlice öğrenin. Kaza sizin hatanız değilse, araç değer kaybı tazminatı alma hakkınız olacaktır.
 • Sigorta şirketine tazminat talebine bulunurken, tüm koşulları yerine getirdiğinizden emin olun. Bu, kaybınız için en iyi tazminat alma şansına sahip olmanızı sağlayacaktır. Bir uzlaşmaya varamamanız durumunda, deneyimli bir avukat tutarak dava açma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Trafik kazalarında araçlarda oluşacak hasarlar aracın ikinci el piyasasında değer kaybetmesine yol açar. Bu durumda az kusurlu ya da kusursuz olan taraf araç işletenine, sürücüye, araç sahibine ya da sigorta şirketine dava açabilir. Araç değer kaybı davası nasıl açılır? Merak edildiğinde öncelikle sigorta şirketine başvurulur.

Sigorta şirketi olumlu bir yanıt vermediğinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na müracaat edilmesi gerekir. Bu kurumun da istenilen yanıtı vermemesi durumunda dava açma hakkı zarar görene tanınır. Bu tür davalarda zarar görenin karşı taraftan az kusurlu olması koşulu aranır.

Araç Değer Kaybı Şartları

Araç değer kaybına yönelik başvuru yollarından olumlu geri dönüş alınmadığında kanun koyucu mağdur olan tarafa hukuk yoluna başvurma hakkını verir. Bunun için de mahkemeye dilekçe verilerek dava açılır. Araç değer kaybı tazminat şartları ise merak edilenler arasında yer alır.

Bu tür davalarda tazminat şartları arasında zarar gören tarafın en fazla P kusurlu olması gerekmektedir. Ayrıca kusurlu tarafın 0 kusurlu olduğu durumlar da dava açılabilir. Mağdurun resmi belgeye ihtiyacı olurken bu evraklar zararı doğrular nitelikte olmak zorundadır.

Kaza üzerinden 2 yıl geçmemiş olması şartlardan biridir ve ayrıca hurda belgeli ya da çekme belgeli araçlar için bu tür bir başvuru yapılamaz. Araçta aynı yerde önceden hasar oluşması durumunda tazminat talebi yapılamaz.

Araç Değer Kaybı Davası Dilekçe Örneği

Dava açacak olan tarafın mahkemeye bir dilekçe ile başvurması gerekir. Araç değer kaybı Davası dilekçe örneği mahkemeye sunulmadan önce sigorta şirketine bir başvuru yapılması gerekir. Dava açmadan önce yapılan bu başvuruda sigorta şirketine hitaben talepte bulunanın kimlik bilgileri yer alır. Araç değer kaybı itiraz dilekçe örneği söz konusu olduğunda talepte bulunulan sigorta adı, konu, açıklamalar, iban numarası dilekçede yer alan bilgilerdir. Ayrıca ekler kısmında kazaya ilişkin tüm raporların eksiksiz olarak sunulması gerekir.

Araç Dğer Kaybı Dilekçe Örneği (Tıkla İndir) : http://cozumavukatlik.org/wp-content/uploads/2021/07/Arac-Deger-Kaybi-Dilekce-Ornegi-.docx

 

Dava açmak için mahkemeye verilecek dilekçede ise yer alan bilgiler şunlardır:

 • Davacı
 • Davacı vekili
 • Konu
 • Açıklama ve gerekçeler
 • Hukuki dayanaklar
 • Hukuki kanıtlar
 • Sonuç ve istem

Araç değer kaybı dilekçesi pdf indir talebi olan kişilerin bunun için internet üzerinden arama yapması gerekli olur. Ayrıca araç değer kaybı dilekçe örneği word indir için de yine dijital platformlar kullanılır.

Araç Değer Kaybı Dava Dilekçesi

Araç değer kaybı dava dilekçesi hazırlanacağı zaman bazı belgeler gerekir. Bu belgelerin eksiksiz ve tam olarak mahkemeye sunulması zorunludur. Dilekçe üzerinde yer alan bilgiler ise davalı ve davacının ad, soyad bilgileri, kanuni temsilciler, adres bilgileri, dava konusu ve talep edilenlerdir.

l Kazaya ait raporlar

l Sigorta poliçeleri

l Ekspertiz raporları

l Servis raporu

l Araç hasarını belgeleyen fotoğraflar

Kişilerin araç değer kaybı için başvuru yapacağı sigorta şirketleri arasında anlaşmalı oldukları şirkete müracaat etmeleri gerekirken birçok sigorta firması bu alanda hizmet verir. Halk sigorta, Mapfre sigorta, Anadolu sigorta, Aksigorta, Allianz Sigarta bu tür şirketlerden bazılarıdır.

Sigorta şirketine yazılacak dilekçe örneği aşağıdaki gibi olmalıdır.

……… SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Başvuran : Ad Soyad

T.C. : 123456789

Adres :

Konu :  … maddi hasar numaralı dosya da 16 …. Plakalı aracın 34 … plakalı otomobilin aracıma çarpması sonucu ortaya çıkan değer kaybının tarafıma ödenmesi talebidir.

Kusurlu Araç Bilgileri;

Plaka No:

Poliçe No:

Poliçe Tarihleri:

Kaza Tarihi:

IBAN No: ……..

AÇIKLAMALAR

10.01.2021 Olay tarihinde 16 …… plakalı araç sürücüsü …… plakalı aracıma çarparak aracımın maddi hasara uğramasına ve dolayısıyla araç değer kaybı oluşmasına sebep olmuştur. İncelenen TRAMER kayıtlarına göre, iş bu kazada 16 …. Plakalı araç sürücüsünün kazanın oluşmasında ve dolayısıyla aracımda oluşan hasar ile buna bağlı araç değer kaybında % yüz oranında kusurlu olduğu tespit edilmiştir.

2198 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ile Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Sartları Tebliği ve diğer alt mevzuat gereğince aracımda oluşan araç değer kaybından, kazada kusuru bulunan 16…  plakalı araç adına, kaza tarihinde geçerli olan …. Nolu ZMMM sigortasını düzenlemiş bulunan sigorta şirketiniz sorumludur.

Talep –  Sonuç: Yukarıda belirtilen nedenlerle mevzubahis kazada, aracımın değer kaybına uğramış olması sebebiyle, uğramış olduğum maddi zararın, poliçe limitleri dahilinde 15 gün içinde belirtmiş olduğum banka hesabına ödenmesini talep eder; aksi takdirde aleyhinize diğer kanuni yollara başvuracağımı ihtar ederim. Tarih:

EKLER;

 • Kaza tespit tutanağı
 • İfade tutanakları
 • Bilirkişi raporu
 • Her iki aracında ruhsat ve poliçe örnekleri
 • Her iki araç sürücüsünün de ehliyet örnekeri
 • Kazalı aracın kaza sırasındaki ve yapıldıktaktan sonraki fotoğrafları
 • Servis Kayıtları ve fatura

 

Araç Değer Kaybı Başvuru

 • Değer kaybı için hak talebinde bulunurken, önce bazı destekleyici bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Kazadan önce aracınızın değerini bulmak için web sitelerinde araştırma yapın.
 • Bunun yapmak için; aracınızın marka ve modelini, kazadan önce ne tür bir durumda olduğu ve kaç km’de olduğu gibi birkaç gerekli ayrıntıyı bilmeniz gerekir.
 • Aracınız, daha sonra üçüncü bir taraf tarafından değerlendirmeye alınacak olsa bile, bu ayrıntıları kendiniz toplamanız akıllıca olacaktır.
 • Araç değer kaybı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
  Araç satışı yapılan web sitelerde aracınızın kaza öncesi değerini araştırın.

Hatalı sürücünün sigorta şirketi ile iletişime geçin. Bu sigorta şirketinin acentesine, sigortalı sürücünün geçirdiğiniz trafik kazasında kusurlu olduğunu ve değer kaybı başvurusu yapmak için onlarla iletişime geçeceğinizi bildirin. Temsilcinin bilgi ve doğrulama talebini yerine getirin. Bu noktada, muhtemelen aracın durumunun bir uzman tarafından kontrol edilmesini isteyeceklerdir. İşlemlerini tamamlayana kadar sigorta şirketinin dönüşünü bekleyin.

Değer kaybı için zararınızı karşılamaya çalışıyorsanız ve sigorta şirketi tarafından talebiniz reddedilirse, aracınızın azalan değerini geri kazanmasına yardımcı olması için bir avukat tutarak hasar değer kaybı davası talebinde bulunabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır

Trafik kazasına bağlı olarak mağdur olan tarafının araç değer kaybı talebi olması durumunda bir başvuru süreci olur. Araç değer kaybı başvuru işlemleri yapılacağı zaman öncelikle muhatap alınması gereken sigorta şirketidir.

Trafik kazasına karışan taraflardan mağdur olanın aracında ortaya çıkan maddi hasar araç satış bedelinde değer kaybı yaşattığında araç sahibi bunu sigorta şirketinden talep edebilir. Araç değer kaybı başvurusu yapılacağı zaman öncelikle sigorta şirketine başvurulması zorunludur.

Sigorta şirketinin buradaki sorumluluğu araç sahibinin başvurusuna yasal cevaplama süresi içerisinde yanıt vermektir. Sigorta şirketine yapılacak müracaat sırasında ise araç sahibinin evraklarını eksiksiz ve tam olarak beyan etmesi zorunludur.

Başvurunun ardından da sigorta şirketi 15 günlük bir süre içerisinde başvuruyu kabul ya da reddeder. Kabul edilmesi için kaza yapan ve müracaat eden tarafın az kusurlu ya da kusursuz olması ve bunu belgelemesi gerekir. Sigorta şirketi cevaplamayı yazılı ya da sözlü olarak yapabilir.

Araç değer kaybı olarak adlandırılan durumda aracın kazadan önceki satış fiyatı ile kazanın ardından piyasa değerinde yaşanan düşüş nedeni ile aradaki fark talep edilir. Oluşan değer kaybı da meydana gelen kazanın büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Trafik kazalarının ardından trafik sigortası ve kasko sigortası devreye girer. Zorunlu trafik sigortası uygulamasında en az kusurlu ya da kusursuz olan aracın hasarı karşılanır. Bir trafik kazasında kazaya karışan araç sayısı birden fazla olduğunda ise zorunlu trafik sigortası her aracın masrafını karşılamaz.

Araç değer kaybı için sigorta şirketi olumsuz yanıt verdiğinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurulur. Komisyondan da olumsuz yanıt alındığında sigorta şirketine, araç işletenine ya da kusurlu olan tarafa dava açılabilir.

Mağdur olduğunu düşünen tarafın belgeleri ile birlikte mağduriyetini ispat etmesi gerekmektedir. Ayrıca başvuru koşullarını da taşıyor olması zorunludur. Koşulların sağlanmadığı durumlarda hak iddia edilse dahi mahkemeden istenilen sonucun çıkması mümkün olmaz.

Davacı davayı sigorta şirketine açacaksa dilekçe Asliye Ticaret Mahkemesi’ne verilir. Kişilere açılacak davalarda ise Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapılır. Mahkemeye yapılan başvurularda bilirkişi raporlarına gerek duyulur. Bilirkişi adı verilen yetkililer mahkeme tarafından tayin edilen uzmanlardır. Araçta oluşan hasara bağlı olarak hesaplama yapılırken araçla ilgili unsurların da dikkate alındığı görülür.

Araç Değer Kaybı Davası Yetkili Mahkeme

Araç değer kaybı davalarında görevli mahkemenin yanı sıra yetkili mahkemenin de merak edildiği görülür. Araç değer kaybı davası yetkili mahkeme davalının dava açtığı tarihte bulunduğu yerleşim yeri mahkemesi olur.

Dava açılacağı zaman davalı sayısının birden fazla olduğu durumlarda herhangi birinin yerleşim yeri mahkemesi de görevli olur. Ayrıca davacıya tanınan haklardan biri de haksız fiilin meydana geldiği yer mahkemesinde de dava açabilmesidir.

Araç değer kaybı davalarında kusur oranları en önemli unsur olarak kabul edilir. Bu konuda alınan kararalar incelendiğinde araç değer kaybının talep edileceği taraf olarak kusurlu olan tarafın ya da kusurlu tarafın zorunlu trafik sigortasının sorumlu tutulduğu görülmektedir. Araç değer kaybı davası görevli mahkeme de merak edilenler arasında yer alırken zarar gören tarafın Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurması gerekir. Davanın kişilere açılması durumunda ise başvuru yapılması gereken mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir.

Bu tür davalarda değer kaybını talep eden tarafın tam kusurlu olmaması gerekir. Kusur oranları bu davaların önemli bir unsuru olurken kısmi kusurlarda da kişilerin bazı hakları olur. Kısmi kusurlar söz konusu olduğunda ise kusurlu olunmayan oran devreye girer ve talep edilecek değer kaybı başvurusu için kusursuzluk oranı kadar talep gerçekleştirilir.

 • Kazada kusursuz olarak değerlendirilen tarafın değer kaybının karşılanması yönündeki talebi ekspertiz raporu ile belgelenir ve kusurlu tarafa dava açma hakkı elde edilir. Kusursuz olan taraf araç değer kaybının karşılanması için sigorta tahkim komisyonuna da başvuru yapabilir.
 • Değer kaybı söz konusu olduğunda değer kaybı ile iş kaybı zararları arasında fark olduğunun bilinmesi gerekir. Araç değer kaybı talep edileceği zaman aracın daha önce aynı bölgeden hasar almamış olması gerekirken aynı zamanda burada bir onarım gerçekleşmemiş olması da zorunludur.

Kazadan önce değer kaybı yaşadığı iddia edilen aracın bir hasar kaydına sahip olmaması önemli bir ayrıntıdır. Değer kaybı olarak değerlendirilecek durumlar açısından da Yargıtay kararları dikkate alınır. Yargıtay kararlarına bakıldığında bazı parçaların değer kaybı kapsamında değerlendirilmediği görülmektedir.

Bu parçalar arasında yer alan örneklerden bazıları ise şunlardır:

 • Aracın jantları
 • Araca ait camlar
 • Aracın farları
 • Araç silecekleri

Araç değer kaybı davaları için geçerli olan bir zamanaşımı süresinden de söz etmek gerekmektedir. Hasar değer kaybı davalarında dava açabilme süresi 2 yıldır. Kazanın gerçekleşmesinin ardından 10 yıllık zamanaşımı süresi de bu davalar için geçerli olurken yasal olarak şartların oluşması dava açabilmenin ön koşuludur.

Dava açmadan önce zarar gören ve kusursuz olan taraf Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurmak sureti ile zararının tazminini talep edebilir. Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilmek için de bazı şartların sağlanması gerekir.

Kazanın ardından öncelikle yapılması gereken sigorta şirketine başvurudur. Gerekli belgelerle başvuru yapıldıktan sonra sigorta şirketinin yazılı veya sözlü olarak mağdura bilgi vermesi gerekir. Sigorta şirketi açısından geçerli olan cevaplama süresi 15 gündür.

15 günlük yasal süre içerisinde sigorta şirketi bir geri bildirim yapmadığı takdirde ya da istenilen oranda zararı kabul etmediğinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru hakkı doğar. Tahkim komisyonu bu başvuruyu olumlu karşılarsa sigorta şirketinin zararı karşılama yükümlülüğü oluşur.

Bu durumda başvuru sürecinin 4 ay içerisinde sonuçlanması gerekir. Hasar değer kaybı başvuruları sırasında talep edilen belgeler olurken bu evrakların eksiksiz ve tam olarak beyan edilmesi talep edilir.

Kaza gerçekleştiği anda tutulması gereken bu belgeler yetkili birimlere sunulmak zorundadır. Aksi takdirde kişilerin hak iddia edebilmesi mümkün olmaz. Bu belgeler aşağıdaki şekilde sıralanır:

 • Kaza tespit tutanağı
 • Araçlara ait kaza sonrası fotoğraflar (Bu fotoğraflar her açıdan çekilmiş olmalıdır ve hasarı gösterir nitelikte çekilmelidir)
 • Araca ait ekspertiz raporları
 • Araç ruhsatı
 • Aracın tamir ettirildiği servis tarafından düzenlenen belge ve faturalar

E-devletten Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Dijital teknolojilerin sağladığı kolaylıkların çeşitli alanlarda kullanıldığı görülürken birçok devlet kurumunun da bu platformlar üzerinden hizmeti söz konusudur. Araç değer kaybı e-devlet uygulaması sayesinde vatandaşların çeşitli hizmetleri online olarak gerçekleştirmesi mümkün olurken E-devletten araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır? Merak edilir.
 • Bu tür bir başvuru için öncelikle uygulamaya giriş yapmak gerekirken Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan sekmede yer alan bölümden başvuru gerçekleştirilir. Buradan yapılacak sorgulamalarda kesintisiz olarak hizmet alınırken yedi gün yirmi dört saat içerinde istenilen zamanda sorgulama yapılabilmektedir.
 • E-Devlet araç değer kaybı nasıl alınır? Merak edildiğinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün araç sorgulama ekranından yapılacak olan sorgulama işleminde istenilen bilgilere ulaşılır.

Araç Değer Kaybı Talebi Ne Kadar Sürede Çözülür?

Hasar değer kaybı davasının çözülmesi, genellikle standart bir trafik kazası tazminat taleplerinden daha uzun sürmektedir. Bu tür iddiaların karmaşıklığı nedeniyle, sonuçlandırılması haftalar, hatta aylar sürebilir. Bazı durumlarda, en iyi sonuçları elde etmek için bir avukat tutmanız bile gerekebilir. Bu, süreci daha da uzatabilir.

Araç Değer Kaybı Ne Zaman Talep Edilir?

Trafik kazaları maddi hasarlara yol açabilen olaylardır. Bu kazalara karışan araçlarda oluşabilecek hasarlar aracın değerinde bir düşüşe yol açar. Kazaya karışan taraflardan biri aracında yaşanan bu maddi değer kaybını sigorta şirketinden talep ettiğinde başvuru koşullarını da sağlamış olması gerekir. Araç değer kaybı ne zaman talep edilir? Dendiğinde bilinmesi gereken trafik kazasının sonucunda aracın hasar görmesi gerekir. Bunun yanı sıra başvuru sahibinin de bazı koşulları taşıyor olması zorunludur.

l Başvuru sahibi P oranında kusurlu olmalıdır. Ayrıca kusurlu tarafın kusur oranı 0 de olduğunda başvuru yapılabilir.

l Zarara uğrayan taraf uğradığı zararı resmî belgeler ile ispatlamakla yükümlüdür.

l Zarar olduğu iddia edilen aracın aynı bölgesinde daha önce bir onarım geçirilmemiş olması gerekir.

l Çekme belgeli araçlarda bu işlem yapılmaz.

l Hurda belgeli araçlar için de araç değer kaybı talebi yapılamamaktadır.

l Kazanın ardında 2 yıllık süre içerisinde dava açılması gerekir. Aksi durumda mağdur olan taraf açısından hak kaybı yaşanması kaçınılmaz olur.

Araç Değer Kaybı Zamanaşımı

Araç değer kaybı dava zamanaşımı süresi söz konusu olduğunda kazanın olduğu tarihten itibaren 2 yıl içerisinde dava açılması zorunludur. Bu süre içerisinde dava açma hakkını kullanmayan mağdur açısından hak kaybı yaşanması kaçınılmaz olur.

Sigorta Tahkim Başvurusu Nedir?

Sigorta şirketine yapılacak müracaatın ardından şirketin 15 gün içerisinde yazılı ya da sözlü bir bildirim yapması zorunludur. Sigorta şirketlerinin bu tür başvuruları kısmen kabul ettiği görülebilirken bazı durumlarda da reddedebilirler. Sigorta Tahkim Başvurusu Nedir? Merak edilir.

Mağdur olan taraf sigorta şirketi tarafından reddedilen başvurular için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru hakkına sahip olur. Bu komisyon da başvuruya olumlu bir dönüş yapmazsa dava açılması gerekir.

Araç değer kaybı tazminatı için güvence hesabına gitmek doğru olmaz. Çünkü güvence hesabının teminatları arasında araç değer kaybı yoktur. 

Bir başka araç değer kaybı konusu ise bazı araçlarda araç değer kaybı başvuruları söz konusu olamaz Motosiklet kazaları ve Otobüs Kazalarını bu kapsamda değerlendirebilirsiniz. 

Ehliyetsiz trafik kazası sonucu oluşan hasarlarda araç değer kaybı tazminatı talebinde bulunabilirsiniz. Karşı tarafından sigortasından değer kaybınızı almanız mümkündür. Ancak burada rücu davası ile sigorta şirketi ehliyetsiz sürücüden ödediği tazminat tutarını alacaktır. 

Alkollü trafik kazası sonucu oluşan hasarlarda ise  araç değer kaybı talebi yine ehliyetsiz kazalarda olduğu gibi mümkündür. Burada ilk önce bakılacak olan kazadaki kusur durumudur. Ancak bu durum sizi bağlamamaktadır. Talepte bulunduğunuz sigorta şirketi size değer kaybı tazminatı ödemenizi yapacaktır. 

Araç Değer Kaybı Hesaplama 

Araç değer kaybı adı verilen durum trafik kazalarının ardından ortaya çıkabilir. Kazaya karışan taraflardan mağdur olanın aracında oluşacak maddi hasara bağlı olarak vasıtanın satış fiyatında piyasa değerinin altına inildiğinde değer kaybı oluşur. Araç değer kaybı hesaplama yapılırken bazı kriterler dikkate alınır.

Araç değer kaybı hesaplama kriterleri söz konusu olduğunda ise bilinmesi gerekenler arasında ilk sırada başvuru sahibinin en fazla %50 oranda kusurlu olması ya da hiç kusurunun bulunmaması gelir.

Değer kaybı hesaplanırken dikkate alınacaklar arasında aracın uğradığı hasarın belgelenmesi vardır. Kazanın ardından tutulacak raporlar bu belgelerden bazılarıdır. Ayrıca aracın hasar oluşan bölgesinde daha önce bir onarım gerçekleşmemiş olmalıdır.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Tablosu

Araç değer kaybı hesaplaması yapılırken başvuru sahibinin müracaat koşullarını yerine getirmiş olması zorunludur. Bundan dolayı da kriterlerden söz edilir. Bir araç hurda belgeli ya da çekme belgeli olarak kazaya karıştığı takdirde değer kaybı başvurusu yapılamamaktadır. Başvuru sahibinin bu konuyu da bilmesi gerekir. Araç değer kaybı hesaplama tablosu söz konusu olduğunda verilerin eksiksiz girilmesi doğru bir hesaplama için zorunludur.

Hasar değer kaybı başvurusu yapmayı planlayan ve mağdur olan tarafın kazanın ardından 2 yıllık süreyi geçirmemiş olması lazımdır. Aksi takdirde ise hak kaybı yaşaması kaçınılmaz olur.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Formülü

Araç değer kaybı hesaplama formülü için araca ait bilgilere ihtiyaç duyulur. Bu hesaplamalar sırasında ise aracın üretildiği yıl, araç kilometresi, marka ve modeli, trafiğe çıkış tarihi, aracın ticari değeri bilinmesi gerekir.

 • Değer kaybı hesaplanırken iki ayrı yöntemden söz etmek yerinde olur. Bunlardan biri formül hesaplamasıdır. Diğer yöntem ise kazanın öncesinde ve sonrasında aracın değerinde oluşan değişimdir. Bu uygulama piyasa analiz yöntemi olarak bilinir.
 • Araç değer kaybı hesaplama motoru aracılığı ile mağdur olan taraf açısından alınabilecek tazminat miktarı hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. Trafik kazasına karışan taraflardan mağdur olan kazanın ardından sigorta şirketine başvuru yapabilir. Aracında oluşan hasar aracın 2. El piyasasında satış değerinde düşüş yaşanmasına yol açtığında sigorta şirketinden bu zararı tazmin etmesini isteyebilir.
 • Sigorta şirketi bu zararı karşılayıp karşılamayacağı hakkında mağdur tarafa 15 gün içerisinde yazılı ya da sözlü geri dönüş yapar. Bu başvuru sırasında belgelerin tam ve eksiksiz olarak sunulması önemlidir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Örneği

Araç değer kaybı formülü merak edilirken mağdur olan tarafın öncelikle tazminat talebinin oluşabilmesi için sigorta şirketinden olumlu cevap alması gerekir.

Sigorta şirketinin olumlu yanıt vermediği ya da kısmen zararı kabul ettiği durumlarda Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmak gerekir. Komisyondan da istenilen cevap alınamazsa bu durumda kanun koyucu mağdur olan tarafa hukuki yollara başvurma hakkı verir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Örneği →  →  →  http://cozumavukatlik.org/wp-content/uploads/2020/12/arac-deger-kaybi-hesaplama-ornegi.pdf

Araç Değer Kaybı Hesaplama Tablosu Excel

Araç değer kaybı hesaplama aracı için dijital kanallar üzerinden bu işlemlerin yapılabilmesi söz konusu olabilir. Araç değer kaybı hesaplama excel dosyaları aracılığı ile hesaplanır. Mağdur olan taraf sigorta şirketine dava açabileceği gibi kişilere de dava açabilmesi mümkündür.

 • Araç işletenine, sürücüye ya da sigorta şirketine açılacak davalarda başvurulacak mahkemeler de bellidir. el araç değer kaybı hesaplama yapılmadan önce mahkemeye tazminat davası açılması gerekir.
 • Tazminat davası açılacağı zaman ise sigorta şirketine açılacak davalarda Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurmak gerekir. Bir dava dilekçesi ile birlikte mahkemeye müracaat edilir ve dava açılır.

Araç işleteni veya sürücüye dava açılacaksa Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurulur. Bu durumda dava dilekçesi hazırlanarak mahkemeye sunulması gerekir. Araç değer kaybı hesaplama resmî gazete aracılığı ile karayolları motorlu araçlar hakkında mali sorumluluk koşullarının yayımlanması söz konusu olur.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Programı

Resmî gazetede mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmelikte değişiklik yapıldığında da bu bilgiler yayımlanır. Araç hasar değer kaybı hesaplama yapılacağı zaman güncel bilgilere göre hareket edilir.

Hazine müsteşarlığı araç değer kaybı hesaplama söz konusu olduğunda Anayasa mahkemesinin karayolları trafik kanununu kapsayan maddeleri iptal etmesi nedeni ile araç değer kaybı hesaplama tablosunun değiştiği görülür.

 • 04.2020 tarihinden önceki hesaplamalar yapılırken bilirkişiler emsal satılık araç ilanlarına ve aracın 2. El rayiç değerlerine bakmaktaydı. Hesaplama formülünde ise aracın kilometresi 15.000km üzerindeyse kilometre iskontosu uygulanmaktaydı. Bu yöntemde aracın kilometresi 165.000 km üzerinde olduğunda karar araçta değer kaybı oluşmayacağı yönünde çıkmaktaydı.
 • Hazine müsteşarlığı araç değer kaybı hesaplama kriterleri hakkında bilgi edinilmek istendiğinde geçmişte yapılan uygulamaların terk edildiği görülmektedir. Sökülüp takılabilen parçalar olan plastik tampon aksamının, mekanik motor aksamının ve camların hasar görmesi durumunda bu bölümde gerçekleşen hasar ve onarımların yok sayıldığı anlaşılmaktadır.
 • Bunun nedenleri arasında ise sigorta şirketlerinin talepleri yatmaktadır. Bu sistem sebebi ile mağdur olan tarafın gerçek kayıplarının karşılanamadığı görülmektedir. Araç değer kaybı hesaplama Yargıtay kararı incelendiğinde ise teknik olarak verilerin kullanıldığı görülmektedir. Yargıtay’ın baştaki kararlarında araçta oluşan kazaya bağlı gerçek anlamda kaybedilen değere odaklanılır. Bugün ise bu uygulamanın geçerli olmadığı görülür.
 • Kasko araç değer kaybı hesaplama yapılırken aracın marka ve modelinin yanı sıra üretim tarihi, trafiğe çıkış tarihi, kaza anındaki kilometresi, 2. El piyasasındaki rayiç bedeli, aracın hasar geçmişi dikkate alınır.

Online Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybı hesaplaması nasıl yapılır? Merak edildiğinde ise sayılan bu verilerin sisteme girilmesi gerekir. Hesaplama yapılacağı zaman tüm unsurlar dikkate alınır. Aracın markası ve modeli, üretim yılı, trafiğe çıkış tarihi, kaza anındaki kilometresi, hasar geçmişi ve rayiç değeri hesaplama sırasında dikkate alınacak unsurlardır.

Araç değer kaybı hesaplama online olarak yapılmak istendiğinde dijital kanallar üzerinden excel dosyaları aracılığı ile verilerin girildiği görülür. Araç değer kaybı hesaplama formülü Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş ve yayımlanmıştır.

Yayımlanan bu belgeler Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar adı altındadır. Hasar değer kaybı hesaplaması yapılırken kullanılan formül ise şu şekildedir.

Araç değer kaybı hesaplama örnek vermek istersek Baz Değer Kaybının Aracın rayiç değeri ile %19’un çarpımına eşit olduğu görülür. Hasarın boyutuna bağlı olarak katsayılarda değişiklik olurken aracın kullanılmış kilometre sayısı da katsayılardaki farkın sebebidir.

Bu hesaplamalar yapılırken aracın durumuna göre katsayılarda oynama olur. Bu durum da hesaplama sonucunu doğrudan etkiler. Araç değer kaybı hesaplama robotu ile hesaplama yapılacağı zaman tüm verilerin eksiksiz girilmesi gerekir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Programı İndir

Değer kaybı tazminatı nasıl hesaplanır? Merak edilen bir konudur. Bundan dolayı da cevap aranır. Hesaplama yapılacağı zaman araca ait çeşitli teknik bilgilere gereksinim duyulmaktadır. Bu veriler girilerek online olarak dijital ortamlarda tablolar üzerinden hesaplama yapılabilir. Gerçeğe yakın sonuçlara ulaşılabilmesi bu sayede mümkün olur.

 • Tahmini araç değer kaybı hesaplama yöntemleri söz konusu olduğunda dijital kanallar bu konuda yardımcı olabilmektedir. Formül hesaplaması aracılığı ile tahmini değerlere ulaşılabilmektedir.
 • Araç değer kaybı hesaplaması yapılabilmesi için araçla ilgili kilometre değeri, aracın üretim yılı, trafiğe çıkış tarihi gibi bazı verilere ihtiyaç duyulur.
 • Araç değer kaybı hesaplama yönetmeliği Anayasa mahkemesinin karayolları trafik kanunu ile ilgili maddelerini iptal etmesinden dolayı hesaplama tablosu değişmiştir. 20 Mart 2020 tarihinde resmî gazetede yayımlanmış olan ve 01.04. 2020 tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar ile formül hesaplamaları değiştirilmiştir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Yöntemi

Araç değer kaybı hesaplama yöntemi yapılan değişikliğe göre farklılık göstermektedir. Buna göre total değer kaybının hesaplanabilmesi için baz değer kaybı ile hasar boyutu katsayısının çarpılması gerekir. Ayrıca aracın kullanılmışlık düzeyinin katsayısı da bu çarpma işleminde yer alır.

Araç değer kaybı hesaplama Yargıtay kararları söz konusu olduğunda 2021 yılında uygulanan formüllere göre bir tazminat hesaplaması yapıldığı görülmektedir. Anayasa mahkemesi kararından önce ise Yargıtay’ın değer kaybı hesaplaması yaparken mevcut piyasadaki şartları dikkate aldığı görülmektedir. Emsal karaların bu yönde alındığı yapılan incelemelerden anlaşılır.

Araç değer kaybı hesaplama yöntemleri uygulanarak dijital ortamlar üzerinden de tahmini bir sonuç elde edilebilmesi mümkün olur. Bu işlemler sırasında ise formül yöntemi kullanılır.

Araç değer kaybı bedeli nasıl alınır? Sorulduğunda sigorta şirketine yapılan başvuruların olumsuz karşılanması durumunda Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurulur. Oradan da sonuç alınamazsa dava açılması gerekir. Dava sonucunda mağdurun kazanacağı tazminat hesaplanırken değer kaybı formüllerine göre hareket edilmektedir.

Araç değer kaybı neye göre hesaplanır? Merak edilirken araçla ilgili birtakım unsurların dikkate alındığı görülür. Aracın kilometresi, trafiğe çıkış yılı ya da ticari değeri bunlardan bazılarıdır. Bu hesaplama sırasında uygulanan formül şu şekildedir:

 • Baz değer kaybı=Aracın rayiç değeri x %19
 • Total değer kaybı=Baz değer kaybı x hasar boyutu katsayısı x araç km kat sayısı

Aracın kilometresinde ortaya çıkan yükseliş katsayı oranlarını etkilerken bu durumda araç kilometresi arttıkça eskime payı da o oranda artacaktır. Formüllerin karşılaştırmaları yapıldığında adil olmayan yanlarının olduğu görülebilmektedir.

01.04. 2020 tarihinden sonra kesilen poliçelerde uygulanan yöntem yeni hesaplama yöntemidir. Bundan önceki poliçeler içinse eski formülün uygulanması sürdürülmektedir.

Araç değer kaybı tutarı hesaplanırken araca ait verilerin sisteme girilmesi zorunludur. Piyasa analiz yöntemi ile hesaplama yapılacağı zaman kazanın ardından araçta oluşan hasarların yol açtığı satış bedelindeki düşüş dikkate alınır. Bu durumda da aracın hasarsız durumu ile hasarlı durumu arasındaki fiyat farkı incelenir.

Araç Değer Kaybı Sigorta Şirketi Tarafından Nasıl Hesaplanıyor?

Arabanızın değerini belirleyin. Bunu, araba satışı yapılan web sitelerini kullanarak yapabilirsiniz. Bu değere %10’luk bir sınır uygulayın. Sigorta şirketleri, tahmin edilen satış değerine, genellikle temel değer kaybı olarak bilinen %10’luk bir tavan uygular. Bu sınır, sigorta şirketinin tazminat talebiniz için ödeyeceği maksimum tutardır. Bir hasar çarpanı uygulayın.

Sigorta şirketleri, açıklanan aracın değerini ayarlamak için bir hasar çarpanı kullanır. Yukarıda belirtilen %10’lık sınır değeri; kaza sonrasında, arabanızın hasarına göre 0-1 arasında değişen bir sayı ile çarpılır. Sıfır çarpanı, yapısal hasar olmadığını temsil ederken, 1 çarpanı ciddi yapısal hasarlı araçları temsil etmektedir:
0: Yapısal hasar yok
0.25: Küçük yapı hasarı
0.50: Orta düzeyde yapı hasar
0.75: Büyük yapı hasarı
1: Ciddi yapısal hasar

Araç Değer Kaybı Hesaplama ile İlgili Sorunlar

Sigortacılar, bir aracın azalan değerini hesaplamak için özel bir formül kullanır. Ancak bu formülün, aracın gerçek değerinden daha düşük bir değerle değerlendirmelerine neden olabilecek birçok unsuru vardır. Bir arabanın piyasa değeri, aracın özelliklerine bağlıdır.
Daha yüksek bir değer kaybı tazminatı almanın anahtarı, uzman üçüncü şahıslar tarafından değerlendirmeler almaktır. Ek olarak, aracınızdaki hasarın fiziksel olarak incelenmesini sağlamak için üçüncü bir taraf kullanın.

Araç Değer Kaybı Sorgulama 

Araç değer kaybı tazminatı başvurusunu yaptıktan sonra süreci de takip etmek oldukça kolay. Bir sigorta şirketi üzerinden gidelim isterseniz. Axa sigortaya aracınızın değer kaybettiği gerekçesi ile başvurunuzu yaptınız ve süreci de merak ediyorsunuzdur. Size verilen dosya numarası üzerinden Online araç değer kaybı sorgulama yapabilirsiniz. İlgili sigorta şirketinin sitesine girerek dosya numaranız ile sorgulama yaparak, dosya durumunuzu takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen bizimle iletişime geç!