Trafik Kazası Sonrası Sigortadan Para Alma

Trafik Kazası Sonrası Sigortadan Para Alma , Trafik kazalarında meydana gelen maddi zararlar sigorta şirketinin yükümlülüğü altındadır. Trafik kazasıyla ilgili yürütülecek işlemler, sigortacılık kanunu, borçlar kanunu, Karayolları trafik kanunu, Türk ceza kanunu gibi kapsamı oldukça geniş hukuk alanlarında düzenlenmiştir. Bu kanunlar çerçevesinde, trafik kazası sonrasında maddi zararlarınızın karşılığını sigorta şirketinden talep edebilirsiniz.

Trafik kazası sonrası sigortadan para alma hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşmak mümkün olacaktır. Pek çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelen trafik kazasının ardından sigortadan yaşanan olayın durumuna göre para ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeler sonrasında kaza masrafları da birazda olsa bütçelere yardımcı olmaktadır.

Trafik Kazası Sonrası Tazminat Ödemesi

Sayısal verilere bakıldığında trafik kazalarıyla ilgili veriler her geçen gün daha da yükselmektedir. Buna bağlı olarak trafik kazası kaynaklı ölü ve yaralı sayıları artış göstermektedir. Kazalar çoğunlukla trafik kurallarına uymamaktan, aceleden, dikkatsizlikten, stres, yorgunluk ve ihmaller sonrasında meydana gelmektedir. Herhangi bir kaza yaşanması durumunda trafik sigortası ile karşı tarafa ve 3. şahıslara gelen zararları güvence altına alınmıştır.

Zorunlu olan trafik sigortasının yapılmaması durumunda aracınız trafik şube otoparkına çekilmesine neden olurken maddi ve manevi yorgunluk ile geçen trafiğe geri dönme çabaları çok daha zor olmaktadır. Trafik kazasında mağdur olan taraf karşısında yer alan sürücüye maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Dava aşamasından önce Trafik sigortası hasar tazminat ödemesi almak için gerekli olan evraklar tam olarak sigorta şirketine teslim edilmesi gerekmektedir. Evrakların tamamlanması sonrasında trafik sigortası tazminat ödeme süresi 8 iş günü olmaktadır. Bu yasal süre sonunda tazminat ve zarar karşılanmalıdır.

Trafik Sigortası Tazminatı İçin Gerekli Olan Evraklar

Trafik sigortası tazminat ödeme süresi içinde verilmesi gereken bir takım evraklar bulunmaktadır. Maddi zararlar, bedeni zararlar ve vefat tazminatı şeklinde ayrılırlar. Alınacak tazminatlar bu durumlara göre belirlenmektedir.

Maddi Zararlı Durumunda;

 • Tutulan kaza tespit tutanağı,
 • Sigortalıya ait ehliyet ya da ruhsatın fotokopisi,
 • Hasarın çekilmiş olan fotoğrafları,
 • Hasarlı aracın ruhsat fotokopisi,
 • Hasarlı arabayı kullanan sürücünün ehliyeti,
 • Mağdur olan ruhsat sahibine ait banka, IBAN ve şube no bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Bedeni Zararlar; tedavi masrafları ve daimi sakatlık tazminatı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu neden ile türlerine göre farklı evrakların tamamlanması gerekmektedir.

Tedavi Masrafları Durumunda;

 • Kati hastane raporu,
 • Trafik kazası tespit tutanağı,
 • Zarar gören arabanın fotoğrafları,
 • Tedavi masraflarını gösteren belgeler ve faturalar,
 • Mağdur olan kişinin banka, şube ve IBAN no bilgilerinin yer aldığı belgeler gerekmektedir.

Daimi Sakatlık Durumunda;

 • Kazayı gösteren trafik kazası tespit tutanağı,
 • Zarar gören kişiye ait en son gelir belgesi,
 • Sakatlık derecesini gösteren hastane heyet raporu,
 • Kişiye ait banka, şube ve IBAN no bilgileri gerekir.

Vefat Durumunda;

 • Kazada yer alan kusuru gösteren trafik kazası tespit tutanağı,
 • Veraset ilamı,
 • Savcılık onayı olan ölü muayene tutanağı,
 • Vefat eden kişinin en son elinde olan gelir belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Vefat eden kişiye ait olan banka, şube ve IBAN no bilgilerin tam olarak evraklar içinde yer alması gerekmektedir.

Trafik Sigortası Tazminatı Ne Kadar Öder?

Trafik kazalarında belirlenen kusur oranı genel olarak ödenen tazminat oranında etkili olmaktadır. Bütün trafik kazaları için geçerli olan standart bir tazminat bedeli söz konusu olmaz. Kaza sonrasında ödenecek tazminat bedeli yüzdelik kusur oranına göre düşmektedir. Sakatlanma ve yaralanma durumunda ise işten uzak kalma gibi pek çok değişken ödenen tazminat bedelinde etkili olmaktadır. Trafik sigortasının bedeni hasar, ölüm ve maddi hasar limitleri her geçen yıl yenilenmektedir. Tazminat hesaplama sonucunda teminat limitleri dahilinde ne kadar tazminat alacağınız netleşecektir.

Yıllara Göre Trafik Sigortası Ölüm ve Yaralanma Tazminatı Limitleri:  2010 – 175.000, 2015 – 290.000, 2006 – 57.500,  2011 – 200.000, 2016 – 310.000, 2007 – 80.00,  2012 – 225.000, 2017 – 330.000, 2008 – 125.000,  2013 – 250.000, 2018 – 360.000, 2009 – 150.000,  2014 – 268.000, 2019 – 390.000, 2020 – 410.000 — 2021 – 430.000,  2022 —   ?

Trafik Sigortası Manevi Tazminat Öder Mi?

Genel olarak standart trafik sigortası teminatları manevi tazminatı içine almaz. Fakat trafik kazası nedeni ile yaralanan ya da sakatlanan kişiler manevi tazminat talebi ile dava açmaları mümkün olmaktadır. Trafik sigortası diğer bütün sigortalardan farklı olarak karşı tarafın zararlarını karşılamakta olan bir sigorta olmasından dolayı karşı taraf manevi tazminat davası açar ise bu durum sigorta şirketinin sorumluluğu altında olmaktadır. Tazminat talebinde bulunan kişi sigorta şirketi ile sorun yaşaması durumunda Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapabilir. Sigorta hukuku üzerine eğitim almış kişiler tarafından meydana gelen komisyon sayesinde yaşanan uyuşmazlıklar ortadan kalkarak çözüme ulaşılmaktadır. Eğer sorun çözüme ulaşamaz ise mahkemeye başvurularak dava açılabilir.

Başa dön tuşu
Hemen bizimle iletişime geç!