Trafik Kazası Ceza Davası

Trafik Kazası Ceza Davası

Trafik kazası ceza davası, Cumhuriyet Başsavcılığınca kamu davası açılarak yargılama yapılmaktadır. Buna bağlı olarak hükümler 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 85 ve 89. maddelerinde belirtilmektedir.

Trafik Kazası Ceza Davası Nasıl Açılır?

Trafik kazası ceza davası ölüm ve yaralanma durumlarında açılır. Şikayete tabii değildir.  Şikayetçi olunmazsa savcılık tarafından dosyanın kovuşturmaya yer yoktur kararı ile kapatılma ihtimali yüksektir.  Trafik kazası, karayolları üzerinde gerçekleşen bir veya birden fazla aracın karıştığı, ölüm, yaralanma ve ya sadece maddi hasarla sonuçlanan olaylar olarak tanımlanmaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile trafik kuralları düzenlenmiş olup, 3 maddesinde ‘Trafik; yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir’ olarak tanımlanmaktadır. Trafik kazalarında kazaya sebebiyet veren kusurlu kişinin cezai sorumlulukları vardır.

Trafik kazası ceza davası, Cumhuriyet Başsavcılığınca kamu davası açılarak yargılanmaktadır. Buna bağlı olarak hükümler 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 85 ve 89. maddelerinde belirtilmektedir.

Türk Ceza Kanunu 85. maddesine göre ‘Taksirle Öldürme’ ile cezalandıran kusurlu kişiye 2 yıldan 6 yıla hapis cezası verilir. Türk Ceza Kanunun 89. maddesine göre ise ‘Taksirle Yaralama’ ya göre kusuru bulunan kişiye 3 aydan 1 yıla kadar hapis ve ya adli para cezası uygulanır.

""<emİlgili İçerik: Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası <

 Yaralamalı Trafik Kazası Kamu Davası

Türkiye de yılda trafik kazalarından dolayı binlerce kişi yaralanmaktadır. Trafik kazalarında yaralanan kişinin maluliyetinden dolayı tazminat talep etme ve kusurlu tarafın cezai sorumluluğundan dolayı ceza davası açma hakkı kanunlarca belirlenmiştir.

Türk Ceza Kanunu madde 89’a göre trafik kazalarında kusurlu kişiye ‘Taksirle Yaralama’ suçundan dolayı ceza davası açılabilmektedir. Açılan ceza davasında kazaya sebebiyet veren kusurluya 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası  veya adli para cezası uygulanmaktadır.

Trafik kazasında yaralanan kişinin oluşacak kalıcı bedeni hasarı için maddi ve manevi tazminat hakkı bulunmaktadır. Manevi tazminat hakkı araç sürücüsü, işleteni ve ya araç sahibinin şahsından istenmektedir. Maddi hasar, kusurlu tarafın trafik sigortasından kusur oranı kadar karşılanmaktadır.

Tazminat tutarlarının hesaplanmasında en önemli nokta maluliyet oranıdır. Maluliyet oranı belirlenmesi için kazazedenin uzman hekimlerin belirlediği ortalama bir yıllık iyileşme sürecinin tamamlamalıdır. Daha sonra  Sağlık Bakanlığı onaylı sağlık kuruluşlarında heyete girer.. Maluliyet oranı belirlenmesi için girilen heyette her yara, bölge veya kırık için ayrı değerlendirmeler yapılmaktadır.

Girilen heyet sonucu alınan maluliyet oranı yanı sıra tazminat hesaplanırken kazazedenin yaşı, maaşı ve kazadaki kusur oranlarına dikkat edilmektedir.

İlgili İçerik: Trafik Kazası Tazminat Hesaplama

 Ölümlü Trafik Kazası Ceza Davası

Ölümlü trafik kazaları Türk Ceza Kanunu madde 85 ‘Taksirle Öldürme suçundan Cumhuriyet Başsavcılığınca ceza davası açılmaktadır. 85. maddeye göre kazaya sebebiyet veren kişiye 2 yıldan 6 aya kadar hapis cezası verilmektedir.

 18 Yaş Altı Ölümlü Trafik Kazası Cezası

Türk Ceza Kanunu ölümlü trafik kazaları konusundan madde 85 de bahsetmektedir. Taksir ile Öldürme suçundan kazaya sebebiyet veren kişiye 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Kazaya sebebiyet veren kişiye en fazla 7 yıla kadar hapis cezası verilirken hapis cezası adli para cezasına çevrilememektedir.

>İlgili İçerik: Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası <

 Taksirli Ölümlü Trafik Kazası Cezası

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu madde 85 de Taksirle Öldürme konusu yer almaktadır. Kazaya sebebiyet veren kişinin cezası 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

 Alkollü Ölümlü Trafik Kazası Cezası

Trafik kazalarında anayasamızda ölümlü trafik kazalarında kazadaki kusurlu kişiye verilen hapis cezası 6-7 yıla kadardır. Ölümlü trafik kazalarında rucü sebep olan alkol bulunması durumunda ise ceza süresi değişir. Türk Ceza Kanunu madde 85/2 ye göre 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Bunun yanı sıra vefat eden kişinin yakınlarının maddi ve manevi tazminat talep etme hakları bulunmaktadır.

>İlgili İçerik: Alkollü Trafik Kazası <

 Ölümlü Trafik Kazalarında Tutuklama

Yaşanan trafik kazasında ölümün görülmesi üzerine konuya ölümlü trafik kazası tutuklama kararı girer. En fazla 7 yıla kadar tutuklama cezası verilmektedir. Bu ceza adli para cezasına çevrilememektedir.

 Ölümlü Trafik Kazasında Araç Sahibinin Cezai Sorumluluğu

Trafik kazasına karışan aracın başka  kişinin kontrol sağlaması durumunda  olması araç sahibinin sorumluluğunu engellememektedir. Araç sahibi ‘Kusursuz Sorumluluk İlkesi’ gereği hukuken kendi hukuku gibi sorumludur. Fakat Türk Ceza Kanunu madde 20 de ‘Ceza sorumluluğu şahsidir. Kimse başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamaz’ denilmektedir. Araç sahibine kazazede manevi tazminat davası açılabilmektedir.

Bazı durumlarda araç sahibi sorumluluk tutulmamaktadır. Bu durumlar şu şekilde gösterilebilmektedir;

  • Üçüncü kişinin ağır kusurlu olması
  • Mağdurun ağır kusurlu olması
  • Kendisinin ve ya sürücüsünün kusuru bulunmaması
  • Mücbir sebep
  • Araçta bulunan bozukluğu kazayı etkilememiş olması

 Maddi Hasarlı Trafik Kazası Cezası

Maddi hasarlı trafik kazalarında bakılacak ilk şey trafik sigortasının olup olmadığıdır. Trafik sigortaları bu tip trafik kazası sonuçlarında kazadaki kusur oranı kadar karşı tarafa bir ödeme yapmaktadır. Trafik sigortası aracınızı kaza anında diğer araçlara ve üçüncü kişilere koruması amacıyla yaptırılmaktadır. Türkiye de ise zorunlu tutulmuştur.

Yaralanma ve ya ölüm görülen trafik kazalarında Türk Ceza Kanunu madde 85 ‘Taksirle Öldürme ‘ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası alır. Madde 89 ‘Taksirle Yaralama’ suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ve ya adli para cezası uygulanır.

Picture of Av. Cuma Ali Koç

Av. Cuma Ali Koç

Avukat Cuma Ali Koç, 2013 yılından bu yana Avukatlık hizmeti vermektedir. 2023 yılından itibaren ayrıca Arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Av. Cuma Ali Koç, Çözüm Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi’nin kurucu avukatıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Çözüm Avukatlık'a Ulaşın!

Faaliyet Alanlarımız

İstanbul Avukat

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin