Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul avukatı, gayrimenkul hukuku ve taşınmaz hukuku alanında uzmanlaşan avukatlara verilen isimdir. Gayrimenkul davaları yaygın olarak  görülmektedir. Özellikle tapu iptal ve tapu sicil davaları yoğunluklu olarak görülmektedir.

Gayrimenkul Avukatı Nedir?

Türkiye’de en yaygın davalardan biri gayrimenkul davalarıdır. Özellikle tapu sicil ve tapu iptal davaları sıklıkla gerçekleşen dava türleridir. Bu konu hakkında sizlere daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Öncelikle bu alanda uzmanlaşmış avukatlara “Gayrimenkul Avukatı” denir. Gayrimenkul alım ve satım işlemleri ve bu bürokratik süreçte kişilere danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu yüzden gayrimenkul avukatı olarak tanımlanıyor. Bireysel ya da kurumsal olarak hizmet veren gayrimenkul avukatları bulunmaktadır. Yüklü yatırımlarda, ipotekli satışlarda, kayyum üzerinden alınan mülklerde hiçbir sorun çıkmaması için gayrimenkul avukatları değerlendirme yapar. Aynı zamanda boşanma sürecinde çiftlerin mal paylaşımı konusunda da gayrimenkul avukatları hizmet vermektedir.

Gayrimenkul Avukatı Nedir?
Gayrimenkul Avukatı Nedir?

Gayrimenkul avukatı, taşınmaz hukuk doğrultusunda hizmet veren avukatlardır. Bu alanda uzman olan avukatlar “Gayrimenkul Avukatı” olarak adlandırılır. Daire, arazi, ofis vb. gibi tapuya kayıtlı mülkler hakkında gayrimenkul avukatına danışılabilir. Aynı zamanda gayrimenkul avukatları çoğunlukla miras, tescil işlemleri, işgal, icra, mahkeme kararı, ipotekli satış, ipotek hakkı, mülkiyet hakkı, irtifak hakkı gibi benzeri konular da danışmanlarına hizmet vermektedir. Medeni hukuk kapsamında avukatlar kişilere yol göstermektedir. Dolayısı ile belirttiğimiz hizmetler alanında uzman avukat tarafından verilen hizmettir.

Gayrimenkul Avukatı Ne İş Yapar?

Gayrimenkul avukatları, dava açma, dava sürdürme ve satışın gerçekleşebilmesi için çalışmaktadır. Ancak belirtmek isteriz ki hukukta gayrimenkul avukatı diye bir bölüm yoktur. Sadece “Avukatlık” bölümü vardır. Ancak avukatın gayrimenkul davaları ile ilgilenmesi ve bu alanda uzmanlaşması sonucunda “Gayrimenkul Avukatı” olarak nitelendirilir. Gayrimenkul avukatı, alım-satım gibi işler de bürokratik destek vermektedir. İpotek konulması, ipotek kaldırılması, icra, kiracının tahliyesi, kiracının sözleşme iptali ve diğer mülk edinme konularında hizmet vermektedirler. Özellikle haksız satış, vasiyet ve miras bölünmesi gibi konularda da gayrimenkul avukatları hizmet verir.

Avukatların destekleri ile gayrimenkul alanında yaşadığınız soruna çözüm bulabilirsiniz. Bu süreçte ücret avukat ve danışan arasında belirlenmektedir. Bu nedenle gayrimenkul avukatlarının ne kadar kazandıkları konusunda net bir bilgi yoktur.  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince konut dokunulmazlığı ve korunan mülkiyet hakkı gibi işler de Türkiye Cumhuriyeti Medeni Hukuk Kanunu kapsamında gayrimenkul avukatları ilgilenmektedir.

>İlginizi çekebilir: Tapu İptal Davası

Gayrimenkul Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Öncelikle gayrimenkul avukatları ev, arsa, iş yeri vb. mülkiyet ile ilgili her alanda hizmet veren avukatlardır. Alıcının ön ödemeli konut satış sözleşmesinde tazminatsız cayma hakkı, ön ödemeli konut satış sözleşmesi geçerliliği, taşınmaz sözleşmesinden cayma da tarafların hakları, bina tamamlama sigortası, gayrimenkul satış sözleşmesi geçerliliği, konutun birden çok kişiye satılması gibi çeşitli davalara bakmaktadır. Aynı zamanda inşaat, emlak, arsa, arazi, iş yeri, konut ve tüm mülkiyet ile ilgili davalara bakmaktadır. Aşağıda Türkiye’de en sık verilen gayrimenkul davaları yer alıyor. Dolayısı ile gayrimenkul avukatları bu davalara da bakıyor.

 • Tapu İptal ve Tescil Davaları,
 • Konut ya da İş yeri Kira Sözleşmesi Sona Ermesi Halleri,
 • Ecrimisil Davası-Kamulaştırmasız El Atma Davası,
 • İzale-i Şuyu Davası
 • Şufa (Önalım) Hakkı Davası
 • İntifa Hakkı
 • Kat Karşılığında İnşaat Sözleşmesi
 • Kamulaştırma Bedeli Tespiti Davası
 • Geçersiz Sözleşmeye Ödenen Paranın İade Davası
 • Maketten Taşınmaz Satış Sözleşmesi
 • Maketten Konut Satışında Geç Teslim
Gayrimenkul Avukat Ücretleri
Gayrimenkul Avukat Ücretleri

Gayrimenkul Avukat Ücretleri 2024

UYUŞMAZLIK TÜRLERİAVUKATLIK ÜCRETLERİ 2024
Konusu Para Olan Davalar (Maddi ve Manevi)En az %15- En fazla %25
Menfi tespit ve İstirdat Davaları 54.000 TL
Kat Mülkiyeti Yasasından Kaynaklanan Uyuşmazlıklar39.000 TL
Ecrimisil Davaları78.000 TL
Önalım (Şufa) Davaları78.000 TL
İzale-i Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi)54.600 TL / %15 – %20
Geçit Hakkı Davası78.000 TL
Tezyid-i (Bedel Arttırımı) davası60.000 TL
Kooperatife ilişkin davalar52.000 TL

Gayrimenkul avukat ücretleri danışman ve avukat arasında belirlenmektedir. Talep edeceğiniz davaya göre fiyatlandırma yapılmaktadır.

Gayrimenkul Avukati Istanbul

Gayrimenkul Avukatı İstanbul

Gayrimenkul konusunda profesyonel bir avukata ihtiyacınız var ise ikamet ettiğiniz ilde hizmet veren bir avukat tercih edebilirsiniz. Ancak avukat tercihinde bulunurken gayrimenkul alanında daha önce davalara bakması oldukça önemlidir. Gayrimenkul avukatı İstanbul genelinde taşınmaz alım-satım ve yatırımlarınızı risksiz bir şekilde yapmak için hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda İstanbul’da ikamet eden kişiler gayrimenkul alanında avukatlardan yardım alabilir. Gayrimenkul hukuku, oldukça geniş kapsamlı bir hukuk dalıdır. Özel olarak gayrimenkul alanında eğitim almış avukatlardan danışmanlık hizmet alabilirsiniz.

Günümüzde gayrimenkul ile ilgili yaşanan her problem de avukat hizmetine ihtiyacınız olabilir. Bu süreçte en iyi gayrimenkul avukatı tercih ederek sorunlarınıza etkili çözüm önerileri bulabilirsiniz. Bu alanda özel eğitim alan avukatları gayrimenkul dalında sizlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmet sunuyor. Özellikle bu alanda uzman olan bir avukat tercihinde bulunmalısınız. Yaşadığınız ilde en iyi ve alanında uzman avukatı tercih edebilirsiniz. Ancak bir gayrimenkul alanında uzman avukatı seçerken aldığı eğitimi göz önünde bulundurmalısınız.

Gayrimenkul avukatının özel bir eğitim alması ve bu alanda daha önce hizmet vermiş olması gerekmektedir.  Deneyimli ve gayrimenkul hakkında oldukça bilgili bir avukat tercihinde bulunulmalıdır. Alanında başarılı bir avukat sayesinde yaşadığınız her sorunu hukuki süreç içerisinde kolayca çözümleyebilirsiniz.

Gayrimenkul alanında hizmet almaya ihtiyacı olan kişiler avukatlar ile görüşmeler yapabilir. Ancak günümüzde her avukat gayrimenkul alanında hizmet vermeyebilir. Çoğunlukla gayrimenkul alanında özel eğitimler alarak bilgi ve deneyim avukatlar “Gayrimenkul Avukatı” olarak adlandırılır. Dolayısı ile gayrimenkul ile ilgili yaşadığınız sorunlar da avukat tercihinde bulunurken alanında uzman olmasına özen göstermelisiniz. Gayrimenkul avukatı soru sor siteleri üzerinden online pek çok avukat ile görüşme yapabilirsiniz. Gayrimenkul alanında yaşadığınız sorunu anlatarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Avukatlık hizmetleri alırken tercih edeceğiniz hukukçunun alanında uzman olması gerekmektedir. Günümüzde her avukat gayrimenkul alanında hizmet vermez. Bu alanda daha öncesinde gayrimenkul alanında davalara bakan ve tecrübeli avukatlar tercih edilmelidir. Gayrimenkul hakkında merak ettiğiniz soruları gayrimenkul avukatına sorarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Gayrimenkul alanında uzmanlaşan bir avukat tercihinde bulunabilirsiniz. Günümüzde bu alanda en iyi gayrimenkul avukatları İstanbul da bulunuyor. Ancak yaşadığınız ilde de en iyi avukatı bulabilirsiniz. Özellikle İstanbul’da ikamet eden ve gayrimenkul gibi işler de avukata ihtiyacı olan kişilerin gayrimenkul alanında bilgi sahibi olan bir avukat tercih etmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Günümüzde bu alanda uzmanlaşmış en iyi gayrimenkul avukatları bulunuyor. Gayrimenkul davalarında işlerinizin sorunsuz bir şekilde çözümlenmesi için en iyi avukatı tercih etmelisiniz.

Tapu Kadastro Avukatları
Tapu Kadastro Avukatları

Tapu Kadastro

Günümüzde tapu işleri ile ilgilene “Tapu Kadastro Avukatları” bulunmaktadır. Hukuk sisteminde tapu işleri ile yakından ilgilenmektedir. Aynı zamanda günümüzde tapu kadastro avukatı olarak hizmet veren avukatlar aslında “Gayrimenkul Avukatları” olarak adlandırılmaktadır. Talu iptali ve tescil davası gibi konularda gayrimenkul avukatları hizmet verir. Gayrimenkul alanında uzmanlaşmış avukatlar tapu kadastro davaları ile ilgilenir. Bürokratik süreçte profesyonel bir avukat hizmeti almak en doğrusu olacaktır. Özellikle kira sözleşmesine aykırılık uyuşmazlıklar ve hukuka aykırı bir şekilde olan kamulaştırma davaları ile süreci yöneterek çözümler sunmaktadır.

Tapu ile ilgili başta alım-satım olmak üzere diğer konularda da dava hizmeti vermektedir. Taşınmaz ile yaşanan uyuşmazlıklar da ve davaya konu olan durumlar da gayrimenkul avukatları ilgilenmektedir. Aynı zamanda tapu avukatları, tapuya ipotek koyulması, tapuda ipotek kaldırılması ve tapunun paraya çevrilmesi gibi hukuki işlemlerinin takibini yapmaktadır. Dolayısı ile tapu avukatları tapu ile ilgili her işlemde hizmet vermektedir.

Kat Mülkiyeti

Bir arsa ya da gayrimenkul ile ilgili her alan üzerine diğer alanlardan farklılaşmış şekilde bulunması ve bölünmesi durumunda mülkiyet olarak tanımlanır. Dolayısı ile kat mülkiyeti olarak nitelendirilir. Kat mülkiyeti, aynı alan üzerinde farklı alanlara sahip kişiler arasında sözleşme yapılarak ortaya çıkan bir durumdur. Hukuk sisteminde kat mülkiyeti ile ilgili davalara kat mülkiyeti avukatları bakmaktadır.

Kat Mülkiyeti Konusunda Uzman Avukat
Kat Mülkiyeti Konusunda Uzman Avukat

Kat mülkiyeti konusunda uzman avukat davacı tarafların taleplerine göre en doğru tespitleri yaparak ilerler. Tecrübelerini göz önünde bulundurarak süreci pürüzsüz bir şekilde tamamlamaya çalışır. Kat mülkiyeti konusunda çalışan hukukçuların uzmanlaşması oldukça zordur. Bu olan teknik bir donanımda gerektirmektedir. Çok defa gelen bilirkişi raporları bile hatalı olmaktadır. Avukatın dava kısmını hızlı ve sorunsuz bitirebilmesi için bu alanda ciddi bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Tarla Avukatları

Tarla Avukatları

Tarla Ve Arazi Uyuşmazlıkları

Tarlanız ile yaşanan uyuşmazlıklar da tarla avukatları hizmet vermektedir. Türkiye’de tarla, ev, arazi ve arsa davaları en sık açılan dava türleridir. Tarlanız ile yaşanan sorunlar hukuk hizmeti almadan çözümlenemeyebilir. Bu sebeple gayrimenkul avukatından hizmet alarak tarla ile ilgili yaşadığınız uyuşmazlıklar çözülür. Genellikle tapudan kaynaklı problemler meydana gelmektedir. Tapu tescili ve tapu iptali davaları, mirastan kaynaklı tarlanın paylaşılması, tapu ve kadastrodan kaynaklı sicil kaydı uyuşmazlığı, ortaklığın giderilmesi davası, vekaletin kötüye kullanılması için dava, hisseli tarlada kullanım uyuşmazlıklar vb. tüm tarla ile ilgili sorunlar için dava açılabilir.

Emlak Avukatı Nedir?
Emlak Avukatı Nedir?

Emlak Avukatı Nedir?

Taşınmaz hukuku ve gayrimenkul hukuku kapsamında uzman olan avukatlar “Gayrimenkul Avukatı” olarak tanımlanır. Bu alanda uzmanlaşan avukatlar aynı zamanda “Emlak Avukatı” olarak da nitelendirilmektedir. Günümüzde gayrimenkul alanında uzman avukat ile emlak avukatı eşdeğer anlama sahiptir. Emlak avukatları, depozitonun iadesi, tahliye taahhütnamesi ve kira sözleşmesinde kira artış oranı gibi konularda hizmet vermektedir.

Bir Yanıt

 1. Selamlar,
  Bizim Emlak ile ilgili İzale-i Şuyu gibi bir dava açmak istiyoruz,iletişime gecebilirmiyiz.
  Teşekürler iyi çalismalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Kategoriler