E-Devlet İsim Değiştirme

E-Devlet İsim Değiştirme

E-Devlet İsim Değiştirme ; Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü son dönemin en çok araştırılan ve başvurulan konusunu gündeme getirmiş. Kimlikte bulunan isminde ve ya soy isminde hata bulunan kişiler E-devlet resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz değiştirme hakkına sahip olacaklar. İsmindeki ve ya soy ismindeki hatayı düzelmek amacıyla değişikliğe giden vatandaşlar internet arama motoru üzerinde E-devlet yazarak resmi internet sitesine girmektedir. E devlet resmi sitesinde kendi profilinize TC Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. E devlet şifrenizin bulunmaması halinde PTT Kurumu aracılığı ise temin edebilirsiniz. E-devlet üzerinden açılan profiliniz üzerinden arama kısmına ‘İl/ İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad ve ya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması’ seçeneğinden başvuru yapabilirsiniz.

turkiye.gov.tr/E-devlet İsim Değiştirme (Tıkla)

E devlet üzerinden isim değiştirmenin yanı sıra Nüfus Müdürlükleri aracılığı ile dilekçe yolu ile de başvuru yapılmaktadır. Ancak gelişen teknolojinin sayesinde genel olarak e devlet üzerinden yapılması çok daha kolay olmaktadır.

E devlet isim değiştirme sonrasında kimlik bilgileriniz otomatik olarak her yerde tüm resmi kurumlardan güncellenmektedir. Özellikle giderek yapmanız uğraşmanız gerekmeyecektir. Ancak unutulmaması gereken bir hususta şudur ki e devlet üzerinden isim değiştirme süresi 24 Aralık 2022 tarihine kadardır. Bu sürecin uzaması şuan söz konusu olmamakla birlikte aralık ayında tekrar gündeme gelecektir.

E-Devlet İsim Değiştirme İptali
E-Devlet İsim Değiştirme İptali

E-Devlet isim Değiştirme İptali Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına isim ve soy isim değişikliği için e devlet resmi internet sitesi üzerinden kolaylık sağlamaktadır. Ancak e devlet üzerinden sağlanan isim değişikliği sadece bir kereye mahsus olarak sağlanmaktadır. İsim değişikliği iptali için vatandaş görevli olan Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçe yaparak başvuru sağlamaktadır.

E-Devlet İsim Değiştirme İptali İçin Dilekçe
E-Devlet İsim Değiştirme İptali İçin Dilekçe

 E-Devlet isim Değiştirme İptali İçin Dilekçe

E devlet üzerinden isim değişikliği 6 Kasım 2022 tarihine kadar sürecektir. E devlet üzerinden isim değişikliği vatandaşlara sadece bir kere için sunulmuştur. Ancak tekrar isim değişikliği için bölge de bulunan Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe yazarak başvuru yapılmaktadır. Dilekçe üzerinde ismin neden değiştirildiği anlatılmalıdır.

E-Devlet İsim Değiştirme Ücreti
E-Devlet İsim Değiştirme Ücreti

 E-Devlet isim Değiştirme Ücreti

İsminde ve ya soy isminde bulunan hata yüzünden birçok insana mağdur duruma düşmektedir. Daha önceki senelerde isim ve ya soy isim üzerinde değişikliğe gitmek isteyen vatandaşlar mahkeme yoluna başvuru yapmaktaydı. Mahkeme süreci sonunda isim ve soy isminde değişikliğe gidilmekteydi Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bu süreci kısaltma yoluna gitmektedir. İsim ve ya soy isminde yazım yanlışı, hata ve ya farklı anlam içeren bu durumdan rahatsız olan vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerinde dilekçe vererek ve ya E devlet resmi internet sitesi üzerinden 24 Aralık 2022 tarihine kadar ücretsiz değişim yapabilecektir.

E üzerinden isim soy isim değiştirmek isteyenlerin öncelikle E devlet şifresi temin etmeleri gerekmektedir. PTT Kurumu üzerinden temin edilen E devlet şifresi ve TC Kimlik Numarası ile resmi siteye giriş yapılarak Kurumlar Bölümünden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri bölümüne girilmelidir. Açılan sayfa üzerinden ‘İl/ İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad ve ya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması’ seçeneği kullanılarak isim soy isim değişikliği başvurusu yapılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ücretsiz olarak e devlet üzerinden isim değişikliği yapmak için bazı şartlar aramaktadır. Bu şartlar sağlandığı takdirde isim soy isim değişikliği gerçekleşmektir. Bu şartlar ise şöyledir;

 • Gülün olarak değerlendirilen isim soy isim değişikliği
 • İsim ve soy isminin yazımında hata bulunanlar
 • Genel ahlaka uygun olmayan isim ve soy isimler
E-Devlet İsim Değiştirme Ücretli Midir?
E-Devlet İsim Değiştirme Ücretli Midir?

E-Devlet isim Değiştirme Ücretli Midir?

E devlet resmi sitesi üzerinden birçok işlem gerçekleşmektedir. Bu işlemler arasında son dönemin en çok takip edilen konularından biri olan isim soy isim değişikliği eklenmiştir. Daha önce isim soy isim değişikliği için mahkeme yoluna başvuru yapılmaktaydı. Dava masrafları ve mahkeme 500 TL yi geçmekte oluyordu. Nisbi harç ve başvuru harcı ise toplamında 110 TL gibi oranda idi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bu duruma bir son vererek isim soy isim değişikliğini daha basit ve ücretsiz bir yönteme taşımaktadır. İsim soy isim değişiklileri E devlet resmi sitesi üzerinden ücretsiz şekilde gerçekleşebiliyor. Vatandaş dilediği takdirde ise Nüfus ve Vatandaşlık İşlerine dilekçe yazarak da başvuru yapabilmektedir. Dilekçe ile yapılan başvurularda ücretsiz şekilde gerçekleşmektedir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sağladığı bu ücretsiz uygulama için belirli bazı şartlar aranmaktadır. Öncelik olarak isim soy isim değişikliğinde dikkat edilen hususlar şunlardır:

 • İsim ve ya soy isminde gülünç ifadeler yer alan
 • İsi ve ya soy isminde yazım ve imla hatası bulunanlar
 • İsim ve ya soy isimleri genel ahlaka uymayanlar
E-Devlet İsim Değiştirme Ne Kadar Sürer?
E-Devlet İsim Değiştirme Ne Kadar Sürer?

E-devlet isim Değiştirme Ne Kadar Sürer?

Nüfus ve Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü 06.12.2019 tarihinde Nüfus Hizmetleri Kanunu kapsamında yeni bir proje ortaya koymaktadır. bu tarih itibari ile isim ve soy isim değişikliği yapmak isten vatandaşlar e devlet resmi sitesi üzerinden 06.12.2022 tarihine kadar başvuru yapabilmektedir. Yapılan başvurular ise 2-4 ay arasında sonuçlanmaktadır.

E-Devlet İsim Değiştirme Şartları Nelerdir?
E-Devlet İsim Değiştirme Şartları Nelerdir?

E-Devlet isim Değiştirme Şartları Nelerdir?

Mahkeme ve ya dava süreci ile uğraşmak istemeyen ancak isim ve ya soy isminde problem yaşayan vatandaşlara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e devlet resmi İnternet sitesi üzerinden kolaylık sağlamaktadır. İsim ve soy isminde sorun bulunan vatandaş e devlet resmi İnternet sitesi üzerinden ücretsiz olarak değiştirme hakkına sahip olmaktadır. Ancak isim ve soy isim değişikliği yapmak isteyen vatandaşların bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • İsim ve ya soy ismin Soyadı Kanunu’na aykırı olması
 • İsim ve ya soy ismin imla ya da hata barınıyor olması
 • İsim ve ya soy ismin genel ahlaka uymayıp anlam kayması yaşaması
 • İsim ve ya soy ismin toplumca komik bulunan kelime içermesi
 • İsim ve ya soy ismin terör örgütü üyesi, elebaşı vb ve ya suçlu ile aynı olması
 • İsim ve ya soy ismin telaffuzu zor olması
 • Kişinin farklı bir isim kullanması ve kimlikte olan isimle tanınmaması
 • Kişinin ailesine karşı suç işleyen kimseyle aynı ismi taşıması
 • Kişinin işi sebebi ile isminin haklı olarak değiştirmesini gerektiren haller
E-Devlet İsim Değiştirme Hata Veriyor
E-Devlet İsim Değiştirme Hata Veriyor

E-Devlet isim değiştirme Hata Veriyor

E devlet resmi internet sitesi üzerinden vatandaşlara isim soy isim değişikliği için ücretsiz imkân sağlanmaktadır. İsim ve yo isim değişikliği için e devlet resmi sitesine girişinde TC kimlik numarası ve e devlet şifresi istenmektedir. Açılan sayfadan kurumların arasından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Bölümünden ‘İl/ İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad ve ya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması’ seçeneğini kullanabilirsiniz. E devlet isim değiştirme hata veriyor ise Alo 160 E devlet yardım merkezini arayabilirsiniz.

YouTube video

Picture of Av. Cuma Ali Koç

Av. Cuma Ali Koç

Avukat Cuma Ali Koç, 2013 yılından bu yana Avukatlık hizmeti vermektedir. 2023 yılından itibaren ayrıca Arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Av. Cuma Ali Koç, Çözüm Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi’nin kurucu avukatıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Çözüm Avukatlık'a Ulaşın!

Faaliyet Alanlarımız

İstanbul Avukat

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin