Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım?

14/07/2022
Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Kargom gelmedi ne yapmalıyım? , istediğim ürün yerine başka bir şey geldi nasıl hareket etmeliyim? Diye düşünüyorsanız telaşlanmanıza gerek yok. Bu süreçte başvurabileceğiniz birçok hukuki yol bulunmakta. Bu süreç, biraz uzun ve zorlu olsa da sizin lehinize döneceğinden emin olabilirsiniz. Dilerseniz, çözüm odaklı ayrıntılara geçelim;

Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Son zamanlarda online alışveriş oldukça yaygınlaştı. Ve daha cazip imkanlar sunduğu için tercih de ediliyor. Ancak vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için talep ettiği ürünler kargoya takılabiliyor! Kargo ile yaşadığınız sorunların ilk adresi alış veriş yaptığınız firmadır. Daha sonra var ise ikinci tedarikçi ile iletişim kurup durumu izah etmeniz gerekebilir. Bu tarz durumlarda çözüm yolu biraz da sizin gayretinize bağlıdır. Bireysel olarak ilgilenmeli ve vakit ayırmalısınız ki sonuca gidebilesiniz…

Kargo Şirketlerinin Gelecek Kargolarda Büyük Sorumluluğu Var
Kargo Şirketlerinin Gelecek Kargolarda Büyük Sorumluluğu Var

Kargo Şirketlerinin Gelecek Kargolarda Büyük Sorumluluğu Var

E-ticaret potansiyelinin artmasıyla birlikte artık kargo firmalarının da önemi artmaktadır. İnsanlar da alışveriş yaptıklarında aldıkları ürünlerin bir an önce kendilerine ulaşmasını istemektedir. Uzun süren kargo süreçlerinde de bir yerden sonra kargom neden gelmedi? Gibi bir soru akıllarda yer bulmaya başlamaktadır.


Yargıtay tarafından alınan karara göre; artık kargo şirketleri kaybolan kargolar için değil, müşterinin uğradığı kayıplardan da sorumlu olacaktır kararı alınmıştır. Yargıtay 11. Hukuk dairesi tarafından alınan kararda; 23 Aralık 1997 tarihinde 1997/9653 karar, 1997/8647 esas numaralı kararını açıklıyor. Bu karar neticesinde  sorumluluklarını yerine getirmeyen kargo şirketleri artık müşteriye verdiği zararı tazmin etmek zorunda kalacak. Artık kargom gelmedi Ptt? Gibi soruyla ya da Tredyol kargom hala gelmedi gibi sorunlarla uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Ayrıca, Karayolu Taşıma Kanunu(KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği(KTY) ile bu işlemlerin nasıl ve hangi şartlarda gerçekleşeceği yönetmelik altına alınmıştır. Yönetmeliğe göre 40. Ve 43 maddeler gerekli yükümlülükleri içermektedir.

Bu maddelerden bazıları;

1)Kargo firması; kargonun tamamen veya kısmen kaybından kaybolmasından ve geç gelmesinden taşınmasından sorumludurlar. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine, zarar görenin tazminat hakkı saklı kalmak üzere 10 uyarma verilir. (Md. 40 9. fıkra)

2)Yetki belgesi sahipleri, verdikleri hizmetlerden engellilerin kolaylıkla ve yeterli derecede yararlanması için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdürler. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahipleri için 5 uyarma verilir. (Md. 40 38. fıkra)

Kargom Gelmedi, Nereye Şikâyet Edebilirim?
Kargom Gelmedi, Nereye Şikâyet Edebilirim?

Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım, Nereye Şikâyet Edebilirim?

Kargom gelmedi diyorsanız; mevzuat gereği, gerekli maddeler kapsamında vatandaşlar, ilgili kargo firması ile iletişime geçtikten sonra hala sorun yaşıyorsa yaşadığı sorunu belirterek; elinizdeki bilgi ve evraklarla ilgili bakanlık olan Ulaştırma Bakanlığına ya da bölge müdürlüklerine şikâyet edebilirsiniz.

Kargom Ayıplı Ya da Hasarlı Geldi Ne yapmalıyım?

Kargom hasarlı geldi! Söylemleri acele ile alınan kargolar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Elbette ki bundan ilk etapta tabii ki haberiniz olmayacak. Bundan haberinizin olması için kargo firmasının kuryesinin yanında kargoyu ilk etapta açmanız gerekmekte.

Kargom Ayıplı Ya da Hasarlı Geldi Ne yapmalıyım?
Kargom Ayıplı Ya da Hasarlı Geldi Ne yapmalıyım?


Eğer kargo firması çalışanı acele edip bir an önce gitmek istiyorsa ısrar edin ve kargoyu hemen açın. Aldığınız ürün hasarlı ise çalışanın yanında hasar tespit tutanağı tutun ve kargoyu geri gönderin. Kontrol imkânını size tanımayan firmalardan ihtar çekerek hukuki hakkınızı kullanın. Dilerseniz, kargom gelmedi, kargo şirketimin numarası ne? Sorusunun cevabına geçelim;

Kargo Şikayet Hatları Hangileridir?

Kargonuzun istediğiniz gibi gelmemesi durumunda kargo şikayet hatları ile geri bildirimde bulunabilirsiniz. Türkiye, üzerinde faaliyet gösteren kargoların iletişim numaraları şu şekilde;


Aras Kargo Şikayet Hattı: 444 25 52 | Hizmet saati: 08.30 – 18.00
Sürat Kargo Şikayet Hattı: 0850 202 02 02 | Hizmet saati: 08.30 – 18.00
MNG Kargo Şikayet Hattı: 444 06 06 – 0850 222 06 06 | Hizmet saati: Belirtilmemiş
PTT Kargo Şikayet Hattı: 444 1 788 – 0312 309 59 12| Hizmet saati: 09.00 – 18.00

Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım? Kargo Gelen Ürün Ayıplı, Gelen Ürün Sahte!

İnternet’ten alışveriş imkanları fazlalaştıkça gelen şikayetlerde artmaktadır. Aldığımız ürünlerde sorun çıksa da genelde şikayetler kargo şirketleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise kargo da bir sorun oluştuğu zaman bunu çözmek diğer sorunlara göre daha zordur. Örneğin kargo şirketi ürününüze zarar verdiği zaman bunu telefi etmeniz ya imkansızdır ya da yıllarınızı alabilir. 

Kargo Şirketlerinin Geldim Ama Sizi Evde Bulamadım Yalanı!

 Çoğumuz karşılaşmışızdır bu tarz söylemlerle iş yerinizde ya da evinizde sinizdir, ve acil beklediğiniz bir ürün var. Kargo şirketini arıyorsunuz dağıtımda diyorlar ve o ürün size bir türlü ulaşmıyor. Dağıtım merkezini aradığınızda size yazılı olan notu okurlar ” arkadaşlar gelmişler ama sizi evde bulamamışlar.” bununla mimlenmiş firmalar vardır.

Kargo Şirketlerinin Geldim Ama Sizi Evde Bulamadım Yalanı
Kargo Şirketlerinin Geldim Ama Sizi Evde Bulamadım Yalanı

Bu durumda yapılacak çokta fazla bir eylem yoktur. Genel merkezi arayarak ya da mail yolu ile şikayet oluşturabilirsiniz. Şikayet var gibi platformlarda sesinizi duyurabilirsiniz. Ama bu yaşadığınız mağduriyeti ne ölçüde giderir tartışılır. 

Kargodan Yanlış Ürün Çıktı Ne Yapmalıyım?

Bu tarz sorunlarla karşılaştığınızda ürününüzü iade edebilir ya da değişim talep edebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için de güvenilir ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan yerlerden alışveriş yapmanız gerekiyor.

Kargodan Yanlış Ürün Çıktı Ne Yapmalıyım?
Kargodan Yanlış Ürün Çıktı Ne Yapmalıyım?

Çok defa çevremizden duymuşuzdur gelen kutunun içerisinden salatalık çıktı ya da ilgisiz bir ürün geldi diye. Bunu yaşamamak için güvenilir platformlardan alış veriş yapmalısınız. Bunu yapabilecek cesarette olan yerlerin mutlaka güvendikleri bir şey vardır. Ya onlara ulaşamayacağınız dan emindirler ya da ulaştığınızda içi boş bir şirketle karşılaşma ihtimaliniz vardır. 

Kargoyla İlgili Sorun Yaşıyorum Ne Yapmalıyım?

Kargoyla ilgili yaşadığınız sorunların ilk adresi kargo şirketinin kendisidir. Problemlerle ilgili birimde bir kayıt oluşturmalısınız. Baskı unsuru oluşturmak için sosyal medya ve şikayet platformlarında da aynı şikayetleri paylaşmalısınız. Buralardan çözüm bulamazsanız. İlk adresiniz tüketici hakem heyetleri olacaktır. 

Kargo şirketi ile yaşadığınız sorunların ardından giriştiğiniz hukuk mücadelesini kazandığınız zaman tazminat hakkınız doğmaktadır. 

8 yanıt

 1. 21843581022614 kargo takip numaralı kargomu 19 temmuz 2022 de Eskişehir Sürat kargo Yunusemre acentesine teslim ettim kargo ,Aydin /Kuşadası şubesine teslim edilecek ordanda ürün gönderdiğim müşteriye dağıtıma çıkacak ti.aradan 8 gün geçmesine rağmen kargom hala Kuşadası acentesinde elektrik ler kesik bahanesiyle hala bekletilmektedir.Acente telefonlara bakmamaktadır.surekli elektrik kesik diye telesekter devreye girmektedir.Bu şubede çalışanlar görevini yapmamaktadir.kargoyu gönderdigim kişi, 22 temmuz da kargo firmasına elden almak için gittiğinde ürünü elden teslim etmemişler.Bu tip kötü düşünceli çalışanlara sahip bir sirket oraya hizmet için mi yoksa insanlara kötülük etmek için mi açıldı çok merak ediyorum.Bu acenta dan şikayetciyim.urunum orada sırf onlarin keyfi yüzünden Bekletiliyor.Ayrıca sürekli telefonlara cvb verilmemesi nekadar kanun dışı bir durum
  Burada doğal afet mi oldu.ne olduda 10 gündür sürekli elektrikler kesikmi olur.
  Sonuc olarak ürünüm teslim edilmezse şikayetimi savcılığa kadar götürücem.gereğinin yapılmasını arz ederim

 2. dolap uygulaması ile ayakkabı sipariş vermiştim. sürat korgo ile göndermişler ve kargom istanbul maltepe aktarmada ya kayboldu yada el koydular emin değilim.
  1 hafta sonra kargo takipten eskişehir battalgazi dağıtım şubesine geldine dair mesaj geldi ama gerçekte bu şubeye hiç gelmemişti.
  dolap uygulamasında siparişin teslim edildiğine dair bildirim geldi elime geçmeyen kargo sipariş tamamlandı diye karşı tarafa ödeme yapıldı dolap müşteri hizmetleri sorunun sürat kargodan kaynaklandığını söyleyerek suçu sürat kargoya attı. sürat kargo battalgazi şubesine gidip tanzim işlemlerini başlattım ama o kadar brokrasik kağıt kürek engelleri varki inanamazsınız. sonuçta genel merkezleri inceleyecek uygun görürlerse zararmı karşılayacaklar.
  ben sorumsuz davranışa karşı mahkeme yoluna nasıl başvurup sorumlu şirketin ceza almasını sağlayabilirim.

  1. İlgili delilleriniz ile tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Kara Yolları Taşıma Kanunu ve Kara Yolları Taşıma Yönetmeliği’ne dayanarak madde 40 ve 43 üzerinden dava açabilirsiniz. Sorun yaşadığınız firmaları e-devlet üzerinden bağlı bulundukları bakanlıklara şikayetler oluşturabilirsiniz.

  2. Aynısı bana da oldu ben de dolaptan ceket aldım maltepe aktarmada 10 gün bekledi sonra kargo kayıp dediler tanzim işlemi yapın dediler şubeye gittim bu bizimle alakalı değil dolapla iletişime geçin dediler dolabın müş teli yok mesaj yazdım şimdi ya kargo bana gelmedi dolap geldi gösteriyor satıcı parasını aldı ceket ortada yok

 3. Merhaba,
  13 Ağustos 2022 Cumartesi günü Aras Kargo ile tarafıma gönderilen (e-posta bildirim kayıt saati 13:50) 2078263347735 takip no.lu kargom şu ana kadar (24.082022 Çarşamba saat 11:56) hala tarafıma teslim edilmemiştir.
  Aras kargo müşteri ilişkilerini defalarca arayarak 3 adet şikayet kaydı oluşturdum. Şu ana kadar herhangi bir bilgilendirme de yapılmadı.
  Müşteri ilişkileri temsilcileriyle yaptığım görüşmelerde, şubenin, adresime sevkiyat yaptığı ve beni evde bulamadıkları şeklinde beyanları olduğu söyleniyor. Ancak, 2 gün süreyle evden ayrılmadan kargoyu beklemiştim. Kimse kapımı çalmadı.
  Kargonun kaybedildiğini düşünüyorum, daha da kötüsü ARAS KARGO şirketi hiç bir şekilde ne sorumluluk duyuyor ne de nezaketen arama lütfunda bulunuyor. İZMİR URLA BÖLGESİNDE OTURUYORSANIZ ARAS’LA ÇALIŞMAYIN DERİM.
  Teşekkürler. Uğur Vidinli

 4. 27eylülde elazıgdan kusadadına gonderilen kargom katboldu ve tel yuzume kapatılıyor sürat kargonun kapatılmasını iatiyorum sürwkli sorun yaşıyorum bıktım artık kargom kusadasında görnüyor ama yok bana kuryeden mesaj geliyor gün içinde ulaştırılacak diye ama ürün ellerinde yıkmus barkot düsmüs barkoda bana mesaj gelmiş barkot ürunden düstü ise o barkod elinizde ise üründe elinizde saka gibisiniz yoldan insan toplayıp kargoculuk mu oynuyorsunuz pazartesı yasal işlem başlatacagım işini düzgün yaomayan firmalara yetki iptal ettirilsin biz esyalarımızı güvenli ellere bırakılmasını istiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul avukat