Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Kargom gelmedi ne yapmalıyım? , istediğim ürün yerine başka bir şey geldi nasıl hareket etmeliyim? Diye düşünüyorsanız telaşlanmanıza gerek yok. Bu süreçte başvurabileceğiniz birçok hukuki yol bulunmakta. Bu süreç, biraz uzun ve zorlu olsa da sizin lehinize döneceğinden emin olabilirsiniz. Dilerseniz, çözüm odaklı ayrıntılara geçelim;

Kargo Şirketlerinin Gelecek Kargolarda Büyük Sorumluluğu Var

E-ticaret potansiyelinin artmasıyla birlikte artık kargo firmalarının da önemi artmaktadır. İnsanlar da alışveriş yaptıklarında aldıkları ürünlerin bir an önce kendilerine ulaşmasını istemektedir. Uzun süren kargo süreçlerinde de bir yerden sonra kargom neden gelmedi? Gibi bir soru akıllarda yer bulmaya başlamaktadır.


Yargıtay tarafından alınan karara göre; artık kargo şirketleri kaybolan kargolar için değil, müşterinin uğradığı kayıplardan da sorumlu olacaktır kararı alınmıştır. Yargıtay 11. Hukuk dairesi tarafından alınan kararda; 23 Aralık 1997 tarihinde 1997/9653 karar, 1997/8647 esas numaralı kararını açıklıyor. Bu karar neticesinde  sorumluluklarını yerine getirmeyen kargo şirketleri artık müşteriye verdiği zararı tazmin etmek zorunda kalacak. Artık kargom gelmedi Ptt? Gibi soruyla ya da Tredyol kargom hala gelmedi gibi sorunlarla uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Ayrıca, Karayolu Taşıma Kanunu(KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği(KTY) ile bu işlemlerin nasıl ve hangi şartlarda gerçekleşeceği yönetmelik altına alınmıştır. Yönetmeliğe göre 40. Ve 43 maddeler gerekli yükümlülükleri içermektedir.

Bu maddelerden bazıları;

1)Kargo firması; kargonun tamamen veya kısmen kaybından kaybolmasından ve geç gelmesinden taşınmasından sorumludurlar. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine, zarar görenin tazminat hakkı saklı kalmak üzere 10 uyarma verilir. (Md. 40 9. fıkra)

2)Yetki belgesi sahipleri, verdikleri hizmetlerden engellilerin kolaylıkla ve yeterli derecede yararlanması için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdürler. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahipleri için 5 uyarma verilir. (Md. 40 38. fıkra)

Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım, Nereye Şikâyet Edebilirim?

Kargom gelmedi diyorsanız; mevzuat gereği, gerekli maddeler kapsamında vatandaşlar, ilgili kargo firması ile iletişime geçtikten sonra hala sorun yaşıyorsa yaşadığı sorunu belirterek; elinizdeki bilgi ve evraklarla ilgili bakanlık olan Ulaştırma Bakanlığına ya da bölge müdürlüklerine şikâyet edebilirsiniz.

Kargom Ayıplı Ya da Hasarlı Geldi Ne yapmalıyım?

Kargom hasarlı geldi! Söylemleri acele ile alınan kargolar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Elbette ki bundan ilk etapta tabii ki haberiniz olmayacak. Bundan haberinizin olması için kargo firmasının kuryesinin yanında kargoyu ilk etapta açmanız gerekmekte.
Eğer kargo firması çalışanı acele edip bir an önce gitmek istiyorsa ısrar edin ve kargoyu hemen açın. Aldığınız ürün hasarlı ise çalışanın yanında hasar tespit tutanağı tutun ve kargoyu geri gönderin. Kontrol imkânını size tanımayan firmalardan ihtar çekerek hukuki hakkınızı kullanın. Dilerseniz, kargom gelmedi, kargo şirketimin numarası ne? Sorusunun cevabına geçelim;

Kargo Şikayet Hatları Hangileridir?

Kargonuzun istediğiniz gibi gelmemesi durumunda kargo şikayet hatları ile geri bildirimde bulunabilirsiniz. Türkiye, üzerinde faaliyet gösteren kargoların iletişim numaraları şu şekilde;


Aras Kargo Şikayet Hattı: 444 25 52 | Hizmet saati: 08.30 – 18.00
Sürat Kargo Şikayet Hattı: 0850 202 02 02 | Hizmet saati: 08.30 – 18.00
MNG Kargo Şikayet Hattı: 444 06 06 – 0850 222 06 06 | Hizmet saati: Belirtilmemiş
PTT Kargo Şikayet Hattı: 444 1 788 – 0312 309 59 12| Hizmet saati: 09.00 – 18.00

Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım? Kargo Gelen Ürün Ayıplı, Gelen Ürün Sahte!

İnternet’ten alışveriş imkanları fazlalaştıkça gelen şikayetlerde artmaktadır. Aldığımız ürünlerde sorun çıksa da genelde şikayetler kargo şirketleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise kargo da bir sorun oluştuğu zaman bunu çözmek diğer sorunlara göre daha zordur. Örneğin kargo şirketi ürününüze zarar verdiği zaman bunu telefi etmeniz ya imkansızdır ya da yıllarınızı alabilir. 

Kargo Şirketlerinin Geldim Ama Sizi Evde Bulamadım Yalanı!

 Çoğumuz karşılaşmışızdır bu tarz söylemlerle iş yerinizde ya da evinizde sinizdir, ve acil beklediğiniz bir ürün var. Kargo şirketini arıyorsunuz dağıtımda diyorlar ve o ürün size bir türlü ulaşmıyor. Dağıtım merkezini aradığınızda size yazılı olan notu okurlar ” arkadaşlar gelmişler ama sizi evde bulamamışlar.” bununla mimlenmiş firmalar vardır. Bu durumda yapılacak çokta fazla bir eylem yoktur. Genel merkezi arayarak ya da mail yolu ile şikayet oluşturabilirsiniz. Şikayet var gibi platformlarda sesinizi duyurabilirsiniz. Ama bu yaşadığınız mağduriyeti ne ölçüde giderir tartışılır. 

Kargodan Yanlış Ürün Çıktı Ne Yapmalıyım?

Bu tarz sorunlarla karşılaştığınızda ürününüzü iade edebilir ya da değişim talep edebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için de güvenilir ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan yerlerden alışveriş yapmanız gerekiyor. Çok defa çevremizden duymuşuzdur gelen kutunun içerisinden salatalık çıktı ya da ilgisiz bir ürün geldi diye. Bunu yaşamamak için güvenilir platformlardan alış veriş yapmalısınız. Bunu yapabilecek cesarette olan yerlerin mutlaka güvendikleri bir şey vardır. Ya onlara ulaşamayacağınız dan emindirler ya da ulaştığınızda içi boş bir şirketle karşılaşma ihtimaliniz vardır. 

Kargoyla İlgili Sorun Yaşıyorum Ne Yapmalıyım?

Kargoyla ilgili yaşadığınız sorunların ilk adresi kargo şirketinin kendisidir. Problemlerle ilgili birimde bir kayıt oluşturmalısınız. Baskı unsuru oluşturmak için sosyal medya ve şikayet platformlarında da aynı şikayetleri paylaşmalısınız. Buralardan çözüm bulamazsanız. İlk adresiniz tüketici hakem heyetleri olacaktır. 

Kargo şirketi ile yaşadığınız sorunların ardından giriştiğiniz hukuk mücadelesini kazandığınız zaman tazminat hakkınız doğmaktadır. 

 

Başa dön tuşu
Hemen bizimle iletişime geç!