Kargo Şirketi Nereye Şikayet Edilir? Kargom Gelmedi

Kargom Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Kargo Şirketi Nereye Şikayet Edilir? Kargom Gelmedi, istediğim ürün yerine başka bir şey geldi nasıl hareket etmeliyim? Diye düşünüyorsanız telaşlanmanıza gerek yok. Bu süreçte başvurabileceğiniz birçok hukuki yol bulunmakta. Bu süreç, biraz uzun ve zorlu olsa da sizin lehinize döneceğinden emin olabilirsiniz.

Son zamanlarda online alışveriş oldukça yaygınlaştı. Ve daha cazip imkanlar sunduğu için tercih de ediliyor. Ancak vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için talep ettiği ürünler kargoya takılabiliyor! Kargo ile yaşadığınız sorunların ilk adresi alış veriş yaptığınız firmadır. Daha sonra var ise ikinci tedarikçi ile iletişim kurup durumu izah etmeniz gerekebilir. Bu tarz durumlarda çözüm yolu biraz da sizin gayretinize bağlıdır. Bireysel olarak ilgilenmeli ve vakit ayırmalısınız ki sonuca gidebilesiniz…

Kargo Şirketi Nereye Şikayet Edilir?

Kargo ile ilgili şikayetlerinizde şikayet mercii Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığıdır. Veya şikayet edilen firmanın bağlı olduğu bölge müdürlüğüdür.

Ulaştırma bakanlığı iletişim bilgileri:

 • İletişim Merkezi (Sesli İletişim): ALO 123
 • Whatsapp İletişim Hattı (Yazılı İletişim) : 0501 123 0 123

Kargom Teslim Edildi Görünüyor ama Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Kargonuzun istediğiniz gibi gelmemesi durumunda kargo şikayet hatları ile geri bildirimde bulunabilirsiniz. Türkiye, üzerinde faaliyet gösteren kargoların iletişim numaraları şu şekilde;

 • Aras Kargo Şikayet Hattı: 444 25 52 | Hizmet saati: 08.30 – 18.00
 • Sürat Kargo Şikayet Hattı: 0850 202 02 02 | Hizmet saati: 08.30 – 18.00
 • MNG Kargo Şikayet Hattı: 444 06 06 – 0850 222 06 06 | Hizmet saati: Belirtilmemiş
 • PTT Kargo Şikayet Hattı: 444 1 788 – 0312 309 59 12| Hizmet saati: 09.00 – 18.00
Kargo Şirketlerinin Gelecek Kargolarda Büyük Sorumluluğu Var
Kargo Şirketlerinin Gelecek Kargolarda Büyük Sorumluluğu Var

Kargo Şirketlerinin Sorumluluğu

E-ticaret potansiyelinin artmasıyla birlikte artık kargo firmalarının da önemi artmaktadır. İnsanlar da alışveriş yaptıklarında aldıkları ürünlerin bir an önce kendilerine ulaşmasını istemektedir. Uzun süren kargo süreçlerinde de bir yerden sonra kargonun gecikmesi hakkında endişelenmeye başlarlar.

Yargıtay tarafından alınan karara göre; artık kargo şirketleri kaybolan kargolar için değil, müşterinin uğradığı kayıplardan da sorumlu olacaktır kararı alınmıştır. Yargıtay 11. Hukuk dairesi tarafından alınan kararda; 23 Aralık 1997 tarihinde 1997/9653 karar, 1997/8647 esas numaralı kararını açıklıyor. Bu karar neticesinde  sorumluluklarını yerine getirmeyen kargo şirketleri artık müşteriye verdiği zararı tazmin etmek zorunda kalacak.

Ayrıca, Karayolu Taşıma Kanunu(KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği(KTY) ile bu işlemlerin nasıl ve hangi şartlarda gerçekleşeceği yönetmelik altına alınmıştır. Yönetmeliğe göre 40. Ve 43 maddeler gerekli yükümlülükleri içermektedir.

Bu maddelerden bazıları;

 • Kargo firması; kargonun tamamen veya kısmen kaybından kaybolmasından ve geç gelmesinden taşınmasından sorumludurlar. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine, zarar görenin tazminat hakkı saklı kalmak üzere 10 uyarma verilir. (Md. 40 9. fıkra)

Kargo Gelen Ürün Ayıplı, Gelen Ürün Sahte!

İnternet’ten alışveriş imkanları fazlalaştıkça gelen şikayetlerde artmaktadır. Aldığımız ürünlerde sorun çıksa da genelde şikayetler kargo şirketleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise kargo da bir sorun oluştuğu zaman bunu çözmek diğer sorunlara göre daha zordur. Örneğin kargo şirketi ürününüze zarar verdiği zaman bunu telefi etmeniz ya imkansızdır ya da yıllarınızı alabilir. 

Kargo Şirketlerinin Geldim Ama Sizi Evde Bulamadım Yalanı! 

Çoğumuz karşılaşmışızdır bu tarz söylemlerle iş yerinizde ya da evinizde sinizdir, ve acil beklediğiniz bir ürün var. Kargo şirketini arıyorsunuz dağıtımda diyorlar ve o ürün size bir türlü ulaşmıyor. Dağıtım merkezini aradığınızda size yazılı olan notu okurlar ” arkadaşlar gelmişler ama sizi evde bulamamışlar.” bununla mimlenmiş firmalar vardır. Bu durumda yapılacak çokta fazla bir eylem yoktur. Genel merkezi arayarak ya da mail yolu ile şikayet oluşturabilirsiniz. Şikayet var gibi platformlarda sesinizi duyurabilirsiniz. Ama bu yaşadığınız mağduriyeti ne ölçüde giderir tartışılır. 

Kargodan Yanlış Ürün Çıktı Ne Yapmalıyım?

Bu tarz sorunlarla karşılaştığınızda ürününüzü iade edebilir ya da değişim talep edebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için de güvenilir ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan yerlerden alışveriş yapmanız gerekiyor.

Kargodan Yanlış Ürün Çıktı Ne Yapmalıyım?
Kargodan Yanlış Ürün Çıktı Ne Yapmalıyım?

Çok defa çevremizden duymuşuzdur gelen kutunun içerisinden salatalık çıktı ya da ilgisiz bir ürün geldi diye. Bunu yaşamamak için güvenilir platformlardan alış veriş yapmalısınız. Bunu yapabilecek cesarette olan yerlerin mutlaka güvendikleri bir şey vardır. Ya onlara ulaşamayacağınız dan emindirler ya da ulaştığınızda içi boş bir şirketle karşılaşma ihtimaliniz vardır. 

Kargoyla İlgili Sorun Yaşıyorum Ne Yapmalıyım?

Kargoyla ilgili yaşadığınız sorunların ilk adresi kargo şirketinin kendisidir. Problemlerle ilgili birimde bir kayıt oluşturmalısınız. Baskı unsuru oluşturmak için sosyal medya ve şikayet platformlarında da aynı şikayetleri paylaşmalısınız. Buralardan çözüm bulamazsanız. İlk adresiniz tüketici hakem heyetleri olacaktır. Kargo şirketi ile yaşadığınız sorunların ardından giriştiğiniz hukuk mücadelesini kazandığınız zaman tazminat hakkınız doğmaktadır. 

Kargonuzun hasarlı gelmesi, bazı durumlarda yaşanan problemlerden biridir. Elbette ki bundan ilk etapta haberiniz olmayacak. Bundan haberinizin olması için kargo firması kuryesi yanında kargoyu açmanız gerekmekte. Eğer kargo firması çalışanı acele edip bir an önce gitmek istiyorsa ısrar edin ve kargoyu hemen açın. Aldığınız ürün hasarlı ise çalışanın yanında hasar tespit tutanağı tutun ve kargoyu geri gönderin. Kontrol imkânını size tanımayan firmalardan ihtar çekerek hukuki hakkınızı kullanın.

Kaybolan Kargo İçin Ne Yapabilirim?

Kaybolan kargo için yapmanız gereken ilk şey, kargo firmasının müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek ve kargo durumunu sormaktır. Kargo firması, kargoyu takip ederek durumunu size bildirecektir. Kargo eğer gerçekten kaybolmuşsa, kargo firması ile kayıp başvurusunda bulunmanız gerekir.

Kargo kayıp başvurusunda bulunabilmek için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir:

 • Kargo takip numarası
 • Gönderici/alıcı bilgileri
 • Kargo içeriği ve değeri
 • Kargo paketinin fotoğrafı (varsa)

Kargo kayıp başvurunuzu kargo firmasının internet sitesi üzerinden, telefonla veya kargo şubesine giderek yapabilirsiniz. Başvurunuzda, kargo firmasının kayıp tazminat koşullarını da dikkate almanız gerekir.

Kargo firması tarafından kayıp başvurunuz kabul edilirse, kargo firması tarafından kayıp tazminatı hesaplaması yapılır ve size bildirilir. Kargo firması ile tazminat konusunda anlaşamazsanız, Tüketici Hakem Heyeti veya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na şikayette bulunabilirsiniz.

Kaybolan kargo için yapmanız gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

 1. Kargo firması ile iletişime geçin ve kargo durumunu sorun.
 2. Kargo eğer gerçekten kaybolmuşsa, kargo firması ile kayıp başvurusunda bulunun.
 3. Kayıp başvurunuzda gerekli belgeleri hazırlayın.
 4. Kayıp başvurunuzun kabul edilmesini bekleyin.
 5. Kargo firması tarafından hesaplanan tazminat konusunda anlaşamazsanız, şikayette bulunun.

Kargo kaybolması durumunda, kargo firması ile iletişime geçmek ve kayıp başvurusunda bulunmak için hızlı davranmanız önemlidir. Bu sayede, kargo firması tarafından kayıp kargoyu bulma veya tazminat ödeme olasılığını artırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kargo şirketleri hangi bakanlığa bağlı?

Kargo, acentecilik, komisyonculuk, yük veya yolcu taşımacılığı işlemleri ve şikayetleri Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı uhdesinde olan hizmet alanlarıdır.

Picture of Av. Cuma Ali Koç

Av. Cuma Ali Koç

Avukat Cuma Ali Koç, 2013 yılından bu yana Avukatlık hizmeti vermektedir. 2023 yılından itibaren ayrıca Arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Av. Cuma Ali Koç, Çözüm Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi’nin kurucu avukatıdır.

12 yanıt

 1. 21843581022614 kargo takip numaralı kargomu 19 temmuz 2022 de Eskişehir Sürat kargo Yunusemre acentesine teslim ettim kargo ,Aydin /Kuşadası şubesine teslim edilecek ordanda ürün gönderdiğim müşteriye dağıtıma çıkacak ti.aradan 8 gün geçmesine rağmen kargom hala Kuşadası acentesinde elektrik ler kesik bahanesiyle hala bekletilmektedir.Acente telefonlara bakmamaktadır.surekli elektrik kesik diye telesekter devreye girmektedir.Bu şubede çalışanlar görevini yapmamaktadir.kargoyu gönderdigim kişi, 22 temmuz da kargo firmasına elden almak için gittiğinde ürünü elden teslim etmemişler.Bu tip kötü düşünceli çalışanlara sahip bir sirket oraya hizmet için mi yoksa insanlara kötülük etmek için mi açıldı çok merak ediyorum.Bu acenta dan şikayetciyim.urunum orada sırf onlarin keyfi yüzünden Bekletiliyor.Ayrıca sürekli telefonlara cvb verilmemesi nekadar kanun dışı bir durum
  Burada doğal afet mi oldu.ne olduda 10 gündür sürekli elektrikler kesikmi olur.
  Sonuc olarak ürünüm teslim edilmezse şikayetimi savcılığa kadar götürücem.gereğinin yapılmasını arz ederim

 2. dolap uygulaması ile ayakkabı sipariş vermiştim. sürat korgo ile göndermişler ve kargom istanbul maltepe aktarmada ya kayboldu yada el koydular emin değilim.
  1 hafta sonra kargo takipten eskişehir battalgazi dağıtım şubesine geldine dair mesaj geldi ama gerçekte bu şubeye hiç gelmemişti.
  dolap uygulamasında siparişin teslim edildiğine dair bildirim geldi elime geçmeyen kargo sipariş tamamlandı diye karşı tarafa ödeme yapıldı dolap müşteri hizmetleri sorunun sürat kargodan kaynaklandığını söyleyerek suçu sürat kargoya attı. sürat kargo battalgazi şubesine gidip tanzim işlemlerini başlattım ama o kadar brokrasik kağıt kürek engelleri varki inanamazsınız. sonuçta genel merkezleri inceleyecek uygun görürlerse zararmı karşılayacaklar.
  ben sorumsuz davranışa karşı mahkeme yoluna nasıl başvurup sorumlu şirketin ceza almasını sağlayabilirim.

  1. İlgili delilleriniz ile tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Kara Yolları Taşıma Kanunu ve Kara Yolları Taşıma Yönetmeliği’ne dayanarak madde 40 ve 43 üzerinden dava açabilirsiniz. Sorun yaşadığınız firmaları e-devlet üzerinden bağlı bulundukları bakanlıklara şikayetler oluşturabilirsiniz.

  2. Aynısı bana da oldu ben de dolaptan ceket aldım maltepe aktarmada 10 gün bekledi sonra kargo kayıp dediler tanzim işlemi yapın dediler şubeye gittim bu bizimle alakalı değil dolapla iletişime geçin dediler dolabın müş teli yok mesaj yazdım şimdi ya kargo bana gelmedi dolap geldi gösteriyor satıcı parasını aldı ceket ortada yok

 3. Merhaba,
  13 Ağustos 2022 Cumartesi günü Aras Kargo ile tarafıma gönderilen (e-posta bildirim kayıt saati 13:50) 2078263347735 takip no.lu kargom şu ana kadar (24.082022 Çarşamba saat 11:56) hala tarafıma teslim edilmemiştir.
  Aras kargo müşteri ilişkilerini defalarca arayarak 3 adet şikayet kaydı oluşturdum. Şu ana kadar herhangi bir bilgilendirme de yapılmadı.
  Müşteri ilişkileri temsilcileriyle yaptığım görüşmelerde, şubenin, adresime sevkiyat yaptığı ve beni evde bulamadıkları şeklinde beyanları olduğu söyleniyor. Ancak, 2 gün süreyle evden ayrılmadan kargoyu beklemiştim. Kimse kapımı çalmadı.
  Kargonun kaybedildiğini düşünüyorum, daha da kötüsü ARAS KARGO şirketi hiç bir şekilde ne sorumluluk duyuyor ne de nezaketen arama lütfunda bulunuyor. İZMİR URLA BÖLGESİNDE OTURUYORSANIZ ARAS’LA ÇALIŞMAYIN DERİM.
  Teşekkürler. Uğur Vidinli

 4. 27eylülde elazıgdan kusadadına gonderilen kargom katboldu ve tel yuzume kapatılıyor sürat kargonun kapatılmasını iatiyorum sürwkli sorun yaşıyorum bıktım artık kargom kusadasında görnüyor ama yok bana kuryeden mesaj geliyor gün içinde ulaştırılacak diye ama ürün ellerinde yıkmus barkot düsmüs barkoda bana mesaj gelmiş barkot ürunden düstü ise o barkod elinizde ise üründe elinizde saka gibisiniz yoldan insan toplayıp kargoculuk mu oynuyorsunuz pazartesı yasal işlem başlatacagım işini düzgün yaomayan firmalara yetki iptal ettirilsin biz esyalarımızı güvenli ellere bırakılmasını istiyoruz

 5. Yurt dışına kargo gönderdim. Kargo dagitima cikmadan aranmadan iade edildi burda ne benim nede alicinin hatasi var . Bin tl kargo ucreti ödedim geri iade olmus die gümrük ucretini de benim ödemem gerekiyormus nasil şikayette bulunurum

  1. E devlet ve CİMER üzerinden ulaştırma bakanlığını taraf göstererek şikayet edebilirsiniz. Ödediğiniz ücretler, hak kayıpları içinde ayrıca dava yolunu tercih edebilirsiniz.

 6. Kargom tarafima teslim edilmedigi halde teslim edilmistir mesaji gelmistir ve gunlerdir teslim edilmemistir. Gereginin yapilmasini rica ederim.

 7. merhaba,surat kargoda urunümu kirdılar,tutanaj tutturun dediler,ne dedilerse her seyi yaptım,isbatlar ,resimler,her şeyi ettim,nihayet 68 gün sonra redd cevabi verildi,nedenini sorunca ayni şeyi yazıyorlar,nedenini açıklamıyorlar,itiraz için yeniden başvuru yapa bilirsin diyorlar,anlamı nedir,yani deyen zarari karşılamamak üçün süründürüyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Çözüm Avukatlık'a Ulaşın!

Faaliyet Alanlarımız

İstanbul Avukat

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin