Alkollü Trafik Kazası

Alkollü trafik kazası olmasını hiç istemeyeceğiniz ve sonuçlarının oldukça kötü, yaptırımlarının ise fazlasıyla ağır olduğu trafik kazası türüdür. Alkol alarak yola çıkmak hem kendi canınıza hem de trafikte bulunan diğer sürücülerin canına ve malına kast ettiğiniz anlamına gelir. Alkol alan kişilerin çoğunlukla sığındı savunma ise ben yıllardır araç kullanıyorum ve alkol aldığımda benim araç kullanmamı etkilemiyor tarzında savumalar yapılmaktadır.

Alkollü trafik kazası meydana geldiği andan itibaren hukuki süreç başlamıştır. İyi bir trafik kazası avukatı tutmanızda fayda var… Alkollü trafik kazası aynı zamanda ceza alanında da uzmanlık gerektirir.

Türk Ceza Kanunu’nun 179. maddesine göre trafik güvenliğini tehlikeye atma suçu kasti suç kapsamına girmektedir. Alkollü araç kullanırken trafik kazası yapmak buna göre alkollüyken araç kullanmak trafik güvenliğini kasten tehlikeye atmak anlamına gelmektedir. Alkollü trafik kazası bu sebeplerden dolayı ceza yargılamasını da gerektirir.

Türk Ceza Kanunu’nun 180. maddesinde belirtildiği üzere; taksirle trafik güvenliğini tehlikeye atma suçu taksirli (kusurlu) fiil suçuna dahil olduğundan; bir kişinin hayatı, sağlığı veya mülkiyeti için bir risk teşkil eder.

Alkollü Trafik Kazası Cezası

Alkollü trafik kazası yapmanın cezası yaptırımları verileri ve meydana gelen kazaları göz önünde bulundurduğumuzda pekte caydırıcı olmadığı görünüyor.  Alkollü trafik kazası yapan kişi yol güvenliğini tehlikeye atma suçunu işlemiştir. Bu suç idari para cezası gerektirir. Aynı zamanda alkollü araç kullanmanın hapis cezası da vardır.

Alkollü trafik kazası meydana gelirse, suçta işlenmiş olur idari yaptırım ile birlikte hapis cezası ile yargılanacaktır ilgili kişi. 2918 sayılı Kanuna göre dava açılacak ve kamu davası olarak Alkollü trafik kazasının mahkemeleri görülecektir.

Alkollü trafik kazasında para cezasının dışında hapis cezası da vardır. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi üzerinden işlem yapılır. 6 aydan az olmamak kaydıyla hafif hapis cezası uygulanır. Alkollü trafik kazası görevli mahkemeleri Asliye Ceza Mahkemesidir. Alkollüyken araç kullanma suçu şikayet konusu olmayıp resen soruşturulmaktadır. Alkollü trafik kazası kamu davası açılması için yeterli bir gerekçedir.

Ayrıca hakim, tüketilen alkol miktarını ve ceza miktarını belirlemek için niyet derecesini analiz eder. Ayrıca yol güvenliğini tehlikeye atma suçu oluştuğunda adli para cezası gibi hapis cezaları verilebilecek veya erteleme söz konusu olabilecektir. Hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verilirse sanık, belirlenen denetim süresinin kurallarına uygun hareket edilerek ceza yükümlülüğünden kurtulabilir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 

Alkollü araç kullanma cezası göz önünde bulundurulduğunda hiçte akıl karı gibi gelmiyor. Çünkü kaybedeceğin ve kazanacağın şeyleri kıyaslayacak olursak, alacağın ceza bindiğin arabaya değmez. Alkollü araç kullanma Cezası bakıldığında sadece idari para cezası, hapis cezası ve ehliyete el koyma cezası olarak değerlendirmemek lazım. Maddi olarak da fazlasıyla zararları olacaktır. Maddi hasarlı bir kazada Alkollü araç kullanma cezası olarak sigorta şirketi hasarı karşılamaz. Ve hem karşı tarafın aracını hem de kendi aracınızda oluşan hasarı cebinizden karşılamak zorunda kalırsınız.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Alkol etsinde trafiğe çıkan sürücüye idari para cezası, hapis cezası, ehliyetin el koyma ve belli aşamalardan geçmesi için şartlar koşulmuştur. Alkollü araç kullanma cezası 2021 yılında ;

– İlk defa 1.339 TL,

– İkinci defa 1.679 TL ve

– Üçüncü defa 2.698 TL

Olarak uygulanması öngörülmüştür. Araçları ise trafikten men edilir. Bu sürücülerin 5 yıl içerisindeki cezaları göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır.

Trafik cezaları her yıl güncellenir. 2021’de trafikte alkollü olmanın cezası; Trafikte alkolmetre ile yapılan ölçümlerde sürücüye belli bir sınırı aşıyorsa olay yerinde bulunan kolluk kuvvetleri tarafından idari para cezası uygulanır.

Ortalamanın üzerinde alkol tüketen kişiler hakkında kanuna bağlı olarak dava açılmaktadır. Alkolsüz araç kullanımında özel araç sahipleri için yüzde 0,50, ticari araç sahipleri için yüzde 0,20 limit bulunuyor. Ehliyetine ilk kez el konulanlar altı ay sonra, ikinci kez el konulanlar ise iki yıl sonra alabilirler. Alkollü araç kullanımından kaynaklanan hasarlar kusur durumuna göre değerlendirilir. Trafik sigortası kapsamı Alkollü trafik kazası ile doğrudan ilişkili değildir.

Yıllara göre Alkollü Araç Kullanma Cezası

 • 2018 – 1002 TL
 • 2019-1240 TL
 • 2020-1228 TL
 • 2021-1340 TL

Bu rakamlar ilk seferde verilen idari para cezalarıdır. Sürücü ikinci kez alkol etkisi altında kalırsa bu sefer ceza miktarı artacak.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2020

Trafikte araç kullanırken trafik çevirmesine yakalandığınız zaman kolluk kuvvetleri tarafından size idari para cezası uygulanır. 2020 yılında ilk kez alkollü araç kullanırken yakalanan kişiye 1228 lira

para cezası verilir. Tabi bu kişinin son 5 yıl içinde alkollü araç cezası yememiş olması gerekmektedir.

Cezayı 15 gün içinde ödeyen kişilere yüzde 25 indirim uygulanır. Erken ödeme yapan sürücü 921 TL ödemiş olur. Alkollü araç kullanırken yakalanan sürücüye 20 ceza puanı verilir ve ehliyetine ilk seferde

6 ay süre ile el koyulur. ikinci kez yakalanan sürücüye ise 2020 yılında 1539 lira idari para cezası uygulanır. Ehliyetine ise 2 yıl süre ile el koyulur. Üçüncü kez yakalanan sürücüye ise 2473 lira idari para cezası uygulanır. Ve ehliyetine ise 5 yıl süre ile el koyulur. 3 kez den fazla yakalanan sürücülere de ayın prosedür uygulanır.

Alkollü Araç Kullanarak Ölüme Sebebiyet Verme Cezası 2021

Alkol etkisindeyken kazaya karışan sürücüler bir de ölüme sebebiyet verirse bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten yargılanır.  Sürücü trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu sebebiyle en üst seviyeden ceza alır.

Alkollü trafik kazası sonucunda ölüm ve yaralanma meydana gelmişse, sürücü Türk Ceza Kanunu’nun 85/2 maddesine göre 2 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ehliyete El Koyma

Alkollü araç kullanma cezası olarak sürücülerin ehliyetine belli süreler ile koyulur. 2918 sayılı KTK 48/5 maddesi gereğince

 • İlk kez alkol etkisinde yakalanan sürücün ehliyetine 6 ay süreyle el koyulur.
 • İkinci kez yakalanan sürücünün ehliyetine 2 yıl süreyle el koyulur.
 • Üçüncü kez yakalanan sürücünün ehliyetine ise 5 yıl süreyle el koyulur.

Ehliyetine 2 yıl süre ile el koyulan sürülerin davranış eğitimleri alması zorunlu kılınmıştır. 5 yıl ehliyetini kaptıran sürücülerin ise psikoteknik testlerden başarı ile geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ehliyetlerini geri alamazlar.

Ehliyetsiz Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Ehliyetsiz ve aynı zamanda alkollü araç kullanmanın cezai müeyyideleri farklı farklıdır. Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021 yılında ehliyetsiz trafiğe çıkmanın cezası 2.699 TL’dir. 2020 yılında ise Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2.474 TL’dir. Alkollü araç kullanma cezası 2021 yılında ise 1.339 TL’dir.

Alkollü araç kullanma cezası affı

2021 yılında hazırlanan torba yasa ile birlikte alkollü araç kullananlara verilen cezalar ile ehliyetine el koyulan sürülerle ilgili düzenleme yapılacağı ifade edilmişti. Ehliyetine 6 ay, 2 yıl ve 5 yıl süreyle el koyulan sürücülere müjde başlığıyla haber yapılan konuya ilişkin bir düzenleme gerçekleşmedi. Trafik kanunuyla ilgili affa yönelik bir düzenleme torba yasalarda yer almadı. Alkolden ehliyet kaptırma affı ile ilgili vatandaşların beklentisi vardı. 5 yıl süre ile ehliyetini kaptıran ve ekmeğini yollarda kazanan vatandaşlar için büyük bir müjde şeklinde yapılan haberlere itibar etmeyin. Alkolden ehliyet kaptırma affı diye bir durum söz konusu değildir.

Alkollü araç kullanma cezası affı olduğu durumlar da olabilir. Medyada bu tür haberlere çokça rastlıyoruz. Kolonya kullanmışsın. Veya test edilen araçta bir arıza var. Bu ve benzeri durumlarda iptal davası açılmalıdır. Alkollü trafik kazası Cezası İptali için yine Sulh Ceza hakimliği üzerinden itiraz edilir.

Alkollü Trafik Kazası Sigorta Öder mi?

 • Alkollü trafik kazası sonucunda sigorta şirketi olayı iyice incelecek ve bütün detaylarını araştıracaktır. Hatta ilk başvurularda ödeme kabul etmeyecekleri çok yüksek ihtimal. Aynı kriterler, sigorta şirketinin alkole bağlı yaralanmaların meydana geldiği trafik kazası bedelini ödemesi için de geçerlidir.
 • Ölümlü alkollü trafik kazası; Trafik kazalarından kaynaklanan ölümler için önemli miktarda tazminat ödenmektedir. Alkollü trafik kazasında sigortanın tazminat limitlerinde ve tazminat miktarında değişiklik olmaz; ancak ödeme yapan kişi veya kurumlar değişebilir. Alkollü kazaya karışan sürücü kusurlu ise günümüz şartlarına göre yani 2021 yılına göre değerlendirirsek 430 bin lira maddi tazminata mahkûm edilebilir.
 • Ancak süreç direk alkollü kişiye dava açılarak işlemez. Sigorta şirketi önce ilgili kişiye tazminatını öder daha sonra alkollü araç kullanma sigorta rücu işlemleri başlatılır. Sigorta şirketi rücu hakkını kullanarak açacağı dava verdiği tazminat ile birlikte faiz işletilerek hesaplanacaktır. Ödenen tazminata ek olarak yargılama giderleri, avukata vekaletname ücreti ve bunun gibi ekstra ödemeler ile fazlalaşacaktır.
 • Sigorta şirketi rücu davası görevli mahkeme ise ticaret mahkemeleridir.

Alkollü Kazada Karşı Taraf

Alkollü trafik kazasına karıştınız ve bu defa siz değil de karşı sürücü alkollü çıktı. Alkollü trafik kazası sonucunda, eylemleriniz değişmeyecektir. Karşı taraf bu durumdan etkilenir. Kazaya ilişkin tüm maddi ve manevi tazminatlar alkollü araç sahibine aittir.

Alkollü Trafik Kazası Kamu Davası

TCK 179’da yazılı trafik güvenliğini tehlikeye atma suçu, ulaşım araçlarının kişilerin sağlığını veya malını tehlikeye atacak şekilde sevk/yönetimidir. Taşıma ile sadece karayolu taşıtları değil, tüm kara, deniz, hava veya demiryolu taşıma taşıtları anlaşılır. Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) yerleşik kararları ve Yargıtay uygulamasına göre 100 (1.00) promil alkolün güvenli sürüşü olumsuz etkilemesi için bir eşik noktasıdır. Bu anlamda 100 saatten fazla alkollü araç kullanmak TCK 179’da suç teşkil etmektedir. Bir başka deyişle yol güvenliğini tehlikeye atma suçunu işlemek demektir.

Alkollü Kusursuz Sürücü

Yargıtay 17. Hukuk Dairesi, alkollü sürücünün kusurlu olmaması halinde tazminatın sigorta şirketine ödenmesine karar verdi. Bu önceki kararda aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“Hasarın teminat kapsamı dışında kalması için, kazanın oluş şekli bakımından sürücünün (münhasıran) alkol etkisi altında bir kaza geçirmiş olması gerekir. Diğer bir deyişle, sürücünün alkollü olması, hasarı sigorta kapsamı dışında bırakmaz.

Ayrıca böyle bir durumda hasarın teminat dışı olduğunu ispat yükü sigortacıya düşmektedir. Kazada, sigortalı, meydana gelen trafik kazasında 1.29 alkol tozu bulundu. Kaza raporu, tüm kusurun karşı aracın sürücüsünde olduğunu gösterir. Bilirkişi raporunda hatanın %100’ünün karşı tarafta olduğu belirtildi. Alkollü trafik kazası mahkeme sonucu kusurları araştırmadığından, olayda kusuru olmayan sigortalının alkollü olması nedeniyle rizikonun kapsam dışı kabul edilerek davanın düşürülmesi doğru görülmedi.”

Alkollü Yaralamalı Trafik Kazası

Alkollü trafik kazası yaralamalı da 2 türlü tazminat talep edilebilmektedir.

 • Maddi tazminat: Kaza sonucu yaralanan alacaklı, kazaya neden olan ayıplı aracın sigortasından, araç sahibinden ve araç sürücüsünden maddi tazminat talep edebilir.
 • Maddi tazminat kapsamında daimi maluliyet tazminatı, geçici maluliyet tazminatı, geçici bakıcı giderleri, tedavi giderleri, ferdi kaza tazminatı gibi birçok tazminat kalemi için maddi tazminat uygulanabilmektedir.
 • Manevi tazminat: Kaza sonucu yaralanan alacaklı, kazaya neden olan ayıplı aracın sigortasından, araç sahibinden ve araç sürücüsünden manevi tazminat talep edebilir.

Tazminat hesaplanırken birçok durum aynı anda değerlendirilir. Tazminat hesaplama programına (aktüerya) yaş, cinsiyet, gelir durumu, kazadaki kusurluluk durumu, yaralanmalı trafik kazalarında yaralanan kişinin maluliyet oranı gibi faktörler girilerek tazminat hesaplanır.

Trafik kazası yaralanmalarının tazminatını alabilmek için, tüm belgelerin sigorta şirketine ibraz edilmesinden sonra, sigorta şirketinin trafik sigortası için 15 gün, diğer sigorta şirketleri için 15 iş günü içinde cevap vermesi gerekir. Burada önemli olan nokta, tedavi bittikten sonra alınacak maluliyet raporu (heyet/adli tıp). Komitenin raporu kalıcı ve kalıcı olmalıdır. Amputasyon, felç gibi kalıcı hasarlı trafik kazalarında hemen heyet raporu alınabilir.

Alkollü Trafik Kazası Yaralanmalı

Alkollü araç kullanan kullanırken trafik kazasına karıştığınız takdirde birçok olumsuz sonucu olacaktır. Bunlardan bir tanesi de bir vatandaşın vücut bütünlüğüne zarar vermektir. Yaralanmalı trafik kazası meydana geldiğinde eğer ki işin içerisinde alkol varsa yaralanma tazminatını sigorta şirketi karşılamaz. Alkollü sürücü bedeni hasarına sebep olduğu karşı tarafın bütün masraflarını karşılamak durumundadır. İyileşene kadar olan masraflarının dışında bir de kalıcı sakatlık var ise bunun da tazminatını alkollü sürücü ya da alkollü sürücünün araç sahibi karşılamak zorundadır.

Alkollü Trafik Kazası Ölümlü

Belli bir düzeyde alkol içen kişi bilincini kaybeder. Davranışınızı her zamanki gibi kontrol edemez hale gelirsiniz. Alkollü trafik kazası ölümlü cezasında ölümcül bir kazaya karışan veya alkollüyken araç kullanırken yaralanan sürücü bu kazayı bilerek isteyerek yapmadı. Çünkü zaten tam bilinçli değil.

Ancak kişinin vasiyeti tam olarak yerine gelmese de ihmalle değil, kasten öldürme veya yaralama suçlarına sebebiyet vermiş olduğuna hükmedilir. Çünkü bilinçli olarak içki içerek vicdanını zayıflatma işini yaptı. Bu nedenle Yargıtay kararlarında da belirtildiği üzere, alkolle yaralanma veya ölümle sonuçlanan bir kazaya karışan kişi kasten yaralama veya kasten adam öldürme suçlarından sorumludur.

Elbette cinayet veya yaralama suçundan yargılanan kişi yol güvenliğini tehlikeye atma suçundan yargılanmayacaktır. Burada en ağır ceza ile yargılanıyor. Trafik güvenliğini tehlikeye atma cezasının üst sınırı 2 yıldır. Bu sebeple öldürme veya yaralamadan kişi sorumludur.

Trafik kazası ölümle sonuçlanmışsa, asıl kusuru ile trafik kazasına neden olan kişinin ehliyetine 1 yıl süre ile el konulur.

Alkollü Ölümlü Trafik Kazası 

Alkol etkisinde araç kullanırken kaza yapmak kaçınılmazdır. Ve bu kazaların en yıkıcı sonucu ise ölümlerin meydana gelmesi olur. Bir ya da daha çok kişinin ölümüne sebebiyet vermenin acısı ve ıstırabının yanında maddi sonuçları da ağır olacaktır.  Alkollü araç kazası ölümlü olaylarda her kaza da olduğu gibi kusur durumu değerlendirilecektir. Alkollü araç sürücüsü kusurlu çıkarsa karşı tarafa destekten yoksun kalma tazminatı ödemek durumunda kalacaktır. Destek tazminatının yıllara göre limitleri;

2017 — 330.00

2018 — 360.000

2019 — 390.000

2020 — 410.000

2021 — 430.000 TL’dir.

Görüldüğü gibi araç başına alkollü geçen sürücü ağır bir yükümlülüğün altına girecektir.

Alkollü Araç Kullanma ve Rücu 

Alkollü araç kazalarında rücu etme durumu kaçılamazdır. Kaza sonucu meydana gelen hasarlar karşı tarafın sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak sigorta şirketi alkollü araç sürücüsü ve alkollü araç işletenini yönelik rücu davası açacaktır. Araç hasarı, bedeni hasar ve ölüm tazminatı rücu kapsamındadır.

Alkollü Araç Kullandım Ehliyetimi Nasıl Geri Alırım?

Ehliyetine alkol sebebiyle el koyulan sürücüler, ceza süresi dolduğu takdirde bölgelerine en yakın trafik denetleme şube müdürlüğü birimine giderek iade dilekçesi doldurmaları gerekmektedir. Sürücüler yaptıkları başvuru sonrasında eğer ki yerine getirmesi gereken bir başka prosedür yok ise ehliyetlerini ilgili birimden geri alabilirler.

Uyuşturucudan Ehliyetime El Konuldu Nasıl Alabilirim?

Öncelikle ehliyetinize nasıl el koyulduğunu incelemek gerekiyor. İkinci kez alkol etkisindeyken yakalandıysanız iki yıllık bir zaman dilimini beklemeniz gerekiyor. Ve tabi aynı zamanda davranış eğitiminizi de tamamlamanız gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra bölgenize en yakın bölge trafik denetleme şube müdürlüğüne giderek bir dilekçe ile ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanma Bilinçli Taksir

Araç başına alkol etkisindeyken geçen sürücüler çok ciddi ve önemli bir kanun hükmünü hiçe sayarak risk almaktadırlar. Ve sonuçlarının ne kadar ağır olduğunu bile bile alkollüyken trafiğe çıkıyorlarsa Türk ceza hukukunda bu hareket bilinçli taksir olarak değerlendirilir. Normalde bir trafik kazasına karışan sürücüye taksirli eylemden yani istemeden yapılan bir davranıştan dolayı işlem yapılırken işin içine alkol girdiği zaman bilinçli taksirden işlem yapılmaktadır. Hal böyle olunca da verilecek ceza miktarları da misliyle artmaktadır.

 TCK 179/3 Para Cezası Ne Kadar

Türkiye Ceza Kanunu 179’uncu maddesi trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu için düzenlenmiştir. Bu maddenin 3. Bendi ise alkol ve uyuşturucu etsindeyken trafiğe çıkan sürücüler için yaptırımları içermektedir. Uyuşturucu ve alkollü araç kullanmanın cezası 2021 yılında 1.339 TL’dir.

Trafiği Tehlikeye Sokmak Para Cezası Ne Kadar

Trafiği tehlikeye sokma suçu çeşitli şekillerde işlenir. Hatalı sollama, hatalı şerit değiştirme, Alkol ve Uyuşturucu etkisinde seyretme bunlardan bazılarıdır. Trafiği tehlikeye sokma suçu TCK 179 ile düzenlenmiştir. 2021 yılında bunun para cezası 1.339 TL’dir. Ancak trafiği tehlikeye sokma sucunun para cezasının yanında hapis cezası da vardır.

Promil Tablosu

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki emniyetin meydana gelen kazalar üzerinde yaptığı incelemede güvenli alkol limiti yoktur. Alkolün vücudun dengesi bozduğu ve dikkati dağıttığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir veridir. En güvenlisi hiç alkol almadan araç başına geçmektir. Alkol kullanan kişilerin sıklıkla kullandığı bir tabir vardır. Ben kendimi biliyorum, bu kadar içersem hiçbir şey olmaz. Şeklinde konuşulur ve çoğunlukla da sonu felaket ile sonuçlanır.

ÖLÇÜM DEĞERİ promil hesabı(miligram alkol/mililitre kan)           1 Litre kanda ne kadar alkol var hacim olarak kandaki alkol oranı*

0.2 Promil           20 mg alkol/100 ml kan (20:100=0.2)      0.2 gram alkol    %0.025 (binde 0.25 alkol)

0.5 Promil           50 mg alkol/100 ml kan (50:100=0.5)      0.5 gram alkol    % 0.063 (binde 0.63 alkol)

0.8 Promil           80 mg alkol/100 ml kan (80:100=0.8)      0.8 gram alkol    % 0.1 (binde 1 alkol)

1 Promil               100 mg alkol/100 ml kan (100:100=1)     1 gram alkol       % 0.13 (binde 1.3 alkol)

1.5 Promil           150 mg alkol/100 ml kan (150:100=1.5) 1.5 gram alkol    % 0.19 (binde 1.9 alkol)

2 Promil               200 mg alkol/100 ml kan (200:100=2)     2 gram alkol       % 0.25 (binde 2.5 alkol)

3 Promil               300 mg alkol/100 ml kan (300:100=3)     3 gram alkol       % 0.38 (binde 3.8 alkol)

4 Promil               400 mg alkol/100 ml kan (400:100=4)     4 gram alkol       % 0.5 (binde 5 alkol)

5 Promil               500 mg alkol/100 ml kan (500:100=5)     5 gram alkol       % 0.6 (binde 6 alkol)

* 1 mililitre alkolün ağırlığı 0.789 gram, 1 gram alkolün hacmi 1.268 mililitredir

Yasal Alkol Sınırı

Türkiye’de ticari araç kullanıcıları ve kamu aracı sürücülerinin alkol alarak trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaktır. Diğer sürücüler içinse yasal sınır 0,5 promildir. Yani bir litre kanda yarım gram alkole eş değer bir limit koyulmuştur. Alkolün vücuttan atılması ise 1 saatte 0,15 promildir. Alkollü araç kullanma sınırı 0,5 promil olarak tespit edilmiş olsa da alkolün her bünyeye etkisinin farklı olacağını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

48/5 Trafik Cezası

Aracınızın direksiyonuna alkol etkisindeyken oturur ve bir çevirmeye yakalanırsanız. Yapılan ölçümlerde aldığınız alkol yasal sınırın üzerinde çıkarsa görevli trafik ekibi size 48/5’den trafik cezası uygulayacaktır. 48/5 ceza kodunun açılımı alkol etkisindeyken araç kullanmayı ifade eder. 2918 Karayolları Trafik Kanunu kapsamında aracınız trafik men edilir. Ve ehliyetinizi de el konulur.

Alkollü Araç Kullanma Sigorta Tazminatı

Alkollü araç kullanan kullanırken trafik kazası yapmak maddi olarak ciddi sonuçlar doğuracaktır. Kazalarda meydana gelen hasarları karşılaması için yaptırılan sigorta ve kasko alkol etkisinde gerçekleşen kazaları karşılamaz.

Alkollü Araç Kullanma Mahkeme Kararları

Alkollü araç kullananlarla ilgili cezai yaptırımlar da ön görülmüştür. Suçun niteliğine göre düzenlemeler yapılmıştır. Ceza hukukunda her fiilin farklı cezalandırılması istenmiştir. İlk kez alkollü araç kullanırken yakalanmışsanız. 3 aydan 2 yıl arasında hapis cezası ile yargılanırsınız. Mahkeme dosyanın durumuna göre yapılan yargılama da cezaya hükmeder.

 

Alkollü Trafik Kazası Yargıtay Kararları : Alkollü Trafik Kazası Emsal Mahkeme Kararları

Alkollü trafik kazası Anayasa Mahkemesi Kararları

Anayasa Mahkemesi de trafik kazalarıyla ilgili gelen dosyalarda değerlendirme yapmıştır. Anayasaya uygunluğa göre yapılan incelemelerde dikkat çekici ve emsal niteliğinde kararlar alınmıştır. İlgili kararları altta PDF olarak bırakıyorum.

Anayasa Mahkemesi Alkollü Trafik Kazası İncelemeleri : Alkollü Trafik Kazası Anayasa Mahkemesi Kararları

θ Kaynaklar :

http://trafik.gov.tr/alkollu-arac-kullanimi

 

Başa dön tuşu
Hemen bizimle iletişime geç!