Edit Content
Çözüm Avukatlık

İstanbul Avukatlık Bürosu: Çözüm Hukuk Bürosu

Trafik Kazasında Şikayetçi Olmak

09/12/2022
Trafik Kazalarında Şikayetçi Olma Süreci

Trafik kazasında şikayetçi olmak; kaza tarihinden itibaren 6 aylık süreçte zarara uğrayan kazazede olay hakkında ifade vermeli ve şikayetçi olmalıdır. Şikayetçi olmak isteyen zarar görenler failin öğrenilmesinin ardından başlayan 6 aylık dönemde kazanın gerçekleştiği bölgenin bağlı olduğu karakola giderek şikayetçi olunmalıdır.

Trafik Kazalarında Şikayetçi Olma Süreci

Karayolu üzerinde en az iki aracın karıştığı talihsiz olaylara trafik kazası denilmektedir. Kaza sonucunda hem maddi hem manevi zararlar meydana gelmektedir.

Trafik kazası sonuçları 3 şekilde görülmektedir:

 1. Yaralanmalı Trafik Kazası
 2. Ölümlü Trafik Kazası
 3. Maddi Hasarlı Trafik Kazası

Trafik kazasında şikayet süreci, mağdurun veya zarar gören kişinin yetkili kişilere kazaya sebebiyet verenden şikayetçi olduğunu belirtmesi ile başlamaktadır. Şikayetçi olacak kişi kolluk kuvvetlerine vereceği ifade üzerinden şikayet durumunu belirtmektedir.

Yaralanmalı Trafik Kazasında Şikayetçi Olma Süreci

 Türk Ceza Kanunu Madde 89 Taksirle Yaralama Suçu şikayete tabidir. Şikayet süresi ise suça sebep olanın öğrenilmesinden itibaren 6 ay olarak belirlenmiştir. Ancak bu ilgili kanun maddesi uzlaşmaya da tabidir. Uzlaşma sağlanamaz ise soruşturma ve yargılama devam etmektedir. 89. Madde tam açıklaması ‘ Taksir ile başkasının vücuduna acı veren veya sağlığını ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır’ şeklindedir.

Taksir ile yaralama suçundan sonra şikayet edilmesi halinde bazı durumlar ceza oranını yarı katına çıkarır:

Şikayet edilen sorumlunun cezasını 1 kat oranında arttıran durumlar:

 • Gebe kadının düşük yapmasına sebebiyet verme
 • Konuşma yetisinin kaybı
 • Yüzde sürekli değişiklik
 • Bitkisel hayata girme veya iyileşmesi imkansız hastalık
 • Duyu veya organlardan birinin tamamen kaybı
 • Çocuk yapma yetisinin kaybı.

Ölümlü Trafik Kazasında Şikayetçi Olma Süreci

Taksir ile öldürme suçu madde Türk Ceza Kanunu Madde 85 de açıklanmaktadır. Taksirle birinin ölümüne sebep olan kişi şikayet edilmesi üzerine Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarda 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanır. Taksir ile öldürme suçunda birden fazla kişinin ölümünden dolayı şikayet eden Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanır.

Trafik Kazasında Şikayetçi Olmamak
Trafik Kazasında Şikayetçi Olmamak

Trafik Kazasında Şikayetçi Olmamak

Şikayetçi olmak ya da olmamak mağdurun kendi inisiyatifine bağlıdır. Suçlunun suçundan dolayı ceza alması Türk Ceza Kanunu hükümleri içerisindedir.

Şikayetçi olunması ile Cumhuriyet Savcısı tarafından soruşturma ‘Taksir ile Ölümü Sebebiyet Verme’ ya da ‘Taksirle Yaralama’ suçlarından açılır. Cezai işlemleri suçun şekline göre değişkenlik gösterir.

Trafik kazalarından sonra şikâyetçi olmamak tazminat davalarını etkilememektedir. Mağdurun şikâyeti olmasa bile kazada sorumlu kişinin trafik sigortası ve kasko şirketinden maddi tazminatını, kusurlu sürücüden ise manevi tazminat alınabilmektedir.

Yaralanmalı trafik kazalarında yaralanmanız mevcut ve hastaneye kendi imkânlarınız ile gitmişseniz ya da herhangi bir neden ile ‘Yaralanmalı Kaza Tespit Tutanağı’ tutulmadıysa şikâyetçi olmanız önerilir. Buradaki amaç soruşturma aşamasının daha düzgün ilerlemesi ve Yaralanmalı Kaza Tespit Tutanağının tutulmasıdır. Bu aşamaların tamamlanması ise dilediği takdirde karşı taraf ile uzlaşılarak şikâyetten vazgeçilebilir.

Trafik kazalarında soruşturma sürecinin tamamlanması için mutlaka şikayetçi olunmalıdır. Eğer zarar gören taraf kazada şikayetçi olmazsa kazaya ilişkin delil toplama işi aksatılabilmektedir. İfadesinde şikayetçi olmadığını belirten kişi bir daha şikayetçi olamamaktadır.

Trafik Kazasi Sikayet Suresi

Trafik Kazası Şikayet Süresi

Trafik kazasında şikayet süreci, suça sebep olan failin öğrenilmesinin ardından 6 ay içerisindedir. Failin öğrenilmesi ile üzerinden 6 ay geçmiş ise süreç tamamlanmış olup şikayet gerçekleşmemektedir. Bu 6 ay, suça ilişkin dava zamanaşımı süresini geçmemesi koşuluna da bağlanmaktadır.

Trafik Kazasinda Sonradan Sikayetci Olmak

Trafik Kazasında Sonradan Şikayetçi Olmak

Trafik kazalarında davalar; şikayet üzerine ceza davası ve trafik kazası tazminat davası olarak farklıdır. İki dava türü birbirine karıştırılmamalıdır ve birbirinden bağımsızlardır.

Trafik kazası itibari ile şikayet, yasalarca mağdur durumda olan kişilere tanınmış bir haktır. Dilerse şikayeti kolluk kuvvetine sözlü talebin tutanağa geçirilmesi ile mümkün olmaktadır.

Kanunda şekil şartına bağlı olmayan şikayet dilekçe ile de gerçekleşmektedir. Failin öğrenilmesinin ardından altı ay içerisinde; ikamet ettiğiniz ya da trafik kazasının gerçekleştiği yerde bulunan Cumhuriyet Savcılığı’na hitaben şikayet dilekçesi yazılmaktadır. Alanında uzman trafik kazası avukatı yardımı ile daha profesyonel yazılacak dilekçe üzerinde olması gereken bilgiler:

 • Mağdurun (şikayet edenin) adı, soyadı, TC. Kimlik Numarası ve adresi
 • Var ise vekilinin bilgileri
 • Şüphelinin (şikayet edilenin bilgileri
 • Suçun tarihi
 • Suçun ne olduğu
 • Kazasının nasıl, nerede ve hangi saatte gerçekleştiği

Yaralanmalı trafik kazası şikayet dilekçe örneği için tıklayınız.

Trafik Kazasi Sonrasi Ifade Vermek

Trafik Kazası Sonrası İfade Vermek

Trafik kazası sonrası kazaya ilişkin bilgi ve şikayetçi olanın şikayetini beyan etmesi için ifadeler verilmektedir. İfadeleri gerekirse polis ve ya jandarma gerekli görüldüğü durumlarda ise hastane polisleri ifade almaktadır.

Kazaya ilişkin ifade almak isteyen polislerin üç çeşit ifade tutanağı şekli bulunmaktadır.

 1. Kazada mağdur konumda olup kazaya sebebiyet veren kişiden şikayetini belirtmesi ve kazaya ilişkin anlatımları için Mağdur-Şikayetçi İfade Tutanağı
 2. Kazada şüpheli, sorumlu bulunan ve hakkında şikayet bulunan Şüpheli İfade Tutanağı
 3. Kazaya ilişkin tanıkların ifade verdiği Bilgi Alma Tutanağı

Kolluk kuvvetleri ile irtibat halinde olacağınız bu süreçte, sürecin en sağlıklı ve lehinize sonuçlanması için Trafik Kazası Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler
Kategoriler