Trafik Kazası Eksper Raporu

Trafik Kazası Eksper Raporu

Trafik kazası sonrası hasar tespiti ve tazminat hesaplaması için önemli bir belge olan eksper raporu, yetkili bir ekspertiz firması tarafından hazırlanan ve kazaya karışan araçların hasar durumlarını detaylı olarak anlatan belgedir.

Trafik Kazası Eksper Raporu Nedir?

Trafik kazası eksper raporu, uzman bir eksper tarafından oluşturulan, trafik kazası sonrasında araçta oluşan hasarın büyüklüğü ve özelliği ile onarım maliyetlerini belirleyen rapordur. Eksper raporu oluşan hasarın giderilmesi için oldukça mühim niteliktedir. Nitekim İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’in [1] 4. Maddesinde;

“Ekspertiz raporunda asgari olarak aşağıdaki hususlara yer verilir:

 a) Taşıtın markası, cinsi, tipi ve model yılı.

b) Ekspertiz raporunu düzenleyen ticari işletmenin hizmet yeterlilik belgesi ve MERSİS numaraları ile MERSİS’e kayıtlı ticaret unvanı ve işletme adı veya ekspertiz raporunu düzenleyen esnaf ve sanatkâr işletmesinin hizmet yeterlilik belgesi numarası ve ESBİS’e kayıtlı işletme adı ile işletme sahibinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarası.

c) Ekspertiz raporunu alan ticari işletmenin yetki belgesi ve MERSİS numaraları ile MERSİS’e kayıtlı ticaret unvanı ve işletme adı veya ekspertiz raporunu alan esnaf ve sanatkâr işletmesinin yetki belgesi numarası ve ESBİS’e kayıtlı işletme adı ile işletme sahibinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarası.

 ç) Ekspertizraporunu alan işletmenin yetki belgesinin bulunmaması durumunda, yetki belgesinin bulunmadığı hususu.

d) TSE’nin ilgili standardı ile belirlenen diğer hususlar.” Demektedir. İşbu yönetmelik araç ticareti esas alınarak düzenlendiğinden eksper raporunda asgari olarak bulunması gereken, yani olmazsa olmaz olan hususları saymıştır. Eksper raporu trafik kazası sonrasında alınmışsa raporda hasara ve onarım maliyetine ilişkin bilgiler de bulunmaktadır.

Trafik Kazasi Eksper Raporu Nasil Hazirlanir
Trafik Kazası Eksper Raporu Nasıl Hazırlanır?

Trafik Kazası Eksper Raporu Nasıl Hazırlanır?

Trafik kazası eksper raporu, eksper tarafından hazırlanmaktadır. Bu hususta İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te eksper raporunun nasıl hazırlanacağına ilişkin olarak; “Ekspertiz raporu, ilgili standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan ekspertiz işletmeleri tarafından düzenlenir. Üç nüsha düzenlenen raporun iki nüshası satıcı işletmeye verilir. Rapor, satıcı işletme ile ekspertiz işletmesi tarafından en az beş yıl süre ile saklanır.” Hükmüne yer verilmiştir.

Trafik kazası Eksper Raporu Nereden Alınır?
Eksper Raporu Nereden Alınır?

Trafik Kazası Eksper Raporu Nereden Alınır?

Trafik kazası sonrası eksper raporu, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi web sitesi [2] üzerinden alınabilmektedir. İlgili bölüme giriş yaptıktan sonra hasar tarihi, hasar gören aracın plakası, T.C. Kimlik numarası gibi bilgiler girilerek trafik kazası eksper raporu alınmaktadır.

Kazadan Sonra Eksper Ne Zaman Gelir?

Kazadan sonra eksper ne zaman gelir sorusuna cevap vermek biraz güçtür. Zira kazanın oluş şekli, kazanın meydana geldiği yer ve iş yoğunluğu gibi hususlara göre eksperin gelme süresi değişebilmektedir. Ancak eksper, genellikle kazadan birkaç saat sonra olay yerine gelmektedir.

Trafik Kazasi Eksper Raporu Kac Gunde Cikar
Trafik Kazası Eksper Raporu Kaç Günde Çıkar?

Trafik Kazası Eksper Raporu Kaç Günde Çıkar?

Trafik kazası eksper raporunun kaç günde çıkacağı sorusuna net cevap verilmesi mümkün değildir. Bu süre; kazanın oluş şekli, hasarın büyüklüğü gibi başkaca faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak ortalama bir hafta içerisinde trafik kazası eksper raporunun çıkacağını söylemek mümkündür.

Hasar ekspertiz raporu Nasil Alinir
Hasar Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Hasar Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Trafik kazası sonrasında hasar ekspertiz raporu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi web sitesi üzerinden T.C. Kimlik numarası, rapor alınması istenen aracın plakası, hasar tarihi gibi bilgilerin sisteme girilmesi ile alınır.

Sigorta Hasar Sureci Ve Asamalar
Sigorta Hasar Süreci Ve Aşamaları

Sigorta Hasar Süreci Ve Aşamaları

Hasar süreci, hasarın oluşmasından sonra hasarın giderilmesine kadar gerçekleşen bütün süreci ifade etmektedir. Sigorta hasar süreci ve aşamalarını şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Hasar oluşur.
 • Oluşan hasar 5 iş günü içerisinde sigortaya bildirilir.
 • Bu bildirim içerisinde kaza tespit tutanağı, sigorta poliçesi numarası, sigortalının bilgileri, hasar hakkındaki bilgi ve belgeler varsa kaza fotoğrafları gibi hususlar eklenir.
 • Bildirim sonrasında hasar tespiti yapılmaktadır.
 • Aracın tamiri gerçekleştirilir.
 • Ardından sigorta şirketi tarafından hasar ödemesi yapılmaktadır. Yapılmadığı takdirde genellikle dava yoluna gidilmektedir.

Araç Hasar Dosyası İçin Gerekli Evraklar

Trafik kazası sonrasında araç hasar dosyası için gerekli evraklar şöyle özetlenebilir;

 • Trafik kazası tespit tutanağı
 • Hak sahibine ait banka hesap bilgileri
 • Zarar gören aracın ruhsat fotokopisi (gerektiğinde)
 • Hasara ilişkin açıklamalar ve fotoğraflar (varsa)
 • Sigortalının sigorta poliçe numarası
 • Mağdurun T.C. Kimlik numarası

Tamamı zorunlu olmamakla birlikte bu bilgi ve belgelerin yer alması sürecin uzamaması adına faydalı olacaktır.

Trafik Kazası Ekspertiz Raporunda Neler Yer Alır?

Trafik kazası ekspertiz raporunda;

 • Kaza tarihi ve yeri
 • Kazaya karışan araçlar
 • Hasar tespiti
 • Hasar fotoğrafları
 • Onarım masrafları

Gibi bilgiler yer almaktadır.

Trafik Kazası Eksper Raporu Sorgulama
Trafik Kazası Eksper Raporu Sorgulama

Trafik Kazası Eksper Raporu Sorgulama

Trafik kazası eksper raporu sorgulama için Sigorta Bilgi ve Gözetim merkezi üzerinden araca ve hasara ilişkin bilgilerin girilmesi ile sorgulama yapılabilir.

Eksper Raporu Sorgulama E-Devlet

E devlet üzerinden de eksper raporu sorgulanabilmektedir. Bunun için ilgili link [3] üzerinden e -Devlete giriş yapılarak eksper raporuna ilişkin bilgi alabilirsiniz.

SBM Eksper Raporu

Sbm eksper raporu, trafik kazası yaşayan insanların eksper raporuna tek tıkla ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Sbm eksper raporu sorgulama için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne girerek gerekli bilgileri doldurmak suretiyle sorgulama yapabilirsiniz.

SBM Eksper Raporu Sorgulama

Sbm Eksper raporu sorgulama için öncelikli olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne giriş yapmalı, ardından;

 • T.C. Kimlik Numarası
 • Eksper raporu istenen aracın plakası
 • Hasarın oluştuğu tarih

Gibi bilgilerin doldurulması ile sbm eksper raporu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kazada Sigorta Parayı Kime Öder?

Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafın zararını karşılamayı hedefleyen bir sistemdir. Dolayısıyla kazada kusurlu olan araç sürücüsünün sigortacısı, kusursuz ya da daha az kusurlu olan araç sürücüsüne ödeme yapmaktadır.

Hasar Ekspertiz Dolandırıcılığı

Hasar ekspertiz dolandırıcılığı, son zamanlarda oldukça sık karşılaşılan ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kaza sonrasında hasar danışmanlık şirketi olduğunu iddia ederek kazadan doğan alacaklarınızı sizin adınıza alacağını söyleyen ve bunun için ücret talep eden kişilere dikkat etmeniz ve paranızı dolandırıcılara kaptırmanınız elzem olacaktır.

Trafik Kazası Ekspertiz Raporu Ne İşe Yarar?

Trafik kazası ekspertiz raporu, kaza sonrasında araçta oluşan hasarın, aracın güncel durumunun ve aracın onarılmasına ilişkin maliyetin belirlenmesine yaramaktadır. Dolayısıyla trafik kazası ekspertiz raporu trafik kazası sonrasında oluşan hasarın ve mağduriyetin giderilmesi için oldukça mühim yer tutmaktadır.

Eksper Raporu ile Araç Değer Kaybı

Hasar işlemleri tamamlandıktan sonra ilgili sigorta şirketine araç değer kaybı başvurusu yapabilirsiniz.

Kaynakça

[1] İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik, T.C. Cumhurbaşkanlığı Mevzuat Bilgi Sistemi, Erişim Adresi: https://www.mevzuat.gov.tr/ , Erişim Tarihi: 19.02.2024.

[2] Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Erişim Adresi: https://www.sbm.org.tr/ , Erişim Tarihi: 19.02.2024.

[3] Motorlu Araç Sigortalarında Eksper Atama Durum Sorgulama, E- Devlet Kapısı, Erişim Adresi:  https://www.turkiye.gov.tr/ , Erişim Tarihi: 19.02.2024.

Picture of Av. Cuma Ali Koç

Av. Cuma Ali Koç

Avukat Cuma Ali Koç, 2013 yılından bu yana Avukatlık hizmeti vermektedir. 2023 yılından itibaren ayrıca Arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Av. Cuma Ali Koç, Çözüm Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi’nin kurucu avukatıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Çözüm Avukatlık'a Ulaşın!

Faaliyet Alanlarımız

İstanbul Avukat

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin