Ölüm Yardımı Kimler Alabilir?

07/07/2022
Ölüm Yardımı Kimler Alabilir?

Belirli şartları taşıyan kişilerin birinci dereceden yakınları için cenaze yardımı başvurusunda bulunabilirler. Cenaze giderleri için ayrılan ödenek başvurusu e-devletten yapılabilir. Ölüm Yardımı Kimler Alabilir? Sorusunun bir çok cevabı bulunmaktadır. Bu makalemizde ölüm yardımına ilişkin değerlendirmeleri bir araya toplayacağız… Cenaze yardımı için öncelikle nereden yardım isteyeceğinize karar vermekle başlayalım.

Ölüm Yardımı

Vefat eden kişinin yardıma ihtiyacı olup olmadığına bakılmaksızın cenazenin defin ve bir yerden bir yere taşıma işlemleri için belediyelerden yardım talebinde bulana bilirsiniz. Cenaze kimsesiz ise kaymakamlıklardan da yardım talebinde bulunabilirsiniz. Cenaze sahipleri vefat eden kişinin ölüm giderlerinin altından kalkamayacak durumda ise devletin bu noktada bir çok kurum ve kuruluş aracılığıyla yardımlar yapmaktadır.

Ölüm Yardımı Nerelerden Alınır?

Cenaze yardımı olarak ta bilinen yardım, vatandaşların ölümünden sonra bir kereye mahsus olmak üzere ölen kişinin ailesine ödenen ücrettir. Cenaze yardımının yapılma amacı, ölümden sonra ortaya çıkan masrafların karşılanabilmesidir. Bu para ölen kişinin annesine, babasına, eşine ya da çocuklarına ödenebilir.

SGK Ölüm Yardımı
SGK Ölüm Yardımı

SGK Ölüm Yardımı

Ölen kişinin defnetme masrafları düşünülerek verilen bu yardım ücretinden yararlanabilmek için belirli şartların uygun olması gerekmektedir. Kişilerin bu ücret için resmi olarak başvurması gerekir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanan kişilere verilen bu para yardımı, tek sefer için ödenmektedir. Bu yardımdan yararlanabilmek için belirli şartları taşımak gerekmektedir. En yaygın kullanılan cenaze yardımı sgk ölüm yardımı dır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılıksız verilen cenaze yardımı için başvuru yapmanız yeterlidir.

Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?
Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?

Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?

Cenaze yardımını sosyal güvenlik kurumu üzerinden almak istiyorsanız form doldurarak online başvuru yapabilirsiniz. Yine SGK müdürlüklerine giderek dilekçe verip başvuru yapabilirsiniz. Valilik, kaymakamlık sosyal birimlerine de cenaze yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

Bir diğer cenaze yardımı ise belediyeler tarafından yapılmaktadır.

Cenaze Yardımı (parası) Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Cenaze yardımından yararlanabilmek için belli kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Her vatandaş cenaze yardımı alamaz. Cenaze yardımı alınabilmesi için belli bir geçmişe sahip olmak lazım ya da bu yardımdan faydalanmak için sigorta ödemesi yapmış olmak gerekiyor.

Ölüm Yardımı Kimler Alabilir?

Ölüm Yardımı Kimler Alabilir?

Sürekli İş Görmezlik Geliri

Yaşlılık Aylığı 

Malullük Aylığı 

Meslek Hastalığı Aylığı 

İş Kazası Aylığı 

En Az 1 Yıl Sigorta Pirimi Ödenmesi

Cenaze yardımının tam olarak açılımı; vefat eden kişinin cenazesinin toprağa verileceği ana kadar yapılan harcamalar olarak tanımlamak mümkündür. Bunun içerisine cenazenin bir yerden bir yere nakledilmesi, gelenlere kalacak yer temini, yemek verilmesi, vefat eden kişi için gazete ilanları verilmesi gibi bir çok masrafı bunun içine koyabiliriz…

Yukarıda sayılan durumlardan bir tanesine sahip olunması durumunda cenaze ödeneğinden faydalanabilirsiniz.
Bu şartlardan herhangi birini taşıyan kişilerin vefat etmesi durumunda, kişilerin birinci derecede akrabalarından birine ödeme yapılmaktadır. Bu kişiler; anne, baba, nikahlı eş ve çocuk olabilir. Fakat cenaze masrafları birinci derecede akraba dışında karşılanmışsa o halde daha farklı bir prosedür işlenecektir.

Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişiler, cenaze yardımı başvurusunda bulunabilmek için e-devletten başvuru yapabilirler. E-devletten, şahı ödemeleri sorgulama sayfasına girdikten sonra sayfanın altında yer alan kimliğimi doğrula butonuna tıklayınız. Bu sekmeye tıkladıktan sonra sayfa açılacaktır.

Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kimlik doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra sizden istenilen bilgilere girerek sisteme giriş yapmanız gerekir. Bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girerek cenaze yardımı başvurusu durumunuzu görebilirsiniz.

Ölüm Yardımı Ne Kadar?

Ölüm Yardımı Ne Kadar?

Cenaze yardımı miktarı her yıl asgari ücret üzerinden hesaplanarak belirlenmektedir. 2020 asgari ücretine göre cenaze yardımı miktarı 801 lira olarak hesaplanmıştır. Cenaze yardımı başvurusunu e-devlet üzerinden yaparak SGK il müdürlüklerine başvuruda bulunarak yapabilirsiniz. SGK cenaze ödeneği formu ile başvuru yapabilirsiniz. TUİK tarafından tespit edilen 2021 yılı cenaze ödeneği miktarı 918,00 TL’dir. 2022 Yılında bu rakam 1.250 TL olmuştur.

Ölüm Yardımı Sorgulama

Yapılan başvuruların takibi ise yine internet üzerinden yapılabilir.  Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden ya da e devlet şifresi ile giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi adresi üzerinden yapılan başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Ölüm Yardımı Sorgulama
Ölüm Yardımı Sorgulama

Ölüm Yardımı Ödeneği

Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde devletin belli birimleri cenaze masraflarını karşılamaktadır. Bu kurumların başında SGK gelmektedir. Cenazelerin saklanması, gömülmesi ve bir yerden bir yere nakledilmesi işlemini ise belediyeler ücretsiz olarak yapmaktadır.

Ölüm Yardımı Ödeneği
Ölüm Yardımı Ödeneği

Cenaze Yardımı Ödeneği, Sigorta, SGK, İş Veren…

Cenaze yardımını devlet dışında alabileceğiniz bir çok kurum vardır. Bir kişi vefat ettiğinde geriye bir çok hakkı kalır. Ve bu kalan hakları gerideki mirasçıları tarafından kullanılabilir.

Cenaze Yardımı için gerekli adımları attınız ancak ödemeleri alamıyorsanız. Konunu uzmanı SGK konusunda uzman bir avukattan destek almanızı tavsiye ediriz.

Ölüm Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Ölüm Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ölüm Yardımı İçin Gerekli Belgeler

  • Cenaze Yardımı talep form dilekçesi
  • Veraset ilâmı veya Noterliklerce düzenlenen mirasçılık belgesinin suret
  • Vefat eden kişiye ait ölüm belgesi
  • Başvuru yapan kişinin kimlik belgesi

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Dilekçe Örneği

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
…..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne
…..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

…………………………….sigorta sicil numaralı (TC. Kimlik No) olarak çalışmakta/ …………………….tahsis numarası (TC Kimlik No) ile Kurumunuzdan gelir/aylık almakta iken …../…../20… tarihinde vefat eden …………….’den dolayı tarafıma cenaze ödeneği ödenmesini arz ederim.

…../…../20…

ADRES : TALEP SAHİBİNİN :

……………………………………………….. Adı ve Soyadı :……………………………

……………………………………. Ölen Sigortalıya Yakınlığı:……………….

…………………………………… İmza:………………………………………

NOT: Eşi dışındaki vaki talepler için;

1-Cenazenin büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları içinde defnedilmiş olması halinde müracaat eden adına düzenlenmiş masraf faturasının,
2-Cenazenin büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları dışında bir yere (köy vb.) defnedilmesi halinde nakil belgesi ile birlikte o yerin muhtarlığından alınan cenaze masraflarının tarafınızdan yapıldığını belirtir bir belgenin,
ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ölüm Yardımı dilekçe örneği ->  https://cozumavukatlik.org/wp-content/uploads/2021/01/cenaze-yardimi-basvuru-formu.doc   

 

İLKSAN Ölüm Yardımı

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışanlar için kurulan İLKSAN bir devlet kurumudur. Vakıf, Dernek ya da Sendika değildir. Kar amacı gütmeyen özel bir kanunla kurulmuş kendi tüzel kişiliği bulunan devlet kurumudur. İLKSAN üyelik esaslı işleyen bir sisteme sahiptir. İLKSAN’dan cenaze yardımı alabilmek için üyeliğinizin bulunması gerekmektedir.

İLKSAN ölüm yardımı formu PDF  —-> https://cozumavukatlik.org/wp-content/uploads/2021/01/Cenaze-Yardimi-Talep-Formu.pdf

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul avukat