Daini mürtehin – 2024

Daini mürtehin

Dain-i Murtehin ; Özellikle bankacılık hukukunda sıkça kullanılan daini murtehin kelimesinin sözcük anlamı dain: alacaklı murtehin: rehin anlamına gelmektedir. Alacaklının borçlu olan tarafın mallarına tedbir koyduğu durumlarda kullanılır. Alacaklı olan şahıs ya da kurum malına ya da parasına karşılık teminat olması amacı ile karşı tarafın değerli menkul, gayri menkul, araç, para, eşya vb… sahip olduklarına teminat sağlamak amacıyla kurduğu hukuki bir güvencedir.

Rehin Hakkı alacaklının alacağını güvence altına alınması için oluşturulan bir haktır. Bu hakkı daha çok bankalar kredi verdiklerinde kullanırlar. Bireysel kredilerde çok fazla daini murtehin şerhi koyulmaz. Araç alımlarında, konut alımlarında ya da bir iş için başvurulan kredilerde daini murtehin hakkı kullanılarak kredi verilen kişinin sahip olduğu kıymetli bir mala, işe, ya da paraya şerh koyulur.

Dain-i mürtehin hayat Sigortasında da yine devreye girer sigorta şirketi kişinin vefatı sonrası rehin koyduğu daini mürtehin ile ilgili tasarrufta bulunabilir.

Araç satışlarında da dain-i mürtehin oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Araba kredisi kullandınız, krediyi veren banka aracınıza rehin koymuştur. Aracınızda oluşacak hasarlarla ilgili yine sigorta ya da kasko şirketinin ilk muhatabı şerhi koyan banka olacaktır. Dain-i mürtehin poliçe iptali yapabilir. Ya da bu şekilde bir teşebbüste bulunma durumları söz konusudur. Araç üzerindeki daini mürtehini kaldırmak için öncelikle bütün borcunuzu kapatmış olmanız gerekmektedir. Kaza sonrasında Dain-i mürtehin muvafakat Vermemesi durumunda ise sizi kilitlemiş olurlar. Bu konuyla ilgili yine şerh koyan taraf ile görüşerek bir çözüm yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Daini Mürtehin Nasıl Kaldırılır?
Daini Mürtehin Nasıl Kaldırılır?

Daini mürtehin Nasıl Kaldırılır?

Dain-i mürtehini kaldırmak için borçlu olduğunuz tarafa borcunuzu kapatmanız gerekmektedir. Ya da tasarrufta bulunmak istediğiniz şerhli malınıza ilişkin bir anlaşma sağlayarak dain-i mürtehin için başka bir adres gösterebilirsiniz.  Dain-i mürtehin var ise ilgili malınızın üzerinde karşı taraftan muvafakatname de alarak dain-i mürtehini kaldırabilirsiniz. Dain-i mürtehin muvafakatname vermesi ile rahat bir nefes alabilirsiniz. Bu prosedürleri avukat ile birlikte yürütmenizde fayda var. Dain-i mürtehin muvafakatname örneği ilgili kurumun internet sayfası üzerinden temin edebilirsiniz. Çünkü her kurumun dilekçe örneği farklılık gösterebiliyor.

Daini Mürtehin Yargıtay Kararı

Bu tarz durumlarla sıkça karşılaşılıp davalara konu olmuştur. Bu konuyla ilgili yerel mahkemelerin verdiği çelişkili kararlar Yargıtay hukuk kurulları tarafından revize edilmiştir. Dain-i mürtehin Yargıtay kararları diğer davaları da bağlamaktadır. Üst mahkemenin bu alanda verdiği içtihat niteliğinde ki kararlar göz ardı edilemez. Davanın seyri ve ne şekilde ilerleyeceği Yargıtay’ın bu alanda yaptığı değerlendirmeler göz ardı edilmeden irdelenmelidir.

daini-murtehin-yargitay-karari

Yukarıda verilen Yargıtay kararları inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Kategoriler