Çek Tahsilatı Takibine Konu Alacaklar

Çek Tahsilatı Takibine Konu Alacaklar

Çek tahsilatı yapılması için alacaklar ve borçlular arasında bazı prosedürler vardır. Takibine konu alacaklar için konuya ilişkin idari görüş ve değerlendirmeler önemlidir.

Çekte Hangi Yıl Karşılık Ayrılır?

Hangi yıl çek karşılığı ayrılacağı Gelir İdaresi ile de alakalı bir durum olarak görülmektedir. Karşılıksız çek işlemlerinde şüpheli alacak durumlarında devam ettirilecek olan süreçlerde dava aşamalarına dikkat edilmelidir. Dava veya icra takibi durumlarında

  • Alacağın dava veya icraya ne zaman verileceği

  • Tartışmalı görüşler

  • Takibin yapıldığı dönemde karşılık ayrılması durumları değerlendirilmektedir.

Alacak çek karşılığı ayırabilmek şüpheli kişi kısa süre içerisinde bunu elde etmek ister. Tartışmalı bir süreç olacağı için dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Hukuktaki zamanaşımı açısından dava veya icra değerlendirmelerinde şaşırtıcı durumlar yaşanabilmektedir.

Çekin Karşılıksız Çıkması Durumunda Ne Olur?
Çekin Karşılıksız Çıkması Durumunda Ne Olur?

Çekin Karşılıksız Çıkması Durumunda Ne Olur?

Çekin karşılıksız çıkması durumunda olacaklar çek borçlularına karşı kanuni başvuru yapabilecekleri şekilde bir işlem gerçekleşmektedir. Müracaat hakkı açısından dava veya icra yerine geçmeyen hallerde çek alacaklısının elindeki imkânlar düşünülerek adım atılır. Çekin borçlularına karşı yapılacak olan gündemle alakalı olarak şüpheler belirli bir süre ile ancak resmi hal alabilir.

  • Yasal düzenleme olmayan haller karşılıksız işlemin gerçekleştirildiği dönemle alakalıdır. Çek borcu ödemesi gereken ve şüpheli olan kişiler dava sürecinde belirli bir aşamaya göre devam etmektedir.

  • Zamanaşımı süresi değerlendirmesine bakıldığında karşılıksız çıkan çeklerde 3 sene sınırı vardır.

Çeke Bağlı Takipte Zamanaşımı
Çeke Bağlı Takipte Zamanaşımı

Çeke Bağlı Takipte Zamanaşımı

Çeke bağlı takip işlemlerinde zamanaşımı 3 seneyle alakalı olarak sürmekteyse de tam olarak ortadan kalkan bir durum demek değildir. Yani zamanaşımı olsa da alacaklının alacağı borç nedeniyle deliller beyanı ve takip edilen borcu ödemesi istenebilir. Çek bu anlamda kendi halinde bir süreç içerisinde ödenmeyeceği için hüküm süreçlerinde daha farklı bir işleme tabi tutulmaktadır.

Çek borcu olan kişi sebepsiz yere zenginleşiyorsa ve borç ödenmediği kanıtlanıyorsa uzun vadeli çek aşımlarında dava sorgulaması ile bile işlemler sürdürülebilir. Çek karşılıksız çıkarsa takip haklarını başlatan bir süreç var anlamına gelir. Bu da ayrı bir süreç olarak alçak verecek davası demektir.

Çekin Tarafları Kimler

Çeki düzenleyen kişi de dahil olmak üzere tanımlamalar yapılmaktadır. Keşideci bu tanımla anılan kişidir.

Hazırlanan çeki ödeyecek banka şubesi muhatap demektir. Çekte yazan meblağı alacak olan kişilere ise hamil denir. Bu terimlerin bilinmesi sizin süreçte mağdur olmamanız ve alacak verecek davasında sorun yaşamamanız için önemlidir.

  • Ticari senedi ciro edenler cironta

  • Kişisel teminata aval durumunda avalist

Çek üzerinde çek sözcüğü bulunması gerekir ve bankalarda bu unvana göre işlemler sürdürüldüğü için harici bir görüntüde işlem yapılması mümkün değildir. Keşidecinin imzası olan bir banka çeki ile vergi kimliği numarası olan çeklerde işlem yapılması esnasında hüküm açısından bir sorun olmaz.

Çek kimin adına düzenlendiyse bu anlamda yazılı bir çek oluşturulmalıdır. Ciro edilen ve alacaklı olanın da mağdur olmayacağı biçimde süreç devam ederken mülkiyette değişimler sıkıntı olabilir. Çünkü bir kişinin çek ödeme takibi esnasında süre gecikmesinin savunmasında zorluk oluşacaktır.

Çek Karşılığı Davasında Mülkiyet
Çek Karşılığı Davasında Mülkiyet

Çek Karşılığı Davasında Mülkiyet

Erken ödenecek çek karşılığı davalarında sorunsuz bir dava süreci olurken davacı olan kişi tarafından bir talep görülecektir. Çeki ödemesi gereken kişi eğer bu süre sınırı içinde mal varlığını artırmış ve süreyi geciktirmişse mahkemede haksız bulunabilir. Ödeme süresinin uzamasıyla alakalı isterse mahkemeye kanıt olarak da bunu sunabilir. Yani çekle alakalı ceza girilmemesi için ödeme süresinin uzatılacağına dair gelir artışı vs. konusunda kanıt anlamında çözümler bulunabilir.

Düzenlendiği Yerde Ödenen Çekler

Çeklerle alakalı yasal düzenlemelerin takibinin iyi sorunsuz şekilde yapılması gerekir. Düzenlendiği yerde ödenen çekler 10 günlük ibraz süresi kapsamında ele alınmaktadır. Tersi durumlarda 1 aylık süre devreye girmektedir ve ödemeler kıtalar içerisinde değerlendirilir.

Çek Takibi, Çek Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Çek tahsilatı alacaklar için merak edilen detaylara bakmak gerekiyor. Çek takibi ve çek tahsilatı için gerekli olan koşulların oluşması önemlidir. 

Faiz koşulu olmayan çekler için tahsilat öncesinde hologram kontrolü yapılmış olmalıdır. Bunun da nedeni aksi durumlarda geçersiz bir çek olmasıdır. Çek vadesinin genel olarak uzun olmamasına dikkat dildiğinde sorun olasılıkları da azalmaktadır. Rakam ve yazıyla yazılan çeklerde tutarlılık açısından mutlaka kontroller yapmalısınız. Miktar anlamında da ciro geçerliliği ve ödeme talebi olabilmesi açısından dikkat etmek gerekiyor. Bankadan tahsil ve takas yoluyla tahsil işlemlerinde genel olarak bu geçerlidir.

>İlgili İçerik: İcra Avukatı <

Çek Tahsilatı ve İcra Avukatı

Elinizdeki alacakları tahsil etmek için hukuku yola başvurmalısınız. Çek tahsilatı ve Çek takibi için İcra takibi, sonrasında hacze gidilmesi gibi bir çok zorlu prosedür ile uğraşmak gerecektir. Bu zorlu sürecin üstesinden gelebilmek için bu işlerde uzman olan ve bu alanda kendini geliştirmiş bir avukata ihtiyacınız olacaktır.

Picture of Av. Cuma Ali Koç

Av. Cuma Ali Koç

Avukat Cuma Ali Koç, 2013 yılından bu yana Avukatlık hizmeti vermektedir. 2023 yılından itibaren ayrıca Arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Av. Cuma Ali Koç, Çözüm Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi’nin kurucu avukatıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Çözüm Avukatlık'a Ulaşın!

Faaliyet Alanlarımız

İstanbul Avukat

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin