Edit Content
Çözüm Avukatlık

İstanbul Avukatlık Bürosu: Çözüm Hukuk Bürosu

Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme

14/12/2022
Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme

Trafik cezası sorgulama ve ödeme için birçok seçenek sunulmuştur. Sürücü kendine en uygun ödeme seçeneğini uygulayarak trafik cezasından kurtulabilir. Trafik cezalarınızı öğrenmek ve ödeme yollarını görmek için yazımızı okumaya devam edelim… 

Trafik Cezası Nedir?

Sürücüler ya da kimi zaman yayaların Karayolları Trafik Kanunu içerisinde yer alan kurallara riayet etmeyerek aykırı davranmaları sonucu trafik cezaları yazılmaktadır. Cezaların tutarları cezanın çeşidine göre farklılık göstermektedir.

Yazılan trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi için birçok yöntem bulunmaktadır. Cezanın sisteme girildiği andan itibaren borç sorgulama ve ödeme işlemleri yapılmaktadır. 

Trafik Cezası Sorgulama Yöntemleri
Trafik Cezası Sorgulama Yöntemleri

Trafik Cezası Sorgulama Yöntemleri

 Karayolları Trafik Kanunu’nda bulunan kurallara riayet etmeyerek; yaralanmalı, ölümlü ya da maddi hasarlı trafik kazasına sebep olan ve ya kaza olmasa bile diğer sürücülerin, yayaların ve toplumun huzurunu bozan durumlar için trafik cezaları yazılmaktadır.

Yetkili kişiler tarafından trafik cezaları plakadan ya da seyir halinde iken genel kontrol amaçlı olarak yazmaktadır. Yazılan cezaların sisteme girilmesi üzerine ödeme süreci başlamaktadır. Seyir alinde ilen yazılan cezaların bir nüshası sürücüye verilir. Sürücünün aldığı  trafik cezası için erken indirimden yararlanması adına ilk 15 gün içinde %25 indiriminden yararlanılır.

Trafik cezası erken ödeme indirimi için plakaya yazılan cezalarda ise cezanın adresinize tebliğ tarihi önemlidir. Cezanın tebliğ edilmesinden itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenmesi ile %25 indirim alınmaktadır. Tebliğ edilmesini beklenmeden cezanın sisteme girildiği plakadan kontrol edilebilir. Ceza sisteme girmiş ise tebliğ beklenmeden indirimli olarak 15 gün içerisinde ödenebilir. 

Trafik cezası sorgulama yöntemlerinin sınıflandırılması genel olarak:

 • Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İnternet Sitesi Trafik Cezası Borcu Sorgulama
 • Gelir İdare Başkanlığı (GİB) İnternet Sitesi Trafik Cezası Borcu Sorgulama
 • İnternet Bankacılığı Sistemi Üzerinden Trafik Cezası Borcu Sorgulama
 • E-devlet Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Trafik Cezası Borcu Sorgulama
 • 1189’a Gönderilecek SMS ile Trafik Cezası Borcu Sorgulama
Plakadan Trafik Cezası Sorgulama
Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama 

Trafik cezasının plakadan sorgulanması ve ödenmesi  birçok yöntem ile gerçekleşmektedir. Seyir halinde iken plakaya Mobese tarafından ve ya yetkili kişiler tarafından ceza yazılabilmektedir.

Olağan trafik akışını bozarak huzurun bozulmasına sebep olan, Karayolu Trafik Kanunu’na göre suç arz eden hareketlere verilen cezalara trafik cezası denilmektedir.

Trafik Cezasına Sebep Olacak Örnek Hareketler

 • Hız sınırlarını aşmak
 • Kırmızı ışıkta geçmek
 • Emniyet kemeri takmamak
 • Kavşakta bulunan geçiş üstünlüklerine uymamak
 • Yönetmeliğe aykırı plaka takmak
 • Aracı plakasız şekilde kullanmak
 • Emniyet şeridini ihlal etmek
 • Park edilmesi yasak olan yerlere aracı park etmek
 • Seyir halinde iken telefon vb. eşyalar kullanmak
 • Sollamanın yasak olduğu yerlerde sollama yapmak
 • Drift atmak
 • Çakar kullanmak

Değişen çevre, teknoloji ve şartlara göre plakadan ceza kontrolü artış göstermektedir. Plakaya yazılan ceza yöntemi ise en kolay yöntem olarak görülmektedir.

Trafik cezası sadece isme ya da ehliyete yazılmamaktadır. Cezanın plakaya yazılması ile ceza PTT tarafından ikamet adreslerine tebliğ edilmektedir. Teslimat süresince aksaklık veya gecikme olmasından mütevellit yazılan cezanın zamanında gelmediği görülmektedir. Trafik Cezası Ödeme bu sebepten dolayı gecikmekte olup faiz işlemi görebilmektedir.

Plaka üzerinden Trafik Cezası Sorgulaması için araç sahiplerine veya sürücülere birçok yöntem bulunmaktadır. Plakadan yazılan cezanın tebliği beklenmeden plaka ile kontrol edilerek Trafik Cezası Erken Ödeme seçeneği ile indirimden faydalanılabilmektedir. Erken ödeme; cezanın sisteme girilmesinden itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenmesi ile %25 oranında indirim uygulanmaktadır.

Örneğin; 2022 yılında kırmızı ışık ihlali yapan sürücüye yapılan cezai işlem 427 TL’dir. İlk 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25’lik indirim ile 320 TL 25 kuruş olmaktadır.

Kırmızı ışık ihlali 2023 yılı için ise zamlanarak 951 TL olmaktadır. 951 TL olan idari para cezası ilk 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda 713 TL 25 kuruş olmaktadır.

Plakadan Ceza Sorgulama Seçenekleri

 1. SMS ile plakadan ceza sorgulaması yapılmaktadır. 1189’a yazılacak mesajın içeriğinde araç plakası, tescil tarihi ve TC Kimlik Numarası yazılmalıdır. Cezanın son ödeme tarihi de ayrıntılı olarak yazılmasını istiyorsanız TCP AYRINTI şeklinde kısa mesaj yazılmalıdır. SMS üzerinden sorgulama için her GSM operatörü ücrette farklılık göstermektedir.
 2. E-devlet resmi internet sitesi üzerinden plakadan trafik cezası sorgulama gerçekleşmektedir. Resmi siteye e-devlet şifresi ve TC Kimlik Numarası ile girilmektedir. Açılan ekranda arama motoruna ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ seçeneğinden sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi üzerinden plakadan ceza sorgulaması yapılmaktadır. Açılan sayfa üzerinde bulunan ‘MTV ve Trafik Cezası Ödeme’ seçilerek son adımı plakanız, TC Kimlik Numaranız, Özel Plaka Durumu, Tescil Tarihi ve Sahiplik Belge Tarihini yazmak olacaktır.
 4. İnternet bankacılığı üzerinden plakanız ile trafik cezası sorgulaması yapılmaktadır. Girdiğiniz internet bankacılığında ‘Ödemeler’ sekmesinde ‘Trafik Cezası Ödeme’ bölümü bulunmaktadır. Plakanızı yazarak b bölümden borç sorgulamanızı yapabilirsiniz.
 5. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) internet sitesi üzerinden de sorgulama yapılmaktadır. Ancak ilgili seçenek olan ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ seçeneği sizi direkt olarak E-devlet sitesine yönlendirerek TC Kimlik Numaranızı ve E-devlet şifresi isteyecektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İnternet Sitesinden Trafik Cezası Borcu Sorgulama

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden trafik borç sorgulamayı sağlamaktadır. Sunulan bu hizmet için internet tarayıcılarından arama motoruna kısaca EGM trafik borç sorgulama yapılmaktadır.

Açılan sayfa üzerinde konuya ilişkin seçenek ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması (Gerçek Kişi)’dir. EGM resmi sitesinden sorgulama yapmak isteyen sürücüleri sistem E-devler sitesine yönlendirmektedir.

E-devlete yönlendirilmenin ardından TC. Kimlik Numaranız ve e-devlet şifreniz veya mobil imzanız ile giriş yapabilirsiniz. Sisteme girişiniz sağlanması durumunda sayfa üzerinde cezanın hangi kural ihlalinden dolayı verildiği, hangi tarihte ve saatte verildiği, nerede yazıldığı, tutanak seri/sıra numarası ayrıca cezanın tutarı da yer almaktadır. dile getirdiğimiz bu yol ile trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi içerisinde yapılabilecek diğer sorgulamalar:

 • Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması (Tüzel Kişilik)
 • Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Sorgulama
 • Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Doğrulama
 • Sürücü Trafik Kazası Barkodlu Belge Sorgulama
 • Sürücü Trafik Kazası Barkodlu Belge Doğrulama
 • Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulaması (Gerçek Kişi)
 • Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulaması (Tüzel Kişi)

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Sitesinden Trafik Cezası Borcu Sorgulama

Trafik cezaları ödemeleri için birçok sorgulama yöntemi bulunmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi sitesi de bunlardan biridir. İnternet arama motoru üzerine yazılacak en basit GİB trafik cezası sorgulama sizi resmi siteye yönlendirecektir. Açılan resmi sayfa üzerinde bulunan ‘Hızlı Ödeme’ bölümünde ‘MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme’ seçeneğinden sorgulama yapılabilmektedir.

İlgili seçenek seçildiği anda yeni açılan sayfa üzerinde size araç ile ilgili birkaç sor yöneltecektir. Cevaplandırmanızı isteyeceği bilgiler ise:

 • TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası
 • Plaka
 • Özel plaka olup olmadığı seçeneği
 • Tescil Tarihi
 • Sahiplik belge tarihi

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden trafik cezası sorgulaması yapılacağı gibi ödemesi de yapılmaktadır. Sorgulama yapılırken ekran üzerinde ödeme işlemi için buton bulunmaktadır. Gelen ekranda kart numaranız, CVC kodunuz, kart üzerinde bulunan isim ve soy isim, kartın son kullanma tarihi girilir ve ödeme yap seçeneği tıklanarak son aşamaya geçilmektedir. Kartınızın ait olduğu banka SMS ile doğrulama kodu göndererek işlem tamamlanır.

GİB internet sitesinde trafik cezalarının ödenmesinin de içerisinde bulunduğu hızlı ödeme bölümünde birçok ödeme kolaylığı bulunmaktadır.

 • Ödeme planı numarası ile yapılandırma ödemeleri
 • Belge numarası ile ödeme
 • Harç ve değerli kâğıt bedeli ödeme
 • Referans numarası ile ödeme
 • Yabancı plakalı araç ödemeleri
İnternetten Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri
İnternetten Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

İnternetten Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

Değişen çevre ve gelişen teknoloji yaşam şartlarını birçok yönde olumlu etkilemiştir. Yaşamın temel araçlarından olan internet trafik cezalarını sorgulama ve ödeme açısından kolaylık sağlamaktadır. İnsanlar gerek işlerinden kaynaklı gerek ise sağlık sebepli olarak kuruluşlara giderek sorgulama ve ödeme yapamamaktadır.

Elimizin altında olan internet ile trafik borcu ödemesi birçok yol ile mümkündür. Bunlardan birisi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Hızlı Ödeme seçenekleri arasında bulunan ‘MTV ve Trafik Ceza Borcu Ödeme’ seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek üzerinden ceza sorgulaması ve ya ödemesi yapılmaktadır. Ödeme yapmak için ise kredi ve ya banka kartı yardımı ile gerçekleşmektedir. Kart bilgilerinizi girerek kısa yoldan olduğunuz konumdan ödeme yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden diğer ödeme seçeneği internet bankacılığı ile gerçekleşmektedir. Borç sorgulayacağınız bankanın mobil uygulamasına girerek Ödemeler kısmında bulunan Trafik Cezası Ödeme ile ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Sitesinden Trafik Cezası Ödeme

Tarik cezalarının sorgulanması ve ödenmesi için devlet birçok yol sunmuştur. E-devlet sitesi üzerinden ödeme yapmak isteyen borç sahipleri e devlet şifresi temin etmeleri gerekmektedir. Şifreye ise PTT Kurumu üzerinden sahip olabilirler.

E-devlet şifresi ve TC Kimlik Numarası ile sisteme giriş yapıldığında Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası içerisinde bulunan ‘Trafik Para Cezası Borç Sorgulama ve Ödeme’ sayfasına giriş yapılır. Girilen sayfa ise Gelir İdaresi Başkanlığına aktararak cezanıza ilişkin bilgileri ve ödeme yapabileceğinizi göstermektedir.

Anlaşmalı Bankaların İnternet Bankacılığı Sisteminden Online Trafik Cezası Ödeme

GİB trafik cezalarının ödenmesi için birçok banka ile anlaşmalı durumdadır. İnternet bankacılığı üzerinden cezalara için hem sorgulama hem de ödeme yapılmaktadır. GİB ödemeleri anlaşmalı banka üzerinden 02:00-23:45 saatleri arasında kabul etmektedir.

Tahsil Yetkisi Bulunan BankalarBanka Şubesi

Nakit / Hesap

Bana Kartı SeçeneğiKredi Kartı SeçeneğiHesaptan Ödeme
Akbank T.A.Ş.  * 
Albaraka Türk Katılım Bankası  * 
Alternatifbank A.Ş.  * 
Denizbank A.Ş.  * 
QNB Finansbank A.Ş.  * 
HSBC Bank A.Ş.  * 
ING Bank A.Ş.  * 
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.  * 
Odea Bank A.Ş.  * 
Şekerbank T. A.Ş.  * 
T.C. Ziraat Bankası A.Ş.****
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.  * 
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.  * 
Türkiye Garanti Bankası A.Ş.  * 
Türkiye Halk Bankası A.Ş.*** 
Türkiye İş Bankası A.Ş.  * 
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.****
Vakıf Katılım Bankası A.Ş.*   
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.  * 
Ziraat Katılım Bankası A.Ş.*   
Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT)*   
Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.*   

 

Nakit Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri
Nakit Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

Nakit Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

Trafik cezalarını nakit ödemek için ceza tutanağınızın bir nüshasının size tebliğ edilmesi gerekmektedir. Erken ödeme için 15 gün, faiz işlenmeden ödenmesi için ise 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

Nakit ödemeler için PTT Kurumu genel olarak tercih edilmektedir. Kuruma ceza tutanağı ile başvurmanız durumunda nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.

Nakit olarak ödeme için bir diğer seçenek ise size en yakın Vergi Dairesini tercih edebilirsiniz. Ceza tutanağı ve kimliğiniz ile başvuru durumunda trafik cezanızı nakit olarak ödeyebilirsiniz.

 

Trafik Ceza Sorgulama ve Ödeme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Trafik Ceza Sorgulama ve Ödeme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Ceza Sorgulama ve Ödeme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ceza yazıldıktan sonra sorgulama ve ödeme aşamalarında sürücülerin aklına birçok soru gelmektedir. Bu başlık altında ise trafik cezalarına ilişkin sıkça sorulan sorulardan bahsedeceğiz.

Trafik Cezalarını Ödemeden Kaç Gün Öce İtiraz Edilebilir?

Trafik ceza sorgulama ve ödeme ile ilgili sıkça sorulan sorulardan birisi olarak; trafik cezalarına itiraz edilip edilemeyeceği yönündedir. Cezanın yanlış yazıldığını düşünen araç sahiplerinin veya sürücülerin itiraz akları bulunmaktadır. İtiraza ilişkin yapılacaklardan birisi Sulh Ceza Mahkemesi’ne dilekçe yazmaktır.

İtiraz içinde zamanaşımı bulunmaktadır. Ceza tutanağının tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edilebilmektedir. Yasal süre olan 15 gün içerisinde itiraz edilmezse ceza kesinleşmektedir. İtiraz edilmediği takdirde ceza işleme alınarak yaptırım uygulanır.

İtirazların takibi ise E-devlet ya da diğer internet kaynaklarından sağlanmaktadır. Sulh Ceza Hakimliği tarafından işleme alınan itirazlar vatandaşa açık olarak UYAP ya da E-devlet görüntülenmektedir.

Dijital ortamdan başvuru yapmak isteyenler ise UYAP üzerinden giriş yaparak itirazı gerçekleştirmektedir. UYAP’a ise E-devlet aracılığı ile giriş yapılmaktadır.

UYAP ile itiraz gerçekleştirecekler için işlem adımları:

 1. Açılan sayada sol menüde ‘Trafik/idari Para Cezasına İtiraz İşlemleri’ seçeneği tıklanır.
 2. İtirazda bulunulacak mahkeme, şehir ve adliye seçilir.
 3. Taraf sıfatı bölümüne ‘İtiraz Eden’, Kişi/Kurum alanına kişi seçilerek TC. Kimlik No yazılır ve sorgulanır.
 4. Kimlik bilgilerinin görünmesinden sonra ‘Taraf Ekle’ butonuna basılır.
 5. Kararına itiraz edilen kurum taraf olarak seçilmelidir. Taraf bilgileri alanında bu sefer taraf sıfatı olarak ‘Kararına İtiraz Edilen’ ve Kişi/Kurum seçeneğinde ’Kurum’ seçilmelidir.
 6. İtiraz edilen mercinin adı krum ara butonunda blunur ve taraf olarak eklenir.
 7. Çıkan ekranda ‘Evrak Türü’ ‘Değişik İş Başvurusu Dilekçesi’ seçilir. UDF uzantılı ve mobil imzalı dilekçeniz ‘Dosya Seç’ seçeneği seçilerek eklenir.
 8. Son adım olarak ‘Ek Evrak Ekle’ butonu ile trafik cezasının taranmış dijital nüshası eklenmektedir.

Trafik cezası için itiraz etmek isteyen sürücülerin dilekçe yazmak için veya gerekli hukuki yardımı almak adına trafik kazası avukatı ya da sigorta avukatı ile görüşülmelidir.

  Trafik Cezasını Erken İndirimli Olarak Kaç Gün İçinde Öderim?

Cezalarda erken indirimden yararlanmak için ceza tutanağının tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük süre zarfınız bulunmaktadır.

 

Beyanlı Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?
Beyanlı Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Beyanlı Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Sürücünün kusurlu hareketlerine istinaden yazılan trafik cezaları beyan ile ödemeye uygundur. En açık ifadeyle beyan ile ödeme cezanın sisteme işlenmesi ile başlamaktadır. Cezanın ikamet adresinize tebliğ edilmesi beklenmez. İnteraktif Vergi Dairesi veya mobil bankacılık üzerinden beyanla trafik cezası ödeme gerçekleştirilebilir.

Bazı durumlarda mobil bankacılık üzerinden de borç gözükmeyebilir. Kontrolleri yaptınız, cezanız yazılmış ancak çeşitli sebeplerle tebliğ edilmemiş olabilir.

Tebliğ edilmemiş ceza için ödeme yapmak adına e-devlet şifreniz ile İnteraktif Vergi Dairesi sitesine giriş yapılır. Menü kısmında ‘Ödeme ve Borç Bilgileri’ yazmaktadır. İlgili butona basılması alinde ‘Beyanlı Trafik Cezası Ödeme’ seçeneğine gidilir. Açılacak ekranda; ceza seri/sıra numarası, düzenlenme tarihi, tebliğ tarihi (tebliğ edilmemiş ise ödeme yapılacak gün) ve araç plakasını istemektedir. Bilgiler doldurularak Hesapla butonuna basılır.

GİB ödeme ekranında ödeme için 4 farklı seçenek bulunmaktadır. Size uygun seçeneği işaretleyerek beyanlı ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğünün online olarak yetkilendirdiği yerler ile kredi kartından ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz yerler olarak; mobil bankacılık, e-devlet ve GİB internet sitesi üzerinden online olarak kredi kartı kullanılarak ödeme yapılmaktadır.

 

Trafik Cezası Peşin Ödeme İndirimi Ne Kadardır?
Trafik Cezası Peşin Ödeme İndirimi Ne Kadardır?

Trafik Cezası Peşin Ödeme İndirimi Ne Kadardır?

Jandarma veya polis tarafından kesilen trafik cezalarında peşin ödeme seçeneği de bulunmaktadır. Ancak peşin ödemelerde ekstra bir indirim gerçekleşmemektedir. Ceza tutanağının size tebliğ tarihinden itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ceza tutarında %25 oranında indirime gidilir.

Peşin ödeme yapmak için PTT veya Vergi Daireleri tercih edilmektedir.

Trafik Cezası Erken Ödeme Süresi Ne Kadar?
Trafik Cezası Erken Ödeme Süresi Ne Kadar?

Trafik Cezası Erken Ödeme Süresi Ne Kadar?

Toplumun huzurunu veya trafik akışını bozacak şekilde davranış sergileyen sürücülere verilen cezalara trafik kazası denilmektedir. Trafik cezaları Karayolları Trafik Kanunu’nda yer almaktadır. Birçok çeşidi bulunan trafik cezalarının tutarları da aynı değildir. Her cezanın ödemesi ayrıca farklıdır. Trafik cezalarının sorgulanması ve ödenmesi için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

Seyir halinde iken yetkili kuvvetlerin yaptığı kontroller bulunmaktadır. Bu kontrol sırasında sürücülere alkol testi, ehliyet sorma, ruhsat sorma, araç kontrol etme gibi talepleri bulunmaktadır. Kontrol sırasında bir durum belirir ise yetkili size ceza yazabilir hatta aracınızı trafikten men edebilir. Kontrol sırasında yazılan cezalarda ceza tutanağının bir nüshası sürücüye verilir. Sürücü erken ödeme indiriminden yaralanmak istiyor ise cezanın yazıldığı tarihten itibaren 15 gün süresi bulunmaktadır.  Cezanın yazılmasından itibaren 15 günlük süre zarfı içerisinde ödenen cezalarda %25 oranında indirim sağlanmaktadır.

Araca plaka üzerinden yazılan trafik cezalarında ise  ödeme için ceza kâğıdı ikamet adresinize tebliğ edilmektedir. Tebliğ tarihi itibari ile 15 günlük süre başlamaktadır. Evinize gelen ceza kâğıdı ile 15 gün içerisinde ödeme yapmanız durumunda %25 oranında indirim alabilirsiniz.

Ceza yazıldığını öngördünüz fakat tebliğ elinize gelmedi ise plaka üzerinden borç sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için E-devlet, GİB sitesi, EGM sitesi, SMS veya mobil bankacılık seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 

Erken Ödeme Trafik Cezası İndirimi Olur Mu?
Erken Ödeme Trafik Cezası İndirimi Olur Mu?

Erken Ödeme Trafik Cezası İndirimi Olur mu?

Trafik cezası yazılmasından itibaren veya tebliğ tarihinden itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 oranında indirim yapılmaktadır. Yazılan cezalar online veya yetkili kuruluşlar aracılığı ile ödenmektedir.

Trafik Cezasının Türü2023 Yılı İçin Geçerli ÜcretiErken İndirimli Ödemesi
Kırmızı ışık ihlali951 TL713,25 kuruş
Belirlenen hız limitlerini %10-30 arası aşmak951 TL713,25 kuruş
Belirlenen hız limitlerini %30-50 arası aşmak1979 TL1.484,25 kuruş
Belirlenen hız limitini %50 aşmak4064 TL3.048 TL
Emniyet kemeri bulundurmamak- kullanmamak436 TL327 TL
Alkollü aracın kullanımında ilk yakalanma4064 TL3.048 TL
Alkollü aracın kullanımında ikinci yakalanma5096 TL3.822 TL
Alkol testine itiraz etmek8551 TL6.413,25 kuruş
Park için engellilere ayrılan yere park etmek873 TL654,75 kuruş
Araç kullanımı sırasında cep telefonu kullanmak951 TL713,25 kuruş
Yasak olan yerlerde sollama yapmak951 TL713,25 kuruş
Muayenesi yaptırılmayan araçla trafiğe çıkmak951 TL713,25 kuruş
Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama642 TL481,5 kuruş
Drift atmak20.342 TL15.256,5 kuruş
Çakar veya siren kullanmak4064 TL3.048 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak8190 TL6.142,5 kuruş
Uyuşturucu madde ile araç kullanmak20.977 TL15.752,75 kuruş
Plakasız araç kullanmak5154 TL3.865,5 kuruş
Sahte plaka kullanmak20.302 TL15.226,5 kuruş
Yönetmeliğe uymayan plaka kullanmak1671 TL1.253,25 kuruş
Takip mesafesini korumamak436 TL327 TL
Trafik sigortası olmayan araç kullanmak436 TL327 TL
Plakanın okunmasını engellemek1671 TL1.253,25 kuruş
Emniyet şeridini ihlal etmek4064 TL3.048 TL

 

"<yoastmark

Trafik Cezası Erken Ödeme Nereye Yapılır?

Cezalarını erken ödeyerek indirimden yaralanmak isteyen sürücülerin sayısı bir hayli fazla bulunmaktadır. Bununla birlikte erken ödemenin nereye yapılacağı merak konusu olmaktadır.

Trafik cezalarında erken ödeme tebliğ edilmiş ise PTT Kurumu aracılığı, İnternet Bankacılığı üzerinden, Vergi Dairesi İnternet Sitesi ya da size en yakın Vergi Dairelerine giderek ceza yazılanın kimlik numarası ile ödeme yapabilirsiniz. Erken ödeme süresi zamanaşımına tabi olan süredir.

Plakaya yazılan cezanın ikamet adresinize tebliğ etmesi üzerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi gerekmektedir. Ceza yetkili kişi tarafından bizzat yanınızda yazılması ile ceza tutanağının biri size verilir.  Tutanağı aldığınız gün itibaren 15 günlük erken ödeme süreciniz başlamaktadır.

 

Trafik Cezasını Kimler Kesebilir?
Trafik Cezasını Kimler Kesebilir?

Trafik Cezasını Kimler Kesebilir?

İçişleri Bakanlığı yeni yayınladığı genelgede trafik cezalarını kimlerin yazabileceğini açıklamıştır. Yayınlanan genelge üzerinde trafik cezalarını yazmak için yetkili kişiler:

 • Jandarma
 • Sivil Polis
 • Trafik Polisi 
 • Genel Polis

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler
Kategoriler