Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme Nereden Yapılır?

Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme

Trafik cezası sorgulama ve ödeme için GİB, EGM ve e-devlet gibi resmi internet siteleri; PTT veya banka şubeleri gibi platformlar kullanılmaktadır. Trafik cezası ödemeleri banka şubesi veya PTT üzerinden nakit ödeme imkanı sağlarken; ilgili kurumların resmi internet siteleri kredi kartı veya banka kartı üzerinden ödeme imkanı sağlamaktadır.

Trafik Cezası Nedir?

Trafik cezası; Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğinde yer alan kuralları ihlal eden yaya veya sürücülere Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma suçundan dolayı verilen cezalardır. Verilen trafik cezasının tutarları ve ceza şekilleri hangi kuralın ihlal edildiğine bağlı olarak değişir.

Verilen trafik cezaları;

 • İdari para cezası,
 • Aracın trafikten men edilmesi,
 • Ehliyete geçici veya sürekli olarak el konulması şeklinde olmaktadır.

Yaya veya sürücüye trafik cezası verilmesine neden olan trafik kuralı ihlallerinin başlıca olanları;

 • Hız sınırlarını aşmak
 • Geçiş üstünlüğü olan yerlerde üstünlüğü sağlamamak
 • Kırmızı ışıkta geçmek
 • Emniyet kemeri takmamak
 • Kavşakta bulunan geçiş üstünlüklerine uymamak
 • Yönetmeliğe aykırı plaka takmak
 • Aracı plakasız şekilde kullanmak
 • Emniyet şeridini ihlal etmek
 • Park edilmesi yasak olan yerlere aracı park etmek
 • Seyir halinde iken telefon vb. eşyalar kullanmak
 • Sollamanın yasak olduğu yerlerde sollama yapmak
 • Drift atmak
 • Çakar kullanmak

Trafik cezası sadece isme ya da ehliyete yazılmamaktadır. Cezanın plakaya yazılması ile ceza PTT tarafından ikamet adreslerine tebliğ edilmektedir. Teslimat süresince aksaklık veya gecikme olmasından mütevellit yazılan cezanın zamanında gelmediği görülmektedir. Trafik Cezası Ödeme bu sebepten dolayı gecikmekte olup faiz işlemi görebilmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama Yöntemleri
Trafik Cezası Sorgulama Yöntemleri

Trafik Cezası Sorgulama Yöntemleri

Karayolları Trafik Kanunu’nda bulunan kurallara riayet etmeyerek; yaralanmalı, ölümlü ya da maddi hasarlı trafik kazasına sebep olan ve ya kaza olmasa bile diğer sürücülerin, yayaların ve toplumun huzurunu bozan durumlar için trafik cezaları yazılmaktadır.

Trafik cezası; sorumlu kişiler tarafından plakadan ya da seyir halinde iken genel kontrol amaçlı olarak yazmaktadır. Cezaların sisteme girilmesi üzerine ödeme süreci başlamaktadır.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama
Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama 

Seyir halinde iken yetkili kişilerin mobese aracılığı ile yazdıkları cezalar plaka üzerinden yazılmaktadır. Plakaya yazılan trafik cezaları ruhsat sahibinin ikamet adresine tebliğ edilmektedir. İtiraz süresi içerisinde ruhsat sahibinin itirazı bulunmaz ise ceza kesinleşir. Ayrıca ceza tutanağının tebliğ edilmesinden itibaren 30 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 oranında indirim almaktadır.

Trafik cezasının plakadan sorgulanması ve ödenmesi  birçok yöntem ile gerçekleşmektedir. Örnek olarak;

 • SMS ile plakadan trafik cezası sorgulama yapılmaktadır. Kısa mesaj içeriğine aracın plaka bilgisi, tescil tarihi ve ruhsat sahibinin TC Kimlik Numarası yazılmalıdır. Ayrıca kısa mesaj üzerinden trafik cezasının son ödeme tarihini öğrenmek için TCP AYRINTI şeklinde ek mesaj yazılmalıdır. SMS üzerinden yapılan sorgulamalarda ücret tarifesi GSM operatörlerine göre farklılık göstermektedir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi üzerinden plakadan ceza sorgulaması yapılmaktadır. Açılan sayfa üzerinde bulunan ‘MTV ve Trafik Cezası Ödeme’ seçilerek son adımı plaka, TC Kimlik Numarası, Özel Plaka Durumu, Tescil Tarihi ve Sahiplik Belge Tarihini yazılmalıdır.
 • İnternet bankacılığı üzerinden plaka ile trafik cezası sorgulaması yapılmaktadır. Girilen internet bankacılığında ‘Ödemeler’ sekmesinde ‘Trafik Cezası Ödeme’ bölümü bulunmaktadır. Plaka yazılarak bu bölümden borç sorgulaması yapılmaktadır.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) internet sitesi üzerinden de sorgulama yapılmaktadır. Ancak ilgili seçenek olan ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ seçeneği direkt olarak E-devlet sitesine yönlendirerek TC Kimlik Numarası ve E-devlet şifresi isteyecektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İnternet Sitesinden Trafik Cezası Borcu Sorgulama

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden trafik borç sorgulamayı sağlamaktadır. Sunulan bu hizmet için internet tarayıcılarından arama motoruna kısaca EGM trafik borç sorgulama yapılmaktadır.

Açılan sayfa üzerinde konuya ilişkin seçenek ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması (Gerçek Kişi)’dir. EGM resmi sitesinden sorgulama yapmak isteyen sürücüleri sistem E-devler sitesine yönlendirmektedir.

E-devlete yönlendirilmenin ardından TC. Kimlik Numaranız ve e-devlet şifreniz veya mobil imzanız ile giriş yapabilirsiniz. Sisteme girişiniz sağlanması durumunda sayfa üzerinde cezanın hangi kural ihlalinden dolayı verildiği, hangi tarihte ve saatte verildiği, nerede yazıldığı, tutanak seri/sıra numarası ayrıca cezanın tutarı da yer almaktadır. dile getirdiğimiz bu yol ile trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi içerisinde yapılabilecek diğer sorgulamalar:

 • Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması (Tüzel Kişilik)
 • Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Sorgulama
 • Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Doğrulama
 • Sürücü Trafik Kazası Barkodlu Belge Sorgulama
 • Sürücü Trafik Kazası Barkodlu Belge Doğrulama
 • Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulaması (Gerçek Kişi)
 • Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulaması (Tüzel Kişi)

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Sitesinden Trafik Cezası Borcu Sorgulama

Trafik cezaları ödemeleri için birçok sorgulama yöntemi bulunmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi sitesi de bunlardan biridir. İnternet arama motoru üzerine yazılacak en basit GİB trafik cezası sorgulama sizi resmi siteye yönlendirecektir. Açılan resmi sayfa üzerinde bulunan ‘Hızlı Ödeme’ bölümünde ‘MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme’ seçeneğinden sorgulama yapılabilmektedir.

İlgili seçenek seçildiği anda yeni açılan sayfa üzerinde size araç ile ilgili birkaç sor yöneltecektir. Cevaplandırmanızı isteyeceği bilgiler ise:

 • TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası
 • Plaka
 • Özel plaka olup olmadığı seçeneği
 • Tescil Tarihi
 • Sahiplik belge tarihi

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden trafik cezası sorgulaması yapılacağı gibi ödemesi de yapılmaktadır. Sorgulama yapılırken ekran üzerinde ödeme işlemi için buton bulunmaktadır. Gelen ekranda kart numaranız, CVC kodunuz, kart üzerinde bulunan isim ve soy isim, kartın son kullanma tarihi girilir ve ödeme yap seçeneği tıklanarak son aşamaya geçilmektedir. Kartınızın ait olduğu banka SMS ile doğrulama kodu göndererek işlem tamamlanır.

GİB internet sitesinde trafik cezalarının ödenmesinin de içerisinde bulunduğu hızlı ödeme bölümünde birçok ödeme kolaylığı bulunmaktadır.

 • Ödeme planı numarası ile yapılandırma ödemeleri
 • Belge numarası ile ödeme
 • Harç ve değerli kâğıt bedeli ödeme
 • Referans numarası ile ödeme
 • Yabancı plakalı araç ödemeleri
İnternetten Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri
İnternetten Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

İnternetten Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

Değişen çevre ve gelişen teknoloji yaşam şartlarını birçok yönde olumlu etkilemiştir. Yaşamın temel araçlarından olan internet trafik cezalarını sorgulama ve ödeme açısından kolaylık sağlamaktadır. İnsanlar gerek işlerinden kaynaklı gerek ise sağlık sebepli olarak kuruluşlara giderek sorgulama ve ödeme yapamamaktadır.

Elimizin altında olan internet ile trafik borcu ödemesi birçok yol ile mümkündür. Bunlardan birisi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Hızlı Ödeme seçenekleri arasında bulunan ‘MTV ve Trafik Ceza Borcu Ödeme’ seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek üzerinden ceza sorgulaması ve ya ödemesi yapılmaktadır. Ödeme yapmak için ise kredi ve ya banka kartı yardımı ile gerçekleşmektedir. Kart bilgilerinizi girerek kısa yoldan olduğunuz konumdan ödeme yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden diğer ödeme seçeneği internet bankacılığı ile gerçekleşmektedir. Borç sorgulayacağınız bankanın mobil uygulamasına girerek Ödemeler kısmında bulunan Trafik Cezası Ödeme ile ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Sitesinden Trafik Cezası Ödeme

Tarik cezalarının sorgulanması ve ödenmesi için devlet birçok yol sunmuştur. E-devlet sitesi üzerinden ödeme yapmak isteyen borç sahipleri e devlet şifresi temin etmeleri gerekmektedir. Şifreye ise PTT Kurumu üzerinden sahip olabilirler.

E-devlet şifresi ve TC Kimlik Numarası ile sisteme giriş yapıldığında Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası içerisinde bulunan ‘Trafik Para Cezası Borç Sorgulama ve Ödeme’ sayfasına giriş yapılır. Girilen sayfa ise Gelir İdaresi Başkanlığına aktararak cezanıza ilişkin bilgileri ve ödeme yapabileceğinizi göstermektedir.

Anlaşmalı Bankaların İnternet Bankacılığı Sisteminden Online Trafik Cezası Ödeme

GİB trafik cezalarının ödenmesi için birçok banka ile anlaşmalı durumdadır. İnternet bankacılığı üzerinden cezalara için hem sorgulama hem de ödeme yapılmaktadır. GİB ödemeleri anlaşmalı banka üzerinden 02:00-23:45 saatleri arasında kabul etmektedir.

Tahsil Yetkisi Bulunan BankalarBanka ŞubesiNakit / HesapBana Kartı SeçeneğiKredi Kartı SeçeneğiHesaptan Ödeme
Akbank T.A.Ş.  * 
Albaraka Türk Katılım Bankası  * 
Alternatifbank A.Ş.  * 
Denizbank A.Ş.  * 
QNB Finansbank A.Ş.  * 
HSBC Bank A.Ş.  * 
ING Bank A.Ş.  * 
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.  * 
Odea Bank A.Ş.  * 
Şekerbank T. A.Ş.  * 
T.C. Ziraat Bankası A.Ş.****
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.  * 
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.  * 
Türkiye Garanti Bankası A.Ş.  * 
Türkiye Halk Bankası A.Ş.*** 
Türkiye İş Bankası A.Ş.  * 
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.****
Vakıf Katılım Bankası A.Ş.*   
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.  * 
Ziraat Katılım Bankası A.Ş.*   
Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT)*   
Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.*   
Nakit Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri
Nakit Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

Nakit Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri

Trafik cezalarını nakit ödemek için ceza tutanağınızın bir nüshasının size tebliğ edilmesi gerekmektedir. Erken ödeme için 30 gün, faiz işlenmeden ödenmesi için ise 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

Nakit ödemeler için PTT Kurumu genel olarak tercih edilmektedir. Kuruma ceza tutanağı ile başvurmanız durumunda nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.

Nakit olarak ödeme için bir diğer seçenek ise size en yakın Vergi Dairesini tercih edebilirsiniz. Ceza tutanağı ve kimliğiniz ile başvuru durumunda trafik cezanızı nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Beyanlı Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?
Beyanlı Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Beyanlı Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Sürücünün kusurlu hareketlerine istinaden yazılan trafik cezaları internet platformları üzerinden beyan ile ödemeye uygundur. En açık ifadeyle beyan ile ödeme cezanın sisteme işlenmesi ile başlamaktadır. Cezanın ikamet adresinize tebliğ edilmesi beklenmez. İnteraktif Vergi Dairesi veya mobil bankacılık üzerinden beyanla trafik cezası ödeme gerçekleştirilebilir.

Bazı durumlarda mobil bankacılık üzerinden de borç gözükmeyebilir. Kontrolleri yaptınız, cezanız yazılmış ancak çeşitli sebeplerle tebliğ edilmemiş olabilir.

Tebliğ edilmemiş ceza için ödeme yapmak adına e-devlet şifreniz ile İnteraktif Vergi Dairesi sitesine giriş yapılır. Menü kısmında ‘Ödeme ve Borç Bilgileri’ yazmaktadır. İlgili butona basılması alinde ‘Beyanlı Trafik Cezası Ödeme’ seçeneğine gidilir. Açılacak ekranda; ceza seri/sıra numarası, düzenlenme tarihi, tebliğ tarihi (tebliğ edilmemiş ise ödeme yapılacak gün) ve araç plakasını istemektedir. Bilgiler doldurularak Hesapla butonuna basılır.

GİB ödeme ekranında ödeme için 4 farklı seçenek bulunmaktadır. Size uygun seçeneği işaretleyerek beyanlı ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğünün online olarak yetkilendirdiği yerler ile kredi kartından ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz yerler olarak; mobil bankacılık, e-devlet ve GİB internet sitesi üzerinden online olarak kredi kartı kullanılarak ödeme yapılmaktadır.

Trafik Cezası Peşin Ödeme İndirimi Ne Kadardır?
Trafik Cezası Peşin Ödeme İndirimi Ne Kadardır?

Trafik Cezası Peşin Ödeme İndirimi Ne Kadardır?

Jandarma veya polis tarafından kesilen trafik cezalarında peşin ödeme seçeneği de bulunmaktadır. Ancak peşin ödemelerde ekstra bir indirim gerçekleşmemektedir. Ceza tutanağının size tebliğ tarihinden itibaren ilk 30 gün içerisinde ödenmesi durumunda ceza tutarında %25 oranında indirime gidilir.

Peşin ödeme yapmak için PTT veya Vergi Daireleri tercih edilmektedir.

Trafik Cezasının Türü2023 Yılı İçin Geçerli ÜcretiErken İndirimli Ödemesi
Kırmızı ışık ihlali1.507 TL1.130,25 kuruş
Belirlenen hız limitlerini %10-30 arası aşmak1.507 TL1.130,25 kuruş
Belirlenen hız limitlerini %30-50 arası aşmak3.136 TL2.352 TL
Belirlenen hız limitini %50 aşmak6.440 TL4.830 TL
Emniyet kemeri bulundurmamak- kullanmamak691 TL517,50 TL
Alkollü aracın kullanımında ilk yakalanma6.440 TL4.830 TL
Alkollü aracın kullanımında ikinci yakalanma8.075 TL6.056,25 Kuruş
Alkol testine itiraz etmek18.453 TL13.839,75 kuruş
Park için engellilere ayrılan yere park etmek1.383 TL1.037,25 kuruş
Araç kullanımı sırasında cep telefonu kullanmak1.507 TL1.130,25 kuruş
Yasak olan yerlerde sollama yapmak1.507 TL1.130,25 kuruş
Muayenesi yaptırılmayan araçla trafiğe çıkmak1.507 TL1.130,25 kuruş
Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymama1.507TL1.130,25 kuruş
Drift atmak32.234 TL24.175,5 kuruş
Çakar veya siren kullanmak6.440 TL4.830 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak12.978 TL9.733,50 kuruş
Uyuşturucu madde ile araç kullanmak33.240 TL24.180 TL
Plakasız araç kullanmak6.440 TL4.830 kuruş
Sahte plaka kullanmak32.170 TL24.127,50 kuruş
Yönetmeliğe uymayan plaka kullanmak2.647 TL1.985,25 kuruş
Takip mesafesini korumamak691 TL518,25 TL
Trafik sigortası olmayan araç kullanmak691 TL518,25 TL
Plakanın okunmasını engellemek2648 TL1.986 TL
Emniyet şeridini ihlal etmek6.440 TL4.830 TL
Trafik Cezası Erken Ödeme Süresi Ne Kadar?
Trafik Cezası Erken Ödeme Süresi Ne Kadar?

Trafik Cezası Erken Ödeme Süresi Ne Kadar?

Toplumun huzurunu veya trafik akışını bozacak şekilde davranış sergileyen sürücülere verilen cezalara trafik kazası denilmektedir. Trafik cezaları Karayolları Trafik Kanunu’nda yer almaktadır. Birçok çeşidi bulunan trafik cezalarının tutarları da aynı değildir. Her cezanın ödemesi ayrıca farklıdır. Trafik cezalarının sorgulanması ve ödenmesi için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

Seyir halinde iken yetkili kuvvetlerin yaptığı kontroller bulunmaktadır. Bu kontrol sırasında sürücülere alkol testi, ehliyet sorma, ruhsat sorma, araç kontrol etme gibi talepleri bulunmaktadır. Kontrol sırasında bir durum belirir ise yetkili size ceza yazabilir hatta aracınızı trafikten men edebilir. Kontrol sırasında yazılan cezalarda ceza tutanağının bir nüshası sürücüye verilir. Sürücü erken ödeme indiriminden yaralanmak istiyor ise cezanın yazıldığı tarihten itibaren 30 gün süresi bulunmaktadır.  Cezanın yazılmasından itibaren 30 günlük süre zarfı içerisinde ödenen cezalarda %25 oranında indirim sağlanmaktadır.

Araca plaka üzerinden yazılan trafik cezalarında ise  ödeme için ceza kâğıdı ikamet adresinize tebliğ edilmektedir. Tebliğ tarihi itibari ile 30 günlük süre başlamaktadır. Evinize gelen ceza kâğıdı ile 30 gün içerisinde ödeme yapmanız durumunda %25 oranında indirim alabilirsiniz.

Ceza yazıldığını öngördünüz fakat tebliğ elinize gelmedi ise plaka üzerinden borç sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için E-devlet, GİB sitesi, EGM sitesi, SMS veya mobil bankacılık seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Trafik Cezasi Erken Odeme Nereye Yapilir

Trafik Cezası Erken Ödeme Nereye Yapılır?

Cezalarını erken ödeyerek indirimden yaralanmak isteyen sürücülerin sayısı bir hayli fazla bulunmaktadır. Bununla birlikte erken ödemenin nereye yapılacağı merak konusu olmaktadır.

Trafik cezalarında erken ödeme tebliğ edilmiş ise PTT Kurumu aracılığı, İnternet Bankacılığı üzerinden, Vergi Dairesi İnternet Sitesi ya da size en yakın Vergi Dairelerine giderek ceza yazılanın kimlik numarası ile ödeme yapabilirsiniz. Erken ödeme süresi zamanaşımına tabi olan süredir.

Plakaya yazılan cezanın ikamet adresinize tebliğ etmesi üzerine tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde ödenmesi gerekmektedir. Ceza yetkili kişi tarafından bizzat yanınızda yazılması ile ceza tutanağının biri size verilir.  Tutanağı aldığınız gün itibaren 30 günlük erken ödeme süreciniz başlamaktadır.

Trafik Cezasını Kimler Kesebilir?
Trafik Cezasını Kimler Kesebilir?

Trafik Cezasını Kimler Kesebilir?

İçişleri Bakanlığı yeni yayınladığı genelgede trafik cezalarını kimlerin yazabileceğini açıklamıştır. Yayınlanan genelge üzerinde trafik cezalarını yazmak için yetkili kişiler:

 • Jandarma
 • Sivil Polis
 • Trafik Polisi 
 • Genel Polis
Trafik Ceza Sorgulama ve Ödeme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Trafik Ceza Sorgulama ve Ödeme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Ceza Sorgulama ve Ödeme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ceza yazıldıktan sonra sorgulama ve ödeme aşamalarında sürücülerin aklına birçok soru gelmektedir. Bu başlık altında ise trafik cezalarına ilişkin sıkça sorulan sorulardan bahsedeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Kategoriler