Maske Cezası Ve Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İtiraz

Maske Cezası Ve Sokağa Çıkma Cezası İptali Nasıl Yapılır?

Maske cezası ; Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri maske takmama cezası ve sokağa çıkma cezası iptalidir. Bu cezalardan aldıysanız nasıl iptal edileceğini ve bu yükten nasıl kurtulabileceğinizi araştırıyorsunuzdur. Hele bir de cezayı haksız yere yediğinizi düşünüyorsunuzdur.  Maske cezası itiraz için ön hazırlıklar yapılıyor demektir…

Pandemi Döneminde Maske Cezası

Maske yasağına uymama ve sokağa çıkma yasağı uygulaması en çok tartışılan konuların başında geliyor. Hatta ana haber bültenlerinde sık sık bu tarz itirazların yükseldiği görüntüleri izleyebilirsiniz. Eniştemi arayın teşkilatı bağlayın diye meşhur olan kuryenin görüntülerini herkes bilir.

Maske cezası yediniz ya da sokağa çıkma yasağı uygulamasında size ceza uygulandı ve nasıl hareket edeceğinizi bilmiyorsanız, Makalemizi dikkatlice okuyun size yol gösterecektir.

Maske Takma Zorunluluğu
Maske Takma Zorunluluğu

Maske Cezası Sorgulama

Kolluk birimlerinin yazdığı maske cezaları idari yaptırım cezaları olarak geçmektedir. Maske Cezası hıfzısihhha kanunu çerçevesinde yazılmaktadır. Maske Takmama Cezası Sorgulamak için e devlet üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Maske cezası e devlet üzerinden sorgulanabilir ilgili linki buraya bırakıyorum.

Maske Cezası Sorgulama
Maske Cezası Sorgulama

Maske Cezası Sorgulama e devlet ile yapabiliyorsunuz. Ancak süreci de izah etmekte fayda. Size yazılan cezalar hemen sisteme işlenmez. Maske Cezası yazıldıktan sonra ilgili birimler tarafından sisteme de işlenir. Sisteme işlenen ceza hakkında adresinize bir tebligat çıkartılır.

Maske Cezası İtiraz Zamanaşımı
Maske Cezası İtiraz Zamanaşımı

Maske Cezası İtiraz Zamanaşımı

Tebligat size ulaştıktan sonra 15 günlük yasal süresiniz vardır. Bu süre zarfında ilgili birimlere itirazınızı yapmış olmanız gerekiyor. Aksi halde maske cezanız kesinleşmiş olur ve bir daha bu cezaya itiraz hakkınız bulunmamaktadır.

Maske Cezası Ne Zaman Gelir?

Size uygulanan idari yaptırım cezaları normal şartlar altında 15 gün içinde adresine gönderilmesi gerekiyor. Maske cezaları da bu kapsamdadır. Kolluk birimlerinin yazdığı cezalar ptt posta ile tebligat bildirim sistemi vasıtasıyla adresinize gönderilir.

Maske Cezası Nereye Ödenir?

Hakkınnızda kesinleşen bir maske cezası var ve bunu ödemek istiyorsunuz. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor. 15 gün içinde ödenen cezalar yüzde 25 indirimli oluyor. Bu cezaları Vergi Dairesi Online Ödeme portalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Vergi dairelerine giderek elinizdeki tebligat ile de ödeme yapabilirsiniz.

Maske Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Maske cezası devletin kestiği diğer cezalarla aynı konumdadır. İdare yaptırım olarak değerlendirilir. Ve siz devlete borçlanırsınız. Bu borcunu devlet er ya da geç sizden alacaktır. İlk 15 gün içinde ödemeniz tavsiye olunur. Çünkü yüzde 25 indirimli ödeyeceksinizdir. Aksi taktirde cezanın tamamını ödemek durumundasınız. Cezayı ödemezseniz devlet sürekli bu cezayı önünüze çıkartır ve sizi devlet dairelerinde işlem yapamayacak duruma getirir. İlerleyen süreçte Vergi Dairesi bu ceza için size icra da yapabilir, maaşınız varsa oraya haciz de koyabilir.

Maske Cezası İptal Edilir Mi?
Maske Cezası İptal Edilir Mi?

Maske Cezası İptal Edilir Mi?

Sokağa çıkma yasağı olan dönemlerde ceza işlemleri ilgili birimler tarafından verilebilir. Bu gibi hallerde neden sokağa çıkıldığı konusunda kanıt da sunmak temel bir gereksinimdir. Çünkü Mahkemeye verilen ceza işlem nedeninin belge açısından çürütülmesi önemlidir. Sokağa çıkma yasağı cezası iptali için somut veriler elinizi güçlendirecektir.

Mahkeme ceza işlemleri devam ederken yapılması gereken en önemli kriter, belgeli şekilde açıklamanızı yaparken tutarlılık olmasıdır. Vatandaşlar kendi kanıtlarını sunarken tutarlı olmadıkları için mahkemeden verilen kararda sokağa çıkma yasağı ceza iptal edilir mi sorusuna yanıt bu şekilde verilebilir.

Mahkeme kararını değiştirmek için iptal yapılması adına emsal kararlar vardır. Örnekler mahkemede benzer hikayelerde aynı şekilde uyarlanabilir. Çünkü yasal prosedürün belirli bir standart üzerinden devam etmesi anlamına gelir.

Maske Cezası Nasıl İptal Edilir?

Mahkemede alınan karar anlamında dava sulh değerlendirmesinde ceza iptalleri vardır. İptal için başvuran kişinin neden o saatte yasağa uymaması gerektiğini belgeli ve iyi niyetle açıklaması gerekir. Dışarıya bir zorunluluk nedeniyle çıkan ve bir açıdan izin almaya zamanı olmayan kişiler için bu önemli bir süreç olacaktır. İptalde açık şekilde belirtilen durum ve düşüncelerin art niyetsiz şekilde açıklanması gerekir.

Valilikler ve kaymakamlıklar tarafından yapılan karar bildirimlerinin incelenmesi mahkemeye yapılan iptal başvurularında gerekçe olabilmektedir.

>İlgili İçerik: Ceza Avukatı <

Maske Cezası İtiraz Nereye Yapılır?

Maske cezalarına itiraz yolu açıktır. Tebligat elinize ulaştığı tarihten itibaren 15 içinde bölgenizde bulunan en yakın Sulh Ceza Hakimliğine Maske takmama cezası itiraz Dilekçesi ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Maske Takma Zorunluluğu 

Korona virüs nedeniyle oluşan sorunların büyümemesi için maske takma zorunlu hale getirildi. İnsanların olduğu alanlarda mesafe korumak ve virüsü bulaştırmamak adına kullanılan bu tekniklerde İçişleri Bakanlığı sıkı tedbirler aldığı için ceza işlemler yapmaktadır.

Pandemi kapsamında alınan önlemler nedeniyle sıkılaşan ceza kurallar ve işlemler birçok kişinin merak ettiği bir detaydır. Her geçen gün değişen önlemler iptal cezaları da gündeme getiriyor. Çünkü sokağa çıkma yasaklarında kurallara uymayan vatandaşlara devlet yetkilileri ceza kesmektedir. Maske takmama cezası ve sokağa çıkma yasağı cezaları vatandaşların gündeminde ilk sıralarda yer almaktadır.

Sokağa çıkma yasağı ve maske takma zorunluluğu olan alanlarla alakalı detaylı bilgilerin alınması gündemi takip etmek ceza almamak için önemlidir. Çünkü basit görünen bir işlem veya önlem nedeniyle çözümler sağlanabilir.

Belirli gün ve saatlerde yasak koyulduğunda bunu takip ederek maske cezası önlemek için dikkatli olabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İptali Nasıl Yapılır?
Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İptali Nasıl Yapılır

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İptali Nasıl Yapılır?

Sokağa çıkma yasağı kısıtlaması gündemini yaşayanlar açısından dijital ortamdaki örneklerin de incelenmesi iptal süreçlerinin kabulü hakkında fikir verecektir.

Kesilen cezaların keyfiliği açısından bakıldığında büroya gelen kişiler açısından mahkeme sürecine girmeden önce bazı iptal edilen durumlar vardır.

Ceza kesilen ilin belli semt veya mahallelerindeki polis ekiplerinin ceza uygulaması açısından bakıldığında işlemler polis değerlendirmesine göre de değişebilir. Polis değerlendirmesi yapılırken kurallar dışında bir değerlendirme olmaması önemlidir. Uyarıda bulunmaksızın kesilen cezalarda önemli olan geçerlilik nedeni acil bir durum ve kasıtlı bir aykırılık olarak düşünülebilir.

Maske Cezasını Kim Yazar?

Polisin veya jandarmanın tutanak tutma yetkisine sahip olduğu maske cezası işlemlerinde kanuni açıdan yaşanan güncel değişimlere önem vermek gerekiyor. Çünkü iptal açısından çok fazla iptal alan kamu görevlisi de keyfi işlem yapmak ve keyfi ceza yazmak suçları nedeniyle mağdur olabiliyor.

Vatandaşlara doğrudan ceza kesmesi açısından bakıldığında geçiş ve serbestlik belgesi manasında tutanaklar dikkate alınmalıdır.

Yerinde bir ceza verilmediği konusunda iddiası olan vatandaşların yapması gereken en önemli konulardan biri doğru yöntemleri takip ederek işlem sürecini sonlandırmaya çalışmaktır.

Sulh Ceza mahkemesi tarafından verilen kararlara itiraz için doğru dilekçe hazırlığı konusuna önem verilmelidir. Bununla alakalı ceza kesmesi mümkün olmayan kolluk kuvvetleri için dikkatli olmak gerekir. Önce inceleme ve ardından da karara varılması üzerine para cezası verilmektedir.

Hıfzısıhha Kanunu Göre Yanlış Uygulama

Sokağa çıkma cezaları iptali bir anlamda yanlış uygulama gerekçesiyle dikkate alınabilir. Amirlikler bünyesinde alınan kararlar anında ceza kesmeyi geçersiz saymaktadır.

Maske ve Sokağa Çıkma Yasağı Cezası
Maske ve Sokağa Çıkma Yasağı Cezası

Maske Takmama Cezası İptal Edilir mi?

Maske takmama cezası iptali açısından da birçok emsal kanun dava uygulaması görülebilir. Maske takma zorunluluğu olan alanlarda açık ve kasti şekilde bu önlemler alınmadığı durumunun yanlış olduğu düşüncesi varsa iptal başvuruları yapılabilir. Bekçilerce kesilen maske cezası açısından da iptal olabilir. Ceza itirazları yapılarak işlemler sürdürülebilir.

Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

5326 sayılı kabahatler kanununa göre, idari para cezaları kabahat niteliğindeki fiillere uymayan vatandaşlara kesilen maske cezası 2020 de 900 lira olarak belirlenmiştir.

Maske takmama cezası 2021 yılında yeni bir güncelleme gelmemiştir. İdari yaptırım cezası 900 lira olarak uygulanmaktadır.

2022 Maske Cezası Ne Kadar?

2022 yılında maske cezasına bir değişiklik getirilmedi. Umumi Hıfzıssıha Kanunu’nun 282’nci maddesine bağlı olarak 900 TL olarak uygulanmaktadır.

Maske Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği
Maske Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Maske Cezası İtiraz Dilekçe Örneği

Maske cezalarına bireysel başvuru ile itiraz edebilirsiniz. Basit bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır.

Konu, makam kimlik bilgileri ve itiraz sebepleriniz ile dilekçenin eklerine eğer varsa delilleriniz onları ekleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Maske Cezası İtiraz

………. SULH CEZA MAHKEMESİNE

İTİRAZ EDEN:

ADRES:

İDARİ PARA CEZASI MİKTARI:

İTİRAZ KONUSU: Maskesiz sokağa çıkma, maske takmama yasağı idari para cezasına iptal talebi.

İTİRAZIM

  1. Bakanlık tarafından yayınlanan genelge ile maskesiz sokağa çıkma yasağı gerekçesi olarak İl Özel İdaresi Kanunu ile Umumi Hıfzısıhha Kanunu gösterilmektedir. İl İdaresi Kanunu açık şekilde Valilere bazı konularda karar verme ile tedbir alma yetkisi sağlamış ise de, bu kanuna dayalı olarak maskesiz sokağa çıkma yasağı verilmesi ile Umumi Hıfzısıhha Kanununun uyarınca 900 TL idari para cezasına itiraz ediyorum. Bu hususta tarafıma haksız yere uygulanan, idari para cezasının iptal edilmesini istiyorum.
  2. Tarih
  3. Ad sooyad
  4. İmza

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İptali Nasıl Yapılır?

Sokağa çıkma yasağı kısıtlaması gündemini yaşayanlar açısından dijital ortamdaki örneklerin de incelenmesi iptal süreçlerinin kabulü hakkında fikir verecektir.

Kesilen cezaların keyfiliği açısından bakıldığında büroya gelen kişiler açısından mahkeme sürecine girmeden önce bazı iptal edilen durumlar vardır.

Ceza kesilen ilin belli semt veya mahallelerindeki polis ekiplerinin ceza uygulaması açısından bakıldığında işlemler polis değerlendirmesine göre de değişebilir. Polis değerlendirmesi yapılırken kurallar dışında bir değerlendirme olmaması önemlidir. Uyarıda bulunmaksızın kesilen cezalarda önemli olan geçerlilik nedeni acil bir durum ve kasıtlı bir aykırılık olarak düşünülebilir.

Pandemi Yasakları ve Uygulanan Cezalar

2020 Mart ayından itibaren dünya olarak kabusu yaşıyoruz diyebiliriz. Son dakika sokağa çıkma yasağı duyurularıyla tamamen eve kapandık. Resmi tatillerde, hafta sonları, bayram tatillerinde sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağı saatleri her seferinde iç işleri bakanlığı tarafından yeni bir genelge ile değiştiriliyor.

Hal böyle olunca Hangi İllerde Sokağa Çıkma Yasağı Var, Sokağa çıkma yasağı kalktı mı, hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri, sürekli değiştiriliyor.

Pandemi Cezası Nedir Ve Nasıl İptal Ettirilir?
Pandemi Cezası Nedir Ve Nasıl İptal Ettirilir?

Pandemi Cezası Nedir Ve Nasıl İptal Ettirilir?

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı cezası, Maske Cezası, araba ile sokağa çıkma yasağı cezası, Sosyal Mesafe Cezası, Karantina Cezası gibi vatandaşa onlarca idari ve adli para cezaları uygulandı.  Kısıtlamalara uymayan vatandaşlar hıfzısıha kanunu çerçevesinde ihlalin tespit edildiği durumlarda gerektiği ve kanunun ön gördüğü şekilde yaptırımlara tabi tutuldu.

Sokağa çıkma yasağı cezası ve Maske cezası bu yaptırımlar içerisinde en çok uygulananıdır.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nereden Bakılır?

Sokağa çıkma saatlerini ihlal ettiniz ve size idare para cezası uygulandı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ihlal ettiniz ya da hafta içi sokağa çıkma yasağı saatlerinde polise yakalandınız. Hakkınızda bir ceza kesildi ve bu sokağa çıkma yasağı ceza makbuzu da size verildi. Elinizdeki makbuz ile üzerinde bulunan kayıt numaralarından cezanızın kayıtlara geçip geçmediğini sorgulayabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası e Devlete Ne Zaman Düşer

Cezalar kesildikten sonra ilgili personel tarafından sisteme girildikten sonra e devlet üzerinden bu cezayı görebilirsiniz. Bazı durumlarda aynı gün içerisinde sisteme girilen cezalar bazı durumlarda aylarca e devlet üzerinden görüntülenemeye biliyor. Adli para cezası sorgulama ya da İdari para cezası sorgulama yaparak bunu kontrol edebilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nereden Öğrenilir?

Sizin kimlik numaranıza yani şahsınıza bir ceza kesildiği zaman bu sizin bilginiz dahilinde olur. Yasağı ihlal ettiğiniz durumlarda polis ya da jandarma ekipleri tarafından kimliğiniz istenerek cezalar kesilir. Onun dışında kesilen cezalara itiraz edebilirsiniz. Hakkınızda kesilen cezaları görmek için e devlet sorgulama yapabilirsiniz.

Sokağa çıkma yasağı cezası Sorgulama

Sokağa çıkma yasağının sisteme girip girmediğini t.c. ile ceza sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-Devlet Ceza sorgulama sistemi online olarak hizmet vermektedir. Kendi kimlik bilgileriniz ve e devlet şifrenizi kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nereye Ödenir?

Cezalar vergi daireleri üzerinden ödenmektedir. Elinizde bir makbuz varsa vergi dairesine giderek hakkınızda kesilen cezayı ödeyebilirsiniz. Ya da online vergi dairesi üzerinden de ödeme yapabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nasıl İptal Edilir?

Hakkınızda kesilen sokağa çıkma yasağı cezası bölgenizde görevli sulh ceza hakimlikleri tarafından sağlanmaktadır. Size kesilen cezaya itirazınız var ise sulh ceza hakimliklerine itiraz etmelisiniz.

Sulh ceza hakimliklerine yapılan itirazlar duruşma yapılmadan kapalı usul ile değerlendirilir. Yaptığınız itirazın neticesi ise size tebligat ile bildirilir. Sokağa çıkma yasağı cezası iptali için hakimliklere bir itiraz dilekçesi ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere 3 Bin 150.- TL para cezası kesiliyor.

Sokağa çıkma yasağı cezası itiraz dilekçe örneği sitemizden temin edebilirsiniz.

Sokağa çıkma yasağı cezası itiraz dilekçesi örneği

Maske Cezası E-Devlet

Maske Cezası yazılan vatandaşlar, idari para cezasıyla ilgili takibi e-devlet üzerinden yapabilirler. Cezaya maruz kalan kişilerin aklındaki en büyük soru işareti bu ceza acaba sistem kayıtlarında görünüyor mu Sorusu oluyor.  Maske cezası e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor. GİB maske cezası sorgulama yaparak adınıza yazılan cezayı görebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesine e devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

Maske takmama cezası ödeme

Adınıza yazılan maske cezasını ödemek istiyorsanız. Bunun için iki ayrı yol izleyebilirsiniz. Birincisi vergi dairelerine giderek ödemenizi oradan yapabilirsiniz. İkincisi ise online vergi dairesi olarak nitelendirilen interaktif vergi dairesini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. İnternet üzerinden ödeme yapacağınız adresi buraya bırakıyorum. https://intvrg.gib.gov.tr/

Maske cezası kalktı mı?

Covid-19 sürecinde maske cezası kolluk kuvvetleri tarafından uygulanmaktadır. Sokakta, caddede, iş yerinde, sosyal alanlarda görevliler maske takmayan kişilere ceza uygulayabiliyorlar. Maske cezasının kaldırıldığına ilişkin zaman zaman söylentiler yayılıyor. Ancak Mart 2020 tarihinden bu yana maske cezası hep yürürlükteydi. Maske cezası kalktı mı, sorusunu herkes aşılanana ve bu virüs tamamen ortadan kalkana kadar sormamakta fayda var.

900 TL maske cezası

Cezanın ne kadar olduğunu çok kişi kendisine ceza kesilene kadar bilmiyor. Maske cezasına ilişkin farklı farklı rakamlar telaffuz edilse de yürürlükte olan kanun tasarısına göre 900 TL maske cezası uygulanıyor. Miktarı 3 bin 600 lira olan ceza, sokağa çıkma yasağına ilişkin kesilen idari para cezasıdır.

18 yaş altı maske cezası

18 yaşının altında olan bireylere zaman zaman sokağa çıkma yasağı uygulandı. Belediye otobüslerine binmeleri yasaklandı. Ancak 18 yaş altı vatandaşlar için maske cezası diye bir durum söz konusu değil maske uygulaması bir bütün olarak her yaştaki bireyler için geçerli. 18 yaş altı maske cezası diğer maske cezalarından farklı bir uygulama değil, her ikisinin de 900 TL yaptırımı var.

Maske Cezası İptali Emsal Kararlar

Yasaklarla birlikte vatandaşa yazılan cezalarda gündem olmaya devam ediyor. Maske Cezaları iptal kararları ardı ardına gelmeye devam ediyor. İşte Türkiye çapında verilen maske cezası iptali ve sokağa çıkma yasağı cezası iptali örnekleri;

Eylül 2020’de ailesiyle birlikte aracında yolculuk yapan şahısa covid tedbirleri kapsamında 900 lira idari para cezası uygulandı. Kahramanmaraş’ta yaşanan olayda yargıya itirazı haklı bulunan vatandaşın maske cezası iptal edildi.

Yargıtay 19. ceza dairesi değerlendirdiği bir maske cezası kararında Bolu’da kesilen cezayı incelemeye aldı. Yargıtay vatandaşlara yazılan maske cezalarının kabahatler kanununa göre değil de umum hıfzısıhha kanununa göre yazılması gerektiğine vurgu yaparak yazılan cezayı iptal etti.

Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi vatandaşa uygulanan maske takmama cezasının 1953 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu içerisinde maske takmayanlara yönelik 900 lira para cezası uygulanacağına dair bir düzenleme bulunmadığı ve kanunilik, belirleyicilik ilkeleriyle bağdaşmadığı gerekçesiyle yazılan cezayı iptal etti.

Yargıtayın maske yasağıyla ilgili Bolu’daki bir cezayı değerlendirmeye alması ve bunun hakkında verdiği karar manifesto niteliğindeydi. 19. Ceza Dairesi sosyal devlet ilkesi vurgusu yaparak kararı kanun yararına bozdu. İlgili dairenin emsal kararı;

Maske Cezası Yargıtay Kararları

Polis Ceza Kesemez Yargıtay Kararı 

MASKE TAKMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNE UYMAMAK SURETİYLE GERÇEKLEŞEN EMRE AYKIRI DAVRANIŞ KABAHATİ NEDENİYLE ANCAK VALİ TARAFINDAN İDARİ YAPTIRIM KARARI TESİS EDİLEBİLECEĞİ

Polis Ceza Kesemez, Yargıtay Kararı
Polis Ceza Kesemez, Yargıtay Kararı Tescillendi

YARGITAY 19. CEZA DAİRESİ

Esas Numarası: 2020/4354
Karar Numarası: 2020/14250
Karar Tarihi: 09.11.2020

Özeti: Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddesinde açıkça yazılı olduğu üzere, emre aykırı davranış kabahati dolayısıyla verilecek idari para cezasına ancak emri veren makamca karar verilebilir. İdare hukukunda yetki, kamu düzenine ilişkin bir konudur. İdareye kanunlarla verilen karar alma yetkisinin bir başka kurum veya kişiye devredilmesi, ancak ve yine Kanunun açıkça izin verdiği konular hakkında ve kanunda gösterilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılabileceği kabul edilmektedir Öte yandan Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddesinde, Umumi Hıfzıssıhha Meclislerince alınacak kararların icra yetkisi Valilere verilmiştir. Bu nedenlerle; kanun yararına bozmaya konu somut uyuşmazlık açısından, maske takma tedbirine/yükümlülüğüne uymamak suretiyle gerçekleşen emre aykırı davranış kabahati nedeniyle ancak Vali tarafından idari yaptırım kararı tesis edilebileceği değerlendirilmiştir.

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine aykırı davranmak eyleminden dolayı K1 hakkında 392,00 Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına dair Bolu İl Emniyet Müdürlüğünün 20/05/2020 tarihli ve 2020/898 sayılı idari yaptırım kararına karşı yapılan başvurunun kabulü ile idari para cezasının kaldırılmasına ilişkin Bolu Sulh Ceza Hâkimliğinin 29.06.2020 tarihli ve 2020/1604 değişik iş sayılı kararı aleyhine, Adalet Bakanlığı’nın 25.08.2020 gün ve 2020 – 10393 sayılı kanun yararına bozma istemini içeren yazısı ekindeki dava dosyası,

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 16.09.2020 gün ve KYB. 2020/75964 sayılı ihbarnamesi ile dairemize gönderilmekle okundu.

Anılan ihbarnamede;

Dosya kapsamına göre, somut olayda Ankara ilinde yaşayan kabahatlinin ailesini ziyaret etmek amacıyla gittiği Bolu ilinde Bolu Valiliği önünden İzzet Baysal Caddesine giriş yapmak istediği sırada bekçiler tarafından durdurularak maskesiz sokağa çıktığı gerekçesiyle hakkında düzenlenen idari yaptırım kararına karşı maske takma zorunluluğu olduğunu bilmediği, bu konuda kendisine herhangi bir uyarı da yapılamadığından bahisle yapmış olduğu itiraz üzerine, Mahkemesince yapılan inceleme sonucunda ”Anayasanın 13. maddesinde temel hak ve hürriyetlerin sınırlanmasının düzenlendiği, yine Anayasanın 19. maddesinde kişi hürriyeti ve güvenliğinin düzenlendiği;

Hiç kimsenin hürriyeti ve güvenliği mahkeme kararı olmadan kısıtlanamayacağı, zorunlu hallerde kısıtlansa bile 24 saat içinde hakim onayına sunulması gerektiğinin düzenlendiği, 1593 sayılı Umumi Hıfzı Kanununun 64. maddesinde salgın hastalıklara ilişkin tedbirlerin düzenlendiği, bu tedbirlerin hiçbirinde maske takma zorunluluğunun olmadığı, böyle bir zorunluluk olduğu kabul edilse bile Anayasamızın 2. Maddesi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sosyal hukuk devleti olduğunu öngördüğü, sosyal devlet olma ilkesinin ise ekonomik olarak bir yükümlülük getirildiğinde bu yükümlülüğün devletçe karşılanmasını gerektirdiği, yine Anayasamızın 56. maddesi sağlığın korunmasını devletin ödevi olarak gösterdiği, maske takmanın amacına uygun olarak kullanılması halinde 4 saat süre ile aynı maskenin kullanılabileceği dolayısıyla ortalama bir insanın günde ev dışında 3 tane maske değiştirmesi gerektiği bunun da kişiye belirli bir maliyet külfet getirdiği;

Yine Anayasanın 73. maddesi gereği mali yükümlülüklerin ancak kanunla konulup kanunla kaldırılabileceği, hem sosyal devlet olma ilkesi, hem de getirilen zorunluluğun mali külfet getirmesi gereği devletin kişi başına her gün üç tane maske sağlama zorunluluğu olduğu, anılan Anayasa ve yasa maddeleri gereği olduğu” gerekçesi ile Kabahatler Kanununun 28. maddesinin 8/b bendi uyarınca itirazın kabulüne karar verilmiş ise de, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66/1. maddesinde ” İl genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülkî amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır.”

Ve 11/C maddesinde yer alan” İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymıyanlar hakkında 66 ncı madde hükmü uygulanır” ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinde yer alan, ” Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.”

Ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 64. maddesinde ” 57 nci maddede zikredilenlerden başka her hangi bir hastalık istilai şekil aldığı veya böyle bir tehlike baş gösterdiği takdirde o hastalığın veya her hangi bir hastalık şeklinin memleketin her tarafında veya bir kısmında ihbarı mecburi olduğunu neşrü ilâna ve o hastalığa karşı bu kanunda mezkür tedabirin kaffesini veya bir kısmını tatbika Sıhhat ve İçtimai Muavenet Vekaleti salahiyettardır.” ve 282. maddesinde, “Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.” şeklindeki düzenlemeler ile,

Bolu Valiliği Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 03/04/2020 tarihli ve 20 sayılı kararının 8. maddesinde ”Sosyal hareketliliği azaltmak suretiyle pandemi yayılım hızını düşürmek üçün alınan tedbirler kapsamında, ilimizin en işlek caddelerinden olan İzzet Baysal caddesi, Cumhuriyet caddesi gibi yayaların daha fazla bulunduğu yerlerde, kolluk kuvvetleri ve belediye zabıtası marifetiyle caddelerin başlangıç ve sonlarında personel, yine cadde boyunca devriye bulundurularak denetlemek suretiyle, yürüyüş gezinti vb amaçlı giriş ve çıkışların 15 gün süreyle durdurulmasına;

Sadece zorunlu (şahsen günlük takip edilmesi gerekli işlerinin takibi ve ihtiyaçlarının karşılanması gibi) işi olanların giriş çıkış yapmasına müsaade edilmesine, giriş çıkış yapanların mutlaka maske takmalarının sağlanmasına, Sağlık Müdürlüğünce ilgili kurumlarla koordineli olarak caddelerin iki ucunda ateş ölçer cihazların bulundurulmasına ve kullanılmasına, ” şeklinde yer alan düzenleme uyarınca söz konusu cadde üzerinde giriş çıkış yapanların mutlaka maske takmalarının sağlanmasına ve bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusurlu görülenlere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi şeklinde işlem yapılması gerektiğinin düzenlendiği,

Anılan kanuni düzenlemeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, kamu güvenliği ve genel sağlığın korunması amacıyla hukuka uygun olarak verilen emir ve kararlara aykırı hareket edenler hakkında 5326 sayılı Kanun’un 32. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı, bu kapsamda il sınırları içinde kamu sağlığının korunması için vatandaşlar hakkında maske takılması da dahil olmak üzere maddi külfet getiren düzenlemelerin de bu kapsamda yapılabileceği gözetilmeden, Bolu Sulh Ceza Hakimliğince yapılan inceleme sonucunda maske takmanın amacına uygun olarak kullanılması halinde 4 saat süre ile aynı maskenin kullanılabileceği, dolayısıyla ortalama bir insanın günde ev dışında 3 tane maske değiştirmesi gerektiği;

Bunun da kişiye belirli bir mali külfet getirdiği gerekçesiyle yazılı şekilde karar verilmiş ise de, Hakimlik gerekçesinin herhangi bir bilimsel veriye dayanmayan soyut değerlendirmeden ibaret olduğu, bu yöndeki bir yorumun benzer bir olaya ilişkin olarak inceleme yapan farklı hakimlere göre de günlük bir ya da daha fazla maske takılması gerektiği şeklinde subjektif değerlendirmelere sebebiyet verebileceği anlaşılmakla, idari para cezası karar tutanağına karşı yapılan itirazın reddine karar verilmesi gerektiği gözetilmeden, yazılı şekilde kabulüne karar verilmesinde isabet görülmediği gerekçesiyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 309. maddesi uyarınca anılan kararın kanun yararına bozulması isteminde bulunulmakla,

Gereği görüşülüp düşünüldü:

Kanun yararına bozmaya konu edilen karara esas somut uyuşmazlıkta; 20.05.2020 tarihinde, Bolu İli İzzet Baysal Caddesi G. Pasajı önünde, maske takma zorunluluğunu ihlal ettiği iddia edilen başvuran hakkında, 03.04.2020 tarihli 20 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararı’nın 8. maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince, kolluk görevlileri tarafından 392,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Başvuranın dilekçesinde; Bolu iline ailesini ziyaret için misafir olarak Ankara’dan geldiğini, İzzet Baysal Caddesi’nde yürürken durdurulduğunu, maskesi olmadığı için bir uyarı yapmadan ceza kesildiğini, keza bu caddeye girerken de maske takma zorunluluğunu belirten bir uyarı görmediğini beyanla idari para cezasının iptalini istediği görülmektedir.

Bolu Sulh Ceza Hakimliğince, İl Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılarak idari yaptırıma dair dosya ve tebliğ evrak istenmesi, ilgili idarece olay (kabahat) tutanağı, idari yaptırım karar tutanağı ve eklerinin gönderilmesi üzerine; dosya üzerinden verilen kararda (özetle);

Anayasa’nın 13. maddesi gereği temel hak ve hürriyetlerin, Anayasa’nın ilgili maddelerinde yazılı sebeplerle ve ancak kanunla sınırlanabileceği, buna göre; maske takma zorunluluğuna dayanak olarak gösterilen 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda yer alan yasakların içerisinde maske takma zorunluluğunun bulunmadığı, öte yandan sağlığın korunmasının Anayasa’nın 56. maddesine göre devletin ödevi olduğu, maske takma zorunluluğunun hukuki dayanağı var kabul edilse bile, bilimsel olarak bir kişinin tek kullanımlık bir maskeyi en fazla 4 saat süreyle takabileceği, Anayasa’nın 2. maddesinde yazılı olduğu üzere, sosyal hukuk devleti olmanın gereği olarak kişilere ekonomik külfet yükleyen maske takma tedbirine hükmeden devletin, herkese günde üç adet maske temin etme zorunluluğu olduğundan bahisle idari para cezasının kaldırılmasına karar verilmiştir.

I-) İLGİLİ MEVZUAT

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. maddesi;

“Umumi hıfzıssıhha meclisleri mahallin sıhhi ahvalini daima nazarı dikkat önünde bulundurarak şehir ve kasaba ve köyler sıhhi vaziyetinin ıslahına ve mevcut mahzurların izalesine yarayan tedbirleri alırlar. Sari ve salgın hastalıklar hakkında istihbaratı tanzim, sari ve içtimai hastalıklardan korunmak çareleri ve sıhhi hayatın faideleri hakkında halkı tenvir ve bir sari hastalık zuhurunda hastalığın izalesi için alınan tedbirlerin ifasına muavenet eylerler.”

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 28. maddesi; “Umumi hıfzıssıhha meclislerinin mukarreratından mahalli vazifeler ve salahiyetler arasında bulunan işler vali veya kaymakam tarafından icra olunur ve istizana muhtaç olanlar kaymakamlıkça vilayetten ve vilayetçe Sıhhat ve İçtimai Muavenet Vekaletinden sorulur.”

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun “Memleket dahilinde sari ve salgın hastalıklarla mücadele” başlıklı 57. maddesi;

“Kolera, veba (Bübon veya zatürree şekli), lekeli humma, karahumma (hummayi tiroidi) daimi surette basil çıkaran mikrop hamilleri dahi – paratifoit humması veya her nevi gıda maddeleri tesemmümatı, çiçek, difteri (Kuşpalazı) – bütün tevkiatı dahi sari beyin humması (İltihabı sahayai dimağii şevkii müstevli), uyku hastalığı (İltihabı dimağii sari), dizanteri (Basilli ve amipli), lohusa humması (Hummai nifası) ruam, kızıl, şarbon, felci tıfli (İltihabı nuhai kuddamii sincabii haddıtifli), kızamık, cüzam (Miskin), hummai racia ve malta humması hastalıklarından biri zuhur eder.

Veya bunların birinden şüphe edilir veyahut bu hastalıklardan vefiyat vuku bulur veya mevtin bu hastalıklardan biri sebebiyle husule geldiğinden şüphe olunursa aşağıdaki maddelerde zikredilen kimseler vak’ayı haber vermeğe mecburdurlar. Kudurmuş veya kuduz şüpheli bir hayvan tarafından ısırılmaları, kuduza müptela hastaların veya kuduzdan ölenlerin ihbarı da mecburidir.”

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 64. maddesi;

“57 nci maddede zikredilenlerden başka her hangi bir hastalık istilai şekil aldığı veya böyle bir tehlike baş gösterdiği takdirde o hastalığın veya her hangi bir hastalık şeklinin memleketin her tarafında veya bir kısmında ihbarı mecburi olduğunu neşrü ilâna ve o hastalığa karşı bu kanunda mezkür tedabirin kaffesini veya bir kısmını tatbika Sıhhat ve İçtimai Muavenet Vekaleti salahiyettardır.”

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 72. maddesi;

“57 nci maddede zikredilen hastalıklardan biri zuhur ettiği veya zuhurundan şüphelenildiği takdirde aşağıda gösterilen tedbirler tatbik olunur:

1- Hasta olanların veya hasta olduğundan şüphe edilenlerin ve hastalığı neşrü tamim eylediği tetkikatı fenniye ile tebeyyün edenlerin fennen icap eden müddet zarfında ve sıhhat memurlarınca hanelerinde veya sıhhi ve fenni şartları haiz mahallerde tecrit ve müşahede altına vaz’ı.

2- Hastalara veya hastalığa maruz bulunanlara serum veya aşı tatbikı.

3- Eşhas, eşya, elbise, çamaşır ve binaların ve fennen intana maruz olduğu tebeyyün eden sair bilcümle mevaddın fenni tathiri.

4- Hastalık neşreden haşarat ve hayvanatın itlafı.

5- Memleket dahilinde seyahat eden eşhasın icap eden mahallerde muayenesi ve eşyalarının tathiri.

6- Hastalığın sirayet ve intişarına sebebiyet veren gıda maddelerinin sarf ve istihlakinin men’i.

7- Dahilinde sari ve salgın hastalıklardan biri zuhur eden umumi mahallerin tehlike zail oluncaya kadar set ve tahliyesi.”

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun “Ceza hükümleri” başlıklı 282. maddesi;

“(Değişik: 23/1/2008-5728/48 md.) Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.”

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun “Emre aykırı davranış” başlıklı 32. maddesi;

“(1) Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.

(2) Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir.

(3) 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesine diğer kanunlarda yapılan yollamalar, bu maddeye yapılmış sayılır.” 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun “I – Valilerin hukuki durumları, görev ve yetkileri” başlıklı 9. maddesi;

“(Değişik birinci fıkra: 2/7/2018 – KHK/703/138 md.) Vali, ilde Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtasıdır. Bu sıfatla: …

…Ç) (Değişik: 2/7/2018 — KHK/703/138 md.) Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler.”

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66/1. maddesi;

“(Değişik: 23/1/2008-5728/125 md.)İl genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülkî amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır. (Ek cümle: 27/3/2015 – 6638/16 md.) Ancak, kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların baş göstermesi hâlinde vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükümlerini içermektedir.

II-) GEREKÇE

Koronavirüsün sebep olduğu COVID-19 hastalığının; Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tüm dünyada yaygın bir şekilde insan sağlığını tehdit eden boyutlarda görülmesi üzerine pandemi ilan edilmesine neden olduğu, 2020 yılı Mart ayından bugüne kadar da hemen hemen tüm Türkiye’de bulaşıcı ve salgın hastalık olarak kabul ve ilan edildiği maddi bir vak’adır. Hastalığa yol açan koronavirüsün insandan insana solunum yoluyla ve kısa süreli temaslarda dahi hızla bulaşması nedeniyle, tüm dünyada ve ülkemizde insanların bir arada bulunduğu kapalı veya açık ortamlarda, hastalığın bulaşıcılığının azaltılması veya ortadan kaldırılması amacıyla pek çok değişik önlem ve tedbirlerin alındığı da bilinmektedir.

Ülkemizde toplum sağlığının korunması ile bulaşıcı ve salgın hastalıklarla mücadele amacıyla hazırlanan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 06.05.1930 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 1593 sayılı Kanun, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla, gerçek ve tüzel kişilerin uyması gereken kuralları, alınacak tedbirleri düzenleyen temel bir kanun olmakla birlikte gerek ülke genelinde gerekse yerelde yetkili makamlarca alınacak tedbirlerin tüm muhataplar tarafındannuygulanmasında mer’idir.

Genel bir salgın tehlikesi gösteren COVID-19 hastalığı konusunda alınacak tedbirlerin ve bu meyanda tedbirlere uyulmaması halinde uygulanacak cezai yaptırımların neler olduğunu açıklamak için öncelikle özel norm (lex specialis) mahiyetinde hükümler içeren 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na bakılması gerekmekle birlikte;

1593 sayılı Kanun’un 57. maddesinde; ülke genelinde görüldüğünde ihbar edilmesi zorunlu salgın ve bulaşıcı hastalıkların tek tek sayılmak suretiyle (numerus clausus) açıkça yazıldığı, madde metninde “gibi, ve benzeri” şeklinde ifadelere yer verilmediği görülmektedir. Ancak aynı Kanun’un 64. maddesinde, 57. maddede sayılanlar dışında (başkaca) bir salgın veya bulaşıcı hastalık baş göstermesi halinde, bu hastalığın da salgın ve bulaşıcı bir hastalık olarak ilan edilmesi ve bu hastalığa karşı, yine aynı Kanun’da açıkça yazılı tedbirlerin alınması hususunda Sağlık Bakanlığının yetkili olduğu belirtilmektedir.

1593 sayılı Kanun’un 72. maddesinde, salgın ve bulaşıcı hastalıklardan birinin görülmesi veya şüphelenilmesi halinde uygulanabilecek tedbirler, yine sınırlı sayıda sayılmak suretiyle (numerus clausus) düzenlenmiştir. Ancak bu tedbirler arasında “maske takma tedbiri/yükümlülüğü” bulunmamaktadır.

1593 sayılı Kanun’un 282. maddesinde; bu Kanun’da yazılı yasaklara aykırı hareket edenlere veya zorunluluklara uymayanlara idari para cezası uygulanacağı düzenlenmiştir.

Dolayısıyla, salgın ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında alınacak “maske takma tedbiri/yükümlülüğü”, 1593 sayılı Kanun’da açıkça düzenlenen bir zorunluluk olmadığı gibi bu tedbire aykırı hareket edilmesi de bu Kanunda sayılan bir yasak veya zorunluluk olmadığından;

“maske takma tedbirine aykırılık” eylemi nedeniyle 1593 sayılı Kanun’un 282. maddesinin uygulanması mümkün görülmemiştir.

Yukarıda izah edildiği üzere; dünya genelinde ve ülkemizde de salgın ve bulaşıcı bir hastalık olarak kabul ve ilan edilen COVID-19 hastalığına karşı alınacak “maske takma tedbirine/yükümlülüğüne” uyulmaması halinde buna aykırı davranan kişilere idari yaptırım uygulanıp uygulanamayacağına gelince;

1593 sayılı Kanun’un 27. maddesi kapsamında, Valinin başkanlığında toplanan ve yasal bir heyet olan il umumi hıfzıssıhha meclisleri, il genelinde genel sağlığı tehdit eden sakıncaların giderilmesi amacıyla gerek kamunun gerekse gerçek ve tüzel kişilerin salgınla mücadelede uyması gereken tedbirleri almaya yetkilidir.

1593 sayılı Kanun’da, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclislerinin genel sağlığı tehdit eden sakıncaları gidermek için alabilecekleri tedbirlerin; Kanun’un 72. maddesinde sınırlı sayıda yazılı tedbir türleriyle sınırlandırılmadığı, ancak alınacak tedbirlerin Kanun’da yazılı çerçevede genel sağılığı tehdit eden sakıncaları gidermek maksadıyla tesis edilebileceği açıktır.

Bir il genelinde, solunum yoluyla çok hızlı şekilde insandan insana bulaşan COVID-19 hastalığının tespit edilmesi halinde, genel sağlığı tehdit eden sakıncalı bir durumla karşı karşıya kalındığının, dolayısıyla bu sakıncalı durumun giderilmesi amacıyla “maske takma yükümlülüğü” gibi tedbirlerin, Valinin başkanlığında toplanan il umumi hıfzıssıhha meclisleri tarafından alınabilmesinin mümkün olduğu değerlendirilmiştir.

1593 sayılı Kanun’un 28. maddesi kapsamında, il umumi hıfzıssıhha meclisleri tarafından alınan bu kararların il genelinde icra edilmesi görevi illerde Valilere verilmiştir.

Valilerin, 1593 sayılı Kanun’un 28. maddesi ile kendilerine verilen icra görevini yerine getirmek ve bulaşıcı ve salgın hastalıkla mücadelede etmek amacıyla il umumi hıfzıssıhha meclisleri tarafından alınan tedbirleri ve bu tedbirlere uyulmaması halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinin uygulanacağını, gerek ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gerekse il genelinde yaşayan halka usulüne uygun şekilde ilan etmesi – duyurması gerekmektedir.

5442 sayılı Kanun’un 66/1. maddesinde Valilerce kanunların verdiği yetkiye istinaden çıkarılan emirlere riayet etmeyenler hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereği idari para cezası uygulanacağı da açıkça hüküm altına alınmıştır.

Bu nedenlerle; il umumi hıfzıssıhha meclisi tarafından genel sağlığı tehdit eden sakıncaların giderilmesi maksadıyla alınmış olan “maske takma yükümlülüğü/ tedbirinin” Valiliklerce il genelinde icra edilmesi maksadıyla usulüne uygun şekilde duyurulması halinde;

“maske takma tedbiri/yükümlülüğüne” aykırı davrananlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi kapsamında “emre aykırı davranış” nedeniyle idari yaptırım uygulanmasının hukuken mümkün olduğu değerlendirilmiştir.

Uyuşmazlığa konu dosya içerisindeki bilgi ve belgelerden, kabahat tarihinden 20.05.2020) önce, Bolu Valiliğince il umumi hıfzıssıhha meclisinin almış olduğu “maske takma tedbiri”nin ve buna uymayanların Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi çerçevesinde cezalandırılacağı hususlarının, il genelinde icra edilmesi maksadıyla usulüne uygun şekilde duyurulup duyurulmadığı anlaşılamamaktadır. Bu nedenle, Sulh Ceza Hakimliğince bu husustaki ilanı ispata yarayan evrakların, Valilik makamından sorulmasıyla dosyaya konulması gerekmektedir.

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinde yazılı idari para cezası kararını kimlerin vermesi gerektiği hususuna gelince;

5326 sayılı Kanun’un 32. maddesinde açıkça yazılı olduğu üzere, emre aykırı davranış kabahati dolayısıyla verilecek idari para cezasına ancak emri veren makamca karar verilebilir. İdare hukukunda yetki, kamu düzenine ilişkin bir konudur. İdareye kanunlarla verilen karar alma yetkisinin bir başka kurum veya kişiye devredilmesi, ancak ve yine Kanunun açıkça izin verdiği konular hakkında ve kanunda gösterilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılabileceği kabul edilmektedir. (Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 2009/918 E. 2013/2369 K. sayılı kararı) Öte yandan 1593 sayılı Kanun’un 28. maddesinde, Umumi Hıfzıssıhha Meclislerince alınacak kararların icra yetkisi Valilere verilmiştir. Bu nedenlerle; kanun yararına bozmaya konu somut uyuşmazlık açısından, “maske takma tedbirine/yükümlülüğüne” uymamak suretiyle gerçekleşen “emre aykırı davranış” kabahati nedeniyle ancak Vali tarafından idari yaptırım kararı tesis edilebileceği değerlendirilmiştir.

III-) SONUÇ

Yukarıda yazılı mevzuat ve yapılan değerlendirmeler çerçevesinde; ilgili Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Valilik makamına maske takma tedbiri/yükümlülüğüne dair ilan evraklarının sorulmasıyla verilecek cevaba istinaden;

a-) Bolu Valiliği tarafından, il umumi hıfzıssıhha meclisince 1593 sayılı Kanun’un 27. maddesi çerçevesinde alınmış olan “maske takma tedbiri/yükümlülüğü”ne dair kararın Kanun’un 28. maddesiyle verilen icra yetkisi kapsamında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66/1. maddesi çerçevesinde Valilik tarafından usulüne uygun şekilde ilan edilmemiş olması halinde; idari para cezası karar tutanağında zikredilen karara istinaden uygulanan idari para cezasının şartları oluşmadığından ortadan kaldırılmasına,

b-) Bolu Valiliği tarafından, il umumi hıfzıssıhha meclisince 1593 sayılı Kanun’un 27. maddesi çerçevesinde alınmış olan “maske takma tedbiri/yükümlülüğü”ne dair kararın Kanun’un 28. maddesiyle verilen icra yetkisi kapsamında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66/1.maddesi çerçevesinde Valilik tarafından usulüne uygun şekilde ilan edilmiş olması halinde ise; bu kez de idari para cezası kararının Vali tarafından tesis edilmesi gerekirken sadece kabahat (olay) tutanağını tutmakla görevli olan idari kolluk yetkilileri tarafından tesis edilmiş olması nedeniyle ortadan kaldırılmasına ve bu hususta süresi içinde yetkili Valilik tarafından idari yaptırım işlemi uygulanması amacıyla kararın ve tutanağın ilgili idareye gönderilmesine,

Karar verilmesi gerekirken,

Sulh Ceza Hakimliğince, eksik incelemeye matuf subjektif değerlendirme ve yanılgılı gerekçelerle idari para cezasının iptaline karar verildiği anlaşılmakla, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kanun yararına bozma istemine dayanan ihbarname içeriği, yukarıda yazılı nedenlerle yerinde görüldüğünden, Bolu Sulh Ceza Hâkimliğinin 29.06.2020 tarihli ve 2020/1604 değişik iş sayılı kararının, Sulh Ceza Hakimliğince kabahat tarihinden (20.05.2020) önce yazılı emir ve idari para cezası kararını vermeye yetkili makam ve merciler açısından araştırma yapma yükümlülüğünden hareketle,

CMK’nın 309/4-a. maddesi uyarınca kanun yararına BOZULMASINA, bozma nedenine göre, kararı veren Sulh Ceza Hakimliği tarafından, gerekli inceleme ve araştırma sonucu müteakip işlemlerin yapılarak yukarıda yazılı sonuç başlığındaki ihtimallere göre yeni bir karar verilmesine, 09.11.2020 tarihinde oy çokluğuyla karar verildi.

YARGITAY kararını PDF olarak da buradan indirebilirsiniz.

Maske Cezası İptali Yargıtay 19. Ceza Dairesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Kategoriler