Tazminatlara Haciz Konulabilir Mi?

Tazminatlara Haciz Konulabilir Mi?

Tazminatlara haciz konulabilir mi?  sorusu çok defa tazminat hukuku ile ilgilenen avukatların karşısına çıkmaktadır. Ancak bu kadar önemli ve özel bir durum hakkında çokta fazla kaynak ve bilgi de yoktur. 

Bu yazımızda tazminatlara haciz konusunu irdeleyeceğiz…

Trafik Kazası ve İş Kazası Tazminatı Paralarına Haciz Konulabilir Mi?

Bir dava ile düşünüldüğünde tazminatlara haciz konulabilir mi sorusu için bazı önemli başlıkların ele alınması gerekiyor.

  • Maddi tazminat verilmesi gereken hallerde

  • Manevi tazminat gereken durumlarda ihtiyati haciz konması talep edilebilir.

  • Meydana gelen trafik kazasında vefat durumları varsa eş, çocuklar, yoksun kalınan hallere yönelik suçlu kişiden haciz talebinde bulunabilir.

Ölümlü trafik kazalarında davalı olan kişideki taşınmazlara haciz konulması mahkeme kararı ile mümkündür. Bu gibi hallerde davalı olan taraf kendi savunmasını yaparak dava reddi talebinde bulunabilir. Mahkemelerde iddialar ve diğer değerlendirmelerle beraber kusurlu durumlar da dikkate alınarak işlemler sürdürülür. Her kazadaki ölüm nedeni hatalı taraf ve benzeri detaylar değişebilir. Bu açıdan mahkemenin kendi durumu önem kazanır.

Tazminatlara haciz konulabilir mi diyenler için bu anlamda iddia, savunma ve deliller açısından durumlar net şekilde belirlendiyse haciz konabilir.

Tazminatlarda Haciz Reddi

Haciz konulması reddine karar verilebilir. Çünkü karar için gerekçeler ve diğer savunma detayları önem kazanır. Fakat hacize red yapılmadığında bu ret işlemi geçersiz olacaktır. Yani haciz konduğu anda kazayla alakalı haciz hakkı olur. Bu hak konusunda karşı savunması olan neden olan kişi için haciz reddi mahkeme kararında her zaman reddedilmeyebilir. Dolaysıyla mümkün olan ama değişken bir durum söz konusudur.

Destekten yoksun kalma tazminatı trafik kazalarındaki manevi tazminat istemi ile alakalı bir durumdur. Bu tazminatla alakalı haciz açılan dava konusuyla alakalı olarak maddi karşılığa çevrilerek gerçekleşebilir.

Davacı olan kişilerin kazada ölen kişinin ölümü nedeniyle yaşadıkları manevi hasarı açık net şekilde belirlemesi gerekir. Mahkemede bu konuyla alakalı yasal değerlendirmeler yapılmaktadır.

Dava dilekçesindeki olaylarda sürücü davalı olan kişiye trafik sigortası kapsamında da bir değerlendirme amacı taşır. Manevi açıdan oluşan zarar hallerinde haciz durumu ve ödenmesi gerekenlere reddedilme olasılıkları açısından inceleme yapılır. Cumhuriyet Başsavcılığı değerlendirmesi yapılarak bu süreçte kararlar netleşir.

Ölümü Yasalarda Görülmeyenler Ve Haciz

Trafik kazası sonucu öldüğü yasal olarak kayıtlarda olmayan bir kişinin hacizlik bir davası da olmayacaktır. Yani sigortası olan bir aracın trafik kazası neticesinde ölen kişinin ölümü yasal açıdan kayıtlarda yer almazsa, sigortadan faydalanılması da mümkün olmaz. Bu gibi hallerde maddi manevi tazminat olmayacağı için haciz de olmaz. Ölüm durumunu saptırarak bir sigorta olmayacağı için hacizlik bir vefata bağlı yaptırım başvuruları da otomatik ortadan kalkmış olacaktır.

Haksız Eylemler

Vefatla beraber oluşan haciz durumları dışında hangi hallerde sigorta hacizi olabilir konusu haksız eylemlere bağlı oluşabilir. Haksız bir kişinin kaza ardından mahkeme sürecinde yine de davadan kazançlı çıkmaya çalışması, suçu haksız yere reddetmesi gibi hallerde önemli bir sorun ortaya çıkabilir.

Kusurlu davranışlar sözleşme kapsamında, kurallara ve kapsama uymamak nedeniyle haciz nedeni olabilir. Net belgelerle kanıtlanan trafik kazası sigortası tazminatı olan durumlarda konunun tam zıttı şekilde bir haciz durumu ancak haksızlıkla olabilir. Örneğin açık şekilde bir sürücü diğer kişinin ölümüne neden olmuşsa, alkol nedeniyle kazada bir kişinin ölümüne neden olduysa ve buna rağmen mahkemede tazminatı reddediyorsa bu gibi hallerde mahkeme kararı ile tazminata haciz konabilir.

Soruşturma Açılan Konularda Haciz Olur Mu?

Bazı hallerde trafik kazası tazminatı alınmasının ardından bir süre geçince soruşturma açılabilir. Bu soruşturmaya gerekli görülen hallerde işlem yapılır ve mahkeme kararına göre haciz konabilir. Trafik kazası tazminat haciz durumlarının olmaması için belgelere göre davacı ve davalı taraflar hareket etmeli ve bir avukat desteği almaya çalışmalıdır. Çünkü manevi açıdan ölümlü ve yaralı durumlarda oluşan sorunların engellenmesi adına bu önemli bir konudur.

Kayıtlı soruşturma dosyası açıldığında davalı olan kişi neden haciz istemiyorsa veya hangi gerekçelerle davacı bu talepte bulunuyorsa mahkeme süresince işlem yapılmaz. Haciz kararı alınana kadar bir işlem olmadığı için bu aradaki süre yıpratıcı olabilir. Yıpratıcı sürelerle alakalı da ölen kişinin yakınları olarak uzun süren hallerde haksız yere bu durumu yaşadığınız için yeniden bir dava açılabilir. Keyfi şekilde baklalarının kazada ölümüne neden olmak, kasıtlı kazada birtakım kişilerin ölümüne neden olmak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Kategoriler