Edit Content
Çözüm Avukatlık

İstanbul Avukatlık Bürosu: Çözüm Hukuk Bürosu

Şırnak Trafik Kazası Avukatı

08/07/2022
Şırnak Trafik Kazası Avukatı

Şırnak Trafik Kazası Avukatı; Karayolları üzerinde gerçekleşen, bir ve ya daha fazla aracın karıştığı kazalara trafik kazası avukatı denilmektedir. Şırnak Trafik Kazası Avukatının uzmanlık alanına giren bu kazalarda sadece yaralanma gerçekleşiyorsa yaralanmalı trafik kazası, ölüm gerçekleşiyorsa ölümlü trafik kazası veya araçlar hasar alıyorsa maddi hasarlı trafik kazaları olarak belirlenmektedir.

Kazaların genel sebepleri arasında sürücüden kaynaklı olanlara alkollü araç kullanımı, dikkatsizlik, kural ihlali vb örnekler verilirken yayadan kaynaklı olanlara yaya alt geçidi, üst geçidi veya yaya yolunu kullanmamak, dikkatsizlik, geçiş üstünlüğünü sağlamamak gibi örnekler verilebilmektedir.

Şırnak Trafik Kazası Avukatı ve Uzmanlık Alanları

Şırnak trafik kazası avukatı ile trafik kazası ve iş kazası kaynaklı davalara bakabilirsiniz. Şırnak trafik kazası avukatının uzmanlık alanları;

Şırnak Maddi Hasarlı Trafik Kazaları

Trafik kazalarında sadece araçların hasar alarak sonuçlandığı trafik kazalarına maddi hasarlı trafik kazaları denilmektedir. Maddi harsalı trafik kazalarında polis çağırılmamaktadır. Bu kazalarda önemli olan detay kazaya karışan araçların trafik sigortasının ve ya kaskosunun olup olmadığıdır. Ortaya çıkan hasarı trafik sigortası karşılayacaktır.

Kazaya karışan kişiler kendi aralarında kaza tespit tutanağı doldurup imzalayarak sigorta şirketine bildirmeleri gerekmektedir. Trafik sigortası sürücünün kusur oranı kadar bir ödeme yapmaktadır. Trafik sigortasının belirlediği limiti aşması durumunda kazayı yapan kişi hasarın kalan kısmını kendi cebinden ödemektedir.

>İlgili İçerik: Trafik Kazası Avukatı <

Şırnak Sigorta Avukatı

Türkiye de ulaşım önemli seviyede kullanılan bir alandır. Araç kullanım çokluğuna bağlı olarak da kaza sayıları yüksektir. Trafik sigortası da buna ilişkin olarak zorunlu kılınmıştır.

Aracın bir kazaya karışması sonucunda sigorta şirketi ve aracına sigorta yaptıran kişiler arasındaki uyuşmazlıklarla ilgilenen avukatlara Şırnak Trafik Sigortası Avukatı denilmektedir. Sigorta şirketlerinin verdiği teminatları yerine getirmemesi sonucunda aracına sigorta yaptıran kişiler zor duruma düşmektedir. Bu durumlarda Çözüm Avukatlık bünyesinde bulunan alında uzman Trafik Sigorta Avukatları ile görüşmenizi tavsiye etmekteyiz.

Kasko nedir? 

Kasko poliçesi trafik sigortası gibi zorunlu kılınmamış kişi inisiyatifine bırakılmıştır. Aracınızı diğer araçlara ve üçüncü kişilere karşı korumayı hedeflemiştir. Kasko teminat limitlerini belirlemekte kişinin seçimlerine bırakılmıştır. Klasik bir kasko teminat poliçesinde üç ana madde bulunurken, bu poliçeye aracına kasko yaptıran kişiler kendi isteğine göre madde ekleyebilmektedir.  Klasik bir kasko poliçesinde belirlenen teminatlar şu şekildedir:

 1. Aracın çalınması ve ya çalınmaya teşebbüs edilmesi,
 2. Aracın kısmen ve ya tamamen yanması,
 3. Aracın çarpması ve ya başka bir araç tarafından çarpılması.

Güvence hesabı nedir? 

Güvence hesabı, oluşan kazada motorlu araçlardaki maddi hasarlardan sorumlu olmayı, kişiden gerçekleşen bedensel zararlardan sorumlu olmaktadır. Kazada yaralanan kişilerin talep edebileceği maluliyet oranına göre bir tazminat verirken, kaza da ölüm gerçekleşiyorsa vefat eden kişinin; anne-babasına, eşine, çocuklarına ve ya nişanlısına Destekten Yoksun Kalma Tazminatı vermektedir.

Güvence hesabına giren teminat limitleri:

 • Maden çalışanları zorunlu ferdi sigortası,
 • Trafik sigortası,
 • Karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu koltuk ferdi sigortası,
 • Tüp gaz zorunlu mali sorumluluk sigortası,
 • Tehlikeli maddeler ve tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası.

Güvence hesabı teminat limitleri dışında kalan durumlar ise:

 • Aracın çalınması durumunda çalan kişinin oluşturduğu zararlar,
 • Bireydeki manevi ve maddi zararlar,
 • Aracın işleteni tarafından talep edilen tazminat,
 • Kazada aracı işleten ve ya sürücüden olmuşmuş zarar,
 • Motorlu bisikletin yol açtığı fiziksel zararlar.

Şırnak İş Kazası Avukatı

İş yerinin bir işini gerçekleştirdiği sırada kaza geçiren, bu kazada yaralanan ve ya vefat eden kişiler iş kazası geçirmiş olarak kabul görmektedir. İş kazasında yaralanan kişi ve ya iş kazasında vefat eden kişinin yakınları maddi ve manevi tazminat haklarını talep edebilmektedir. Tazminatlarını talep edecekleri dönemde bireylere yardımı dokunacak en önemli kişi Şırnak İş Kazası Avukatı olacaktır.

 Şırnak SGK Avukatı; İş kazalarının sağlıklı yürütülmesi için SGK işlemleri, iş kazası yönetmelikleri doğru bir şekilde takip edilmelidir. İş kazası süreci iki taraflı devam etmektedir. Sosyal güvenlik kurumu ayağı alınacak tazminatlar ve sürecin sağlıklı ilerlemesi için birinci derecede dikkat edilmesi gereken hususların başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler
Kategoriler
istanbul avukat