İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

Çalışan ve iş kazası yaşayan kişiler; bir takım haklar elde edebilirler. Bunun için ise başvuruda bulunulması gerekmektedir. İş kazası bildirimi yasal olarak iş verene aittir. Ancak işçinin de bu durumların takipçisi olmasında fayda var. Olay yerine kolluk gücünün gelmesi, polis kayıtlarında geçirdiğiniz kazanın iş kazası olarak geçmesi bu bildirim yapıldığı anlamına gelmiyor.

İş kazası bildirimi bütün her şeyden bağımsız ilerleyen bir süreçtir. Ve geçirdiğiniz kazanın zararlarını karşılamak için atılacak ilk adımdır…

Adım Adım İş Kazası Bildirimi

İş kazası yaşayan kişiler kısa zaman içerisinde iş kazası bildirimini yapmaları gerekir. En fazla 3 gün içerisinde sosyal güvenlik kurumuna gidilmeli ve iş kazası bildirimi yapılmalıdır.  İş kazası bildiriminin hesaplaması gerçekleştirilirken sadece iş günleri hesaplanır ve hafta sonları hesaplanmaktadır. Yani hafta sonları 3 günlük zaman dilimine katılmaz. İş kazası bildirimi yapıldığında SGK müdürlükleri 3 günü hesaplar ve ardında ceza uygular.

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

İş kazası bildirimini yapmak için sosyal güvenlik kurumuna gidilmelidir. İnternet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi yazılı olarak gerçekleştirmenizde mümkündür. İnternet üzerinden bildirim gerçekleştirmek istiyorsanız e devlete giriş yaparak oradan bildirimleri kısa zaman içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin bulunması gerekir. E devlet şifresi olmayana kişiler PTT’ye giderek kolay bir şekilde e devlet şifresini alabilirler. TC kimlik numarasını girerek ve aynı zamanda PTT’nin verdiği şifre ile e devlete giriş sağlanabilir ve bildirimler gerçekleşir.

İş kazası bildirim sürecinde daha dikkatli olmak ve hak kaybına uğramadan ilerlemek istiyorsanız aşağıda vereceğimiz dokümanı dikkatlice inceleyebilirsiniz.

PDF indir -> http://cozumavukatlik.org/wp-content/uploads/2021/02/is-kazasi-bildirim-sureci.pdf     

Şunu ifade etmekte fayda iş kazasıyla ilgili kaza geçiren işçinin bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Çünkü kazanın boyutu bilinmemektedir. Belki işçi o kaza sebebiyle yıllarca kendine gelemeyecek hatta sağlığına kavuşamayacak. Kendi işlerini kendisi yapamayacak durumda olabilir. Hatta ve hatta işçi bu kaza sebebiyle hayatını da kaybetmiş olabilir. Bu sebepledir ki iş kazasıyla ilgili bütün sorumluluklar işverene aittir.

Kaza geçiren işçi ben hak kaybına uğrarım, deliller karartılıyor, beni mağdur ediyorlar diye bir düşünceye kapılmamalı öncelikle sağlığına odaklanmalıdır. Kazanın ve olayın aydınlatılması oldukça sorunsuz olacaktır işçi açısından.

İş Kazası Bildirimi İçin denetleme Yapılır mı?

İş kazası bildirimi için denetleme yapılır mı konusu iş verenleri tedirgin etmektedir. İşçinin denetlemeyle ilgili karşılaşacağı bir problem bulunmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun iş kazalarını denetleme gibi bir birimi yoktur. Daha doğrusu bir iş yerinde kaza meydana gelmiş mi diye araştırma yapmak için bir çalışma yürütülmemektedir. İş kazası denetleme gibi bir uygulama bu güne kadar hiç yapılmadı.

İş kazasıyla ilgili saklanan gerçek sadece tek şekilde ortaya çıkar. Delilleriyle birlikte SGK müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır.

İş Kazası Bildirmeme Cezası

İş kazası meydana geldiğinde işverenin mutlaka ilk 3 gün içerisinde iş kazasını bildirmesi gerekir. İş kazası bildirilmediği taktirde iş kazası bildirmeme cezası uygulanır.  İş kazası sosyal güvenlik kurumuna bildirilir.  İş kazası üç gün içerisinde bildirilmez ise ceza uygulanır. 3 günün sonunda bildirilir ise yine aynı ceza uygulanmaktadır. 2020 senesi için iş kazası bildirmeme cezası 4,688 TL’dir. Fakat bu 2021 senesi için farklı olabilir.

İş Kazası Bildirimi Cezası 2021 

iş kazalarıyla ilgili bildirim cezaları her yıl güncellenmektedir. Mevzuata göre 2021 yılında iş yerinde meydana gelen kazayı SGK’yı bildirmeyen iş yerine 5.115 lira idari yaptırım cezası uygulanmaktadır.

İş Kazası Bildirim Süresi

İş kazası meydana geldiği andan itibaren adli bir vaka gibi değerlendirmek gerekiyor. Bu hem iş veren açısından önemli bir durumdur, hem de çalışan açısından oldukça önemlidir. Kaza meydana geldiği andan itibaren süreç işlemeye başlar. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda düzenlendiği üzere 3 iş gün içinde ilgili kurumlara iş kazası bildirimi yapmak zorunludur.

İş kazası bildirimi kaç gün sorusuna daha çok zarara uğrayan işçiler takılmaktadır. Şunu ifade etmekte fayda var kanunlarımız her zaman işçiden yanadır. İşçinin güçsüz ve korumasız olduğu, hukuk bilgilerinin yetersiz geleceği düşünülerek kanunlar ona göre hazırlanmıştır.

İş Kazasında Ne Kadar Para Alınır?

Başınıza gelen kaza ne kadar büyük oluşu ya da ne kadar küçük oluşu çok önemli değil. Yaşadığınız mağduriyetin maddi anlamda mutlaka bir karşılığı olacaktır. İş kazasında ne kadar para alacağınızı belirleyen bazı etkenler vardır. Yaralanmalı kazalarda en önemli belirleyici etken iş görmezlik raporunuz olacaktır. Yaşınız, Maaşınız, ve kaza da ki kusur oranınız ne kadar tazminat alacağınızı ortaya koyacaktır.

Meslek hastalığı ve iş kazası prosedürleri aynıdır. Para yatma durumlarını da her iki olumsuzlukta birlikte değerlendirmek gerekiyor.

İş Kazasında Raporunda Sigorta Yatar Mı?

işçi kazası sebebiyle yaralanmış ve raporu ise iş yerinde çalışıyormuş gibi muamele görür. Sigortası yatar, maaşı düzenli olarak işler. Sosyal hakları aynı şekilde devam eder. Ancak bunların olabilmesi için sizin bazı adımlar atmanız gerecektir. İş kazası geçirilen süreçte maaşınız SGK tarafından ödenecektir.

Sürecin sağlıklı işleyip ilerlediğini e devlet üzerinden ya da SGK üzerinden kontrol edebilirsiniz.

İş Kazasını SGK’ya Kim Bildirir?

İş kazası bildirimi yapmak yasal bir zorunluluktur. Bu bildirimi yapmamanın da cezası vardır. İş kazası meydana geldiğin iş veren bu kazayı hem kolluk birimlerine hem de SGK’ya haber vermelidir. İŞKUR iş kazası bildirimi, önemli bir detaydır. İŞKUR üzerinden devam eden bir işleminiz varsa bunu ilgili kurum ile mutlaka paylaşmalısınız.

İş kazası Sorgulama yanmak istiyorsanız iki ayrı yol deneye bilirsiniz. Birinci SGK Üzerinden  ( sorgulama yapmak için burayı Tıkla )T.C. ile iş kazası sorgulama da yapabilirsiniz e devlet şifresi üzerinden giriş yaparak iş kazası bildirimi oluşturulup oluşturulmadğını görebilirsiniz. T.C. ile sorgulama yapmak için Buraya Tıkla.

İş Kazasını Hangi Form ile Sosyal Güvenlik Kurumuna Bildirmek Zorunludur?

iş kazası formu iş veren tarafından doldurulmalıdır. ilgili formun amacı iş kazası ile ilgili bilgileri bir araya toplamaktır. iş kazası formuna sitemiz üzerinden de ulaşabilirsiniz. iş kazası formu indir iş Kazası Formu – SGK-032 bu form eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne teslim edilmelidir. Bu aşamadan sonra iş kazasına ilişkin araştırma ve dosyanın tamamlanma işlemi başlamış olacaktır.

İş Kazası Avukatı 

İş Kazası dosyaların da Çözüm Avukatlık Hukuk Bürosu olarak 10 yılı aşkın tecrübemiz ile profesyonel bir hizmet sağlamaktayız. İş kazası dosyaları sadece mahkeme önünde temsil edilecek ve orada haklarınızın savunulacağı dosyalar değildir. SGK, Hastane, İş veren ve maluliyetle ilgili aşamalar titizlikle takip edilmelidir. Profesyonel bir iş kazası avukatı bunu bir ekip ile birlikte yürütür.

İş kazasına maruz kaldıysanız bizimle mutlaka görüşün, ücretsiz iş kazası avukatı danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

İş Kazası Danışma Hattı 

iş kazaları ve trafik kazaları çoğumuzun hayatında hiç bir anlam ifade etmez ama hepimiz de bu risk altındayız. Başımıza geldiğinde ne yapacağımızı bilemeyiz ve çaresiz kalabiliriz. O anın sıcaklığı ve endişe durumundan dolayı yanlış hamleler yapma ihtimalimiz yüksektir. Bu konuyla ilgili profesyonel destek almak sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

Bizi arayarak dosyanız hakkında bilgi alabilirsiniz. Ücretsiz iş kazası danışma hattı hizmetlerimizden mutlaka faydalanın!

Bizi aradığınızda ne değişecek ?

  • Önce dosyanız hakkında detaylı bilgi alacaksınız ve olayın ne kadar sürede ve ne şekilde ilerleyeceği hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hangi aşamalardan geçeceği hakkında detaylı bilgilendirme alacaksınız.
  • Heyet raporu yani iş görmezlik oranınız hakkında alınanda uzman ekibimiz inceleme yaparak sizi bilgilendirecek.
  • Ve süreç sonunda ne kadar tazminat alacağınızı iş kazası tazminat hesaplama ile size bildirmiş olacağız.
Başa dön tuşu
Hemen bizimle iletişime geç!