Edit Content
Çözüm Avukatlık

İstanbul Avukatlık Bürosu: Çözüm Hukuk Bürosu

Artvin Trafik Kazası Avukatı

08/07/2022
Artvin Trafik Kazası Avukatı

Artvin trafik kazası avukatı ile kaza sonrası haklarınızı savunabilirsiniz. Yapılan son istatistiklere göre gerçekleşen trafik kazalarının sebeplerinin büyük çoğunluğu sürücüye ait olmaktadır. Sürücünün ihlalinden kaynaklı kazalarda ölüm, yaralanma veya sadece aracın hasar aldığı maddi hasarlı kazalar görülmektedir.  Sürücüden kaynaklı trafik kazalarının sebepleri çoğunlukla aşağıdaki gibidir;

 • Yeterli araca hâkimiyet ve ya pratik olmadan trafiğe çıkmak,
 • Alkollü iken araç kullanmak,
 • Trafik lambası ve levhalarına dikkat etmemek,
 • Telefon vb. dikkat dağıtan şeyleri seyir halinde iken kullanmak,
 • Kural ihlali yapmak,
 • Yayaya geçiş üstünlüğü olan yerlerde yol vermemek.

Trafik kazalarında yine yayadan kaynaklı olarak kazalar olabilmektedir. Yayadan kaynaklı hayatlara ise şu şekilde örnek verebiliriz:

 • Araç geçişi üstünlüğü olan yerlerde üstünlüğü sağlamamak,
 • Dikkatsiz davranmak,
 • Duran ve ya hareket eden araçların önüne fırlamak,
 • Alt geçit, üst geçit ve ya yaya yolunu kullanmamak.

Artvin Trafik Kazası Avukatı İle Trafik ve İş Kazası Süreçleri

Sürücü veya yayanın bir ihmalinden kaynaklı olan kazadan sonra Sağlık Bakanlığı onaylı bir sağlık kuruluşundan bir heyet raporu ve maluliyet oranı alınmaktadır. Bu rapor ve maluliyet oranı ile Artvin Trafik Sigortası Avukatı ile maddi ve manevi tazminatlarınızı alabilirsiniz.

Trafik kazalarında sürücüler dışında yolcu konumundakiler de olabilmektedir. Yolcular trafik kazalarında %100 haklı olarak görülmektedir. Yolcu konumunda olanlar da Artvin Trafik kazası Avukatına başvurarak tazminatlarını talep edebilirler.

Artvin Maddi Hasarlı Trafik Kazası

Trafik kazalarında küçük ya da büyük olarak araçlar zarar almaktadır. Ölüm ve ya yaralanma olmayan sadece araçların zarar gördüğü kazalara maddi hasarlı trafik kazası denilmektedir. Maddi hasarlı trafik kazalarında polis çağrılmaz. Kazaya karışan iki taraf kaza tespit tutanağı tutarak en kısa sürede trafik sigorta şirketlerine ve kaskosu varsa kasko şirketine bildirmelidir. Kazada zarar gören aracın masrafını karşı tarafın sigorta şirketi kusur oranına göre ödemektedir.

Artvin Sigorta Avukatları

Aracına sigorta yaptıran bir kimse, kazaya karıştıktan sonra sigorta şirketine üç gün içinde bildirmesi gerekmektedir. Sigorta şirketleri ise kazaya karışan sürücünün kusur oranı kadar bir ödeme yapmaktadır. Bu ilerleme bu şekil devam etmez sigorta şirketi ve sigortalı araç sahibi arasında bir uyuşmazlık görülebilmektedir. Bu uyuşmazlık çözümü için araç sahibi sigorta şirketine karşı bir dava açmak istiyorsa Artvin Sigorta Avukatı ile görüşmelidir.

Trafik Sigortası Artvin

Trafik sigortası, kazaya karışan aracı, diğer araçlara ve üçünü kişilere karşı koruyan bir sigortadır. Türkiye de bu sigorta tüm motorlu araç sahiplerine zorunlu olarak kılınmıştır. Zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda sigortalı aracın ve sürücünün kusur oranına göre hasarın bir kısmını ve ya tamamını ödemektedir.

>İlgili İçerik: Trafik Kazası Avukatı<

Kasko Nedir, Klasik Kasko Poliçesinde Neler Bulunur?

Türkiye de kasko, trafik sigortası gibi sorunlu kılınmamış isteğe bağlı olarak bırakılmıştır. Zorunlu olmamakla beraber kasko aracınızı koruyan bir sigorta olduğu için önerilmektedir. Sigorta poliçesi hazırlanırken araç sahibi, istediği maddeleri poliçeye ekleye bilmektedir.

Klasik bir kasko poliçesinde üç madde bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Aracın yanması,
 2. Aracın çalınması ve ya çalışmaya teşebbüs edilmesi,
 3. Aracın çarpılması veya araca çarpılması.

Artvin İş Kazası Avukatı

Bir iş kazası geçirdiyseniz veya bir yakınınız geçirdiği takdirde iş yerinden tazminat alabilir ve Sosyal Güvenlik Kurumundan tarafından da maaşa bağlanabilirsiniz. Yaralanmalı iş kazalarında yaralanan işçi maluliyet oranı kadar bir tazminat, vefat edenin ise eşi, çocukları, anne ve babası işe destekten yoksun kaldıkları için bir tazminat alabilmektedirler. Tazminatları alabilmek için ilerleyen bu hukuki süreçte tecrübeli bir Artvin İş Kazası Avukatı ile çalışmak her zaman daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler
Kategoriler