Amasya Trafik Kazası Avukatı

amasya trafik kazası avukatı

Amasya trafik kazası avukatı; kazalardan kaynaklanan olumsuzlukların giderilmesi için size hukuki destek sağlar. Gün içerisinde birçok ulaşım aracı kullanılmaktadır. Bunların içinde otobüs, taksi, metro, tramvay vb. bütün araçlar dahildir. Ulaşım aracının ve ulaşımın bu kadar çok olması da ulaşımda yaşanan kazaların çokluğunu beraberinde getirmektedir. Ulaşım hiç durmadan aktığı gerçeğiyle karşılaştığımızda bu akışa sürücü veya yayaların ihmalleri karıştığında trafik kazaları görülmektedir. Bu kazalar ölümlü, yaralanmalı ve ufak ya da büyük maddi hasarlı trafik kazalar olarak ortaya çıkmaktadır. Sürücülerin tedbirsiz davranışları, kural ihlalleri gibi davranışları sebeplerinden sürücüden kaynaklı trafik kazaları görülmektedir.

Amasya Trafik Kazası Avukatı – Amasya Kaza Avukatı

Araçtan kaynaklı hatalarda dolayı da kazalar karşımıza çıkmaktadır. Yaya olan insanların da yine aynı sürücüler gibi tedbirsiz davranışları, trafik lambası ve işaretlerine uymamaları, araçların üstünlüğü olan yerde üstünlüğü vermemeleri ve yaya alt-üst geçidi gibi yerleri kullanmaktan kaçtıkları durumlarda yayadan kaynaklı trafik kazaları olarak önümüze çıkmaktadır. Trafik kazası gerçekleştikten sonra ölümlü trafik kazasında ayrı yaralanmalı trafik kazasında ayrı maddi hasarlı trafik kazalarında ayrı olarak tazminat ve ödenekler alınmaktadır. Bu tazminatları alabilmek için Amasya Trafik Sigorta Avukatı ile görüşülmelidir.

Otobüs Kazası Tazminat Davası 

En çok şehirler arası ulaşımda tercih edilen otobüsler ulaşımda önemli ölçüde yer kaplamaktadır. Günde milyonlarca insanın kullandığı otobüsler hayati önem taşımaktadır. Bu kaza türünde önemli olan kişi sürücü olmaktadır. Sürücünün yorgun, uykusuz ve dikkatsiz şekilde otobüs kullanması taşıdığı insanlar için hayati önem arz etmektedir.

Otobüs firmaları, taşıdığı her insan için kaza olması durumun Zorunlu Ferdi Sigortası yaptırması gerekmektedir. Bu sigorta türü, duraklama anında ve ya seyir halindeyken karşılaşılabilecek kazalara karşı yolcuyu korumaktadır.

Bir yaralanmalı otobüs kazası tazminat belirlenmesinde; maluliyet oranı, yaralanan kişinin aylık geliri, haklılık oranı ve yaşı oranlarına göre tazminat verilmektedir. Kaza da ölüm gerçekleşmiş ise vefat eden kişinin maaşı, yaşı, kusur oranı ve yakınlarının yaşlarına göre bir hesaplama yapılmaktadır.

2022 otobüs trafik sigortası teminat limitleri aldığı son güncellemelere göre aşağıda belirttiğimiz gibidir:

  • Kaza başına sağlık gideri olarak 15.500.00 TL,
  • Kaza başına maddi giderleri 100.000 TL,
  • Kaza başına sakatlanma-ölüm gideri olarak 15.500.00 TL,
  • Otobüs başına maddi giderleri olarak 50.000 TL,
  • Kişi başına sakatlanma ve ölüm giderleri olarak 500.000 TL,
  • Kişi başına sağlık giderleri olarak 500.000 TL olarak belirlenmiştir.

Zorunlu Koltuk Sigortası Teminat Limitleri

Koltuk sigortası, seyahatin başlaması ve bitişine kadar olan süreçte yolcu, sürücü ve sürücü yardımcılarını güvence altına alan bir sigorta türüdür.  Bu sigorta türü gerçekleşen bir kaza da yolcu, sürücü ve sürücü yardımcıları sakatlanma ve ölüm durumlarında korumaktadır.

Koltuk sigortası ulaşım araçları için zorunlu kılınmıştır. Zorunlu koltuk sigortası en son güncellemesini 2014 yılında almıştır. 2022 de halan geçerli olan son zorunlu koltuk sigorta teminat limitleri şu şekildedir; taşımanın yapıldığı motorlu araçta sürücü, sürücü yardımcılar ve yolcular için koltuk başına sağlık giderleri için 175.000 TL, sakatlanma ve ölüm durumlarında ise yine 175.000 TL olarak belirlenmiştir. Kaza ölümlü ise bu sigortadan parayı vefat eden kişinin yakınları talep edebilmektedir.

> İlgili İçerik: Trafik Kazası Avukatı <

Güvence Hesabı

Güvence hesabı karşılaşılan trafik kazalarında aracın aldığı maddi hasardan sorumlu değildir. Kaza da olan yaralanma ve ölüm durumlarına tabiidir. Yaralanmalı bir trafik kazasında, yaralanan kişi Sağlık Bakanlığı onaylı bir sağlık kurulundan alacağı heyet raporu ve maluliyet oranına göre bir tazminat alabilecektir. Eğer ki kaza ölümü bir kaza ise, vefat eden kişinin, çocukları, anne-babası ve eşi destekten toksun kalma durumlarında destekten yoksun kalma tazminatı alabilmektedirler. 2022 tarihiyle beraber devam eden süreçte güvence hesabı teminat limitlerine aşağıdaki sigortaları kapsamaktadır:

  • Tüp gaz sorunlu mali sorumluluk sigortası,
  • Karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası,
  • Zorunlu karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası (2016 da yürürlükten kaldırılmıştır)
  • Maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortası.

Amasya İş Kazası Avukatı

Başınıza iş yerinin bir işini yapıyorken geliyorsa iş kazası olarak kayıtlara geçmelidir. Bu iş kazasını işveren belirli kuruluşlara bildirmelidir. Bu bildirimler sayesinde kazada yaralanan işçi ve ya kazada vefat eden işçinin yakınları belirli kuruluşlardan destek ve tazminat alabilmektedir. Kazadan sonraki hukuki süreci devam ettirmenin en sağlıklı yolu Amasya İş Kazası Avukatı ile görüşerek ilerlemektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Kategoriler